Strach štvorročného dieťaťa zo škôlky a pomočovanie sa

zuzkalujza
19. aug 2014

Ahojte dievčatá. Mám s Lulu (4 rôčky) problém s nočným pomočovaním. Všetko bolo v poriadku, v noci sa pocikala fakt len občas (max 1 krám za mesiac). No posledné dva týždne je pocikaná každú noc. Mám pocit, že to je od vtedy čo sme začali s ňou rozprávať o tom, že sa končia prázdniny a opäť pôjde do škôlky. Ona škôlku priam nenávidí ☹ Začala tam chodiť minulí rok v septembri. No vôbec si tam nezvykla. Skoro každé ráno plakávala, že tam nechce ísť. Ani tam nespávala, chodievala som o dvanástej pre ňu. Pritom učiteľky v škôlke sú veľmi zlaté a ústretové a žiadny problém tam s nikým nemala... Ale to teraz neriešim. Myslíte, že môže mať už teraz z toho takú traumu, že sa v noci pocikáva? Mali ste niektorá podobný problém? A ako ste to riešili? K lekárke s ňou nechcem ísť. T tými je to obdobné ako zo škôlkou. Strašne sa ich bojí..... Vopred ďakujem za každú radu 🙂

stanislavao
19. aug 2014

@zuzkalujza sa vam divim, ze dieta ma 10 mesiacov problem si zvyknut na skolku a neriesili ste to s detskym psychologom. to je podla mna najlepsie mozne riesenie. treba dieta zbavit strachu zo skolky. treba ju motivovat, ze je tam dobre, hraju sa tam, ucia, ma tam kamaratky a pod. detsky psycholog by vam urcite vedel poradit a dieta nasmerovat, aby sa nebalo. moze byt pomocovanie samozrejme z toho.

zuzkalujza
autor
19. aug 2014

@stanislavao strach zo škôlky som riešila samozrejme aj s lekármi a psychológom, no nič nepomohlo.... 😢 preto som tam písala, že teraz neriešim problém škôlka, ale nočné pomočovanie.... ale aj tak ďakujem za Vašu reakciu 😉

stanislavao
19. aug 2014

@zuzkalujza ale to nocne pomocovanie je podla vsetkeho sposobene skolkou, cize treba riesit zas len tu skolku. dieta ma strach zo skolky a zistil psycholog, ze preco? co sa jej tam nepaci?

brahmi
19. aug 2014

@zuzkalujza ak ju nemozes nechat doma, tak fakt len psycholog... Ti su vacsinou bez plasta, ani nemusi vediet, ze idete k dr

abab
19. aug 2014

My sme mali po prvom roku skolky to iste. Školsky rok sme koncili v noci na plienkach. Vyriesilo sa to zmenou skolky. V prvej skolke sa detom ucitelky venovali, mali kopec aktivit. V druhej skolke sa detom tolko nevenovali a to mojmu synovi sedelo, mohol sa hrat po svojom. Takze napriek tomu, ze druha skolka bola podla mna o nicom, syn tam chodil radsej a pomocovanie zmizlo okamzite.

zuzkalujza
autor
19. aug 2014

@brahmi môžem ju nechať doma, ale čo potom? Aj tak raz do tej škôlky bude musieť ísť.... večne to odkladať nemôžeme. Keď som s ňou bola u psychológa pred tým, tiež nemal plášť.. a malá aj tak vyvádzala..... 😅

babulina
19. aug 2014

my sme riesili psychologa kvoli pocikavaniu, ktore bolo kvoli odporu voci skolke/ucitelke, privela sme sa vsak nedozvedeli - psychologicka to uzavrela, ze odmieta autoritu pedagoga a nie je to vzdor voci institucii ako takej a odporuca preradenie, takze od septembra ideme do druhej triedy tak som zvedava, ocakavam vsak dost urazene ucitelky a ci sa to neobrati koniec koncov proti nam je stale otazne

brahmi
19. aug 2014

@zuzkalujza ja viem, ze to nie je velmi riesenie... Ale mozno len nie je este na skolku pripravena. Hm? Ono velmi na vyber nemas, v klude to s nou asi nepojde. Zacala by som u toho psychologa. Najdi si nejakeho s dobrymi referenciami, mozno sa zapaci aj dcerke

zuzkalujza
autor
19. aug 2014

@abab rozmýšlala Práve že učiteľky v našej škôlke boli neskutočne zlaté a fakt robili si myslím že maximum pre to aby sa Lulu adaptovala... Tento rok bude mať nové učiteľky aj aj spolužiakov, tak uvidím ako to dopadne.. ale aj nad tým som uvažoala, že ju dám do inej škôlky. No v TT škôlku zoženiete veľmi ťažko ☹

brahmi
19. aug 2014

@babulina a bola ta ucitelka , ktoru odmietala, niecim ina ako ta, co bude mat teraz?

