Zvýšené amylázy

10. júl 2023

Prosím vás nemá niekto skúsenosť. Dcéra má zdravotné problémy a tak jej lekárka brala krv. Vo výsledkoch má zvýšené amylazy a ešte aj a-gliadin deamin. IgA Elisa.
Poslala nás na gastro kam ideme v auguste.
Je možné že dcéra môže mať celiakiu?
A vo ju na gastre čaká? Sestru ja mi nepovedala nič iba že sa uvidí keď prídeme.

majamat
10. júl 2023

ano, moze mat celiakiu, ale aj nemusi.

to este nie je jedniznacne. aky mala vysledok toho deam. gliadinu IgA?
pri celiakii byvaju zvysene pecenove testy, no preco su zvysene amylazy, to neviem, fakt je ze mnohe emńzymy sa vedia zdvihnut ak je travenie viac narusene.

autor
10. júl 2023

@majamat tam mala zvýšenie 22 a rozmedzie je písané medzi 0-14. Pečeňové testy jej nerobila.

majamat
10. júl 2023

tak to je len mierne zvysene.
su celiatici, ktori maju negativne protilatky, cze aj pri nizkych protilatakch riziko celiakie je, ale teda urcite je pravdepodobnost nizsia, ako rpi velmi vysokych.

na grastre zrejme opat skontroluju protilatky a to viacere. podla vysledkov sa uvidi. okrem toho si dieta vazia, meraju, prehmataju brucho, samozreme sa dr popyta na tazkosti, moze urobit sono. moze chciet aj na vysetrenie vzorku stolice.

autor
10. júl 2023

@majamat ďakujem. Si ma trochu upokojila. Tak uvidíme teda čo a ako bude. Hlavne nech už vieme čo je vo veci.

majamat
10. júl 2023

drzim palce.
celiakia sa da v pohode zvladat ak by ste mali potvrdenu tuto dg, ale je urcite jednoduchsie ju nemat.

cookie29
11. júl 2023

moja mala zvysene hodnoty, ale chodili sme pravidelne na odber krvi. A ako mi povedala pediatricka, ked sa hlada, nieco sa najde. Starsie dieta ma 6 a este na odber krvi v zivote nebolo. A dalsia vec je, ze tie intervaly su trosku ine pre deti a zvycajne sa uvadzaju tie pre dospelych. Drzim palce

janapalko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz