Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
13. aug 2010

@penny13 ,vitariánstvo je konzumácia len surovej zeleniny a ovocia, orechov

oscarka3
13. aug 2010

@perla200 ,špaldovú som nerobila ale myslím,že sa robí ako klasická krupica, povariť vo vode alebo mlieku

havino
13. aug 2010

@perla200 áno, špaldovú varíš ako klasickú.

havino
13. aug 2010

@adriana7 ďakujem za pochvalu 🙂 Tú Tvoju paštétu určite skúsim. Podľa ingrediencií to bude fajn a myslím, že aj malému bude chutiť 😵

adriana7
13. aug 2010

@havino ,
no, ja som tiež nevedela, ako to dopadne, robila som ju 1.x, ale decká na desiatu zjedli celý pohárik... 😵

mukky
13. aug 2010

ahojte,
idem Vás trosku prečítať..

mukky
13. aug 2010

@adriana7 si veľmi milá,dakujem..noaká náhrada mi chýba...nemožeme nič mliečne ,nechcem dávať este rastlinné maslo ani sojové vyrobky 😔 ,ideme na 14 dní na dovolenku k moru a potrebujem tam porozmýšlať čo bude papať...kedze ziadne kupované jedlá nebude papať,ja varievam od príkrmov cca kazdé 2 dni
jedák je vyborný,spapá vsetko...neviem teraz ktora ste spominali tie natierky zo zheleniny,ale skusim z cervenej šošovice spraviť uricte,aj z inej zeleninky,ale nebude to na pare,mozem to spraviť uvarene a tak rozmixovať,nebude to velmi riedke? 😕

mukky
13. aug 2010

@katka.carska ahoj,a nevies mi poradiť ak nemam parný hrniec ani nic podobne ako urobit tie pomazanky/zeleninku/na pare? 😀 inak super nápad to je..dakujem,chlebik nebude suchy a natierka maximálne zdravá 😵

mukky
13. aug 2010

@marfuskaanjelik ahoj,čítala som aké mas choré dieťatko a je mi to luto ☹ ☹

dnes tuším davali na markize alebo joj o salmonele v spravach,neviem presne,musim si to spatne pozriet..aj moja sestra ju mala ale to bolo nedavano,bola dospela a doniesla si ju z Bulharska 😒 a bilo to strasné,odpadla doma od dehydracie a nie to este tale male dietatko ked sa takto trapi ☹

perla200
13. aug 2010

baby toto je fakt dobrá téma, síce ja osobne nie som vegetariánka, ale mäso moc nemusím ked tak kuracinu. Moje dieťa ma intoleranciu laktozy, takže vlastne je to tkzv. bio dieťa🙂 papame bezlaktozové mlieko, ryžové, pohankové a sojové tiež mandlové - ktoré jej robím doma. Sú to velmi zdravé veci, laktoza čiže mliečny cukor nikdy ho v podstate neokúsila a i napriek tomu krásne priberá, rastie vyvíja sa je velmi šikovná a dr. je s nou spokojný. Samozrejme že jej dávam mäso ale i napriek tomu papame zdravo, ked jogurty tak sojové alebo ryžové, ked krupicu tak špaldovú, ked cestoviny tak bio cestoviny a zeleninu, ked tyčinky slané tiež spaldové, dávam jej tiež pšeno. a chrumky bud pohankové alebo ryžové. a rada tu u vás naberiem nápady...
nechapem matky ktoré vedia svojim deťom dat také veci ako je napr. segedínsky guláš v 7 mesiaci a este sa tým chváli... alebo párky...alebo vysmážaný rezen....moje dieťa asi este neokúsilo cukor - lebo papame len bezlaktozové horalky kde je trstinový cukor...

adriana7
13. aug 2010

@mukky ,
no, neviem, či som bola milá aj na predošlej strane 😀
tak skús na obdobie na dovolenke spraviť z malého vitariána, moje deti teraz v lete jedia celé dopoludnie ovocie, kvantá a všehochuť, v čase obeda chlebík so zeleninovými a strukovinovými nátierkami a k tomu kopec zeleninky, ja som si potom ešte ošúpala 4 biomrkvy, ktoré mi schrúmali, potom boli v bazéne, potom každý zjedol 2x jahodovú dreň, na obed o 17tej mali celozrnné slíže s orechami a na večeru bábätkovskú klasikum strúhané jabĺčko s banánom, no a mm si otvoril vínko, a že chce niečo dobré k tomu, tak som nám robila cesnakové bagetky s olivovým olejom v rúre a na to sušené paradajky v oleji - občas si doprajeme aj takýto luxus, ja ale teraz bez vína 😉

dúfam, že sa nebudeš pohoršovať nad tými časmi, moja mama obeduje s úderom dvanástej a toto nechápe, ale my jeme vtedy, keď sme hladní, nie, keď sa to zvykne... 😵

adriana7
13. aug 2010

@zojec ,
ale na to, že máš nespachtoša, tiež stíhaš ešte aj plienky šiť, sa nezdáš, máš nejaký záložný zdroj, veď poraď 😉
mne dnes poobede príšerne opuchli nohy, normálne som sa k nim nepriznávala, mala si to aj ty, a čo si robila?

