Zastavený vývoj dieťaťa

anieli_1
20. máj 2013

Ahojte nenasla som tu nic podobne a dlho som rozmyslala aky vlastne dat nazov ide o to ze mam krstneho synceka ktoreho priznam sa som nevidela dlho lebo sme v inom meste a ked aj prisli tak len s najmladsim synom takze som ho videla asi ako 2 rocneho a bola som u nich cely vikend a teraz ma 5a pol roka maly je vyvojovo tak na 3 roky by som povedala hadze sa o zem za hracky rec rozprava ale akoby nevedel vyznam napr VCERA je aj pred tyzdnom aj pred hodinou farby pozna zakladne ale aj to len s pomocou ked mu ukazem zelene auto tak povie ze je ako travicka ale kym z neho dostanete ze je zelena tak musite zaciatocne pismenko aspon povedat .... Boli sme tam od piatku a kazdy den sa ma asi 10x pytal ako sa vola moj syn nevie nakreslit nic nevie skladat puzzle celkovo mi pripada ako velke male dieta chce pomoct s jedenim obliekanim chodia s nim k psychiatricke ta ho neposlala na ziadne vysetrenia a hned mu dala kopu liekov a povedala ze taky je urcite od narodenia ...z tych liekov len pribera a nic sa nedeje a opakujem ze nebol na ziadnych neurologickych vysetreniach.....dalsia vec stala sa im tragedia mali este starsieho synceka a ten zomrel a tento bol ako jediny pri tom maval zle sny ale tie presli a akoby sa to od vtedy zhorsilo aspon co tvrdi jeho mama a psych. povedala ze to s tym nesuvisi ze je taky od narodenia z jednej strany beriem ze moze mat traumu nejaku nejaky blok zas na druhej strane on zacal chodit az ked mal 20mes a vidiet na nom ked sa s vami rozprava ze vsetko neni ok...poradte co myslite ake vysetrenia maju absolvovat?velmi ma to trapi bo oni sa aj hnevaju a on akoby nevedel preco sa hnevaju no je mi luto cela ta situacia :'( :'( .....zeny radte co robit.....

livocka21
20. máj 2013

vsetky mozne vysetrenie...neurologia, psychiatria,psychologia, CT, magn. rezonancia...velmi sa cudujem, ze okrem psychiatricky rodicia nikam nesli.... podla mna to neni v poriadku a pricina sa musi najst a nie len bezhlave napchavanie liekmi ako to robia dnesni psychiatri...nebude autista???...tazko sa k tomu vyjadruje, ale jednoznacne treba urobit vsetky dostupne vysetrenia....drzte sa 🙂

anieli_1
autor
20. máj 2013

@livocka21 no ja som bola jemne soknuta bo ako som pisala dlho som ho nevidela a ona mi vravela len ze je hyperaktivny a na to berie lieky (aj ked to zas urcili bez vysetrenia) a on berie trojo liekov a ja ze na zaklade coho oni ze sak psychiatricka povedala ten chlapec ma 23kg!!a to vsetko z tych liekov tak som povedala ze ja zistim vsetko aj od dr aj takto a oni si len vypytaju papier aky poviem a pojdu na vysetrenia .....mozno sa ich to dotklo trosku ale mam pocit ze o jedno dieta prisli a s druhym si nejak nechcu pripustit ze by nieco bolo ....naozaj si toho prezili neskutocne vela ja sa im ani nedivim a preto som to zobrala do vlastnych ruk lebo ich mam rada....

livocka21
20. máj 2013

@anieli_1 je to od teba velmi pekne ze si sa takto rozhodla...klobuk dole....asi to potrebuju.... rozumiem im... taketo tragedie nikdy uplne neprebolia, no tento chlapec pre to nesmie trpiet ak sa da nieco urobit....

anieli_1
autor
20. máj 2013

@livocka21 dakujem ti nerobim to pre chvalu dokonca videla som ako sa na mna divali tazko sa pocuvaju take veci 😒 no presne tam treba nieco robit a nie cakat mozno je to ozaj len nejaky blok a mozno nieco ine co sa prejavovalo len tak nenapadne a neskor viac dokonca ma.jeho mamina pocit akoby to slo do zadu ze pred tym naratal do 20a teraz do 5a s pomocou do 15!!co mam neter je o 2mes mladsia od neho ale to sa neda ani z daleka porovnat mala je samostatna osoba s vlastnou hlavou kresli pekne sa hra papa sama dokonca moj syn je zrucnejsi ako on.... ☹