zuzkalujza
autor
19. aug 2014

@brahmi Nemám pocit, že by odmietala učiteľku, práve naopak ona skôr odmietala deti a u učiteliek hľadala útechu a oporu. Ona naša Lulu je neskutočný bojko. Odmalička sa všetkého stále bojí. má jednoducho takú povahu. roky vysvetľovania a ubezpečovania že je všetko v poriadku vôbec nepomáhajú. Najnovšie sa bojíme aj dažďa :(

brahmi
19. aug 2014

@zuzkalujza len uz ma styri roky, takze uz by som to veru asi riesila ...

sucha_postielka
16. sep 2014

@zuzkalujza Dobry den, Zuzka. Strach zo skolky sice moze s nocnym pomocovanim suvisiet, ale v kazdom pripade jednym z najcastejsich pricin nocneho pomocovania deti je fyziologicky problem. Moze ist o nedozretost spojenia medzi mozgom a mocovym mechurom, a tym padom organizmus nie je schopny regulovat tvorbu mocu a preplnenie mocoveho mechura. Vo vasom pripade by sme urcite navrhli vysetrenie najprv u detskeho lekara, ktory moze nasledne zvazit vysetrenie u nefrologa. Je dolezite, aby bol ako pricina nocneho pomocovania vyluceny nejaky zapal alebo iny problem v mocovom ustrojenstve. Lekara by ste mali navstivit v kazdom pripade. Ako spominate, dcerka ma strach z lekarov. Ten preziva vela deti, ale pokuste sa ju nejako motivovat, ze jej pomoze, aby sa uz nebudila v mokrej postielke - ved ani pre nu to nie je prijemne. A hlavne ubezpecte ju, ze jej pan doktor neurobi nic, co by ju bolelo. U takychto deticiek su aj slzicky absolutne dovolene🙂 Skolsky rok uz zacal - ako sa vam dari teraz s chodenim do skolky? Pretrvava tento problem s pomocovanim? Ak ano, stane sa jej nehoda aj pocas spanku v skolke?

zuzkalujza
autor
16. sep 2014

@sucha_postielka Dobrý večer, ďakujem za Váš príspevok. Luzička škôlku znáša ako tak... Ráno si poplačká a potom je v pohode. No nespinkávame tam, učiteľky povedali, že kvôli tým ránam ešte chvíľku počkáme. Ale čo je hlavné je to, že jej asi svojím spôsobom odľahlo a pocikávanie úplne prestalo 🙂 Asi to boli ozaj iba nervy 😒 Keď sme začali chodiť do škôlky, tak som ju v noci budila, vždy okolo druhej, tretej na cikanie a postupne si na to zvykla a keď má potrebu sa ísť vycikať tak sa už budí sama automaticky. Niekedy 3 - 4 noci vôbec a niekedy aj 2 - 3 noci po sebe sa vypýta. Tak uvidíme ak to pôjde ďalej. Doma sa ale pri po obednom spánku nikdy nepocikala. Má zase nové pani učiteľky a aj nový kolektív detí. Iba 2 tam ostali s predchádzajúceho roku. Čo je dosť na figu a na budúci rok nás to čká zase.... 😖 Ale dúfam, že to už bude zase o niečo lepšie keď bude staršia.