alebo aj vy babulenky ( jaron, teba zámerne vynechávam, bo predpokladám, že tebe nikdy nohy v tehu neopuchli), poraďte nejaké fígle, nechcem skončiť v nemocke, ďakujem ☹

matova
13. aug 2010

adriana: ahoj, me este neopuchli ale mozno u teba to je len z casteho statia, ved sa nastojis pri tom sporaku ked tak vyvaras 😉 , tak nohy vylozit a relaxuj 😉
chcem sa ta opytat, daju sa namrazit aj jablcka? na kusky na plechu a potom zavriet do misiek? maly zacal chrumat jedna radost, uz si lamem hlavu co bude papat v zime 😕

matova
13. aug 2010

Malý mi už od 21už druhýraz plače, tak pááá

mukky
13. aug 2010

ahojte,
ja som strasne rada že je tu táto tema tiež 😀
@perla200 vidím že aj ty 😀 ,lebo tiez nie som vegetarianka ani moje dieťa ale snazim sa pre neho o to naj../mala by som uz aj na sebe viac zacat pracovať v tomto 😔 /,lebo som za krkavciu matku čo nič nedopraje svojmu dieťaťu 😖 ,ved to asi poznáte dokonale...
a ze hlavne svokrovci rýpu ani spomínať nemusím 😖 ,dokonca ma obvinili ze mnaly mal zapchu preto,lebo nedavam mu nic mastné robene na oleji,vyprážané 😝 a podobne....takze po tomto poslednom vyjadrení moja komunikacia s nimi skoncila uplne a mm to rešpektuje

mukky
13. aug 2010

@perla200 aj moja svokra sa este chvali že mm na 5 mesiacov jedol krupicu/samozrejme ze v kravskom mlieku 😕 / a potom nech sa nečuduje ako opica chvostu že mal do 7 rokov bezlepkovu dietu a neviem presne ci nema aj celiakiu/to je na dlhsie 😔 /

mukky
13. aug 2010

@perla200 a to su aké tie horalky? 😕
ja som sladké sušienky nestlé zaviedla až po 13.mesiaci a mám výčitky 😀 😔 ,ze mal minule piškoty /sice celozrné a ovsené/ ale predsa,v zlozeni bol cukor a aj vajcia....a este raz nedavno mal piskoty a zlozenie muka,vajcia a cukor... 😔

mukky
13. aug 2010

@adriana7 dakujem za rady este raz....no ja neviem ci by mi malý iba na ovoci vydrzal ..ty si tusim nedavala ani nic mliecne,nie?
my sme mavali um rano,vecer doteraz,desiata bola bud čistý jogurt biely s ovocím /jablcko,banan atd./ co sme mali doma alebo mal chlebik s lučinou alebo cottagom..,zelenina..
obed varené vzdy,olovrant ovocie vacsinou,aj poocas dna ovocie este podané par krat..mimo jedlami nic,raz za cas susienky ale vynimocne alebo pohankove,ryzove ci kukuricne chrumky obcas/maly je neposedko,je velmi aktivny,stale len beha,sedenie takmer nepozname 😔 ,len v stolicke a ked je tie chrumky tak mam cas aspon si sadnut a vypit kavu 😔
alebo obcas kasu instantnu ochutenu/od asi 16 mesiacov/atd..zahustujem iba vlockami,alebo kukuricnou krupicou..

marfuskaanjelik
14. aug 2010

@adriana7 mne nohy opúchali strašne. Vyzerali ako stĺpy. Skús si ich vyložiť vyššie a mne pomáhali aj podkolienky namočené do studenej vody. Možno to bolo len moje "placebo" ale mala som pocit, že fakt pomohli.
@mukky ďakujem, už je to lepšie, nehnačkuje ani nezvracia a ani teplotka sa nevrátila. Zvládol to, môj malý bojovník.

