Tupozrakosť a astigmatizmus

xxxalzbetkaxxx
18. feb 2022

Ahojte dievčata,tupozrakosť alebo astigmatizmus u deti ako sa prejavia? Mám deti 8 a 11 rokov ešte som s nimi nebola k očnej, ak by mali nejaky problem, to by som videla na nich? Npríklad nevedeli by čitať pekne z daleka? Ide o to že v mojej rodine maju dosť veľa chorôb s očami, aj mama je tupozraka aj sesternica, ja som mala astigmatizmus, tak sa bojím či niečo nezdedia :-/ Alebo tupoztrakosť sa môže prejaviť aj neskôr?

guiseppinka
18. feb 2022

Ak mate taketo gdg, tak si s nimi mala ist ako s detmi na ocne... Ak maju tupo, tak s tym uz nespravis nic, neda sa nijako "liecit"... Tupo vznikne ak je velky rozdiel medzi dioptriami na jednom a druhom oku. V praxi to znamena, ze 3d obrazy nevidis ostro a mozes mat trochu problemy s odhadom vzdialenosti a orientaciou v priestore, lebo to proste nevidis... Mam obe dg od cca 5 6 rokov, zijem uplne ok...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
guiseppinka
18. feb 2022

@viestta nezistili... Tupozrakost sa beznym vysetrenim nezisti

sense
18. feb 2022

Ak by mali tento problém už by si to zistila... Aspoň teda na mojej to bolo vidno už pred 4. Narodeninami

adriannasvk
18. feb 2022

Aj moj syn ma obe dg. Ak by boli tupozrake tak s tym neurobis nic. To treba podchytit velmi skoro. Syn mal velky rozdiel medzi dioptriami,pomaly sa to znizuje ale netusim ci mu tupozrakost neostane😒astigmatizmus by si si podla mna vsimla...ale byt tebou idem na vysetrenie s nimi pre istotu....

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lemra
18. feb 2022

@xxxalzbetkaxxx tupozrakost mam od malička a nič na mne nebolo vidieť. Zistili iba na očnom, kde bola mama s bratom a vyšetrili aj mňa. Mam jedno oko úplne zdravé a tak vidím dobre a viem fungovať aj bez okuliarov.

xxxalzbetkaxxx
autor
18. feb 2022

@guiseppinka
@viestta
@guiseppinka
@sense
@adriannasvk
@viestta
@lemra naš pediater na oko nepozrie, robí všelijake vyšetrenia ale toto nie ☹ nevidím na nich nič, pekne čítaju aj z daleka z knihy aj ked jedno oko im zakryjem , dufam že to zdedili po manželovi,len sa bojím že je to bezpriznakove a potom sa to liečiť neda, ja som mala astigmatizmus ale bola som na operacií stým, inač ked pôjdeme k očnemu podľa akeho prítroja sa tupozrakosť pozera? Ten prístroj čo pozera aj dioptrie?

adriannasvk
18. feb 2022

@xxxalzbetkaxxx tak pediater si to velmi nevsimne...nas ked sme oko zakryli tak pekne rovno pozeral,cital,ked mal 9 mes zacal behat a na ocnom ma dr zabila ked mi povedala ake ma dioptrie,sli sme preto,ze mu trosku oko zabiehalo...nerob z toho tragediu,objednaj ich na ocne aby si sa utvrdila,ze su ok a hotovo😊keby aj nieco vyskocilo,su aj horsie veci ako okuliare😉

guiseppinka
18. feb 2022

@xxxalzbetkaxxx da sa s tym hybat, ak sa to.podchyti skoro... V tomto veku uz pochybujem. Inak aj ja mam 1 oko uplne ok a fungujem aj bez okuliarov... Tie nosim uz len prakticky zo zvyku... Aj ked teda teraz mi trochu upravili na ocnom os kvoli astigmatizmu, tak mam trosku ostrejsie pismenka, ale inak rozdiely nepocitujem... Ci mam alebo nemam okuliare cez chore oko nevidim nic...

lukina20
18. feb 2022

Ahoj, ja osobne mam silne minuskove dioptrie do dialky, zistili mi to ako 8 rocnej… ucitelka pisala na tabulu otazky na test a ja som tam poriadne nevidela, dostavala som dvojky trojky, mama bola vtedy na nervy zo mna, ze vsak sa to so mnou ucila a vedela som to, ze kde je problem
Vtedy som sa priznala, ze nevidim dobre, na druhy den som sedela uz u dr na vysetreni a zacinala som no mne sa zda, ze rovno s minus 1,5 D
Ja si myslim, ze takyto problem sa manifestuje u deti
Presne to mam dedicne z rodiny, lebo aj u mas v rodine sa vyskytuju vysoke minusove dioptrie
A pre tvoj pokoj by som obe deti objednala na vysetrenie

marica61
18. feb 2022

@lemra ja mám to isté. Keď som bola dieťa, a aj neskôr, som si myslela, že to každý človek lepšie vidí s ľavým
okom lepšie ako s pravým. Až keď sme v škole pozerali do mikroskopu, čudovala som sa, že niektorí spolužiaci pozerali aj pravým okom a videli oboma očami rovnako.
Ani rodicia a ani neskôr ja sme to neriešili. Videla som dobre, okuliare som nikdy nepotrebovala a to som prečítala kopu kníh. Mám už 67 rokov, zrak výborný.
Pri očnom vyšetrení vždy poviem lekárovi, že pravé oko mám asi tupé a on, že v poriadku.
Takže nerobila by som z toho tragédiu, okrem toho, u detí sa to asi dá liečiť.

