Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vyprázdňovanie stolice po častiach. Máte skúsenosti?

gunagu
16. máj 2014

Maminky, máte prosím skúsenosti alebo rady s tým, že by sa Vám 3-ročné dieťa ešte stále pokakávalo x-krát za deň?
Ak áno, ako ste si s tým poradili ? Prípadne do akého veku to trvalo ?
Nemyslím kakanie 3-4 krát, ale tak 6-10 KRÁT DENNE, po častiach.
My sa tak trápime s naším synčekom. X-krát za deň ho musíme prebaľovať, prezliekať, umývať, natierať...... a mnohokrát pritom bojovať, keď sa schováva, keď ho štípe ritka, keď aj takto vzdoruje.
Vyžaduje si viac starostlivosti, ako malé bábo. Pritom je nesmierne bystrý, šikovný, veselý a srdečný chlapček. 🙂
Nebol k tomu žiaden spúšťač v živote (aspoň o tom neviem), je to tak odjakživa.
Stolica nie je vyslovene tvrdá, že by mal zápchu, ani mäkká, že by mal prehánky. Jednoducho ako kedy v priebehu dňa, raz sú to bobky, inokedy malé dávky.
Nemá rád nočníky, WC, sedáky.... posedí tam, aj potlačí.... a zväčša nič. Najradšej si niekde zalezie, ľahne hoci aj vonku na zem a zatlačí do gatí.
A keď je s deťmi na ihrisku alebo v herni a začne sa jašiť alebo naháňať, všetko sa mu uvoľní a už to ide jedno prezliekanie / prebaľovanie za druhým.....
Keď sa pokaká, alebo si poprdká, automaticky sa mu uvoľní zvierač a sa aj pociká. Jedine v noci je kľud, črievka spia, je bez plienky a sám sa vypýta cikať.
Niektorí vravia: "Dočkaj času, ako hus klasu, je to vývojom, raz sa to spraví...." Tak čakáme, čakáme, ale ani náznak zlepšenia.
Trápi ma, že on máva bolesti, štipkanie. Že je nezaraditeľný do kolektívu - nemôžem ho dať do škôlky alebo samého na nejakú aktivitu, k babke na prázdniny (kto by mal nervy toľkokrát za deň ho umývať).
Ja sama som už z toho na prášky 😝 , máme druhé bábo, nemám tu pomoc, manžel veľa pracuje (ale pomáha ako sa dá). No celý ten servis okolo zadočku 3-ročného chlapca mi zaberá veľmi veľa času a energie, ktoré by sa dali využiť krajšie. Priznám sa, aj som zlyhala ako rodič, aj som kričala po ňom, keď mi praskli už nervy, aj na druhej strane sa ho snažila motivovať, aby sa vykakal naraz....alebo aspoň do wc.... no nič.
Tandemovo dojčím obe deti, pomáha to k súrodeneckej láske ale dúfam, že i k jeho črevnej mikroflóre.
SKÚŠALI SME rôzne veci a nič z tohto veľmi nezabralo:
- pozitívne motivácie, obrázkové nálepky, mince do prasiatka, odmeny.... (toto párkrát zafungovalo, ale viac nie 😉 )
- vyhrážky, aj som mu dala po zadku
- neriešiť to vôbec, brať to ako normál, nekomentovať
- plátené slipky, papierové slipky, plienky..
- rôzne nočníky, či násadky na WC
- veľa pohybu
- veľa tekutín
- strava s vlákninou, vločkami, probio jogurtami, semiačkami, ovocím, kompótmi....
- vylúčenie mlieka na čas, ale na mlieko nie je alergický, nič sa nezmenilo
- nejeme čokoládu
- lekári na nejaký čas predpísali i preháňadlá - či do zadočku, či ústne, ale bolo to myslím ešte horšie, tak som to stopla
- lekári testovali potravinové alergény, vyšetrovali štítnu žľazu, cistickú fibrózu, tubus konečníka... a na nič nedošli....
........ Jednoducho nech urobíme modré, zelené, alebo červené.... vôľou to ovplyvniť nevieme...
Sme veľmi vďační za obe deti. No tento začarovaný kolotoč vyprázdňovania stolice akoby nemal konca kraja...... Dokedy ? ☹

lilitela
17. máj 2014

Viem, ze je to vycerpavajuce, ale podla toho co pises, co ste uz skusili, podla mna na to velmi tlacite, a asi tam bude blok. Inak ja som si myslela, ze aj 4x za den je vela, moja kaka takto a tiez mam dost.
Mne to pride tak, ze ked tvoj maly zacne kakat, tak zatiahne zvierace, a preto vykaka iba cast, zvysok si odlozi, az kym sa to uz neda zadrzat. Ci som to zle pochopila?

dahra
17. máj 2014

Moj malý ešte donedávne bežne kakal 2,3x za deň. Dokonca moja segra spominala, ze minule sa navšteve u obvodáka na všeobecnej prehliadke, lekár na jej hrdú odpoveď, že chodí "na veľkú" každý deň, skonštatoval, že to je málo. Malo by sa po každom jedle 😉. Takže je to úplne normálne. Tie caviky okolo toho mu asi sposobuju stres.

inull5
17. máj 2014

Chodím s malým na chirurgiu a je tam veľa detí s kakacimi problémami.skús pozrieť morbus hirsprung čiže hirsprungova choroba.

janulik979
17. máj 2014

moj maly (2,5r) tiez kaka pri kazdom cikani do nocnika, nevedela som ze je to problem....jeho nic neboli ani nestipe, proste vzdy ked cika, tak nieco ide...ked cika vonku po stojacky, vtedy nekaka (nastastie). Starsi mi toto nerobil, ale zatial to asi ani nebudem riesit....plienky nemame vobec

luciferkax
17. máj 2014

môj to robil donedávna, len on sa jednoducho "nechcel" vykakať.. najprv mal zápchu, tak sa asi bál, tak kakal každé dve hodiny... tiež som bola naprášky, ked som videla, že má čudný výraz na tvári tak som horýchlo šupsla na nočník.. párkrát sa mi to podario vystihnúť, potom sa zo dna na den začal pýtať kakať, rovno na záchod, tam raz denne urobí to čo treba :D skús na neho netlačiť, ja som prestala kričať na neho, len som chytila, prezliekla a zas dookola :D

zuzka1008
17. máj 2014

Podľa môjho názoru je to blok, skús takú fintu,ked ideš na wecko ty, posad vedla seba maleho na nocnik, rob to tak vždy, nabehnete na istý režim a možno sa to upraví. Ja som s malou takto chodila, od začiatku, a po čase pochopila..
Držím vám palce 😉

vjm
28. máj 2014

Janka vjmJa som mala syna trvalo to dlho asi 5 rokov a nakoniec sme s nim išli ku znamej prichiatričke a povedala nam že je to psychickeho povodu.Začali sme na neho inak vedeli sme ,že ma rad vozenie na traktore a tak sme mu slubili že ked sa vykaka do nočnika tak ho manžel povozi.potrebujete trpezlivost ale pojde to .Len mu mniečo slubte čo ma rad všetko je o psychyke.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli