Ukáže krv intoleranciu laktózy?

moni2522
7. jún 2023

Ahojte.
Dcérke je zle po mlieku/mliečnych výrobkoch... Po zjedení uteká na záchod, bolí ju bruško..
Boli sme u nášho lekára, vzal jej krv, ale má všetky výsledky v norme. Môže byť, že krv neukáže intoleranciu?
Alebo treba nejaké odborné vyšetrenie? Alebo čo jej môže byť? Nemá s týmto prosím niekto skúsenosť?
Ide mi aj o škôlku, aby sa po mliečnych jedlách, ktoré mávajú dosť často netrápila.
Ďakujem

mirkava
7. jún 2023

@moni2522 mam intoleranciu laktózy. Zisťovali mi to gastroskopiou vzorkou z tenkého čreva. Neviem ako sa zisťuje deťom. Brali mi aj krv, tam nič nezistili, až z tej vzorky.

pribinak
7. jún 2023

Nemusí to byt len intolerancia laktozy, môže mat aj alergiu na BKM

Skúste úplne vynechať mliečne na pár týždňov a uvidis
Na trhu je kopec rastlinných náhrad

moni2522
autor
7. jún 2023

@pribinak áno, ale v škôlke jej bez papiera od lekára budú dávať mliečne veci ďalej. Chcela som napísať ja odporúčanie, aby nedávali, povedali, že musí byť od lekára (chápem to), ale lekár bez potvrdenej intolerancii papier nedá.

bimbina
7. jún 2023

My to máme tak isto , len naša sa veľmi zahlienovala, a keď zje niečo mliečne, urobia sa jej ekzemy. Skuste rastlinné mlieko z DM napríklad - sójové, mandľové,… na ochutenie dávame granko lyžičku . Vraj sa tie intolerancie u deti zlepšia časom . My do jasli sme dávali papierik od doktorky , že ma intoleranciu na mlieko, čiže očakávam že aj tam to dáme .

moni2522
autor
7. jún 2023

@mirkava ďakujem, opýtam si výmenný lístok

aknamorka22
7. jún 2023

@moni2522 mne sa z krvi tiež nič neukázalo. Až na gastro, hadica do krku, zobrali vzorku a z tadiaľ. Treba sa určite pýtať na gastro a na alergo vyšetrenie.

moni2522
autor
7. jún 2023

@aknamorka22 určite opýtam výmenné lístky a pôjdeme. Ďakujem

viestta
7. jún 2023

@moni2522 intolerancia laktozy a alergia na kasein su dve rozne diagnozy.
Pri intolerancii laktozy sa netreba vyhybat mlieku uplne, staci ak sa pouzivaju bezlektozove vyrobky, bud bezlaktozove so stiepenou laktozou (mlieko, smotany, syry) alebo take, kde laktozu spotrebovali mliecne bakterie pri fermentacnom procese (jogurt, kefir a ine kyslomliecne vyrobky)
Pri alergii na BKM sa treba vyhybat kravskemu mlieku vo vseobecnosti.

kristie571
7. jún 2023

@moni2522 mne mliecne vyrobky dlhe roky nerobili dobre, krvne testy boli stale negativne, mlecnemu som sa vyhybala ako sa dalo, nieco malo som zvladla zjest ale ak to bolo priamo nieco smotanove a pod,utekala som hned na wc plus krce bolesti atd, az po rokoch ked mi bolo uz z malicka laktozy zle, zistili mi ju na gastre hadickou.. a nasledne aj krvne testy vysli pozitivne ale to az ked uz mi bolo fakt velmi zle, nie je to sranda. Krv nemusi ukazat, skuste este alergologiu nech ma papier do skolky, najlepsie by bolo uplne vylucit mliecne, casom skusat bezlaktozove.. ak bude laktozu konzumovat a nerobi jej dobre, moze si tym casom sposobit omnoho horsie problemy s crevkom a celkovym travenim.

inana11
7. jún 2023

Intoleranciu zistili aj synovi… okrem kojenia mlieko nepil,napina ho,v nijakej forme nezje ale je syry a jogurty a tie mu zle nerobia… zistili mu ju na testoch na alergologii kde vypil laktozu a následne po hodine a po dvoch odoberali krv len z prsta a výsledky mal hraničné,čo znamená že by mohol z toho aj vyrásť. Mliecna polievka mu napríklad tiež zle nerobi ale neje ich,my celkovo doma mlieko nepijeme,mne tiež spôsobuje samotné mlieko kŕče, v kave a polievkach mi nevadi… a v skolke si syn odmalicka diktuje že on mlieko nie a aj pomazanky ignoruje takze vždy skončí vtedy on len s maslom,pýtali sa má na to,jednoducho nechce a môžem sa aj na hlavu postaviť,nenútia ho a asi ani nenútili ale veľa veci tam ochutnal čo dovtedy nechcel🤷‍♀️ja by som sa porozprávala s doktorkou obvodnej,či by nevystavili papier že nemá take jest