googlinqa
20. máj 2013

pomoze dobri neurolog, ale s prirodou sa toho vela narobit neda

anieli_1
autor
20. máj 2013

@googlinqa ask to ze do neho pchaju lieky ktore maju jediny ucinok ze pribera aj ked mu obmedzuju stravu......ale to ze ja som ho dlho nevidela neviem posudit ci to je horsie od tej tragedie alebo ako to je .....preto som povedala ze treba na vysetrenia... Som chcela aj pocut tu nazor na to ..... Oni sa s nim aj trapia a potom sa trapi on ☹ inak je strasne pritulny kazdeho pozdravi ale ze kazdeho uplne taka prisavka 😀 😝

tinki
20. máj 2013

@anieli_1 hyperaktivita môže byť spôsobená aj alergiou na nejakú potravinu..napríklad na mlieko..to má moja dcéra..môže mu vadiť bielkovina kravského mlieka..
alebo niečo iné..
a lieky od psychologičky neriešia problém ako taký, ale len potláčajú symptómy a to môže spôsobovať mentálny útlm..tak ako by dali nám lieky na upokojenie..
nemá malý bolesti bruška? nemusí mať, ale môže to byť prejavom..
nemá ekzém?
nemá problém s množstvom železa v krvi?
nemá afty v puse? alebo fleky na jazyku?
papá normálne? nevyberá si hlavne mliečne výrobky?
nemáva často prechladnutia, zväčšené mandle, alebo laryngytídu, či zápaly priedušiek, uší, či pľúc?

anieli_1
autor
20. máj 2013

@tinki nemyslim si ze je to tym moj syn ma podozrenie na hyperaktivitu ale este sme neboli na neurol. tak to neni potvrdene a to je nieco uplne ine ako je ten maly hej ma aj je taky ze beha nesustredi sa ale to proste neviem opisat napr to rozpravanie ze nevie nejaky vyznam slov alebo nepamata si vela veci nevie farby chce pomoct pri jedeni obliekani nevie aky je rozdiel medzi trickom s kratkym a s dlhym rukavom toto neni hyperaktivita bo on aj pocuva snazi sa ale nevie co od neho chcu a ked sa hnevaju nevie preco sa hnevaju a aby sa 5a pol rocne decko plieskalo o zem lebo chce tu hracku co ma druhe dieta????a zje vsetko co mu daju ale kedze je jak take tuleniatko uz z liekov tak ho obmedzuju ani sladke mu skoro nic nedavaju a ze is tych liekov pozoruje ze akurat tolko nebeha ale inak nic.....takze to mi len ona vravela ze je hyperaktivny ale nemyslim si neviem si predstavit ako pojde do skoly......

tinki
20. máj 2013

@anieli_1 aha, myslela som, že berie lieky na hyperaktivitu..nevieš aké lieky berie?
Nie sú to utlmováky?
Treba pozrieť vedľajšie účinky..
No a ešte môže byť, že ho zanedbali..
To neurologické vyšetrenie je určite potrebné..ale neurčuje sa na neurológii, to diagnostikuje psychológ..
A tiež psychológ v takom prípade musí vystaviť papier, či je dieťa spôsobilé na školu..
Na neurológii mu môžu spraviť EEG vyšetrenie..a možno niečo napovie..Nemal nejaký úraz?

anieli_1
autor
20. máj 2013

@tinki sak to ze berie aj na hyperaktivitu ale to mu len tak urcila z brucha psychiatricka a kym sa nestala ta nehoda to bolo ze vraj ok ze nebol taky ja som ho pred tym videla malinkeho tak neviem posudit akurat to ze zacal chodit az v 20mes co teda podla mna tiez neni ok ale tak vtedy som nemala ani potuchy kedy dieta co robi tak neviem posudit nepamatam si to no a ze ako im zomrel ten starsi syn tak to zacalo byt horsie tak isli k psychologicke a ta mu len dala asi trojo liekov nieco na rec na hyperaktivitu a neviem co este ale ziadne neurologicke neabsolvoval a povedala ze s tym sa uz narodil ze je vyvinovo na 3 rocne dieta....podla mna to moze byt aj zo soku ako videl brata zomriet ale mozno je to niekde ozaj od narodenia a zbytocne do neho sa tlacia lieky co mu nepomozu....

tinki
20. máj 2013

@anieli_1 ako vieš, že z brucha mu diagnostikovala?Na neurológii mu neurčia či je alebo nie je hyperaktívny. Tam mu môžu len zistiť, či má nejakú poruchu mozgovej činnosti.
A ako vieš, že nie je hyperaktívny, keď berie lieky. Predpokladám, že v čase keď si tam bola, tak bol pod liekmi..
A ak má malý oneskorený vývin, tak to môže byť nejaká slabšia mentálna porucha, vtedy sa lieky dávajú..
Preto som ti písala, že by bolo dobré zistiť, či je hyperaktívny, ale to vie asi len matka..ak by mu vysadila lieky. Ako sa vtedy správa, čo robí..či nie je agresívny..
No a ak je hyperaktívny, potom by bolo dobré zistiť príčinu..
Nemysli si, že doktori zistia nejaký zázrak..Na neurológii mu skontrolujú reflexy, pozrú či mu reagujú zreničky, spravia eeg..na mozgovú činnosť..
Na magnetickú rezonanciu musí byť zdravotná indikácia..bolesti hlavy, závraty, odpadnutie, alebo záchvaty..to isté na CT.