sucha_postielka
17. sep 2014

@zuzkalujza Zmena uciteliek a este aj spoluziakov naraz je pre vasu dcerku urcite stresujuca. Preto je celkom rozumne, ze ju nechavate v skolke len dopoludnia, aby si zvykla. Ak problem s pocikavanim prestal, mozno to skutocne boli len obavy z toho, co ju v skolke caka. Netreba na nu tlacit, ale postupne pomalicky ju treba pripravovat na to, ze raz bude musiet byt v skolke cely den - minimalne v predskolskom rocniku urcite. Do veku 5 rokov sa obcasne nehody detom stavaju, je to dost bezne. Ak by vsak vas problem s pocikavanim opat vratil aj po dovrseni tohto veku, nevahajte a poradte sa s odbornikmi. Nenechajte ju zbytocnym cakanim dalej trapit sa. Ak sa este mozem opytat - preco vas cakaju zmeny v skolke opat aj buduci rok, ked ste uz tieto ako tak zvladli? Deti totiz velmi zmeny neoblubuju a moze to mat na nich velky vplyv.

zuzkalujza
autor
17. sep 2014

@sucha_postielka je to z toho dôvodu že v našej škôlke je jedna trieda vždy zmiešaná z detí od 3 - 5 rokov (lienky) a tam je aj Lujzička. Čiže minulí rok v nej bola ako 3,5 ročná, tento rok ako 4,5 ročná no budúci rok už bude ptedškoláčka, tak bude zase v novej triede. Je to veľmi zlé pre tie deti, no pre veľký záujem rodičov a pre nedostatok škôlok v našom meste sa to inak riešiť vraj nedalo. Mala chúďa jednoducho smolu, že ju zaradili zrovna do tej triedy. Inak by bola celé 3 roky v tej istej triede.... 😒 Verím tomu, že keby to bolo tak ako má byť, nemali by sme taký problém 😒 😢

vandy1
17. sep 2014

Ja by som urcite menila skolku, psychicka pricina pomocovania u deti je vzdy zo strachu z niecoho, z niekoho...

sucha_postielka
18. sep 2014

@zuzkalujza To je fakt smola, ze sa to nedalo inak vyriesit. Dnesna situacia s preskolskymi zariadeniami je skutocne vazna. Nevadi, mozno budete sama milo prekvapena, ako to dcerka zvladne. Ved uz bude velkacka - predskolacka🙂 Ak vam problem s pomocovanim prestal teraz uplne, je to vyborne a treba si drzat palce, aby to tak aj ostalo. Ak by sa pod vplyvom cohokolvek opat objavil, obratte sa na lekarov. Najprv na svojho pediatra (detskeho lekara) a ten vam uz poradi, co s tym dalej. Moznosti je viacero, bude zalezat od okolnosti a aktualneho stavu vasej dcerky. Ak by ste mali akekolvek otazky, pokojne sa mozete obratit aj na nas. Vsetko dobre prajeme!

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sucha_postielka
19. sep 2014

@fidka79 Dobry vecer, o nocnom pomocovani ako takom mozeme hovorit u deti starsich ako 5 rokov. Dovtedy je to dost bezne a skutocne z toho netreba robit ziadnu dramu. Kazdy rodic vsak pozna svoje dieta najlepsie a ked vidi, ze ho neustale nocne pomocovanie trapi, je namieste mu pomoct. Existuje viacero sposobov, ako na to - dodrziavanie rezimovych opatreni, spravny pitny a spankovy rezim, eliminovanie nejakeho psychickeho napatia a ine - to vsetko moze zabrat a dietatu efektivne pomoct. Lekar je casto poradcom, ako na to. Tak potom preco sa s nim neporadit?! Vo svojej ambulancii sa s tymto problemom stretol uz mnohokrat. Moze upokojit aj rodica, ktoreho to celkom prirodzene niekedy trapi viac ako dieta.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
babulina
21. sep 2014

@brahmi tak zmena triedy u nas pomohla, za tri tyzdne iba jedna nehoda co je pre nas skvely uspech

brahmi
21. sep 2014

@babulina to je super!! Tesim sa

sucha_postielka
24. sep 2014

@fidka79 Dobry den, mamicka Zuzka spominala, ze jej dcerka ma uz 4,5 roka, na buduci rok bude predskolacka. V tomto veku uz vas syncek zvladal vsetko sam, cize toto je trosicku ina situacia. Ale bez ohladu na to, kazdy rodic najlepsie vie, co je pre jeho dieta to prave. Kazde dieta je ine, v inej situacii, v inom prostredi. Preto ani rady nemozu byt univerzalne. Takze mate moznost sa slobodne rozhodnut, co urobite. Malej Lujze sa podla slov mamicky dari fungovat bez nehod, co je v tomto momente najdolezitejsie. Drzime jej palce, aby to aj nadalej takto zvladala.