Tvrdá stolica a problémy so spánkom

lucia006
19. jan 2015

Mamicky co pomoze synovi ked sa nevie vykakat ,place mi pritom ,a vecne sa chyta za zadok.slivkovu stavu mu davam ,ovocie papa kazdy den aj ovocne stavy.cokoladu papa minimalne,pritom vsetkom vobec nevie spat,od narodenia,iba sem tam bolo lepsie ,ale nikdy neprespal noc,dr to neriesi,ale mne sa nepozdava ,ze dvojrocne dietatko nevie spat.som obcas uz dost zufala z toho,neviem ci to suvisi zo zapchamy,alebo zubkom poslednym co mu ide.

ellca123
19. jan 2015

na tu stolicu su dobre jogurty a probiotika z lekarne /nedavajte prehanadla je to svinstvo,prestane mu pracovat crevo a bude musiet stale tie prehanadla

na spanok mozno sedalia /podla veku/

bibbina
19. jan 2015

odporucam najst dobru homeopatku / homeopata. U nas to iste, maly sa mi budil do 4 rokov, k tomu mal aj nocny des, so stolicou problem cca1,5roka. Ako najlepsia volba na pomoc pri kakani su lanove semiacka- pridavat do kazdeho jedla, jogurtu, kolaca,polievky ak pecies tak aj chlebika, ci cele, ci mixovane....

lucy125
19. jan 2015

Ahoj,na spanie davam Pediakid vo fialovom obale,obsahuje bylinky a je na volny predaj+medovkovy čaj s medom 3x denne,na stolicu občas použijem prehanadlo do ritky Easylax,je to pre deti s harmančekom,nejde to cez žaludok,iba do ritky sa vstrekne a do 5-10min sa sam krasne bez bolesti vykaka,nie je to navykove.

lucia006
autor
19. jan 2015

@ellca123 my sme na spanok vyskusali uz vselico,sedaliu,pediakid,ine homeo a nic,proste nic co ostatnym zaberie aspon trosku,nam nic,prehanadlo nedavam ,jogurty papa denne, 😒

lucia006
autor
19. jan 2015

@lucy125 ten easylax sme uz davali.uz mu je to ale problem dat teraz vjeho veku,pediakid a medovkovy to vobenezabera mame vyskusane, 😒

lucy125
19. jan 2015

@lucia006 moj je starši ako tvoj a je pravda že ked zbada trubičku easylax tak reve ale vždy sa v pohode mu to tam da a nam Pediakid zabera len treba brat aspon dva mesiace vkuse,tam je to pisane+3x denne medovkovy čajik,aj u nas sa zle spi+ma nočne desy.

ellca123
19. jan 2015

koli stolici - skuste sa objednat na "gastre" -v creve mozu byt rozne vyrastky a podobne....

tana2278
19. jan 2015

@lucia006 Ja mam 2 rocnu dceru a tiez neprespi celu noc. Stolicu ma v poriadku. Co znamena neprespi celu noc?

piacere
19. jan 2015

z mojej osobnej skúsenosti so synátorom:

- čerstvé ovocie a zelenina
- veľa piť, ak odmieta, motivovať (napr. ja som chodila po byte s fľašou a každú chvíľu som si so synom štrngala na zdravie, alebo keď sa hral s autíčkami, vždy som mu vravela, že musí tankovať).
- slivková šťava, slivkový kompót
- nalačno acidko
- sušené slivky alebo marhule (môj ich napr. odmietal, lebo boli horké)
- minimalizovať čokoládu, kakao
- za pokus stojí vylúčiť alebo aspoň obmedziť mlieko a mliečne výrobky
- ľanové semiačka (kúpiť v DMke napr.). Ja som skúšala do výživy, no tak to nechcel, tak som mu ich klasicky zavárala do polievky, trebárs paradajkovej
- u môjho veľmi zaberá hrozno a nektarinky. Ak nebol pár dní na WC, "naordinovala" som večer misku hrozna a ráno už šiel
- duphalac (dlhodobo, nie je návykový). Ak nebol pár dní na WC, stačilo zvýšiť dávku (viac, ako odporúčajú v letáku, my sme dávali 3 x 10ml) a väčšinou zabralo.
- môžeš skúsiť probiotiká (ja som nevidela účinok), ale opäť dlhodobo
- istý čas som dávala každé ráno kávovú lyžičku konopného oleja (kúpiš v Bio), vraj je na chronickú zápchu, tiež som nevidela účinok

