Mám dať synovi vybrať nosnú mandľu?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

stretávam sa s rôznymi názormi ohľadom vybratia nosnej mandle, preto by som sa rada poradila aj tu.

Syn bude mať v januári 7 rokov, doteraz bol bezproblémový. Tak 3 - 4x do roka sa u neho vyskytne obyčajná detská choroba. Ako nastúpil v septembri do školy, tak je neustále chorý. Vždy to začne nevinnou bolesťou hrdla alebo upchatým nosom a skončí uchom. Raz je to zápal stredného ucha, inokedy uzáver sluchovej trubice, potom zápal eustachovej trubice.

Od začiatku školského roka užíval už 3x antibiotiká (Augmentin, Zinnat, Megamox), čo bolo u nás predtým tak asi trikrát za celý život. Na ORL pohotovosti sme už "ako doma". Syn vynecháva dosť veľa zo školy a učíme sa doma.

Pri výtere z nosa mu zistili baktériu Streptokokus pneumoniae. Bol preliečený Megamoxom 10 dní, potom mu už kontrolný výter nerobili. Začali sme už aj inhalovať i konvičkovať. Odvtedy je to už lepšie a zatiaľ syn nepotreboval antibiotiká, ale choroba sa mu po posledných liekoch už dvakrát vrátila. Raz sme to zvládli domácou liečbou, druhýkrát to zas prešlo na ucho, len vonkajšie, našťastie. Syn užíva aj nosné probiotiká Rhinogermina, zatiaľ je po prvej dávke.

Na krčnej pohotovosti nám odporučili vybrať nosnú mandľu, vraj to môže byť ložisko baktérií. Po predposlednej chorobe sme boli na kontrole na krčnom u našej lekárky a tá povedala, že mandľa je pekne stiahnutá naspäť a ušká v poriadku. Vraj by to ešte zatiaľ na vyberanie mandle nevidela. Inak nie je zásadne proti vyberaniu mandlí. Dcére to pred časom odporučila, ale tá ju mala veľmi zväčšenú a v noci dýchala ústami. Tak sa teraz neviem rozhodnúť, či ju dať vybrať alebo čakať. Obávam sa však, že syn čoskoro skončí na antibiotikách a to by som už nechcela. Počula som ale už aj radikálne názory, že nosnú mandľu radšej nedať vyberať, pretože má imunitnú funkciu a má svoj význam.

Aký postup by som mala zvoliť?

Mám ponechať mandľu, alebo ju dať synovi vybrať?

Pomôže jej vybratie jednoznačne k tomu, že už syn nebude mať problémy s opakujúcim sa zápalom stredného ucha?

Ďakujem

Dobrý deň,

mne to z týchto informácii príde, že chorobnosť a ani stav mandle nie je zatiaľ taká vážna, aby sa vyberala. Nie som ORL lekár, ktorý je k tomu vždy na vyjadrenie najkompetentnejší. Rozumiem, že iba chccete iný názor, nakoľko ste dostali 2 iné.

Ja by som čakala. Sama píšete, že je to nateraz lepšie. Ak je nález v uchu z ORL (ktorý vedie k indikácii výberu mandle) zlý, tak je to na mieste. Píšete, že je v poriadku, takže by som čakala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas