Vrodený šedý zákal - cataracta pyramidalis

och
8. apr 2010

Ahojte

dnes nam diagnostikovali vrodeny sedy zakal - cataracta pyramidalis 😒 uz od narodenia mala mala uprostred ocka taku bielu bodku ale nikto to neriesil, az teraz ked nam zacal hnisat slny kanalik, asi ako kazdemu babatku, som na to upozornila lekarku, no a po rozkvapkani jej nasli v oboch ockach drobny sedy zakal a ze s tym sa neda nic robit len to pozorovat, ci sa to nezvatsuje a ze by jej to v zivote nemalo vadit, ale ze to nikdy nezmizne, mame sa vramci hry hrat tak ze jej vzdy zakryjem jedno ocko.

Ma tiez niekto takuto diagnozu? vobec netusim co mozem ocakavat 😖

korkusa
14. máj 2010

Ahoj neviem ci ti poradim,ale aj ja mam sedy zakal .Mne na ten sedy zakal povedali ze operacia sa robi az ked uz sa zrak natolko zhorsi ze to robi problemy.Ja mam 29 rokov a zatial vidim dobre .Chcem ti povedat ze aj mala moze mat tolko rokov co ja a moze s tym zit bez problemov.Mne doktorka povedala ze to sa neda povedat kedy sa to zhorsi .Ze to moze byt az ked budem stara ale aj skor.To je individualne.Drzim palceky aby sa to nezhorsovalo a malicka aby mala zdrave ocka po cely zivot. 😀 😀 😀

silvia_d
11. okt 2012

Ahoj ja mam tiez vrodeny sedy zakal "moja super doktorka" ma od mala trapila s naplastou na jednom oku aby sa to so zakalom "vyliecilo" - je to blbost. Pretoze sedy zakal je "neporiadok - fyzicka prekazka" za sosovkou, ktora sa ziadnym cvicenim ani nicim zlepsit neda - iba operacne a to tak, ze sa oko otvori vyberie sa "neporiadok" a vlozi sa umela sosovka.
Bola som asi u 4 odbornikov - v sukromnej ambulancii ma chceli operovat hned ale v Martine vo vojenskej nemocnici
mi povedali, ze treba pockat cca do 40ky (ak sa mi stav nezhorsi) predoze do tohoto veku sa mozu bunky obnovovat a problem so zakalom by mohol nastat znovu - takze by musela byt znovu operacia.
Moj zakal je v strede sosovky - cize ma velmi neobmedzuje - vidim iba akoby cez hmlu na jedno oko - ale da sa s tym zit a existuje riesenie preto netreba zufat. 🙂

jaja018
14. mar 2014

@och ahoj, môžem sa spýtať ako ste na tom teraz? Ja mam babo 3 mesiacea všimla som si že v strede jedneho očka ma taku bielu bodku. Za týždeň ideme k doktorke tak ju na to musím upozornit. Som s toho dosť zničená a bojím sa toho ze ocna moje obavy potvrdí ☹

och
autor
14. mar 2014

@jaja018 ahoj, šedý zákal sa nedá vyliečiť, ale len vyoperovať, je to ten "lepší" zákal, na rozdiel od zeleného zákalu, z ktorého môže byť až slepota
takže, pokiaľ sa nezväčšuje, a to nám sa klop klop klop nezväčšuje, tak sa s tým dá normálne žiť a tým že je vrodený, tak dcérka ani nevie ako vlastne zdravé pozeranie vyzerá 😀 😀 😀 😀 nijako ju to neobmedzuje a to "zdravšie" očko občas prekrývame okluzorom (to je taká látková náplasť) keďže v 3 rokoch sme dostali dioptrie (to však nemá so zákalom nič spoločné) aby horšie oko nezlenivelo a nezačala škúliť 😉 nedávajú sa na to žiadne kvapky ani lieky, takže normálny bežný život a keď bude staršia môže si to dať vyoperovať 😉
viem, že to človeka spočiatku dosť vydesí, ale je to OK a bodaj by to bolo to najhoršie, čo sa tvojmu dieťaťu v živote prihodí 😉

jaja018
14. mar 2014

@och och joj. Viem ze sa to operuje a da sa s tym žiť, len ten pocit pezmocnosti a dalšie problémy. No som veľmi zvedavá čo nám očná povie. To je super ze sa vam to nezväčšuje, ja som si to u malej iba minule všimla, aj to úplnou náhodou. Nevieš aký je dôvod ze to maju takto malé detičky? Lebo ved je to poväčšine choroba starých ľudí.
U nas je velmi dlha čakacia doba ku očnej takze taký mesiac určite ešte budem v neistote ze co to vlastne je☹ Ale tak je to taka biela ( alebo bledo siva) bodka v strede ocka. Tak podľa toho co som si precitala tak zrejme sedy zákal ☹

klokkanik
21. aug 2014

Najde sa tu medzi vami niekto, kto ma dieta s takouto diagnozou a boli aj na operacii? Fakt sa to neda poriesit radsej nejakou prirodnou formou?

tomas_byty
4. feb 2015
Používateľ tomas_byty je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od tomas_byty.

