Zležaná hlavička - úprava

17. mar 2023

mamičky prosím, upravila sa vaším detičkám zležaná hlavička keď začali sedieť? Reálne skúsenosti prosím. A prosím nepíšte tie, ktorých sa to netýka. Ďakujem

lorin29
17. mar 2023

Áno 🙂 ale začala som ju dávať aj na bruško častejšie

beky223
17. mar 2023

Záleží na tom, ako veľmi je zležaná. K určitému zlepšeniu by malo dôjsť, ale pri výraznejšej deformite treba riešiť helmu.

lubka261
17. mar 2023

presne tak, zalezi ako velmi je zlezana, treba polohovat ale to urcite robis. osobne by som sa poradila s pediatrom/ortopedom a ten zhodnoti ci uz nieje natolko aby bolo treba helmicku (nas pripad - velmi pomohla)

autor
17. mar 2023

@lubka261 práve pediater povedal, že to má trochu a to sa upraví.. ale mne sa to vidí dosť :( preto som chcela reálne skúsenosti, či pomohlo keď začali detičky sedieť. Polohujem aj keď kvôli kĺbikom - abdukčná plienka to nebolo možné istý čas :( Človek rieši jeden problém a spraví sa druhý :(

autor
17. mar 2023

@lubka261 od koľkých mesiacov ste mali helmičku? a ako dlho?

ropucha6
17. mar 2023

Kolko ma mesiacov? Najlepsie ist priamo na kliniku zhodnotit stav, tu u nas v Ba su naozaj experti, pekne hlavu prescanuju, vysvetlia, mas to cierne na bielom. My uz akurat cakame na vyrobu, 4 lekari plus ortotechnik zhodnotili, ze same sa to neupravi, naopak, bude rast dalej asymetricky.

severkats
17. mar 2023

ahoj, my sme mali prilbičku, polohovanie nepomáhalo.

autor
17. mar 2023

@lorin29 Ďakujem za odpoveď

autor
17. mar 2023

@ropucha6 potrebovali ste ku tomu výmenný lístok od pediatra? ako sa volá tá klinika v BA prosím? do kolkých mesiacov je vhodná prilbička?

autor
17. mar 2023

@severkats v kolkých mesiacoch ste vybavovali prilbičku?

domka222
17. mar 2023

Ešte nesedela a mala hlavičku, ako keby na doske spávala. Na meraní v plagiu zhodnotili,že to nie je ťažký stupeň a mala by sa upraviť. Tak aj bolo. Síce nie je úplne guľatá,ale rozdiel riadny. Dávala som väčšinu dňa na bruško. Keď začala sedieť bolo to zase lepšie

lasona
17. mar 2023

Potrebuješ výmenný lístok od pediatra, v Martine je klinika, zmerajú, vysvetlia a objednajú. Je to hradené poisťovňou. Helmicka sa nosí cca 3-4 mesiace.akurat na ňu čakáme, mame najťažší stupeň deformácie podľa meraní, ale keď sa pozriem na hlavičku, nepríde mi to tak

severkats
17. mar 2023

Tuším v 4 mesiacoch, a nosená 2 mesiace. Chodili sme do Martina.

severkats
17. mar 2023
autor
17. mar 2023

@severkats krásne sa to upravilo 😍

ropucha6
17. mar 2023

V Ba do Protea nepotrebujes vymenny listok (my sme mali, ale netrebalo). Ak zhodnotia, ze nie je nutna prilba, normalne si zaplatis 30 Eur ako konzultaciu. My sme neplatili, lebo vysiel vyssi stupen deformity. Zaroven trebalo posudenie od neurologa, to sme mali tiez uz dopredu. Mozno na Kramaroch maju ine postupy, ale ja som chcela ist sem.

ropucha6
17. mar 2023

@severkats nasa ma tiez 4 mesiace a odhaduje technik dva mesiace. Bodaj by sme mali taky pekny vysledok tiez 🙂

autor
17. mar 2023

@ropucha6 takže nie je nutný najskôr neurológ? iba keby tam vyšla deformita?

