Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Šrobárov ústav - základné info -ako to tam funguje?

katika82
11. okt 2019

Ahojte mamičky, pridávam jednu tému o Šrobárovom ústave, nakoľko na téme skúsenosti so Šrobárovým ústavom je už 190 strán, a keď niektorá mamička ide prvý krát musí sa prelistovať niekoľkými stranami, aby zistila ako to tam funguje prípadne čo treba.
Tak prikladám základné info:

Keď vám lekár vypíše odporučenie na pobyt ozvú sa vám po schválení poisťovňou zo Šrobárovho ústavu a opýtajú sa vás o akú izbu máte záujem a ponúknu voľný termín. Po odsúhlasení s vami cca do 2-3 týždňov vám príde pozvánka spolu s pokynmi. Izby a zariadenie si môžete nájsť na ich stránke http://www.nudtarch.sk/ v záložke informácie pre pacientov - cenník. Tu sú popísané izby , ich zariadenie aj ceny. K cene izby je potrebné prirátať 10 eur za stravu, 3,3 eur za sprievod rodiča a 1,5 za pobyt dieťaťa.
Na tie nadštandardné izby sa čaká dlhšie na tie obyčajné menej. Osobná skúsenosť, tie lacné izby niesú žiadna katastrofa, akurát máte spoločné WC, kúpeľňu a kuchynku. WC je spoločné pre celé oddelenie 1 dámske 1 pánske. Sprchy sú tak že cca 3-4 izby majú jednu sprchu, pričom každá izba má svoj sprchový kút pridelený. Kuchynka je vybavená tak základne, poháre, príbory taniere, mikrovlnka, kanvica, chladnička. Variť sa tam nesmie ani na tej spoločnej kuchynke ani v tých malých čo sú na nadštandardných izbách.

Strava: no asi ako je kto náročný, niekto povie ako nemocničná niekto že v pohode. Samozrejme nečakajte stravu ako v reštaurácii, ale ani nie ako v nemocnici. Varia myslím si celkom dobre. Veľa rodičov sa pýta či si dať stravu či nie. Ak máte menšie deti a viete, že vám celkovo jedia menej, treba zvážiť možno Vám naozaj stačí podojedať po deťom. Staršie deti zvyknú zjesť všetko takže vám moc nezostane.

Nástup:
býva ráno do 11:00, v prijímacej kancelárii na prízemí. Tu vás zaregistrujú a prihlásia na stravu. Deti začínajú stravu olovrantom, rodičia večerou.
Stravu je možné odhlásiť iba celodenne, nie samostatne jednotlivé chody.
Ak chcete stravu odhlásiť , je potrebné deň vopred na prijímacej kancelárii.
Následne idete na oddelenie, ktoré vám bolo pridelené.
Sestrička si vás prevezme urobia príjem u lekára na oddelení a idete na izbu ubytovať sa, prípadne ak má lekár veľa príjmov naraz ubytujete sa, a potom vás na príjem zavolajú.
Prvý deň zväčša nie sú žiadne vyšetrenia iba vstupné.
Nasledujúci deň začínate už s vyšetreniami, ako vám povedala prijímajúca lekárka.

Režim cez deň je cca takýto:
Ráno od 7:00 sa začínajú vyšetrenia, na ktorých sa dohodnete vždy deň vopred so slúžiacou sestrou.
8:30-9:00 Raňajky
po raňajkách nasledujú rôzne vyšetrenia, procedúry a podobne. Väčšie deti majú od 8:30-12:00 školu, počas ktorej si ich vyzdvihujete ak má dieťa nejakú procedúru.
12:00 obed a od obeda máte svoj program.
Vždy o 17-17:30 sa rodič hlási u sestričky, ktorá dá deťom lieky ak nejakú užívajú, a povie čo váš čaká na ďalší deň.
Večera je o 17:15
Pondelky, stredy a piatku sú aj vizity.

Cez víkendy sa žiadne vyšetrenia ani procedúry nekonajú, takže niektoré sestričky to robia tak, že im papier s liekmi podpíšete už ráno a máte celý deň voľný ak chcete niekam odísť.

Čo je dobré vedieť:
V prijímacej kancelárii vám dajú na požiadanie potvrdenie o pobyte, toto je vhodné použiť na kúpu električenky na stanici "Pod lesom" na mesiac za 10 eur, inak je električka zbytočne drahšia. Ak máte deti nad 6 rokov majú nárok na cestovanie zadarmo, ale je potrebné mať zo ŽSR preukážku ako na klasický vlak. Inak im budete musieť kúpiť klasicky detský lístok.

Ak vás chce prísť pozrieť manžel a ubytovať sa: dá sa priamo v šrobárovom na hosťovskej izbe, ale vraj býva vždy dosť plná. Treba sa na ňu pýtať už keď vám volajú ohľadom termínu na pobyt.
Inak je možné sa ubytovať niekde v okolí, v sezóne ťažšie nájsť ubytovanie mimo sezóny sa dá. Lacné ubytko, nie však nič luxusné naozaj tak vyspať sa je na charitatatry.sk, inak sa dá nájsť nejaké aj na megaubytovanie, prípadne iné ubytovacie portaly.

Niektorí rodičia sa pýtajú či pustia z pobytu skôr. No je to o dohode ale hodne záleží aj od poisťovne. Niektorá nechce preplatiť pobyt ak trvá kratšie ako má.

helen4
12. okt 2019

@katika82 Aká som ti vďačná , ďakujem krasne

123ka
15. okt 2019

@katika82 krásne si to napísala, len to s tou sprchou nieje všade na oddeleniach. Na pár oddeleniach je len jedna na celé oddelenie- 1 spchovy kut pre ženy a 1 pre mužov spolu v 1 miestnosti. Bola som na viacerých oddeleniach.

katika82
autor
16. okt 2019

@123ka aha , tak to som nevedela teda. Tak sme mali potom šťastie na dobré oddelenie. Ako keby že ešte niekdy máme ísť tak by som sa určite pýtala na toto IV.C ak by sa to dalo, bolo super že sme tam nemali tie sestričky.

123ka
16. okt 2019

@katika82 Aj nám sa páčilo na 4 c, keď sme boli na 4b sme boli non stop pod kontrolou 😅

helen4
19. okt 2019

@katika82 môžem sa ešte spýtať aké vyšetrenia robia?,..je to stresujúce pre detičky teda okrem brania krvy,...ďakujem pekne,Helen

katika82
autor
21. okt 2019

@helen4 no nemyslím si že sú tie vyšetrenia stresujúce záleží asi od dieťaťa. Niektoré majú syntróm bieleho plášťa a plačú už len keď vidia sestričku. Okrem tej krvi asi nieje nič také bolestivé, akurát tá PH metria je taká nepríjemná no - to deťom zavedú hadičku cez nosnú dierku do žalúdka a 24 hodín s tým musí fungovať. Ale zvládajú to aj malé 3-4 ročné deti. Akurát to zavádzanie je nepríjemné. Ale to vyšetrenia nerobia každému iba deťom ktorým sa potvrdí vysoký stupeň refluxu a iba ak s tým rodič nesúhlasí. Samozrejme ktorékoľvek vyšetrenie ako rodič môžete odmietnuť.