marfuskaanjelik
14. aug 2010

@adriana7 mne nohy opúchali strašne. Vyzerali ako stĺpy. Skús si ich vyložiť vyššie a mne pomáhali aj podkolienky namočené do studenej vody. Možno to bolo len moje "placebo" ale mala som pocit, že fakt pomohli.
@mukky ďakujem, už je to lepšie, nehnačkuje ani nezvracia a ani teplotka sa nevrátila. Zvládol to, môj malý bojovník.

perla200
14. aug 2010

@mukky najdes v bio obchode 🙂 celli hope sa tusím volajú.... a sú velmi dobré...ale my to mame tiež len sem tam alebo za odmenu napr. očkovanie🙂

perla200
14. aug 2010

adriana a ten recept na tie domáce bonbony? skúsila by som malej to urobit🙂

mukky
14. aug 2010

@perla200 dakujem,ja som len chcela vedieť,tiez malému nechcem vobec davat sladkosti..ovocie má velmi rád a to má ako sladkosť 😉

dnes uz ideme na 14 dní k moru,tak by som este rada niečo stihla prečítať a nejake receptíky popozerám,napady z tejto témy..

už som sa pýtala,ale skusim este raz 😀 ,ako robievate kuskus?lebo ja malému nerobím este nič na oleji,ale len dusím na vode alebo varím...aj uvariť ho stačí,nie?

mukky
14. aug 2010
havino
14. aug 2010

@mukky , kus-kus môžeš robiť ako prílohu - je to celozrnná cestovina. Netreba ho variť, stačí nasypať do vriacej vody, vypnúť a nechať zo 10 minút pod pokrievkou.
Dobrý je kus-kusový nákyp podľa jarona, pozri http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...
Len Ty nechceš ešte dávať sójové mlieko, tak ho skús nahradiť nejakým ryžovým nápojom alebo niečím iným, čo pijete. Dobrý je aj takýto http://varecha.pravda.sk/recepty/pokus-kus-foto... Tam daj koreniny a zeleninku podľa vlastného uváženia, vynechaj, čo sa Ti nepáči a kus-kus pridaj ako je písané 🙂 Je to chutné a nie je to suché.

havino
14. aug 2010

@mukky , ešte ma napadlo, že kus-kus môžeš použiť napríklad aj na plnenie keď budeš zapekať baklažán, cuketu....

havino
14. aug 2010

@adriana7 , mne nohy puchli tiež ostošesť... Ženský kázal len odpočívať, čo najčastejšie mať nohy vyložené, ale nie vodorovne ale v takej šikmej polohe. Tiež mi kázal každý deň zjesť kelímok cottage 😅 Po pôrode som nejakú dobu cottage nemohla ani cítiť 😀
Nohy aj tak puchli a deň po pôrode som sa nemohla vynadívať na svoje štíhle členky 😵

ssalonis
14. aug 2010

Trosku sa zamiesam do debaty. Kedysi som tiez davala detom kuskus, ale bola som upozornena, ze kedze kuskus neprechadza varom, nie je vhodny pre mensie deti. Pre deti je najzdravsia predvarena ryza. Aj ked ja moc nepreberam jedla pre deti, ze toto nie, toto ano a snazim sa, aby jedli vsetko (inak sa clovek len stresuje), ten kuskus mojej mensej radsej este nedavam.
Snad som neni celkom mimo debaty, zacala som vas len predvcerom citat 🙂

havino
14. aug 2010

@ssalonis, to som netušila 😕 A aký by to malo mať nepriaznivý dopad na dieťa, keď kus-kus neprechádza varom? Ja som kus-kus varievala do jedného roka. Zavárala som ho ako cestovinku do zeleninovej polievky. Robievala som to tak nahusto, lebo Jakub bol veľký jedák.

ssalonis
14. aug 2010

Ak ho prevaris, tak je to asi vporiadku, ale taky zalievany len horucou vodou vraj nie je vhodny. Asi na to male brusko, co si len zvyka vselico travit to neni dobre. Sama neviem presne povedat, ale posluchla som radu.

katka.carska
14. aug 2010

@mukky pouzivam take to sitko, na com sa paria knedle, nemam parny hrniec, ale staci i v troske vody. Dufam, ze sa podari 🙂
Celi hope sa mne nezda velmi vhodna papanica pre dietatko 😔, soja, arasidy, kakao, a naviac su podla mna presladene, ja sama si ich nekupujem, ich prednostou je, ze su bezlepkove, ale viem si predstavit aj zdravsiu maskrtu. Este tak piskoty, no i tam je vajicko a cukor.