Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
22. sep 2010

@anlu improvizovane veci su najlepsie.. 🙂 neviem ci mas bukovskeho knihu.. ale su tam aj recepty na mix. orechove mlieka.. ze das pol salky mandli pol vlaskych orechov, alebo sezamovych semienok... 🙂 ja som to este tiez neskusala, ale budem to robit malej neskor 😉

anlu
22. sep 2010

@zojec ano mam a az teraz som si spomenula ze to tam je, no mna niekedy hned nenapadne... to vies laktacna hmla 😀 😀 😀

oscarka3
22. sep 2010

@zojec ,takéto mix mlieka sme robili aj my,boli super aj ja by som ich pila aj každý deň 😀

didi35
22. sep 2010

@adriana7 Tu knihu od Strnadelovej som kupila nahodou v bio obchode v BA - Aupark. Ostatne som si uz objednavala cez www.martinus.sk

anlu
23. sep 2010

ked robite zemiakovu kasu, davate nejake mlieko? hlavne ma zaujima ine ako kravske

anlu
23. sep 2010

a musaka bola super 🙂 len jedinu chybicku mala, bolo v nej malo syra, lebo moj manzel mi polovicku syra zjedol 😠

matova
23. sep 2010

anlu: ja už mlieko do zemiakovej kaše nedávam, pri scedení tam iba nechám trochu vody z varenia aby sa to dalo udusiť na kašu 😉 .

anlu
23. sep 2010

@matova aha... no vyskusam 🙂 ja som zvykla davat sojove, ale ved skusim aj bez... ozaj a pouzivas nejake maslo alebo margarin? Najnovsie nad tym rozmyslam

matova
23. sep 2010

anlu: myslis pre maleho? pouzivam klasicke maslo, ale nie casto- on mi nechce papat chlebika a pecivo, len niekedy, napr. pod med na chlieb mu nedavam a ma to tak rad. Tiez nad tym casto uvazujem, maslo nieje asi nic moc a margarin tiez nie...do varenia hlavne ten olej pridavam, ked bol mensi tak som mu do zem. kase pridavala tekvicovy olej trosku a neviem co som to niekedy prehnala alebo co lebo mi ten olej zacal rezolutne odmietat 😢 . A mne ta kasa s tekvic. olejom chuti 😅

mukky
23. sep 2010

ahojte,možem sa opýtať,používate niekto sézamové maslo?je vhodné aj pre menšie deti?

anlu
23. sep 2010

@matova aj pre maleho ale aj tak vseobecne, ale tak vy mlieko mozete tak asi nemas problem s obyc. maslom. Ja ho vobec nepouzivam a do varenia tiez davam olej. Skor som myslela ze na chlieb alebo pecivo. Mne by ani tak nechybalo, lebo ja mam rada natierky, aj minule som robila fazulovu a teraz z tofu, len nie vzdy mam nejaku natierku. A tiez som citala ze tie margariny nie su najlepsie ale ci naozaj su take zle? No mam dilemu ci ich pouzivat alebo nie... A vravis ze tekvicovy je dobry? Ten som este neskusala, ked ja nejako nemam odvahu skusat tie oleje tak len tu ked mi poradite ze ktory je aky 😀 😀 😀 ale dakujem za typ, najblizsie ho vyskusam.

@mukky podla mna by mohli, sice som ho este nemala ale sezam moja Oli bezne spapa v pecive alebo v niecom inom. Ake velke deti mas na mysli?

