Streptokok u novorodenca

ifhanka
12. apr 2016

Ahojte dnes je svagrina porodila o 11 no malemu zistili ze ma niejakeho streptokoka a je v inkubatore... prosim Vás stretla sa niejaka z niecim podobnym ? dakujem za odpovede

martinka13
12. apr 2016

Mojej kamošky syn to mal pi pôrode. Podávali mu silné atb. Ostal bez následkov v pohode.

ifhanka
autor
12. apr 2016

No dnes bol brat pri svagrinke tak malicky je v inkubatore tak sme hotovy uplne... a kolko mu podavali atb ? neviete ?

ruthike
12. apr 2016

Ahoj, to mi je luto, ale neboj pokial mu boli rychlo podane atb bude v pohode. Moj syn to mal. Ono sa to prenasa cez rodidla a niektore babetka nezvladnu styk s bakteriou, kt je pre dospelych bezna. Vola sa streptokok skupiny B a sposobuje to infekciu, kt sa rozvija do sepsy, obcas aj do zapalu pluc a v horsich pripadoch do meningitidy, cize zapalu mozg. blan ( v pripade podozrenia na meningitidu sa robi lumbarna punkcia, kt ale babetka zvladaju ovela lepsie nez dospeli). Ak babo nema meningitidu, atb sa obvykle podava medzi 5-7 dni podla potreby, ak ju ma tak sa uzivaju 2 tyzdne.

monicm
12. apr 2016

@ifhanka Najmladšiemu zistili tiež streptokoka, až na druhý deň po pôrode, ale všetko bolo v poriadku. Dostával atb. niekoľko dní, ešte aj domov nás s nimi poslali, občas sú vážnejšie problémy, ale tie sú výnimočné, verím, že vás obídu. Hlavne, nech komunikujú s lekármi a pýtajú sa ich, tí by mali vedieť viac. 😀

daniela183
12. apr 2016

Ahoj, synovi to tiez zistili na druhy den po porode, 5 dni dostaval antibiotika. Bola som uplne hotova, nechapala som ako to mohol odo mna dostat, kedze cele tehotenstvo bolo uplne v pohode. Velmi rychlo sa z toho dostal, na siesty den nas pustili domov.

slniecko35
12. apr 2016

@daniela183 @monicm @ruthike baby mozem sa spytat ako to vase babence dostali? Nerobili vam ster na streptokoka par tyzdnov pred terminom? Alebo vam nestihli podat antibiotika?

mirkava
13. apr 2016

@ifhanka Mojmu sa nechcel hojit pupček a tiž mu tam našli nejaku pliagu. Dadli nám atb a dostal sa z toho. bolo to mesiac po porode....

magg424
13. apr 2016

@slniecko35 napr mne urobili ster jeden deň a druhy den rano sa maly narodil,cize nestihli prist výsledky,maly sa narodil 35+6tt

ruthike
13. apr 2016

@slniecko35 ja zijem v uk a tu to netestuju. Ja som sa dala otestovat privatne, ale ked uz som prisla,ze rodim ich pristroj tvrdil,ze nie, tak mi odmietli podat atb. No a ja som dp hodiny porodila. U nas boli atb nasadene do 4 hodin, lebo sa mi nezdal a vybuzerovala som vsetky porodne babice k cinu🙂 strep b je zakerny lebo ho mozes mat jeden tyzden a druhy nie a naopak. Nakolko zije v traviacom trakte vie "navstivit" bez ohlasenia. Poznam pripady, ked v 37. Tyzdni baba nemala nic a v 40. Preniesla na babo.

ruthike
13. apr 2016

@ruthike ale treba povedat, ze infekcia tymto strepom je zriedkava. Z mam, co to maju priblizne iba polovica prenesie strep b na babo, ale to je len kolonizovane a nema problemy. Male percento bab zareaguju na strep (resp ich imunitny system) prehnane a vtedy dochadza k infekcii

daniela183
13. apr 2016

U mna to bolo tak, ze test na streptokoka som mala negativny, ziadny problem pocas tehu nebol, tak som fakt nechapala ako to mohol odo mna dostat, ale zevraj sa to stava pri normalnom porode a pri prechode porodnymi cestami

holubicka28
13. apr 2016

Ja som mala ster cisty a rodila som 3 tyzdne na to a pediatricka na prvej navsteva odobrala malej vytery kvoli zvysenemu crp, v nosteku mala e.coli a v konecniku este dve ine bakterie, aj ked jej navonok nic nebolo, dostala pre istotu atb na 5 dni a crp bolo ok, aj mala.

ruthike
13. apr 2016

@holubicka28 zavidim, tu detom crp nikto nerobi a ked som sa ich opytala ci ked som nemala atb, nebolo by dobre spravit na malom stery, tak na mna kukali, ze o com tocim. Ak by neboli vazne problemy do 24 hodin naspat doma. Taka meningitida sa spusti niekedy az o par dni. Vrr, strasne ma to rozculuje

holubicka28
13. apr 2016

@ruthike v porodnici jej nerobili nic, uz 3 dni po poride sme sli domov. Ale ja som mala taku zltozelenu plodovu vodu, tak ju dali na rozbor a vysledky boli az tri dni co sme boli doma a volali to nasej oediatrucke a preto robila crp. Pidla mna mali ale uz v porodnici, ked bolantaka voda bud mne dat atb alebo spravit to crp, ale zevraj to nie je indikacia k crp podla nich..

ruthike
14. apr 2016

Ta zltozelena voda to je mekonium, to znamena, ze dietatko sa ciastocne pokakalo v strese z porodu. Ja som to mala oba razy. Nie je to zriedkave, ale babo by mali lepsie sledovat, lebo ak to vdychlo pri porode hrozi zapal pluc a podobne. Neznamena to o sebe, ze je zle. Pri prvej som vodu mala velmi zelenu, a par hodin pred porodom a mala bola uplne v pohode a pri druhom trosku ale voda mi praskla uplne ku koncu, no a maly mal problem. Ta priroda to ma ako loteriu