@klokkanik Tiež to isté, už mi to aj očný povedal, že sa to nedá vyliečiť, že je to proste nejaký "neporiadok" v oku, pri ktorom treba vybrať šošovku vyčistiť to a potom dať umelú. Nášmu chlapcovi bol šedý zákal diagnostikovaný potom, ako pri futbale nejako zle ho trafila lopta do tváre a potom sa mu to pomaly zväčšovalo a nakoniec sme zistili u očného , že je to zákal. Momentálne na internete pozerám kliniky, kde pôjdeme na zákrok a zisťujem, že niekde to aj prepláca zrejme poisťovňa, lebo napr. u Veni Vidi majú, že to spravia zadarmo http://veni-vidi.sk/index.php/sk/operacie/operacia-sedeho-zakalu Niekedy na jar asi pôjdeme, teraz v zime som počula, že to môže byť problémové

klokkanik
4. feb 2015

tomas_byty Moje dieta to malo na obidvoch ockach. Jedno uz ma zoperovane a s druhym cakame, ale uz dost dlho lebo nam uz dva krat ochorel ked sme mali ist :( Boli sme v BB a operaciu nam preplacala poistovna. Pisali sme aj do Veni Vidi, ale neozvali sa nam.

klokkanik
4. feb 2015

@tomas_byty Moje dieta to malo na obidvoch ockach. Jedno uz ma zoperovane a s druhym cakame uz dost dlho lebo zakazdym ochorel. Boli sme v BB a operaciu nam preplacala poistovna. Pisali sme aj do Veni Vidi, ale neozvali sa nam.

luciajanuar
11. feb 2015

mojej dcerke to hned zistili po narodeni, tiez sme boli na operacii v BB, najprv jedno ocko, potom druhe ocko- bolo to najtazsie obdobie mojho zivota, moja to mala vo vacsom rozsahu-je to ozaj individualne. uz ako polrocna mala prve okuliariky 10 dioptrie, lebo jej ostala len cast sosovky, bez nich by nevidela, ale mala si rychlo zvykla a uz ani dole nechcela davat 🙂 . samozrejem okuliariky su dost draha zalezitost-pri tychto dioptriach stoja skla vyse 280 eur plus ramik. No co by clovek neurobil pre svoje dieta len aby mohlo vidiet. dala by aj to posledne. Mala stym zije uz roky, dnes uz ma 6 , maju rovnaky zivot ako ine deti, hoci to maju onieco tazsie v zivote, nakolko to videnie nie je 100 percentne. moja ma tazsi stupen postihnutia, no zvlada to statocne- chodi do normalnej skoly, robi vsetko to iste co aj zdrave deti. Zaciatky boli velmi tazke, no potom to beriete ako normalnu sucast zivota....treba len mysliet pozitivne 🙂 🙂

aneta426
21. sep 2015

@luciajanuar @klokkanik v BB viem iba o iClinic - majú mať pobočku v Bratislave aj Banskej Bystrici. Boli ste tam? Tiež rozmýšľam nad operáciou šedého zákalu http://www.iclinic.sk/operacia-sedeho-zakalu práve tu.

luciajanuar
22. sep 2015

@aneta426 neviem kde dospelých operuju, no deti v Rosvel.nemocnici, je ine ked to mate vrodene-že sa stym narodite a ine ked to ziskate pocas života. Najskor by Vam vtom pomohla vasa ocna lekarka-oni sa lepsie vyznaju...v iClinic sme mi nikdy neboli.