maznacik007
20. máj 2013

@anieli_1 neviem mne sa to nezda cele podla mna su to neuplne info mozno ti nechcu oni viac povedat...

v prvom rade psycholog nepredpisuje lieky a uz vobec nie tak malym detom ..to musi predpisat pedopsychiater,
za dalsie hyperaktivne deti resp. deti s ADHD sa povacsinou tak skoro ani nediagnostikuju resp. nedava sa natvrdo diagnoza a lieky uz vobec nie to by musel byt uplne ze velmi tazky stav nez sa rozhodnu liekovat ...
v prvom rade treba zistit aku ma vobec stanovenu diagnozu ... minimalne je to uvedene v spravach, na receptoch k liekom...
ty s nim k lekarom ist nemozes nie si opravnena ho zastupovat... ak mu chces pomoct tak asi len sa porozpravat s jeho rodicmi prip. im odporucit ineho pedopsychiatra, spytat sa ci ti neukazu jeho lek. spravy a pod... neviem ci ty len tak dokazes posudit ci su tie lieky zbytocne ci nie .. to si netrufne bez vysetrenia povedat ziaden lekar ... lebo kazdy stav je iny .. inak reaguje na liecbu ..

ak ale nie su spokojni dnes je slobodna volba lekara a mozu jeho pedopsychiatra zmenit ak sa im nepozdava liecba ....

anieli_1
autor
20. máj 2013

@tinki pokial viem hyperaktivita a zive decko su dve rozne veci ja chodim s malym k psychologicke kvoli podozreniu z hyperaktivity teda ADHD a sama mi povedala ze uplne to vie potvrdit len eeg takze preto viem a vravim ti ze tie lieky vravela ze robia akurat ze tolko nebeha a pribera nic mu nepomahaju oni s min nesli tam preto ze je zivy alebo agresivny co on nieje on sa prituli aj k cudzej osobe na ulici s bars kym by odisiel .....a podla mna nieje riesenie to do neho cpat a cakat ze mozno raz.....a povedala jej ze on sa urcite tak narodil a to vie ako ???

anieli_1
autor
20. máj 2013

@maznacik007 pisala som ti sem spravu ako naschval sa mi to nejak zmazalo 😠 takze ja som sem pisala nie ze ja s nim pojdem pojdu jeho rodicia ja len zistim ze kde a ake vysetrenia tu som pisala len o radu ja sa este budem pytat nasej detskej dr co odporuca a asi si zle citala oni d nim chodia k psychiatricke a ta im povedala len ze je tak ma tri roky a ze je hyperaktivny a ze taky sa urcite uz narodil to ze vlastne to zacalo resp spozorovali ze neni uplne ako ine deti a zacal viac zabudat as po tej tragedii vravela ze to nema vyznam on bol ale jediny co to videl a este im povedala len ze s nim maju viac kreslit a to je vsetko a chodia tam raz za 2-3mesiace tak to podla mna nieje v poriadku..... a ver ze mi vravia uplne vsetko

maznacik007
20. máj 2013

a ake lieky presne berie? a aku ma uvedenu diagnozu ako znacku myslim na sprave na recepte, neviem ci zrovna na neurologiu ... aktualne...
ja by som skor zmenila pedopsychiatricku ...napis o ake mesto sa jedna resp. ake okresne je najblizsie ci krajske ... mozno ti niekto napise..
dat mu urobit poriadne vyjadrenie .. to co popisujes ti hovorili rodicia alebo to ma v sprave od tej lekarky? moze kludne ist o nerovnomerny vyvin tazko povedat ..mozno neberie lieky na ADHD ale nootropika na podporu mozgu... tazko povedat bez podrobnych info...

takze zmenit pedopsychiatra a on poposiela resp. odporuci aby pediater poposielal na dalsie vysetrenia

anieli_1
autor
20. máj 2013

@maznacik007 mozem zistit viem ze Su tri jedno je aby sa sustredil a bol kludnejsi jedno na rec a tretie neviem a byvaju pri Leviciach ...

anieli_1
autor
21. máj 2013

@maznacik007 bo tak lieky ma haloperidol nootropil a prometazin......a dg ze ani presnu nevie ze to ma u seba jej len povedala co som pisala vyssie.....a urcite nieco je na podporu mozgu ale to sa moze dat len tak?