Veľké krčné mandle a problém s prehĺtaním

basika
15. dec 2009

Prečítala som krížom-krážom všetky diskusie ohľadne krčných a nosných mandlí, ale aj tak som tam nenašla poriadne čo by som potrebovala vedieť. Dcérka má 19 mesiacov a má zväčšenú nosnú mandlu a veľké krčné mandle až také, že sa jej dotýkajú. Videla som jej to aj ja a skutočne ich má plné hrldo. Dvaja ORL lekári odporučili nosnú mandlu odobrať a krčné mandle zmenšiť. Chorá nebýva mala asi 2x nádchu a pokašliavanie, angínu ešte nemala. Od poslednej choroby v septembri jej ostalo zťažené dýchanie počas spánu, lapá po dychu, nepokojný spánok a pod. Čo je ale ďalší dosť pre mňa podstatný problém je, že má problém s prehltaním jedla s kúskami. Stále sme na mixovanej strave, lebo pokiaľ má niečo prehltnúť väčšie začne ju to dusiť, dáviť a niekedy sa aj pozvracia. Pečivo nehrozí aby spapala to len ožužle čo-to prehltne ale to nie je žiadne veľke množstvo, ktoré by zasitilo. Záujem o iné jedlo aj má, lenže vždy to končí, že jej to hrdielkom neprejde, začne ju to dusiť resp. dáviť. Obaja ORL lekári mi povedali, že operácia vyrieši problém s prehĺtaním aj chuťou do jedla. Čo ma ale mýli je, že problém s prehltaním máme odjakživa nie len od poslednej choroby, či už aj pred chorobu mala také mandle veľké, že jej to robilo problém ťažko povedať. Na operáciu sme sa už objednali na 4.2.2010 v Roosweltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Preto budem rada, ak je niekto kto má podobnú skúsenosť alebo problém a taktiež ak niekto bol v BB na operácii akú ma odtiaľ skúsenosť. Ďakujem.

junovka
15. dec 2009

Basika, moja Timeika mala od malicka problem s nos.madlami.Tiez presne mala toto co opisujes ty, sem-tam sa mi tiez pozvracala, malo co mi vsetko jedla.....ale nakoniec to bol nasledok alergii na BKM, pele, roztoce.Predtym trpela atopickym ekzemom.Takto sme sa s chrapanim a az niekedy lapanim po dychu pocas noci trapili az do 5 rokov.Nam odporucala alergologicka vybrat nosne mandle uz na 3 roky, ale ja som stale dufala a verila, ze to nie je tam.A tak isto som citala a pocula kade- tade, ze ked sa dietau vyberu nosne mandle do 5 rokov, tak sa mam pripravit na to, ze jej narastu opat.Tak som to nechavala do 5 rokov, aj ked ani vtedy mi nebolo po voli jej robit nejaky zasah operativny do oraganizmu.Ale, nakoniec co cert nechcel, tak Timka mi dostala zapal stredneho ucha, obojstranny, horucky, ...proste des!Vtedy mi bolo povedane , ze pokial jej nedam vybrat nosnu mandlu, tak jej hrozi strata sluchu.Viac mi netrebalo.Vybrali jej mandle nosne a odvtedy mame klud.Klop-klop-klop....dokonca neviem ci to ma suvis aj s tym, ale aj ekzem sa stratil, urcite alergeny sa pominuli, sice mame este mensiu alergiu stale, ale je to z roka na rok lepsie a ja verim, ze sa jej to vekom aj to zminimalizuje na minimum.No, a co sa tyka jedenia, tak sa odvtedy nam to tiez zleopsilo, aj ked je to az doteraz nie tak, ako by som si ja priala, ale to uz v takom veku ako je teraz nezmenim.Ak mas este nejake otazky rada ti odpoviem 🙂 😉

strapco13
15. dec 2009

basika..som ORL lekar..pokial ma dieta zistene velke nosne a krcne mandle, a k tomu tie problemy, co opisujes, tak rozhodne doporucjem operaciu..vzhladom na vek a to ze nebyva casto chora, tak krcne mandle vybrat cele netreba
nosne mandle sa vybrat cele nedaju /nemaju obal, su to zhluky buniek v sliznici/, takze obava co dorastu je na mieste, ale radsej o 3 roky zopakovat zakrok, ktory je jednoduchy a deti ho velmi dobre znasaju /rodicia maju Z operacii deti vacsie traumy ako deti/ ako cakat 3 roky, bojovat s tazkostami alebo z komplikaciami ako pise junovka..preto aj ked treba vybrat len nosne mandle, tak v dnesnej dobe kvalitnych anestetik radsej doprucujem celkovu anestezu, ako lokalnu, lebo v celkovej /dietatko spi uplne/ sa to robi pod kontrolou zraku /t.j presne vidim miesto operacie/, tym padom vidim, ci este je niekde nejaky kus tkaniva, viem presne zastavit krvacanie..cize je mensia pravdepodobnost, ze nosna mandla dorastie
co sa tyka zmensovania krcnych mandli..robi sa to vtedy, ked su mandle zdrave, len robia problemy v zmysle prekazky..oni po operacii sa nezvacsia..ale to ci ich za rok, 10..alebo 50 nebude treba vybrat, to Ti nikto nepovie..staci jedna hnusna angina a mozno budu musiet ist von..

basika
autor
16. dec 2009

som rada, že ste reagovali

junovka - presne som aj ja dumala či to nie je nejaká alergická reakcia. Na 12.1. som ešte objednaná na alergológiu. Z posledných odberov krvi u mojej pediatričky vyšlo, že má znížené hodnoty imunity a zvýšené hodnoty alergie, bol to síce odber 10 dní po chorobe. Nám idú vyberať nosnú mandľu (garantujú, že nedorastie) a zmenšiť (tonzilotomia) krčné mandle. Ako som písala, krčné ma také veľké, že sa takmer dotýkajú a hlavne ma štve, že nemôže jesť jedlo s kúskami. A krčné ste mali OK?

strapco - mám veľkú radosť, že si reagovala o to zvlášť že si z fachu. Ideme na operaciu v celkovej anesteze, lebo jej idú zmenšovať aj krčné mandle v nemocnici ostaneme 24hodín. Môžu skutočne veľké krčné mandle robiť taký problém s prehĺtaním jedla? My máme tento problém odjakživa, tak neviem či ich už odjakživa mala zväčšené. Teraz ich má obrovské, ale to sa začalo pátrať až keď sa jej zhoršilo dýchanie počas spánku.

junovka
16. dec 2009

basika, krcne sme mali OK.Drzim palce 😉

danu
16. dec 2009
basika
autor
16. dec 2009

danu - dík za link..ale už som prešla krížom krážom všetky diskusie ohľadne toho..však aj na tomto linku je môj príspevok tiež...len hľadám skúsenosť a súvislosť krčných mandlí s problematickým prehĺtaním

112233445566778899
6. mar 2016

Dobry vecer prajem. Moja dcerka ma 7 rokov. Uz od malicka mava s uskami problemy, sice posledny rok a pol nie tak caste , ale ked pride bolenie uska tak vdaka Bohu sa mi to dalo podchytit. Len moj problem je, ze den nato je chora. Mandle velke, priserny zapach z pusinky. V noci chrape (aj ked nieje chora ). Dnes mala horucku 39, mandle su skoro spojene. A ked ju boli hrdlo, su vzdy take velke. Neda sa jej prehltat, stale mi place a chut do jedla by aj mala ked jej stiahnem teplotu, ale sa boji papat koli bolestiam. Co mam robit, ked nas Dr.ani k ORL neposle. Stale dostava rovnaku diagnozu virus infekt. Dakujem