Vybratie nosnej mandle u dieťaťa

31. mar 2023

Prosim ake mate skusenosti s vyberanim nosnej mandle ? Dnes nam to uz doktorka spomenula ako moznost a buduci tyzden na kontrole tp este bude riesit a chce nas poslat ma orl - momentalne ma dcera hnisavu anginu, krcne mandle stale hnisave napriek atb, strasne sopliska uz druhy tyzden, slabo pocuje pri nadche vzdy - nato mi zacala detska hlavne hovorit o tom vybere nosnej mandle. Na orl predtym a raz na pohotovosti mi zas hovorili ze ma velke krcne mandle a stale nejake problemy anginy, sople, potom hned zle pocuje. Ja uz m strach ze jej budu chciet vyberat aj tie aj tie, ale celkovo sa toho hrozne bojim a neviem co robit, na druhej strane nemoze byt takto furt chora. Ake mate skusenosti vy s vyberanim mandli ? Mohli ste byt celu dobu s dietatkom ? Ja som sa tomu chcela vyhnut a poslednu dobu to zacinaju dr casto spominat 🙈

scorpionflower1
22. apr 2023

Jezismaria, to je hrôza tie choroby 😣 a robila jej alergologicka aj testy na znizenu imunitu? Vsak tolko chorob, to je strasne. Nasa ma furt len zapaly hornych dych. ciest. a mala hnusny covid. Bola pozitivna 2 tyzdne a 10 dni jej vyskakovala teplota a zachuchmany nos este mesiac. Potom som ju nechala doma mesiac a nic jej nebolo. Potom 4 dni skolka, v satni pocujem zakaslane zasoplene deti a uz o par dni aj ona. Zas 3 tyzdne doma. Teraz ju do skolky davam 1-2x v tyzdni na par hodin. Chodi aj na kruzky, aj do herni, aj sa stretava s detmi napr. u susedov a nic nedostane, ale v skolke je vybavena za 4 dni.
Na tu alergiu sa pytam, lebo moja tiez kycha, a to hlavne rano, ked vstane. Nie je to take, ze si to hned vsimnes, ale je divne, ze sa to stava vzdy rano a vrta sa v nose, tiez rano. Inokedy nie.
Moj synovec - tiez alergik na roztoce mal tak isto velmi casto anginy, pomaly kazdy mesiac ATB, vysoke CRP, raz mu nezabrali troje ATB. Potom ako mu nasadili Aerius a kortikoid do nosa, tak je chory 2x do roka. Na alergiu mu prisli, ked mal cca 4-5 rokov, teraz ma 11 a odvtedy ako ma tie lieky tak vobec nebyva chory.
A ze cez zimu roztoce byvaju menej? Tak to je blbost roka. Ked sa kuri byvaju najviac a navyse je sezona inych chorob. Pani dr. bola asi nesustredena.Skus ist k inemu alergo. Antihistaminika vie inak predpisat aj obvodny pediater. Ked potrebuje lieky, musi ich brat, inak sa moze dopracovat k astme. Moja sestra sa tak dopracovala. Cely zivot zahadne sople kasle, testy na alergo negativne a teraz ked ma cez 40 prisla na plucne a dr. jej hovori, ze ma astmu a znicenu branicu od chronickeho kasla. Dostala Ventolin, antihistaminika a kortikoidy.

autor
23. apr 2023

@scorpionflower1 ano vsak toto aj ja som bola sklamana naposledy. A aj preto ze si ju ako dokyorku chvalia, aj ma suepr recenzie aj ja som bola dovtedy spokojna. Neviem ci mala zly den alebo co, ale hovorili mi uplne opacne veci ako dovtedy. Mne to potom tak prislo ze ma vela pacientov tak chcela nejakych vyhadzat. Tiez som rozmyslala ci neskusit odist teda inam este 🤔 a to mi este preftym hovorila ze ked bude mat 5 rokov preberieme aj moznost imunoterapie atd, a zrazu na jesen jej aj lieky vysadila a ze nas mozno uz vyradi 🙈 a zrovma odtedy je takto chora ako ma vysadene lieky takze ja neviem ci je to nahoda a tim ze je prvy rok v skolke, alebo ci tou alergiou. No uvidime. Dufam ze sa nam podari dostat ten buduci tyzden na orl ako je objednana, som zvedava aj tam na doktorov nazor. Idem tiez do ineho mesta nato ork k dr ktoreho si viac chvalia.

jituniks
2. jún 2023

@rajc1nka prosim ta ako to myslis ze musi byt opatrný? Aj sa potápa alebo vobec? Striehnuť na neho? Mala ma rúrky 2den zrušili sme kvoli tomu dovolenku aby ju to nelákalo som z toho smutna ze ona je nešťastná ze sa nemoze salie t . Mate nejake špeciálne stuple do usi s ktorými mate dobru skusenost ?

autor
2. jún 2023

Inak nadviazem aj ja na konverzaciu zase, uz sme objednany samozrejme na vyber a aj tie uska budu riesit, ale mame termin az na september. Nemate niekto skusenost ci sa da ist dat do nejakeho poradovnika alebo cosi take v nemocnici zeby nas zavolali skor ak ktosi vypadne ?

rajc1nka
2. jún 2023

@jituniks ano, nesmie sa velmi potapat, hlavne prve 3 mesiace sme museli nosit stuple aj do vane (aby sa mu nedostala dovnutra voda). Stuple som mala z nejakeho sportoveho obchodu. Ja som bola najviac spokojna s takou paskou okolo usi https://www.decathlon.sk/p/301564-21514_plaveck...

Nas na to potapanie upozornovali pri prepustani z nemocnice. Syn ma rurky uz vyse roka, idu mu ich akurat vyberat, takze sa to da zvladnut, aj ked sice sme neboli na dovolenke, ale da sa podla mna zvladnut s trochou opatrnosti aj dovolenka, len nesmie vyvinut tlak na usi (napr skakanim do bazena).

jituniks
2. jún 2023

@rajc1nka Dakujem ti za odpoved. Ja som dovolenku radsej zrušila . Jeden rok sa zaobíde. Ved to je to ze moje dieta najradsej zo všetkého sa potápa a skáče do vody….mam pocit ze vacsinu casu trávi pod vodou 😂

jituniks
2. jún 2023

@rajc1nka inak tu celenku mam aj ja aj stuple na plavanie …. A rok ? Ja som dúfala ze max pol roka …no uvidime hlavne aby deti zdrave boli to je to naj .

rajc1nka
3. jún 2023

@jituniks nas ich ma od 8.3.2022 a vyber ma naplanovany na 19.6.2023. Ale zas on tam mal humus podla doktora. Vraj mali same vypadnut, aj ked vraj teraz tieto nove dost drzia, nevypadla ani jedna. Drzim palce, nech to mala vydrzi 😉

jituniks
3. jún 2023

@rajc1nka dakujem , aj nasa povedali ze keby to neriešime prisla by o sluch . Tak vy uz to budete mat za sebou 🙂