Ak je to kritické, že dieťa nebolo na WC už pár dní, tak:
- nalačno pohár teplej vody
- nalačno pohár 100% pomarančovej šťavy s lyžicou stolového oleja
- nalačno lyžicu stolového oleja
- nalačno acidko
- sľubovať hory-doly. Môj miloval cukríky PEZ, urobili sme z nich odmenu za kakanie, nikdy inokedy ich nedostával. Ak ich chcel, vedel, že sa musí vykakať 😀
- ak má strach, že bude "bolieť", natrieť zadoček napr. Sudocremom, ale hlboko až dovnútra. Môj si potom sám pýtal pred kakaním mastičku.
- s glycerínovými čípkami sme to veľmi skoro vzdali, pretože sa dlho rozpúšťajú a väčšinou skončili celé v nočníku

Ak nič z toho nezaberá a trvá to dlho, jednoznačne žiadať vyšetrenie na gastre. Môjmu robili testy na alergiu na BKM a na lepok, pretože aj to môže byť príčina zlej a nepravidelnej stolice.
A ak aj toto vyjde negatívne, odporúčam pýtať sa na alergo a tam testy na histamínovú intoleranciu. Môjmu synovi ju zistili v septembri a odvtedy, čo drží nizkohistamínovú diétu nemá najmenší problém s kakaním...

Držte sa, je to bol na dlhé trate, ale dá sa zvládnuť.

lucy125
19. jan 2015

@piacere moj pije strašne moc aj 4x 500ml tekutin denne,hlavne čajiky ovocne,medovkovy aj sirupovu vodu a 100% džusiky,ovocie do neho nedostanem,max zavarane,zeleninu iba varenu,jogurty papava ale lanove smiačka v jogurte by hned našiel (tak som to skušala vlakninou),mlieko pije 1x denne na noc kravske,sunar mi už vyše mesiaca odmieta,rano sa už nemliekujeme,večer iba kakavko chce.Sušene slivky a marhule teda tiež nehrozia aby zjedol,ale nam zatial občas pomože ten easylax.

piacere
19. jan 2015

@lucy125 určite žiadajte vyšetrenia. Ja by som neverila, ak by som nezažila na vlastnej koži, že tá "naša" HIT môže mať taký vplyv na stolicu.... Nemá aj iné zdravotné problémy? Môj napr. často kašľal (bez príčiny, nebol chorý), nonstop zahlienený, sťažoval sa často na bolesť hlavy, mal časté výsypy a nikdy sme nevedeli z čoho, lebo vždy to bolo po inej potravine (ktorá inokedy problém nerobila).

lucy125
19. jan 2015

@piacere nie,vobec nema zdravotne problemy, v novembri mal 6tu chorobu a len nachladnutia,ale napr za 2,5r bol iba 1x chory,od novembra 2014 sa to trošku nasypalo na nas,ale to z oslabenej imunity,inak je zdravi a nezapeka ho denne.

piacere
19. jan 2015

@lucy125 až teraz som si všimla, že ty nie si zakladateľka témy 😀 Tak ak syn nemá pravidelný problém, tak samozrejme to bude o inom a netreba to riešiť gastrom alebo alergo 🙂

lucy125
19. jan 2015

@piacere 😀 😀 😀 😀 nie nie som,ale tiež nas trapi zapcha občas.len som komentovala tvoju správu,že u nas by sa moc z toho čo si radila neujalo 😀 maly je vymyselnik a vyberavec.

piacere
19. jan 2015

@lucy125 tak my sme sa trápili u syna s chronickou zápchou 1,5 roka, takže či chcel, či nechcel, musel skúšať všetko, čo som kde našla, vyčítala alebo mi kto poradil... a teda odvtedy nemá problém dať čokoľvek, akýkoľvek liek do úst v akejkoľvek konzistencii 😅 Keď zvládol tie repkové oleje nalačno, tak ho nejaké atb nevykoľají 😅

lucy125
19. jan 2015

@piacere uff 😝 no u nas by sa vypluvalo na široko.

lucia006
autor
19. jan 2015

@lucy125 no moj je extremne hyperaktívny podľa mna,takže si sním občas sama neviem dať rady božiaľ.mám problém mu odmerať teplotu alebo podať sirup nurofen ,bral dva a pol mesiaca pediakid, asi ked mal rok niečo,odkedy sa narodil neprespal noc,a mal možno 10take noci čo som sa zobudila iba na jeho prevracanie sa,inak vstane aj 20 krát dakedy viac dakedz menej cca hodinu po zaspatí už.dakedy plače inokedz sedi a chodí a stále niečo chce pyta alebo len mrnči a volaá mama mama 😒

lucia006
autor
19. jan 2015

@ellca123 na gostro sme chodili ravidelne,už nechodievame čiže ma vštko vporiadku aj na neurologii.

lucia006
autor
19. jan 2015

@tana2278 budi sa 10-20krá kedy ako,už po cca hodke po zaspaní ,mrví sa nonstop skáče nám po hlave mrnči sedí a pod.

