Zväčšená nosná mandľa

viva13
25. sep 2020

Prosím poradte chodíme so synom na ORL pre zväčšenú nosnú mandlu, no zmenšila sa a nezväčšovala sa naposledy.Tetraz týžden chuchme ale sopel nemá, kontrolu máme mať až koncom roka, može to byť tou mandlou?

gabulienka623
25. sep 2020

@viva13 dobrý deň, ja riešim nosnú mandlu u 6r dcéry od jej 3r. Ma ju zväčšenu, ale nie natoľko, aby sa vyberala. Nerastie, ani sa nemensi, stále bez zmeny. A ano, často býva chuchnava, nosovo rozpráva a v noci chrape. Nie vždy, len v určitých obdobiach. Ona ma aj alergiu, čiže aj nosnú sliznicu často opuchnutu. Z orl dostala mometasone sprej, no ten nejak nepomáhal. V lete jej alergolog predpísal nasonex sprej a odkedy ho používa, žiadne problémy nemá. Len ona ma teda kombináciu aj zväčšenej mandle aj spuchnutej sliznice z alergie.

viva13
autor
25. sep 2020

@gabulienka623 mometasone sprej nám zmenšil a potom zastavil zmenu mandle alergiu nemame nechrape ale chuchme no sopel nema

fiafia
25. sep 2020

@viva13 my sa s mandľami trápime od minulého roka ako nastúpila do škôlky. Koncom roka to vyzeralo,že operácii sa nevyhneme. No kôli chorobe, korone,všetko pozatvarane bola do augusta ok. My berieme dlhodobo sirup aerius, pomáha. Do nosteka dávame sterimar to je morská voda a posledne sme na fufnavu reč dostali sprej avamis. Nemá soplik ale strašné nosové vravenie má. Na kontrole mandle zväčšené stále no oproti decembru je tam veľké zlepšenie aj čo sa ušiek Tika.toto sú zatiaľ naše skúsenosti. Držím palce

ivasteva
25. sep 2020

Ak môžem poradiť,skúste inhalovat Vincentku. My máme ultrazvukovy inhalator Laica. 👍Veľmi pomáha skracovať liečbu soplikov, ale aj ako prevencia proti nadchladeniu. Veľmi dobre pri zväčšenej nosnej mandli je aj konvickovanie (pri starších deťoch) a preplachy morskou vodou. Nám bohužiaľ spreje(Nasonex a Vibrocil )nepomohli. Držím palce!

mimibb
25. sep 2020

@viva13 prelievajte dutiny konvickou- slanou vodou, pravidelne... Najprv vyčistite nos, ak je opuchnuta sliznica dajte sprej na odpuch a prelejte.... Môžte prelievatvi i bylinkami, no nám zabrala slaná voda...

gabulienka623
25. sep 2020

@mimibb aj my konvickujeme, tiež odporúčam

viva13
autor
25. sep 2020

@fiafia aerius dávame aj my už začnem teda vždy na jesen začíname

@ivasteva vincentu striekam do nosa na prečistenie

@mimibb opuch nemá práveže

suzie26
25. sep 2020

Je to trápenie pre dieťa .. najlepšie je vybrať nech sa to vezme akokoľvek je to trvalé riešenie a je pokoj. A takto užíva kopec liekov na alergie a kadečo a aj tak sa trápi

zuzanadeti
18. jún 2022

@viva13 sme mesiac po operácii a konečne je pokoj. Dcera bude mat 3r, každý mesiac bronchitida či laringitida či kašeľ a teplota, dokonca aj zápal stredného ucha. Keď už mi štvrtý ORL lekar (s 20 ročnou praxou) povedal, že pravidelne zapálená mandla už neplni svoju funkciu ako vstupný filter pri dýchaní a že sa jej každým zápalom zväčšuje, nemala som už čo váhať. Operacia za 10min laserom, 2 hodiny počkať na pooperačke a šli sme domov. Spinka celu nič, čisto dýcha, zobudí sa vyspata a spokojná. Dokonca dcera konečne sama od seba povie, že toto jej vonia a toto smrdí. Chodte ku viacerým ORL a dajte si predtým urobiť krvné testy a vytery ci to náhodou nie he ešte aj nejaký bacil. Nenechajte to dôjsť do štádia, kedy už dieťa začne byt nahluchle lebo jej hnis tlači aj na Usne bubienky alebo začne mat otvorené ústa a v noci chrapanie a z toho deformácia tvare. Hrozne

anoushka33
23. jan 2023

@zuzanadeti Ahoj, presne toto teraz riesim. Môj štvorročný syn má v kuse upchatý nos opakovane infekcie v nose (teda áno, sú to baktérie...), tri hospitalizacie za styri mesiace, a v spánku chrápe a nevyspí sa... Na alergo sme sa nedostali, lebo stale nie sme zdraví... a najnovsie na alergo potvrdili opat zvacsenu mandlu s perspektívou jej vybrania o mesiac, ak nám nezaberie nasonex... Dnes opat vytery u pediatricky ( uz len konktrolne, ci sme vyliecili stretptokova pyogena poslednym atb, ktore sme brali desat dni), no jej sa zdalo, ze nos opat nie je cisty... takze kolotoc sa toci :(. Neskusali ste nahodou terapiu bronchovaxom? Hodnotite výber nosnej mandle ako dobre riesenie? Dakujem