scorpionflower1
11. okt 2015

Ja som mala vrodenú cataractu 28 rokov, tiež mi to mama zbadala ešte keď som bola v pôrodnici. Na jednom oku biela malá bodka v strede zornice na druhom viditeľná len štrbinovou lampou. Zrovna teraz som si dala vymeniť šošovku za umelú na pravom a teraz idem na ľavé. No ja mám problémy aj so zvýšeným očným tlakom, to mi zistili, keď som mala 24, najprv som na to nebrala kvapky, ale potom som musela lebo sa mi ešte zvýšil. Moja doktorka mi povedala, že by bolo dobre, aby som si dala cataractu vyoperovať lebo vraj je "škaredá a dosť veľká" a zväčšuje objem šošovky a tým do istej miery aj tlak v oku (neodteká mi dobre vnútroočná tekutina kvôli veľkosti tej šošovky). Inak mi cataracta vôbec nevadila, dioptrie som mala 1-tky celý život do diaľky, mala som aj astigmatizmus (nepravidelné zakrivenie rohovky, takže som videla aj mierne dvojmo - bez okuliarov) očná mi však povedala, že mi cataracta bude čim ďalej - tým viac zavadzať - oko bude starnúť a v ambulancii už teraz zistila, že nedobre zaostrujem na stred obrazu. Tak som sa poradila ešte s ďalšími lekármi a išla som do toho. Operácia nie je nič strašné - nebolelo ma nič, bolo to len trochu nepríjemné - dala som si implantovať multifokálne šošovky - stálo to veľa peňazí, ale mala by som sa zbaviť aj okuliarov, no robím to hlavne pre to zníženie tlaku v očiach, dúfam, že to bude okej lebo je tam aj riziko, že to môže mať aj opačný efekt - kvôli zásahu do oka sa tlak ešte zvýši a vyvinie sa glaukóm. Ale ak tie, ktoré máte deti s cataractou a nevadí im, vidia aj s ňou dobre (ja som do 15 rokov nemala žiadne dioptrie) nedávajte im to operovať, aj keď sa hovorí, že je to už dnes bežný zákrok prináša určité riziká, podľa mňa, stačia len kontroly či sa to nezväčšuje. Pokiaľ však majú zhoršené zrakové funkcie a nemáte na výber, dajte pozor na výber pracoviska a hlavne na implatované šošovky. Ja som si to dala operovať na klinike Vesely, som zatiaľ spokojná, ale tam asi detské cataracty nerobia. Možno od určitého veku. Uvidíme čo čas prinesie a dúfam, že sa čoskoro zbavím očných kvapiek (momentálne mám troje :-/ ale dvoje sú preventívne proti pooperačnej infekcii, jedny na ten tlak). Samozrejme, je to len moja skúsenosť, treba v prvom rade počúvať lekárov a keď povedia, že je nutné operovať, tak to treba urobiť, akurát, že keď sa povie "bolo by dobre operovať" treba ešte vyčkať 🙂

tatiana_98
17. nov 2015

ja iba ze ak sa niekto dostane neskor na tento prispevok mozno mu pomoze moja skusenost.

Dcere operovali vrodeny sedy zakal ked mala mesiac. Iba jedno oko, tam to bolo nutne - vraj inak by sa uz nikdy mozog nenaucil to oko pouzivat (ak sa to neurobi zhruba do 3 mesiacov pri vrodenej katarakte). Na druhom ma tiez, ale menej, tak to zatial nebolo treba operovat.

Dostali sme na Kramaroch recept na kontaktnu sosovku (20-25 Dioptrii) bez dalsieho upresnenia kde ju mozeme zohnat. Je to zlozitejsie ako by si clovek myslel - bezna optika vas posle prec, ze oni to predavat nesmu a posielali nas od jedneho k druhemu. Zatial sme prisli na 3 miesta v BA kde sa daju tie sosovky zohnat:
1, Optika na Laurinskej - Proclear sosovky (okolo 40 EUR/kus; neberu recept)
2, MUDr. Fischerova - Gercenova v Petrzalke - Proclear sosovky (40 EUR/kus; neberu recept)
3, Optika De Rossi v polikline Karlova Ves - ine sosovky (70 EUR/kus; beru recept takze 60 EUR :D)

Ak mozem poradit, davajte babatku sosovku a prelepujte ocko velmi poctivo kym je male, aj ked sa vam zda ze dieta trapite. Cim bude starsie, tym bude sikovnejsie a okolo 6-8 mesiacov si tu nalepku vie samo strhnut. Okolo roka staci 5 sekund nepozerat na dieta a nalepka je dolu.

