Vybratie nosných a kŕčnych mandlí - skúsenosti

katinka262
22. mar 2024

Syn (10 r.) má veľké nosné aj kŕčne mandle. Minulý rok v auguste mal ASLO aj výtery v poriadku, ale od jesene vybral 3 antibiotiká, mal 2x zápal stredného ucha a opakovane mu vyšiel streptokok pyogenes. Lekárka nám odporúča vybrať obe mandle, keďže mu vyšlo vyššie ASLO(zá sa mi, že do telefónu mi vravela 300, správu ešte nemám) a v hrdle mu našli opäť nejakého streptokoka a zrejme stafylokoka. Chceli sme sa výberu mandlí vyhnúť, ale vekom sa to nezlepšuje, ale dokonca zhoršuje. Doktorka najprv navrhovala len zrezanie z mandlí, ale kvôli výsledkom je viac za ich vybratie. Prosím, aké máte skúsenosti s vyberaním mandlí a chorobnosťou po nich?

enmery
22. mar 2024

@katinka262 Ja som od detstva trpela ťažkými angínami, zápalmi, streptokokmi...viac som bola doma ako v škole...na strednej mi vybrali mandle a odvtedy akoby uťal. Raz za čas ma niečo chytí, ale to sa nedá porovnať s tým, čo som prežívala do 18tky. Ľutujem len, že sme to vtedy neriešili skôr.

evickuska
22. mar 2024

@enmery napodobne jak som to dala von zacal zivot, nosne dokonca dorastli a vyberali o5

enmery
22. mar 2024

@evickuska nosné mi vybrali, keď som mala 5 a už aj potom sa to zlepšilo..ale krčné mi úplne zmenili život

katinka262
autor
22. mar 2024

@enmery syn mal za posledný rok angínu 2x, ale mandle má obrovské. Momentálne má už dosť úzku medzeru medzi nimi. Aktuálne prejavy nemá, ale baktérie aj tak vyšli 😏

mira0611
22. mar 2024

@katinka262 ahoj, moj syn mal operaciu cca.vo veku tvojho syna. Operacia bola uspesna, hojenie a zotavenie bolo dlhe a tazke, ale po tom jeho zdravotny stav bol neporovnatelne lepsi nez predtym. Takze, ja odporucam. Sice sme si to vytrpeli, ale stalo to zato. Drzim Vam palce.

evickuska
22. mar 2024

@enmery ja bych to pratala hned prec

marzii35
22. mar 2024

@mira0611 boli ste vyberať nosnu či krčné?

bubik6x
23. mar 2024

@katinka262 ja som mávala angínu každé 2 týždne, po vybratí vôbec, som často chorá čo je pravda ale imunitu mi zničil lekár s ATB, ktoré som brala každé dva týždne ešte pred vybratim mandlí asi 1,5 roka, to bola ešte doba kedy mal lekár vždy pravdu a na názor iného si sa opýtať nemohla.......čím skôr von, tým lepšie pretože to napáda aj ďalšie orgány, v mojom prípade obličky, takže šup šup vybrať a bude lepšie, držím palce 👍

mira0611
24. mar 2024

@marzii35 obe naraz sa vyberali v NÚDCH.

katinka262
autor
24. mar 2024

@bubik6x vďaka za odpoveď. Syn sa dobre držal aj napriek veľkým mandliam, ale posledný rok bol katastrofa, preto sme sa rozhodli pre zákrok. Len som myslela, že kŕčne bude stačiť dať zrezať, no našli mu tam tie baktérie a ťažko povedať, čo je pod nimi 😏

bubik6x
24. mar 2024

@katinka262 tak lepšie je ich vybrať úplne, k životu nie sú potrebné a poznám prípady kedy znova narástli aj keď to sú ojedinelé prípady, a tiež mám kamošku, ktorá si ich vybrať nedala a nakoniec sa baktérie dostali do pľúc a skončila v nemocnici