Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Začíname Vojtovku v 9. mesiaci

mischell0110
1. apr 2015

Som zufala.aby som ozrejmila situaciu,skratim to.Mala sa narodila v 36t vo Svajciarsku.Okrem zltacky a klesaniu glukozy nemala nic,ked sa narodila.Na nozicky sme boli raz,mala ich ok.Ockovania uz absolvovala 2 a teraz ked bude mat rok bue mat 3,lebo tam je to trosku inak.Nik mi vsak nepovedal a nevdela som,ze predcasne narodene deti maju mat za sebou neurologicke vysetrenie a cvicit a podobne.Ked zacala dvihat hlavicku mala 4m,ked mala 5,pretacala sa na brusko a spät sa to naucila,ked mala pol roka.Tesila som sa,ze konecne nieco nove.Teraz ma 9m a nesedi,ani len naznak,ani sikmy sed,ani sa neudrzi par sekund,nestvornozkuje,ani naznakom,len sa prekacuje,hra sa na brusku a kopcuje nohami o zivot.Ked sa ma zacali kamosky pytat ako som na tom,zacala som sa znepokojovat,kedze ich mladsie deti uz sedia,alebo stvornochuju,niekotre dokonca stoja popri nabytku.Isla som etda tu na SR k rehabli.sestre,pozrela malu a zhodnotila,ze je na urovni 6mesacneho babatka a to ma 9,5m.Moja mala je od malicka obrovsky jedos a nervak,hadze sa do zadu,kope,vystiera sa,tak samozrejme,ze u doktorky nepredviedla ani len to malo,co vie.Ked mi zacala ukazovat cviky na spevnenie svalstva a vojtovy cvik,plakala som s malou,lebo som ju pocula uz nariekat naozaj vseliako,ale toto bolo vrchol.bola az bordova,nechcela urobit to ,co by mala,sama sestricka povedala,ze tak jedovite dieta nevidela,ze je problem s nou cvicit a to aj tym,ze ma 9,5m,ale ze musim,lebo zaostava.Doteraz ma kazdy okrem kamosiek ukludnoval,ze sak to chce cas,nauci sa to,ze sak je predcasne a kedysi tiez deti necvicili a naucili sa vsetko casom.Cvicim s nou 3den,ale nula bodov.Nedokazem urobit s nou ani jeden cvik,lebo sa mi vzpiera,kope,hadze,a to ju fakt ,ze drzim pevne,aby sa nepohla a predsa.Huci tak,ze cakam,ze zavolaju socialku na mna,ze co jej robim a vysledok ziadny.dr.do mna huci,ze 3x min.za den s nou mam cvicit,ale ako?dnes osm jej povedala,ez sama vidi aka je,ze to nejde,ale musim!Ako!? som uplne psyhc.mino uz 3dni,len revem,lebo neviem,co robit,ked som sa na to dala,ci pokracovat ale ako ked dcera mi to len zhorsuje tym,ako sa brani,alebo kaslat na to a dufat,ze pride jej cas a nauci sa veci sama.Aj to,ked som sa tesila,ze ved sa vie pretacat,aj to povedala,ze je cele zle,lebo zle ma ruky,zle dava nohy,proste celeee zle....som zufala a zrela na prasky,lebo chcem s nou cvicit,ak jej to ma pomoct,ale neviem ako...

mischell0110
autor
1. apr 2015

Este som zabudla pripomenut,ze od kedy sme zacali,vobec sa nezahra,place ked ju len polozim na deku a chcem sa a snou ist hrat,nechce sa dat prebalit a len sa pestuje,alebo lezi v kociku a menej mi papa.

silvia62256
1. apr 2015

Je vystresovana, lebo si aj ty vystresovana.
Moja dcerka ma 7 a pol a tiez si nevie sama sadnut, tiez najradsej len lezi na bruchu a kopka nohami, vcera sme boli na poradni a pediatricka povedala ze je vo vyvoji uplne idealna na svoj vek. Mozno by to chcelo vyskusat aj inu lekarku a teda zamna, urcite by som sa povenovala tomu preco je mala nervak, moze to mat nejku pricinu.

jalucija
1. apr 2015

@mischell0110 trpezlivost. Prestan plakat, pekne cvicte kolko sa da. Pomalinky. Maj po ruke hracky a cumlik, rozpravaj sa s nou popri tom. Spravte si prestavku pocas cvicenia (aj ked to neviem ci je spravne, ale ja to robim, ked jedno z deti ruci o zivot) pomojkaj ju na rukach a pokracujte. Moji su uz zvyknuti, ze po cviceni dostanu mliecko, skus aj ty pred krmenim. AKe cviky mate?