marsmykkok
18. feb 2022

@xxxalzbetkaxxx ahoj, ja mám astigmatizmus. Začala som na rovnakých dioptriách zhruba okolo 2,5-2,75, ľavé oko sa zlepšilo a pohybujem sa medzi 0,25 až 0,5. Ale pravé des, 5,75, ked zakryjem ľavé, nevidím nič len rozmazané machuľe. Akurát to idem riešiť operačne s tým že bude treba aj zákrok v oku pred operáciou. Rodičia boli upozorňovaní že škúlim trocha ked som bola v predškolskom veku, ale neriešili, k očnému som sa dostala v 10tich ked som nevidela na tabuľu. Ale teda ostalo to takto ako je, ja síce teoreticky vidím super aj bez okuliarov, kedže to ľavé je fajn, ale že zaťažujem len ľavé a pravé je mimo mi spôsobuje bolesti hlavy, migrény, únavu. Určite by som deti dala vyšetriť aj súkromne niekde kde to neodfláknu, lebo zdravie a aj zrak je fakt veľmi dôležitý a ked sa zanedbá niečo v dospelosti im to môže spôsobiť veľké problémy. Dedičnosť je pri týchto očných chybách veľmi častá fakt.

lemra
18. feb 2022

@marica61 ja mam presne tiež ľavé v pohode a práve na nič. Mikroskop a ďalekohľad by mi stačil na jedno oko. Občas do niečoho vyrazím, ale to je v pohode.

marica61
18. feb 2022

@lemra ja s tým pravým okom vidím čisto, žiadne zahmlené, len nezretelne, napr. nedá sa mi čítať ani pozerať tv s tým jedným okom. Ale s oboma je to OK.

akinom0077
19. feb 2022

@xxxalzbetkaxxx mne tupozrakost na jednom oku zistili ked som mala 10r, v podstate som to sama ako dieta zistila ze na to oko dobre nevidim a povedala rodicom, nasledne ma vzali ocnej..

akinom0077
19. feb 2022

@marica61 ja rovnako

akinom0077
19. feb 2022

@marsmykkok uplne presne ako vy tiez som to v 10 r sama zbadala ze dobre nevidim. nasledne ma vzali rodicia ocnej… prave mam super lave mam tupozrake, lepsie mi je bez okuliarov, nakolko to nepomaha na to tupozrake a mat dioptriu na jedno sposobuje migreny atd.. no ale presne ako ste pisali aj s tym zatazovanim toho praveho na ktore vidim bolieva ma atd lebo ho pretazujem

tinka8512
16. dec 2022

@adriannasvk ahoj, prosim ta a ake ma diptrie tvoj syn? vdaka

adriannasvk
16. dec 2022

@tinka8512 ahoj, momentalne 7 a 8 + nejake cylindre

tinka8512
17. dec 2022

@adriannasvk aha tak,ja som myslela ze ma vacsi rozdiel, moja ma strasne velky rozdiel , este som u nikoho taky nestretla,preto sa pytam,ale vdaka

adriannasvk
17. dec 2022

@tinka8512 na zaciatku mal na pravom 6,5 a 2,5 cylindra a na lavom mal vyse 10 ale to mu nechcela dat az tolko mal 8,45 a 4,5 cylindra. Vekom,cvicenim,lepenim sa to dorovnalo trosku.

3petka
17. dec 2022

@xxxalzbetkaxxx no mám na jedno oko toto čo píšeš. A detská mi hneď vravela že v 3 rokoch k očnej keďže to mám ja. Nepotvrdilo sa nič, syn vidí ako orol.

nwnw
17. dec 2022

@adriannasvk mozem sa spytat ako ste cvicili? Mne na to Dr povedala ze iba lepenim a kreslit, drobne veci, nic viac. No stale tupozrakost pretrvava aj po 2,5r lepenia..

tinka8512
18. dec 2022

@adriannasvk no moja ma 4 roky a jedno ma - 3.75 a nejake cylindre a druhe ma +4 ,neviem ci sa to vobec niekedy zlepsi. To pluskove sa zlepsilo trolinku ale to minus vobec.Nechapem ako moze mat takyto rozdiel, dokonca ocna povedala ze s takym este nestretla,dost ma to trapi.

adriannasvk
18. dec 2022

@nwnw kreslenie,cvicenie pohybov s okom,sklqdanie puzzle,lego,bezne cinnosti

adriannasvk
18. dec 2022

@tinka8512 no je to nazoaj zvlastne,mat taky rozdiel + a -. Pluskove sa zvyknu vekom znizovat a minuskove zvysovat. Chce to ale cas,kym sa to ustali,v tomto pripade ti naozaj neviem poradit😪ale neboj nic,v tejto dobe su moznosti ako jej pomoct urcite.

tinka8512
19. dec 2022

@adriannasvk diky, no mna to tiez zaraza ten rozdiel, hlavne ked vidim ze nikto sa s takym este nestretol. Inak aj to ocko ma aj trosku mensie. Mozno sa,zial, nejak nevyvinulo dobre😢 ale diky.

adriannasvk
19. dec 2022

@tinka8512 neboj sa bude to ok😊 treba poskusat viac ocnych dr,viac hlav viac rozumu😉urcite sa to nejako vyriesi😊