Teraz ku sosovkam - prvy rok pouzivala Proclear, kedze sme nevedeli ze sa daju zohnat aj ine. Okolo 8 mesiaca stacilo ze si trochu posuchala ocko a sosovka "zabehla" hore pod viecko. Neskor, okolo 1 roka ju proste "vyzmolila" uplne von z oka. Stacilo sa minutu nepozerat a sosovka bola v nenavratne. Takymto sposobom bola schopna stratit novu sosovku (ehm, za 40 EUR) za pol dna.
Potom sme skusili tu inu, drahsiu sosovku z De Rossi, zatial ju ma dva tyzdne a ani nema tendenciu suchat si ocko a sosovka ani nevybieha pod viecko. Sosovka drzi na mieste cely den, ale musim povedat ze otrasne sa dava dnu aj von (oproti tym Proclear), takze kezde rano a vecer bojujeme (uzite si kym vase dieta nevie vedome zmurit okolo, odstrkovat vas rucickami a pritom metat hlavou emoticon

snad to niekomu pomoze

denne73
10. dec 2016

Ahojte aj nam teraz!!!!zistili vrodeny sedy zakal ,totalka sok pre nas.Dcerka ma 6r hladame najlepsiu kliniku ,ktora by jej ocko zoperovala.Nemate tip?

scorpionflower1
10. dec 2016

@denne73 : Nemusí sa to vždy operovať, ja som s tým žila 27 rokov a nevadilo mi to a mne to bolo vidieť aj voľným okom bez štrbinovej lampy (to čím sa pozerá do oka očný lekár), takže som to mala pravdepodobne ešte väčšie ako tvoja dcéra. Operáciu jej odporučil doktor? Ten šedý zákal jej zhoršuje zrak? Šedý zákal sa zvykne stabilizovať a ďalej nerásť. Píšem ti lebo ja dosť ľutujem, že som si to dala operovať, tiež mi povedali, že to treba zoperovať a že sa mi to bude len zhoršovať, čo je asi pravda, ale zvykne sa to zhoršovať až vo vyššom veku a mať umelé vnútroočné šošovky nie je zas až taká brnkačka, aj keď mám multifokálne musím nosiť okuliare do blízka.

zrka
11. dec 2016

Vrodený šedý zákal by sa mal operovať hneď, čo najskôr po narodení. U dieťaťa sa je najdôležitejšia zoperovat to čo najskôr, pretože u dieťaťa sa vyvíjajú vnemy a videnie ako také. Neoperovany šedý zákal môže spôsobiť aj tupozrakost a poruchy binokularneho videnia, pretože dieťa začne preferovať len to oko, cez ktoré lepšie vidí. Ja nechápem ako niekto môže povedať že ešte počká s operáciou. To sa čaká u starších ľudí, nie pri zakale už pri narodení.

scorpionflower1
12. dec 2016

@zrka ako som napisala, zila som s tym 27 rokov, mojmu zraku to nevadilo, nosila som 1 dioptrie do dialky. Zakal sa nezvacsoval, takze nic nesposoboval, Nebola som ani tupozraka a moje vnemy ani kvalitu zivota to nijako neobmedzilo. Ani jeden lekar ma za cely ten cas na operaciu neodporucil (a vystriedala som 3 ocnych) ja netvrdim, ze sa to nema operovat, nie som odbornik, len vravim, ze zivot s umelou sosovkou je tazsi ako so svojou vlastnou tak nech radsej mamicka overi dvakrat. Nic viac.

tatiana_98
13. dec 2016

@scorpionflower1 o rok o dva nas voperovanie umelej sosovky caka (zatial nema ziadnu na jednom ocku po operacii). Mozete prosim trochu opisat ako vas to obmedzuje? Dakujem

scorpionflower1
13. dec 2016

Záleží od toho akú šošovku dcérke dajú, ja mám multifokálne Acrysoft restor IQ, myslím, že deťom sa takéto nedávajú. Keď jej to musia operovať, asi to má v horšom štádiu ako som mala ja, preto by som Vás nerada od niečoho odhovárala alebo strašila. Osobne sa cítim menej komfortne ako pred operáciou, lekári hovorili, že nebudem potrebovať okuliare po operácii a mám skoro 2 dioptrie do blízka (čo naštve lebo za šošovky som dala veľa peňazí), ktoré som pred tým nemala, je však pravda, že dioptrie do diaľky (1 a 1.25) sa mi upravili. Okrem toho mám halo a glare efekty - robia sa mi večer obrovské kruhy okolo svetiel (znemožňuje to šoférovanie vo večerných hodinách) svetlá ma strašne oslepujú (vraj to ale nemusí mať každý, kto má tieto šošovky). Ja som tú kataraktu asi mala špecifickú, tým, že sa nezväčšovala, lebo mne to lekári tiež pozorovali celé detstvo a nikto z nich ma neposlal na operáciu. Alebo sa to už teraz rieši úplne inak ako v 80-tych rokoch, neviem. Želám Vám veľa šťastia a veľa zdravia a dobrý zrak pre dcérku.