katarina644
1. apr 2015

@mischell0110 ahoj, ja som s malym cvicila od styroch mesiacov, totalne nehybne telicko. a nevedel ani to co tvoja dcerka. inak ona reve koli tomu, ze ju to neboli, ale jej menis polohu a ona sa ti vzpiera, moj syn nereagoval na cvicenie hadam pol roka, a je tu ani si nepamata, ze prezil peklo. a beha, vsetko vie. takze trpezlivost ruze prinasa. a netreba pred nou plakat. nema to vyznam, pretoze ona to zneuziva a ide ti na city. ty teraz musis byt silnejsia. je to na tebe. psychika je svina, ale ak chces, aby si mala dieta v poriadku, je to vsetko na tebe.

mischell0110
autor
1. apr 2015

zatial mame ten,ze lezi na brusku,jednu ruku ma vystretu popri tele,ja jej ju telom pritlacam a druhu ruku mam ja na nej na zadku a hlavicke,aby sa nehybala a stlacam bod na lakti-mam problem ho najst a to ma nervuje.potom na posilnenie svalstva,ze jej koleno drzim na boku a taham opacnu ruku,aby sa ona tou druhou cez laket odrazila akoby do sedu,ale to neurobime ani raz poriadne,lebo sa mi hadze hore,alebo nasponuje nohy,a dalsi,ze ju cez zrolovanu deku prehnem a tlacim hlavicku dolu a nohy fixujem,aby mala pod sebou skrcene v kolenach,co mam problem,lebo ich tak nasponuje,ze sa bojim,ze jej ich zlomim a ona sa ma na rukach odrazit hore.hracky,hudba,ani cumel neplatia

katarina644
1. apr 2015

@mischell0110 na treti den ti to nikdy poriadne nespravi, mozno normalne bude fungovat po mesiaci po dvoch. je to len na tebe. ja som tiez revala, ale nie pred nim. ja som sama so sebou bojovala, ale nikdy som si nepripustala, ze nebude chodit, alebo ze nebude ako normalne dieta.

katka2678
1. apr 2015

My máme za týždeň 9mesiacov a vieme sa tiež len pretacat z bruška na chrbát a naopak,nič viac,ani len náznak a už som z toho nervozná.Za dva týždne ideme do poradne,tak som zvedavá,čo nám doktorka povie.

katarina644
1. apr 2015

dievcata co taketo veci neriesite skor? vsak mame volnost a mozeme povedat doktorke vsetko a ona by si mala vsimnut, ze co to dieta vie a poradit.

lucy125
1. apr 2015

Ahoj,tak na upokojenie,sice moj maly sa narodil normalne 40+1 sekciou.Dvihat hlavičku začal tušim v 2mes. v 4.mes.pekne sam udržal,ALE: 1x sa pretočil z bruška na chrbatik tušim v 5mes. naopak z chrbtika na bruško až v 8,.mes.ked ostatni už riešili pomaly štvornožkovanie.Sam sa posadil v 9-10.mes. tak ako by mal,že na štyri,potom šikmy sed či ako sa to vola,inak sa sam udržal sediet v 7mes. ked som ho ja bez odopretia posadila,štvornožkovat začal v 10.mes. a sam chodit v 15,5mes.takže podla mna ma čas+ešte ked je narodena skor.tak je jasne že aj neskor reaguju ako normalne narodene deti.my sme žiadnu vojtovku necvičilo,všetko sa potupne naučil sam aj ked neskor ako ine deti.

katka2678
1. apr 2015

Ja som to doktorke vravela asi pred dvoma týždňami a povedala,ze to ešte až tak nevadí a on sa zacal aj neskor pretacat ako iné deti.Je trošku lenivejší,možno aj preto,že je dosť tažký,má 11,5 kila.

mischell0110
autor
1. apr 2015

Som na vazkach,lebo polovica mi tvrdi,ze ddieta ma cas,ze sa to casom nauci,a obzvlast,ze ma cas,ked je o mesiac pozadu.na jednej strane mate vy,co to tvrdite pravdu-lebo poznam aj vela mamiciek,co nic necvicili a ich deti zacali neskor so vsetkym,ale zacali.Ale zas na druhej strane,mam strach,ze nieco zanedbam,ze sa budem ukludnovat tym,ze ved to pride a potom nedajboze bude neskoro a bude to horsie.No bojim sa aj toho,ze tymto cvicenim jej mozno s niecim pomozem,a niecim ublizim-ked tak place,trasie sa zakazdym,a uz ma strach aj z obycajneho prebalovania,co sa vzpiera,lebo sa asi boji,ze ideme zas civit,boji sa,ked je na brusku a ja ju len pohladkam,proste je mi viac nekludna,mrzuta,nic ju nebavi.