mukky
23. sep 2010

@anlu mám na mysli 2 ročné dieťa,zistili nám alergiu na BKM ☹ ,ja len hladám a zistujem zatial co by sme mohli papat,este mu budu robit testy aj na soju,viajcia....dievcatá mi tu uz dali pár dobrých rád tak skusam dalej 😵

anlu
23. sep 2010

@mukky u nas to vyzera na neznasanlivost laktozy, teda dufam ze to nie je alergia ale zatial som to neriesila testami, zatial cakam ako sa to vyvinie... Ja myslim ze dvoj rocne dietatko by mohlo. Neviem co je v zlozeni takeho masla. Je tam len ten sezam, ci aj nieco pridane? A to normalne maju v obchode? lebo ja som este nevidela, aj ked je pravda ze som ho ani nehladala 😕 Drzim palce nech dalsie testy dobre dopadnu 😉 Este ma zaujima ako sa robia take testy, z coho to zistuju?

mukky
23. sep 2010

@anlu je to toto ak sa nemýlim,nasla som to v bio obchode ale musím sa na to ešte popýtať aj na gastre,ak bude vobec vedieť čo to je 😕 a uplne presné zlozenie nepoznám..

http://www.slnecnica.sk/produkt/tahini-sezamove...
@anlu dakujem,aj Vám vela zdravíčka...my sme mali strasné zapchy a este aj zápchy mame tak som si žiadala rozne vysetrenia,aj na endokrinologiu aj ja gastro...zobrali mu krv a boli sme aj na kolonoskopii 😔 ,uz na to ani nechcem spomínať...
no a nejak nám vobec nic nepomáha/stravujem ho zdravo/ tak som ziadala este odber na soju,vajcia,laktozu a ine potraviny a vyhoveli mi a v pondelok máme prísť

mukky
23. sep 2010

@anlu a vy máte aké problémy?

mukky
23. sep 2010

@anlu tu na tejto flasi vidno napísané zlozenie

http://www.slnecnica.sk/produkt/tahini-sezamove...

anlu
23. sep 2010

@mukky juuuj ta kolonoskopia bola asi najhorsia ze? Ja preto este vyckavam a zatial sa len vyhybame mliecnym veciam. Oli zapchy nemala, skor naopak. Ale pochybujem ze jej to len tak prejde, lebo ja mam to iste. No hlavne nech zistia co nie je dobre, najhorsie je to ked nevies co mu skodi. Prave ma napadlo ked pozeram na to maslo ze u nas je obchodik s arabskymi potravinami a to by tam tiez mali mat, ale este som tam nebola, nejako nestiham... Daj potom vediet ako ste dopadli 😉

mukky
23. sep 2010

@anlu asi by si mala íst cim skor dať zistit ako ste na tom 😔 ,uplne stací ak Vám zoberu krv a budeš vedieť na čom ste...
akurat viem ze to maslo sa má rozmiešať 😀 ,ale tak hádam tu niekto to maslo používa,vraj je veeelmi zdravé...
a co papávate ked nedavas nic mliecne?obidve dievcatká maju problém?

mukky
23. sep 2010

@anlu aha,tak ta mladsia dcerka ma problemy ☹

anlu
23. sep 2010

@mukky nastastie este dojcim tak mliecko ma, ale ked som jej dala do kase alebo ineho jedla UM tak zacala velmi casto kakat a tak cudne to smrdelo 😅 a este mi ostavali flaky na plienkach co som uz vedela ze urcite jej nieco zle stravilo alebo vobec nestravilo. Potom to preslo do ekzemov a dalsia faza bola zapareniny. Az ked mi kamaratka spomenula ze aj oni maju take problemy a ze im zistili najprv neznasanlivost laktozy a potom alergiu na BKM tak som skusila aj ja vylucit vsetko mliecne (okrem mojho mliecka) a naozaj jej vsetky problemy presli. Starsia nema zatial ziadny problem s mliekom, aj ked v poslednom case ho velmi nepije.

anlu
23. sep 2010

@mukky objavila som este bezlaktozovy tvaroh ale vam ked mate alergiu aj tak nepomoze... lebo ta bielkovina tam je. A papa v podstate vegetariansku stravu, trochu syra a jogurt raz za cas znesie. A ja to iste 🙂 Len koli nej tiez teraz objavujem nove veci... ked som ja zacala s vegetarianstvom tak tu prakticky nic nebolo dostat v obchodoch. Este som k tomu byvala v malom meste, kde este aj teraz je problem nieco poriadne kupit...