tatiana_98
14. dec 2016

@scorpionflower1 Dakujem velmi pekne. U nas to nie je o tom CI voperovat umelu - to urcite bude treba, kedze vlastnu uz nema na jednom ocku. Ked mala mesiac tak ju operovali inak by sa to ocicko nikdy nenaucila pouzivat. Teraz davame kazdy den kontaktnu sosovku 20 dioptrii. Na druhom ocku to ma tiez, ale to nebolo treba operovat lebo cez neho vidi (to bude asi nieco take ako u vas). Len som chcela vediet co nas caka 🙂

scorpionflower1
14. dec 2016

To samotné vkladanie, nie je nič strašné, tak maličké deti uspávajú, iba jej budete musieť dávať kvapky do očka, kvôli infekcii. V jej prípade jej určite oveľa viac umelá šošovka pomôže ako uškodí, na tie neduhy sa dá zvyknúť a, hlavne, keď ju bude mať odmalička. Ja len trochu ľutujem, že som očnú poslúchla, ale bola som úplne iný prípad, ja som dobre videla aj s kataraktou.

mahtobka
30. jún 2023

Ahojte baby. Prosím vás podajte info, ktoré detičky mali vrodenú kataraktu. Môj syn je po operácii a bohužiaľ po kvapkani sa zistilo, že mu zarástla šošovka. Som z toho zničená, lebo primárka mi veľa toho nepovie aj keď sa pýtam. Takže asi nás čaká ďalšia operácia. Len sa chcem spýtať, že ako to vyzerá v neskoršom veku tým operovaným okom? Či je to viditeľné, že tam bola nejaká zmena

sarafortuna
30. jún 2023

@mahtobka myslíš skôr zreničku asi. Šošovky sú odsate.
Toto neviem odpovedať, my našťastie máme ok zreničky.
Treba správne kvapkat, nie z výšky, a musíte si byť istý že to do oka vošlo. Musíte aj kontrolovať, či má zreničky rozšírené. Ak nie, treba kvapkat častejšie, alebo informovať lekára.
Toto ma vplyv hlavne na svetlo plachosť a videnie v tme, pretože na to slúži to rozširovanie/zužovanie zreničiek.

mahtobka
30. jún 2023

@sarafortuna Áno tak asi zrenička. No my sme mali take sklicko na oki a nic som nevidela 🤦‍♀️ raz -dva krat som kbapla viac,lebo som videla,ze ma zuzenu.
A to do kedy sa kvapka?
Scasti mu zarastla zrenicka,tak teraz davame aj krem atropin.

sarafortuna
30. jún 2023

@mahtobka Toto sa kvapka najdlhšie po operácii, asi aj 3-4 týždne.
To sklíčko stačí mať prvé dni, viac nie.
Trošku si naštudujte veci na internete o stimulácii zraku a pýtajte sa vela doktorov. Všetka práca a úspech závisí najmä na vás doma, lekári svoju prácu spravili.

patulienkakukulienka
11. dec 2023

Dobrý deň, znova otváram túto tému, máme doma 4 mesačné bábätko po operácii oboch očiek, teraz má kontaktné šošovky 28 a 29 dioptrie. Mňa by zaujímalo, ako sa situácia vyvíja ďalej po operácii, zatiaľ drobec rozlišuje svetlo/tma, sleduje žiarovky. Moja otázka znie, kedy sa tento stav zlepší, kedy nás uvidí? Aspoň orientačne, aké máte skúsenosti? Lekári sú stručný, nepoznáme nikoho v okolí s podobným prípadom. Som z toho zúfalá, potrebujem vidieť svetlo na konci tunela, či ma raz moje bábätko uvidí a usmeje sa. Ďakujem

mahtobka
15. dec 2023

@patulienkakukulienka pridajte sa na fb do skupiny vrozena katarakta sedy zakal. Tam mate vela informacii. Bohuzial na SK je nedostatok info obladne tejto diagnozy.
Ono je rozdiel mat obojstrannu a jednostrannu. My mame jednostrannu.
Lekari nevedia ako vidi to dieta,lebo je velmi male a nerozprava. Na to som sa pytala