radka279
1. apr 2015

Syn cvičil vojtovku od 4 mesiaca do 1 roka...veľmi mu to pomohlo... musíš to prestať prežívať, opakuj si, že je to pre jej dobro a neubližuješ jej, nebolí ju to,len sa jeduje...aj sa tak s ňou musíš baviť aby vycítila, že ju neľutuješ, pochváľ ju na konci, aj keď to nešlo podľa tvojich predstav, usmievaj sa na ňu, keď cvičite...proste s ňou komunikuj ako na hodine telocviku 🙂...hlavne s ňou necvič, kde ju prebaľuješ alebo sa s ňou hráš, pokiaľ to ide...ja som cvičila na písacom stole, kde som mala silikónovú podložku na vaľkanie cesta, na tom deku - nekĺzalo to a bolo to v miestnosti, kde som sa so synom nezdržovala....už v 9 mesiaci má dieťa silu a je vynaliezavé ako sa ti vyšmyknúť 🙂 ešte to mám v živej pamäti ako sme spolu zápasili... mne reh. sestra poradila pár trikov, ako dieťa lepšie uchytiť, keď som jej popísala, ako sa mi dokáže vyšmyknúť...hlavne nevzdávať to, určite uvidíš ako sa dieťa bude rýchlo napredovať...

masenkaa
1. apr 2015

Hmmm, poznáme to. 😉 je to masaker, ale funguje to!!! Ako tu uz písali, naozaj to neboli, len sa to deťom nepáči, lebo to nie je prirodzená poloha. My sme chodili cvičiť do Harmony (nadácia Petra Dvorskeho v BA), tam rehabilitacna nám povedala, že hlavne dovtedy treba tvrdo cvičiť, kým maly nezačne stvornozkovst resp. do 1.roka sa dá takmer všetko napraviť s vojtovkou, ak poctivo cvičíte. Manžel je lekár, mame kopu kamarátov lekárov (aj pediatrov), kt.sami povedali, aké "zázraky" dôkaze robiť vojtovka (ani vlastným očiam neverili). Syn mal krivú chrbticu (tak sa narodil), pomocou vojtovky sa z toho úplne dostal! Nevzdávaj sa!!!! Radšej nech plače teraz (čo je normálne!!!), ako potom v budúcnosti keď uz bude neskoro.

liebling98
1. apr 2015

@mischell0110 môj najmladší syn sa tiež narodil tri týždne pred termínom. Ako 9 mesačný sa vedel pretáčať, plazil sa, ale tak divne, len jednou rukou a nohou. Nesedel, neštvornožkoval, o státí ani reči. Potom naraz ako 10,5 mesačný začal v priebehu dvoch týždňov štvornožkovať, sadol si a začal sa zapierať do nožičiek, až sa postavil v postieľke sám. Teraz má 13 mesiacov a chodí popri nábytku, sám sa ešte bojí. Nič som s ním necvičila. Tým Ťa nechcem utešovať alebo nedajbože odrádzať od cvičenia, ale nevidela by som to tak tragicky. Každé dieťa je iné. Najstarší začal chodiť sám ako 13-14 mesačný, prostredný ako 10-11 mesačný. Obaja donosení.
Skús ju v tom pohybe stimulovať aj inak. Posunúť hračku o kúsok ďalej, aby sa musela natiahnuť a zaprieť nožičkami do zeme. Cez deň ju dávaj veľa na zem, aby mala priestor, porozkladaj hračky a zaujímavé veci (prázdne plastové fľaše, krabice, kelímky - u nás to často vyzeralo ako na smetisku).
Keď leží na brušku, dokáže sa pekne zaprieť vystretými rukami do podložky?
A hlavne sa ukľudni. Kľudná mama = kľudné dieťatko. Držím palce!

mischell0110
autor
3. apr 2015

@liebling98 No davam ju na zem,mam tie puzzle a hracky kade tade a ako pises,tiez ako na smetiskulebo ju zaujimaju ine veci ako hracky.No ona je taky jedos,ze aj ked jej hracky posuvam dalej,aby sa skusala zapriet,ani sa nepohne,len huci na bruchu a natahuje ruky pred seba,lebo nedociahne alebo sa prekacuje brucho chrbat,az sa jej podari sa k hracke dostat.na ruky sa nedvia,stale je na predlakti,hoci ked s nou cvicim cvik na spevnenie ruk,aby sa tak dvihla,tak sa dvihne,ale sama od seba to nerobi.som uz zufala,lebo 1cadt mojho ja mi hovori,ze kazde dieta je ine a chce cas a druha,ze preco uz neurobi nieco nove aspon naznak niecoho ako sedenie,plazenie,alebo skrci kolena pod seba.Odkedy s nou cvicim,tak mi nechce poriadne jest,nic ju nebavi,ani hracky,ani lezat na zemi ked sa s nou hram,nic,len sa cche pestovat,alebo lezi v kociku a natahuje len ponozky.Je uplne jak bez zivota,a o to viac ma to trai,co mam robit.Navyse,ked sa s nazim s nou cvicit,som bezradna,lebo sa mi tak nasponuje,ze proste niekotre cviky nedokazem urobit,lebo by som jej asi zlomila nohy a to skusal aj priatel,a nula bodov,ona sa proste hadze dozadu,kopcuje nohami,vystre ich,ked jej potrebujem skrcit nohu,skriabe...som uplne vedla ☹

Tu začni písať odpoveď...

Odošli