Zlý zlozvyk u dcérky

sofia1979
12. nov 2021

Zdravím maminky idem si k vám po radu. Mám dva a pol ročnú dcérku a tá má zlozvyk točenia si vlasov na prsty a doslova si tie vlásky vytráca. Už neviem čo skúsiť, aby to nerobila. Bohužiaľ má to mať po kom ja, som to robila tiež naši ma ostrihali dohola a bolo po probléme. No ide zima chodí už do škôlky nerada by som ju teraz takto. Vystrihala skúšame aspoň na noc rukavičky no ona to robí aj cez deň keď sa nudí alebo je nervózna. Nemáte niekto skúsenosť, ako na ňu? Bola by som vám veľmi povďačná.Uz má také riedke vlasy a to ju strihá mé a to má normál vykutrane. Som už zúfalá vždy som chcela cesat vlásky viem ze ju to prejde len kedy to nastane, alebo ako tomu napomôcť?

kacena4
12. nov 2021

tak miesto toho aby si ju ostrihala tak jej davas rukavice... blbost ostrihat ukludni sa a vlastky dorastu do jari

sofia1979
autor
12. nov 2021

@kacena4 ale ved jz stíham každé dva týždne no nie dohola len aby zmocneli no asi to nepomôže. No na zimu ju dat dohola mi nepríde celkom rozumne

sofia1979
autor
12. nov 2021

@kacena4 a čo je zlé že jej dávam rukavice keď ju inak u kontrolovať neviem. Máš iný nápad?

kacena4
12. nov 2021

@sofia1979 kto hovori dohola, staci nakratko aby si ich netahala, nanakrucala...
a rukavie? sak vyskusaj nosit 8 hodin rukavice... ci ti nebude teplo

marcellka32
12. nov 2021

Treba urobiť program, aby nemala na to čas, potom aj prestane..doma rukami tvoriť spolu, kresliť, maľovať, puzzle, stavebnice, lego...

sofia1979
autor
12. nov 2021

@kacena4 no veď ju striham a robí to furt myslíš si že to robím z rozkoše tie rukavice bol to pokus samozrejme ak to nebude mať efekt tak to nebudem robiť preto tu píšem.

sofia1979
autor
12. nov 2021

@marcellka32 áno cez deň áno a čo v noci tam to robí najčastejšie

pribinak
12. nov 2021

@sofia1979 čo tak ísť k psychologické? Takáto neuroza musí mat nejaký dôvod
Kľudne by som ju ostrihala, tie vlasy ju aj tak nezohreju, na to je čiapka. Ale strihanie nie je riešenie, hľadala by som dobrú detskú psychologickú

sofia1979
autor
12. nov 2021

@pribinak myslíte? Až tak? Má len dva a polroka je to inak veľmi milé veselé dieťa

pribinak
12. nov 2021

@sofia1979 tak ja neviem, ja by som šla, veď jej z nosa neodhrzyne a dávať rukavice je bez efektu
Radšej riešiť s takouto malou žabkou, ako s velkackou, ktorá bude mat plesinu

sofia1979
autor
12. nov 2021

@pribinak ja som to robila tiež a teda plesinu nemám 😂no ale tak skúsim teda nič za to nedám

pribinak
12. nov 2021

@sofia1979 no veď ako chceš. Návšteva psychologicky jej nijako neublíži. Ak si nájdeš napr súkromnú, rak to dcéra nebude mat ani nikde záznam, alebo psychologickú v CPPaP, nemusíš ísť vôbec cez pediatricku

evkamotka
12. nov 2021

Strihania sa neboj. Mam chlapcov 2r a 4r a striham ich kazdy mesiac na 9mm. Von nosia ciapku, vybavene

jankabenji
12. nov 2021

@sofia1979 ja som to robila ako dieťa, tiež som si nakrutila na prst a vytrhla. Naši ma ostrihali nakrátko ,ale aj tak to nepomohlo, robím to doteraz a to už mám 37😁😂 ,len si ich už nevytrhnem, len si ich krútim na prst, uzlikujem. Žiadna psychologicka, žiadne " opatrenia ", proste je to zlozvyk 💁‍♀️Inak je pravda,že to robím keď sa " nudím " tak ju treba čo najviac zamestnávať. PS: nemám žiadne plesinky, vlasov mam viac ako dosť

nerko
12. nov 2021

@sofia1979 po pravde ja by som v takom veku a s takym problemom k psychologovi nesla. Mozno by som to najskor telefonicky riesila, ci to je vobec na sedenie. Nestrihaj ju dohola. Skus ju zobrat ku kadernicke, nech jej urobi nejaky pekny kratky uces pre malu damu. Tak, aby si vlasky nenatocila na prst. Horsie by bolo, keby si ich trhala. Nevadi, ze ide zima, das hrubu ciapku. Vsak sa aj cez zimu rodia babätka bez vlaskov.