diaalex
7. jún 2023

@moni2522 bola som na alergo, vzali krv a z toho vyšli pozitívne výsledok

moni2522
autor
7. jún 2023

Ďakujem Vám, veľmi ste mi pomohli 🙂 zajtra utekám k lekárovi, on mi dnes povedal, keď som volala o výsledky, že mám byť spokojná, že nič jej nemôže byť, tak preto ma to zneistilo. Ešte raz vďaka

simsalabim
7. jún 2023

@moni2522 Laktozovu intoleranciu dcere diagnostikovali dychovym testom. V dospelosti aj gastroskopiou.

lucik194
7. jún 2023

@moni2522 preco jej nedate urobit dychovy test? na intoletanciu na laktozu? stoji to 40-50 eur na imunológii sukromne.... cele aj s vyhodnotením to bude 4 hodiny, vysledok je hned jasny po poslednom fukani.....

a na alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka z krvi, na gastre, alebo imunologii, na vysetrenie budete urcite čakať, zacnite tou intoletanciou, dychovy je rychlejsi test,

lucik194
7. jún 2023

a este dychovy test v KE urcite robia na viacerych miestach, nebude ich vsak vela, ratajte 3-5 lekarov. ....

blumie
7. jún 2023

@moni2522 my sme teraz boli na vysetreni. Pises, ze tvoja je skolkarka, takze vysetrenie by bolo rovnake ako u mojej 4 rocnej. Robili nam ho v detskej gastro ambulancii. Na zaciatok vypila nejaky roztok laktozy v pohariku. Nasledne musela fukat do takeho pristroja, potom opat o 30minut a zase po 1 hodine. Cize 3 fukania a trvalo to zhruba 3 hodiny co sme tam boli. Vyslo jej, ze nema intoleranciu. Potrebujes urcite vymenny listok a neviem v akom si meste. My v BA a na termin sme cakali 4 mesiace. Malej robili aj ine vysetrenie, toto bolo len jedno z nich

ajsha123
7. jún 2023

Ja viem zas tak, že keď sa pred testami vylúči testovaná potravina úplne, tak testy z krvi môžu vyjsť negatívne. Ako tie ostatné testy (dychové a na Gastro hadička), neviem.
Ak Tvoja dcéra teraz mlieko zo stravy vynechava, mohli jej testy vyjsť negatívne. Pýtajte sa na hlbšie vyšetrenie... Je dobre vedieť, na com ste. Ak by jej napríklad vyšla HIT a mlieko/laktóza negatívne, tak ani v takom prípade nemôže práve tie mliečne výrobky, ktoré sú zrejúce (syry), trvanlivé mliečne a jogurty už vôbec nie... Čiže samotný problém nemusí byť vyslovene v mlieku... To píšem len ako príklad

nikpa
7. jún 2023

@moni2522 akoze lekár bez potvrdenia intolerancie nedá papier do škôlky? Synovi vyšli dvakrát negatívne výsledky z krvi napriek tomu máme papier do škôlky a mali sme aj mlieko umelé predpisovane. Treba ísť na gastro, nie toto riešiť s pediatrom.
Mne na gastre povedal, že testy, konkrétne u nás na ABKM sú nespoľahlivé. Že mám zaradiť najprv len bezlaktozove a sledovať či sa jeho stav zlepšuje. Ak nepomôže tak úplne vyradiť mlieko a vtedy sa mu jednoznačne polepšilo. Keď sme mlieko vrátili späť, znova sa mu objavili zdravotné problémi. Dr. viac neriešil žiadne testy, povedal že tieto eliminacne diéty sú spoľahlivejsie. Proste teba vysádzať potraviny a sledovať dieťa a trvať na svojom.

pininka1
7. jún 2023

Nam vysla aj z krvi a paradoxne z gastrovysetrenia nie, ale sama lekarka vravela ze ked sa to nahromadi v tele ukaze uz aj krvny test a synovi sa po zavedeni bezlaktozovych potravin vyrazne zlepsil stav

nicol_10
7. jún 2023

Našej dali na gastre vypiť nejakú tekutinu a potom každú pol hodinu dýchala do takej masky. Bolo to úplne bezbolestné. Vysoké hodnoty sa ukázali hneď, takže ani nemusela absolvovať všetko. Myslím ze sa štandardne robi až 6 takých "dýchaní" do masky. Trvá to naozaj dlho. Dieťa sa môže max napiť vody, žiadne jedlo.