ropucha6
17. mar 2023

Tak ked ti neodporucia prilbu, tak neurologa nepotrebujes. U nas to bolo jasne, ze bude treba, preto som neurologa obehla skor, nech uz po konzultacii mohla ist helma hned do vyroby.

ropucha6
17. mar 2023

Este aby som nezavadzala, vymenny listok nebolo treba, ale na samotnu prilbu treba poukaz - ten vie vystavit ortoped alebo rehabilitacny lekar. To som poriesila hned po tej konzultacii.

petka1402
17. mar 2023

Určite choďte aspoň na konzultáciu, meranie, nič za to nedáš, mňa pediater prehovaral ze netreba a doslova som si to vydupala aby nás poslal ďalej, syn dostal prilbu v 9-10m co je dosť neskoro a mal aj dosť ťažký stupeň, ale neuveriteľne sa mu hlávka upravila, bolo to náročné ale po týždni ju nosil v pohode, veľa šťastia prajem.

autor
17. mar 2023

@ropucha6 ďakujem za info 🙂

autor
17. mar 2023

@petka1402 ďakujem za tvoju skúsenosť. Veď aj nám tak pediater, že to sa upraví.. ale ja som z toho dosť nešťastná.. možno sa to naozaj upraví ale čo ak nie, čas potom už nevrátim.

ropucha6
17. mar 2023

Oni ti to fakt dobre pomeraju, ja som celkom prekvapena, ze pediatri od toho odhovaraju. U nas naozaj vsetci lekari, ze netreba stracat cas. Zlezanie sa ti moze upravit aj samo, ale ak mas pomer stran nesymetricky, tak to uz sa neupravi - to bude rast rovnako.

lubka261
17. mar 2023

@autorka: asi od 6m do 10m, uz ju potom zacal odmietat a v protea povedali na kontrole ze to aj staci, pekne sa mu zagulatila. Ta prilbicka by sa mala vybavovat skor, vraj odporucaju od cca 4m ale my sme na to natrafili nahodou u neurologicky,ktora nas odporucila k ortopedovi a ten do protea do BA. a kym sme to obehali presiel nejaky cas a bolo to cez leto a mali dovolenky to nas este trosku zdrzalo, ale stalo to za to

monika553
17. mar 2023

Náš pediater poslal do Martina. Tam na prvej návšteve vyšiel ako ťažká deformita (to mal tuším 4 mesiace). Keďže ešte úplne neudržal hlavičku odporučili kontrolu za 2 mesiace. Potom už mal na grafe zlepšenie, ale znova kázala prísť o 2 mesiace. Potom už povedali, že sa to pekne zlepšuje a už nemusíme chodiť. Začalo sa to pekne nápravové, keď začal sedieť. Hlavne v spánku už Potom otacal hlavičku.

autor
17. mar 2023

@lubka261 vie to teda zhodnotiť detský ortopéd či je nutné ísť si dať hlavičku zmerať na helmu? To si ma potešila, že aj 6 mesačnému bábatku sa vie ešte upraviť hlavička.

autor
17. mar 2023

@monika553 napriek ťažkej deformite vám neodporučili helmičku? takže je možná úprava aj bez toho.. ďalší pozitívny prípad, ďakujem za tvoju skúsenosť 🙂

domka222
17. mar 2023

Myslím, že hlavičku je možné upraviť max do 14 mesiacov. Samozrejme čím skôr, tým lepšie

lubka261
17. mar 2023

@autorka urcite, u nas si to vsimla neurologicka a poslala nas k ortopedovi, ze on to pozrie a on moze vypisat ziadanku. tak aj bolo. ja som dufala ze sa to spravi polohovanim,ale on ze nie, ze treba to uz riesit helmickou aby mu to nezostalo, a som rada ze sme do toho isli