lucia006
autor
19. jan 2015

@piacere na gastro sme chodivali,redtym pil aj mlieko na koliky a zýpchy samozrejme nepomohlo,kakat zacal odkedy mu začali ísť zuby ,teraz už mu nejdu čiže opať zápchy ,kompoty,,šťavy ,ovocie zeleninu papame pravidelne t,j, každy den ,čokoládu nejedáva ,lebo som ho neučila kvôli zápcham odmala.pije neskutočne vo
ela na jeho vek,takže nukať ho nemusim ,polievky tiež papká dosť ,ja už fakt neviem ,zápchy a sanie to je naš každonenny des a stres. 😖

piacere
19. jan 2015

@lucia006 tak by som ešte zvážila tú alergo

lucia006
autor
19. jan 2015

@piacere nikdy som nemala žiadne skusenosti s alergo ,a ani dr to nenapadlo,žeby to mohlo bzť stým spoločné.mákurát mi povedala že možno dedičné,lebo ja a mamka máme zo zápchamy problémy.a stým spánkom tiež to je riadne trápenie... 😖

veve39
19. jan 2015

@lucia006 ziadat vysetrenie creva - irrigografia (RTG hrubeho creva), ci nejde o nejaku crevnu poruchu ci anomaliu, ktora moze byt za dlhodobou chronickou zapchou....vysetrenie indikuje detsky chirurg alebo gastroenterolog...nenechat sa odbit dedicnostou, ale poriadne vysetrit....dieta nema mat preco bez priciny dlhodobu zapchu, pokial sa nejedna o dietnu chybu, resp. nejake potravinove intolerancie ci alergie

lucia006
autor
19. jan 2015

@veve39 no teraz to pretrváva zhruba mesiac .predtým kakal normálne ked išli zubky ,a ked bol uplne malinký vtedy tiež zápchy a robili mu kadejaké vyšetranie na gastre chodili sme tam každý druhy týžden.

veve39
19. jan 2015

@lucia006 pisem ti IP

jabadaba
19. jan 2015

@lucia006 a pije dostatok vodicky? Aj slabsi pitny rezim moze sposobovat zapchy. A ak nepomoze u vas zvysit prijem tekutin, potom Duphalac. Je to jemne, nie prehanadlo ale zmakcovadlo stolice. Nam ho lekarka predpisala tiez pre rovnaky problem. Zapeka takisto vtedy ak dieta ma intoleranciu laktozy. Moze to byt jeden z jej prejavov. Kazdopadne riesit s pediatrickou, pre istotu.

lucia006
autor
19. jan 2015

@jabadaba nema intoleranciu na laktozu,to vzlučili ešte nemal ani rok.na gatre.pitný režim ako som písala,má dostatočný pije až moc,hupalac nám kedysi predpísala na pohotovosti dr ale bphvi ako mu nepomohlo,potom presta mal zápchy ked mu šli zubky a teraz posldný meiac ma opať. 😢

jabadaba
20. jan 2015

@lucia006 hm...tak potom neviem, uz len vydrzat a to sa urcite znormalizuje, neboj. Ono, tieto deticky su take, teda ja mam osobne skusenost a viem, ze je nas viac, ze im staci mala potiaz pri vylucovani a uz sa zaseknu a radsej kakanie odkladaju a odkladaju az sa pozapekaju. Cim dlhsie je totiz stolica v crevach tym je tvrdsia, suchsia, kvoli absorbcii vody. 😖 Drzim palce, mna az poty zalievaju pri spomienke na to akymi peripetiami sme si presli my so starsim....to bolo o nervy. No nam vysla ta intolerancia laktozy tak sa to cele nakombinovalo dohromady.

lucia006
autor
20. jan 2015

@jabadaba rozmýšľala som či o nemože byť tým ,že je cca 2mes,odplienkovaný cez den ,a piškať chodí bezproblémov na wc len kakať ani za svet

jabadaba
20. jan 2015

@lucia006 jo, kludne to moze byt aj tym, nam tieto peripetie zacinali prave v case odplienkovania. Presne, cikanie bez problemov, kakanie najprv len a zasadne do pleny a potom koniec. Nastalo obdobie kedy bol problem. Neviem preco to tak je, deticky to akosi zle znasaju, staci tvrdsia stolica raz a uz sa boja bolesti a tak zadrziavaju. A tym sa to este zhorsi a zacarovany kruh je na svete. Chce to len vydrzat, obcas treba dietatku aj postrasit, ze ak nebude kakat, moze skoncit v nemocnici - zial, k tomuto sme sa museli zopar krat uchylit aj my. 😝 To treba len prekonat. Pomaha este konecnik pomazat mastickou - dobra je lekarska vazelina - aby sa predislo pripadnym trhlinkam a bolesti. Drzim palce. 😉