tanalyn
12. nov 2021

@nerko hmmm aj to je dobrý nápad a možno nebude chcieť mať aj naďalej krátke vlasy, tak to môže pôsobiť aj tak preventívne 🙂

sofia1979
autor
12. nov 2021

@jankabenji ďakujem krásne ❤️

sofia1979
autor
12. nov 2021

@nerko ❤️❤️

lululucy
12. nov 2021

No moja dcera robi presne to iste, ibaze s mojimi vlasmi, ale strihat sa preto nebudem 😁

ell_mala
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ja_mama
12. nov 2021

Tiez mi napadlo jej vlasky pozapletat, kludne aj na noc - neviem ake ma dlhe, ci to vobec pojde...alebo jej do postele skus kupit nejaku latkovu babiku s dlhymi vlaskami a nech kruti vlasky tej miesto svojich 🙂

jaja20
12. nov 2021

Ja mám skoro 46 rokov a robím si to s vlasmi stále 😅
Dokonca,keď som sa stretla po rokoch so starým známym,tak ten len skonštatoval: "Jaja si stále točí vlasy na prst 🙂 "

cariad
12. nov 2021

@sofia1979 môj syn to robil (mal dlhé vlásky asi až do 3 rokov. A aj keď sme ho dali ostrihať stále si ich točil, je to upokojujúci prostriedok, niektoré deti majú maznáčikov, niektoré majú dudel, niektoré deti sa hľadkajú prstom alebo plyšakom medzi prstami, iné majú deky je toho veľa každé dieťa si nájde to svoje. V určitom veku s tým prestanú a nájdu si iný upokojujúci mechanizmus,zvyk. Práveže by si ju na to nemala upozorňovať lebo buď to zintenzívni alebo sa bude báť že robí niečo čo by nemala. Áno možno bude mať maličkú plešinku lebo obyčajne si ich točia na jednom mieste, ale ak má dlhšie vlásky tak sa to dá zakryť. Ak ju chceš dať ostrihať lebo iné východisko nevidíš a nechceš aby sa ona takýmto spôsobom utešovala a ukludňovala tak jej daj dosť podnetov aby si mohla nájsť náhradný upokojovací mechanizmus.
My sme nechali našeho na pokoji a sám s tým prestal okolo 4-4,5 keď už vedel trošku pomenovať emócie, resp. trošku z toho vyrástol. Veľa šťastia.

refly
12. nov 2021

Porozmýšlaj nad psychológom. Lebo to znie dosť ako obsesívno kompulzívna choroba (OCD), konkrétne trichotillomania. Je to upokojujúci mechanizmus. Ja trpím podobnou formou OCD už od škôlky, teraz mám 30 a zničí mi to život. Aj kebyže stým prestanem, tak 25+ ročnú škodu neopravím, jazvy mám na furt. Určite jej nenadávaj, nehaň, netlač ani nerob nič, čo by ju mohlo spôsobiť stres. Ja osobne to mám z pocitu neistoty a nedostatku kontroly. Skús nájsť čo najrýchlejšie nejakú menej deštruktívnu náhradu. Alebo ju rozptýliť niečím pozitívnym, keď ju načapáš pri čine. Hrou alebo niečím... aby si na to trhanie vlasov príliž nezvykla, lebo potom sa to už ťažšie odnaučí.
Tieto veci veľmi tažko odhadnúť. Väčšina týchto zlozvykov je nič a samo sa po chvýlke vytratí. Ale u niektorých to pretrvá do dospelosti. Nemať vlasy je pre každé dievča a ženu hrozné a pri trichotillomanii je ešte pocit hamby, lebo človek vyzerá ako prašivý a môže si za to sám. Nedá sa to skryť a nedá sa to ludom ani vysvetliť. Určite to neber na ľahkú váhu. Točenie vlasov nieje problém, len určite to nesmie skĺznuť do vytrhávania. Tieto formy OCD sú strašná pliaga...

sofia1979
autor
13. nov 2021

@cariad ďakujem krásne to som potrebovala

sofia1979
autor
13. nov 2021

@ja_mama dobrý nápad 🙏❤️

sofia1979
autor
13. nov 2021

@refly áno potrebujem takých ako ty zo skúsenosťou ďakujem budem prihloadato