fiafia
23. jan 2023

@anoushka33 z mojich skúseností odporúčam neodkladat vybratie prípadne zmenšenie lebo sa to bude len zhorsovat

anoushka33
23. jan 2023

@fiafia ďakujem za odpoveď. Zhoršuje sa to, vlastne rok to už trvá ....
nie som lekár, no obávam sa, že ak budem pôsobiť na nedoliečenú infekciu v nose svojho syna Nasonexom - kortikoidom (je tam pravdepodobnosť, nie niečo chytil, bol týždeň v škôlke), len mu pohorším... v príbalovom letáku Nasonex píšu, že nestriekať do nosa, ak je tam nedoliečený infekt... A potom ten nos za mesiac natoľko pokazím, že už nič iné nebudú môcť riešiť, len mandľu zmenšiť operačne alebo celú vybrať :(.

fiafia
23. jan 2023

@anoushka33 no moja dcéra už brala nasonex denne,chorá,zdravá. Je na dlhodobé používanie. Ja som operáciu odkladala lebo ešte som chcela vyskúšať imunológiu a bála som sa atď. Brali sme bronchovaxom, imunor a xy ďalších veci,ktoré nezaberali. Moja dcéra mala také mandle že nevládala dýchať,hrať sa,jesť, huvnAvo hovorila a to spanie to sa nedalo počúvať čo som sa noci nad ňou nasedela. Nakoniec sa pre nás operácia stala nutnou no moja dcéra bola stále chorá a po každej chorobe bola natom horšie. Dospelí sme do štádia,že sme museli prerušiť predškolskú dochádzku a modlili sa aby sa uvoľnil termín a nás volali na operáciu skôr...

1mina
5. máj 2023

@anoushka33 dobry den a ako ste dopadli nakoniec ? Davali ste nasonex a zabral alebo ste boli na vybrati ?

alzbetkacicka
7. nov 2023

@gabulienka623 ako ste dopadli?ja sa trápim so synom,problem je ze už 10 mesiacov dýcha len ústami, chrápe,ma spankove apnoe,pred týždňom na vysetrreni pot rdil doktorka ze ma alergiu ,predpísala mu aerius, nosnú mandle ze ma stupeň 2 a ze to nieje na operáciu,na apnoe povedala ze to je normálne, mali mi zle spinka,prehadzuje sa celu noc,doslova sa dusí,už rozmýšľam ze mu kúpim vankus s pamäťovou penou za 50 eur,lebo takto sa nevyspime,plus na kontrolu mame prísť až vo februári, dovtedy nás porazí, sme objednaní o týždeň k druhému orl doktorovi,možno nám pomôže on,ani sprej nám nepredpisala na tu nosnú mandlu, sirup mu nezaberá vôbec,snáď mu niekto pomôže, lebo s tými orl je to hrôza, pekný deň prajem a všetko dobré

scorpionflower1
7. nov 2023

@zuzanadeti Ty píšeš už veľmi dlhý čas stále ten istý príspevok do každej diskusie o nosnej mandli.

scorpionflower1
7. nov 2023

@alzbetkacicka Ked ma apnoe, tak to, podla mna, nie je normalne. Isla by som k inemu lekarovi. Moja dcera mala taketo dychacie tazkosti minuly rok. Ona nemala apnoe, ale tiez dychala ustami v noci, nemohla spat, chrapala...isli sme na ORL, mala mandlu tiez na II. stupen, povedal, ze to nie je na vyberanie, lebo ona nerozpravala z nosa, nemala problemy s usami ani nic podobne. Bolo to na jar a ju potom tieto tazkosti presli po tom, ako dostala do nosa hemofila a dala jej doktorka ATB. Jej dovtedy nikto nechcel spravit vyter z nosa. Po tych ATB jej tieto problemy ustali, potom bolo leto, takze chora nebola, ale teraz zas je taka zasoplena, aj ked nechrape ani nerozprava z nosa. Apnoe je ale dost nebezpecne, nemusi sa synovi dokyslicovat mozog, moze to mat aj z krcnych mandli, povedat na apnoe, ze je to normalne sa mi zda dost nezodpovedne.

danielkadandy
9. dec 2023

Mali deti pri zvacsenej mandle aj nechutenstvo? A obcas vyvracanie hlienov?

scorpionflower1
13. dec 2023

@danielkadandy oni mozu mat nechutenstvo zo zahlienenia, ktore moze sposobovat nosna mandla, ale aj nieco ine. Tie hlieny jej mozu stekat do zaludka, preto jej nechuti.