oscarka3
24. sep 2010

@anlu ,nám tekvicový olej veľmi chutí. ja ho dávam do šalátov. margaríny a napodobeniny masla to je riadny s.....t 😠 .

rancuzkaf
24. sep 2010

@mukky kludne mozes syncekovi davat sezamove maslo a nie len to, vyborne su aj mandlove, lieskovcove a kesu....musis skusit ako mu to chuti, mozno to zje len tak same na chlebik, mozno mu to bude treba dochutit: napr. vymiesat s popucenym bananom, vymixovat s datlami.....pripadne len s troskou medu!

anlu
24. sep 2010

@oscarka3 ved to... snazim sa im vyhybat a co pouzivas napr. na chlieb, ci vy doma vobec nejedavate chlieb s maslom? Ja mam velmi rada aj paradajky poliate olivovym olejom a bazalkou, tak toto sa neda so ziadnym maslom porovnat 😀 myslim ten olej s paradajkovou prichutou na chlebe

anlu
24. sep 2010

@mukky bola som dnes v meste ale nestihla som prejst celu hlavnu... no ako som ti pisala ja vela veci kupujem v DM ale mali tam len arasidove maslo a to asi este nie je dobre pre tvojho synceka, ze vraj je to alergen...

peya104
24. sep 2010

@shela zaujimalo by ma z reaálnej štatistiky kolko mamičiek alergických deti je vegetariánok a kolko všežraviek, bohužial v dnešnej dobe je každe druhe dieta alergicke a každe 10 ťažko alergicke. takže taketo obvinenie,určite dostala tvoja švagrina určite od rodiny ktora určite tažko akceptuje jej vegetariánstvo..naopak velmi vela alregii pochádza z mesa, ktore je nahustene ovela horšími vecami cca źnáma tema, antibiotika, hormony...než zelen.sturkoviny.etc...

peya104
24. sep 2010

@ssissi ..jasne..lebo večina ludi ma archetyp vegetariána v mysli..ako toho čo vyložil meso z taniera., čiže vidia len ryžu, zemiaky a cestoviny.. čo je sice bohužial vela krat o vegetariánoch pravda,a tam sa potom samozrejme prejavuje nedostatok..lenže kto sa ponorí do naozajstanej ríše vegetariánstva tak objaví velmi farebný, veselý , energický, výživný svet stravovania a meso mu ako poživina už asi ani pripadať nebude. 😵 😅 😵

oscarka3
24. sep 2010

@anlu ,používame obyč.maslo ale nie nejako často.deti si robia hrianky z "celozrného" toustového chleba potreté oliv.olejom+grécky syr+ bazalka+paradajky.toto leto sme chlieb jedli veľmi málo, ja skoro vôbec 🙂

anlu
24. sep 2010

@oscarka3 tak ja sa bez masla viem zaobist a Olivii asi tiez chybat nebude ked ju naucim bez masla... len problem je v tom ze Claire maslo chce a o manzelovi ani nehovorim a Oli ked vidi ze oni to jedia tak jasne ze chce aj ona... nie je riesenie ani pouzivat obyc. maslo lebo Oli ho nemoze, cize potrebujem nieco co je biele alebo aspon svetle a neobsahuje to laktozu 😀 😀 😀 vies o niecom? este ma teraz napadlo ze jej mozem urobit nejaku natierku z tofu... alebo vyskusam sezamove

oscarka3
24. sep 2010

@anlu , a nemožete ani ovčie mlieko a výrobky z neho? toto som našla o laktoze v ovčom mlieku, na strane č.2: http://www.cvzv.sk/ziv/Margetin7.pdf .možno by sa našlo niečo na natieranie z ovčieho mlieka.a ešte cícerová nátierka by mohla byť z tých svetlejších 😉