Soplík u trojmesačného bábätka

deginko
4. apr 2017

Ahojte,viete mi niekto poradit co dat 3mesacnemu babatku na sopliky?Mame ich uz asi vyse mesiaca...v pohode dycha,nema upchaty nostek,dokonca jej sopliky ani nevytekaju..len obcas pocujem ako zachrapci pri dychani ale to zvacsa len tak nadranom..soplik.je skor ako.vodicka neni husty..doktorka nam kazala davat physiomer..odsavame aj 5krat za den...physiomer davame uz biac ako dva tyzdnr..ale sopliky ma stale a aj chrapcanie obcas a obcas minimalne zakasle asi ked jej stecu do hrdielka.Viete cosi lepsie poradit?lebo mesiac je uz dlho si myslim a kvoli tomu nad este neockovala.Dakujem

myska9992
4. apr 2017

A aj niečo odsajete ? , lebo zachrapci možno keď mu zabehne slinka. My keď sme mali soplik pri prechladnutí, tak sme veľa odsávali a aj v noci sa budil, že nemôže dýchať, celkovo bol mrchavy.
Teraz má 5 mesiacov má soplik, ale bez obmedzenia ( dýcha v pohode...) a nám dr. povedala, že to môže byť zo zúbkov, ktoré sa nám tlačia.

deginko
autor
4. apr 2017

@myska9992 odsajeme tak maximalne ciru vodicku mozbo by som povedala ze co vstrekneme ten physiomer tak vysajeme to nazad plus trosinku cireho jemne tahaveho sopliku..no trva to uz viac ako mesiac..dychanie ma ciste nema upchaty nostek obcas len to zachrapcabie...rano po celej noci vysajem viac sopliku ae neni to nic extremne

myska9992
4. apr 2017

Možno aj vám idú zúbky 🙂. A tak toho soplik je potom fakt minimálne. Neurobia pokus, že vynechas physiomer a či vôbec dačo odsajes?

janush
4. apr 2017

@deginko ak nema hlieny ale odsaje iba cistu vodu, neodsavaj. Zbytocne mu drazdis sliznicu, odsavat sa ma, ak je zahlieneny a nemoze pre ne dychat... psysiomer, prip. nasivin pre dojcata ten dost pomoha a ak ma aj kasel sinupret je dobry... Soplik u takych malych deti trva dlho, dlho aj mesiac, aj my tak mavame ☹

daja07
4. apr 2017

@deginko my sme davali morsku vodu a odsavali mnoho krat. ja streknemockam asi minutku dve a potim odsavam. deti vraj takto chrapcia bezne kvoli tomu ze sa im ta chrupavka v nose len vyvija. podla toho co pises je mala v pohode z mojho pohladu. sem tam odsaj, pobyt vonku jej tiez spravi dobre. neprehanaj to kvapkami ani stresom. ale sleduj ci sa chrapot nemeni akebo ci nechrapci castejsie

Najmä prestať odsavat! Odsávanie dráždi sliznicu nosa, tá opucha a vytvára sekrét na zvlhcenie - soplik, číry riedky. A kolotoč sa točí... Takže neodsavat, rozhodne pri tak malom baby nestriekat do nosa nič, iba KVAPKAT (poznám physiomer len v rozprašovači, neviem, či je aj iný, používam alliamare ampulky). Postup : niekoľkokrát denne robiť hygienu nosa, najmä ráno a večer, a to, kvapku do každej dierky morskej vody, po chvíľke vyčistiť jemne vatovou tycinkou. Ak sa zdá byť nos upchaty, kvapnut a otočiť baby na bruško, aby sa soplik uvoľnil a vytekal von. V noci častejšie vetrať, možno je suchši vzduch (nie vstávať, no napr . pred spaním malého, pred spaním maminy, keď ide na WC... Celé okno na par minút). Číry soplik neriesit viac ako treba, ak sa nevyskytujú ďalšie okolnosti. Myslím si, že ak prestanete odsavat do 3 dní uvidíš rozdiel. BTW. Je to bežné ako aj napr. Kychanie, ešte si sliznice zvykajú na nové prostredie. Odsávanie viac škodí ako pomáha, najmä v takýchto prípadoch.

andisko
4. apr 2017

@deginko ten ciry tahavy soplik v odsavacke moze byt aj slinka. ak naozaj nema odsavacka co odsavat, tak vytiahne aj sliny z ust (hovorili ujo doktor na ORL) 🙂 ja si tiez myslim, ze kym to babatko netrapi, tak neriesit. iba keby kvoli tomu nevedelo spavat alebo sa stale budilo, kaslalo atd.. drzim palce 🙂

grelu
4. apr 2017

@deginko to mava vela deticiek a vyrastu z toho...vobec nic s tym netreba robit. Moze to byt, ze sa mu trosku vrati mliecko a to mu tam chrci...mali to takmer vsetky deticky, co poznam. Starsi to mal a preslo mu asi v case, ked zacal sediet...a aj mladsi to ma. Mozno max slanu vodu (physiomer, libenar) dat...to neuskodi...ale nasmu ani nepomaha🙂...a neodsavat