danielkadandy
13. dec 2023

@scorpionflower1 hej no akoze ma par jedal ktore tocime inak nechce nic nove ..ale keby mu davam sladkosti tie nikdy neodmietne a horsie ze potom by len a len sladke jedol..ma aj nizsie zelezo ...tak si to len spajam ci to nechutenstvo resp.vymyslanie s jedlom nesuvisi aj s mandlou a hlienmi no

scorpionflower1
13. dec 2023

@danielkadandy no moja tiez vymysla s jedlom, má síce tiež problémy s nosnou mandľou, ale z toho to nie je. Skôr by som to tipla na to železo, ak ho má nižšie.

danielkadandy
13. dec 2023

@scorpionflower1 hej ved to ze mame to zelezo doplnat stravou ..no a ako ked mi jedava o nicom? Trochu zacarovany kruh...berie teraz narosan , tak sa rozpapal akurat tak ze zje viac tych svojich jedal ale nove zas nic

scorpionflower1
13. dec 2023

@danielkadandy podla mna je to normalne, moja ma 5 rokov a v skolke skoro nic nezje, doma ma tiez tri jedla, ktore tocime dookola. Deti su konzervativne, co sa tyka jedla.

danielkadandy
13. dec 2023

@scorpionflower1 hej no ja sa len bojim aby mal dost vitaminov ...lebo tento rok ho chyta vsetko ...do dvoch rokov mu nic nebolo ..tento rok anginy, kiahne, salmonela...uz ani nemenujem radsej

scorpionflower1
13. dec 2023

@danielkadandy no moja to nema take pestre, ona ma dookola sopel a kasel. V novembri mala zapal prinosovych dutin, isla po mesiaci do skolky a vydrzala tam 4 dni a zas je doma so silnym kaslom.

alzbetkacicka
12. jan 2024

@scorpionflower1 dobrý den prajem. ,dnes sme boli so synom na orl súkromné centrum kramare,vyšetrili syna,že ma väčšie krčné mandle,nosnú mandlu stupeň 2 ,povedala som aké má ťažkosti teda skôr mal,lebo posledne 2 týždne sa mu stav zlepšil,už nechrape tak,apnoe ma ale minimálne skoro vôbec,ale je aj zdravý tak možno preto,odporučila mu operáciu,odobrať nosne mandle a zrezat krčné, aj nas objednali na 4 marec.Teraz váham ci dat alebo nedať operovať keď mu nasonex sprej a aerius pomohli, dycha nosom aj keď spi,nebol ale dlho chorý tak neviem posúdiť, keď bol chorý tak to mal najhoršie, keď bol zdravý tak to bolo ôk.ale skoro rok nedychal nosom tak je to zázrak ze už vie aj nosom dýchať. Teraz ze ci ho neobjednali len preto ze chcú zarobiť, preto váham,keby to bola šťastná tak nevaham. Teraz sa už len rozhodnúť...

scorpionflower1
14. jan 2024

@alzbetkacicka No ja som nesla do Centra Kramare na prve vysetrenie zamerne. Lebo tam, kde to operuju to budu chciet operovat vzdy ako prvu moznost, nech je to akekolvek. Moja sestra tam svojho casu bola so synom a dr. povedal, ze "nosnu mandlu nema sice zväcsenu, ale pre istotu by som ju dal vybrat". Boli tam, lebo synovec mal teploty bez inych priznakov. Nakoniec ho same presli.
My chodime inej lekarke - na Mytnu dr. Chovancovej a predtym sme boli u dr. Kulicha. Ona o operacii nic nevravela ani Kulich. Ale musim povedat, ze moja dcera je chorlava, no dycha nosom stale, aj cez den aj v noci. Stalo sa minulu jar, ze nosom nedychala asi 2 tyzdne po niekolkych nadchach. Potom ju to preslo. Apnoe nemala vôbec. Moja tiez berie Mometasone a Aerius. Tiez je momentalne zdrava. Ked je chora, tak to nie je dobre, mava silny kasel zo zatekajucich soplov. My mame ist vo februari na kontrolu, tak uvidime, co povie doktorka a ci bude este dcera taka velmi chorlava ako doteraz. Ak to neprestane, tak jej tu mandlu dam vybrat.

alzbetkacicka
15. jan 2024

@scorpionflower1 ďakujem pekne za koment,tak asi počkám ešte, ved do centrum kramare sa viem aj neskor objednať,v noci mal syn zas apnoe a to ani nechrapal,keď dýchal ústami a na chrbte,keď som ho dala na bok tak dýchal nosom a prešlo to,nechápem čo to má,to apnoe mal vždy len keď bol chorý a keď sa doslova dusil hlienmi a chápaním ale teraz?zbehnem asi dnes k jeho obvodnej sa poradiť,ďakujeme pekne a držím palce aby ste nemuseli ísť na operáciu.