Zvýšený bilirubín u novorodenca - žltačka

zuzka444
15. jún 2013

ahojte dievcata.tak moja malinka dostala ztacku.mala zvyseny bilirubin najprv len na 211 a zrazu na druhy den na 292.slnili sme sa pod lampou kazde 2 hodky co najviac spapat.na druhy den vysledky rovnake ;(.ale aspom sme pribrali co som velmi rada.dnes sme dostali vyzivu a slnime sa na velkej lampe.som zvedava na vysledky.a chcem sa obratit na vas .vase skusenosti s touto chorobou ze ako dlho ste sa z nej dostvavali a co vam zabralo 🙂.my sme v nemocnici 6 den od narodenia a na 3 dostala zltacku.poradte.dakujem 🙂

diapozitiv01
15. jún 2013

No my sme boli skrz zltacku v porodnici tyzden, malej sa to zvysovalo od 2 dna.
Bola velmi spava, nakoniec jej pomohlo mlieko, ktorym ju dokrmovali, kedze ja som mala malo mliecka a mala
mi nechcela sat ked bola ospala. Preslo to zo dna na den, den predtym ako nas prepustili
mala tiez okolo 290, potom sestricky chodili kazde 3 hodiny s flasou a budili ju aby papala a zazrakom rano jej brali
krv a zliezlo to tusim na 190. A mohli sme ist domov. Uz sme tam boli ako inventar...a od vtedy sme nemali problem.
Takze sustred sa nato aby pravidelne papala aj ked sa jej chce velmi spinkat.

ikika
15. jún 2013

@zuzka444 papat a priberat... a urcite mysli aj na to, ze treba u pediatricky cca. po mesiaci skontrolovat krvny obraz, ci nebude anemicka... zvykne to byt po novorodeneckej "zltacke"... tak drzim palce, nech je vsetko v poriadku! 🙂

zuzka444
autor
15. jún 2013

@diapozitiv01 ja mam nastastie kopu mliecka cobjej staci vytiahne tak 60 ml ako nic 🙂.uz ani taka ospala neni mi pride zivsia nemusim ju pri papani budit :D.aj priberat zacala z jedneho dna na druhy pribrala 140 g co sestricka len oci vyvalovala xi xi.takze som rada ze sme uz na dobrej ceste 🙂.som.zvedava na dnesne vysledky teda :D

zuzka444
autor
15. jún 2013

@ikika joooj my uz pekne papame niesme becka :D.spapka pekne okolo 60ml niekedy aj viacej trosku co sestricky kukaju kam to do nej ide ze podla tabulky by jej malo stacit 40 ml xi xi.a aj zacala priberat.z jedneho dna na druhy 140 g co si myslim ze je fajn 🙂.no jasne krvny obraz to jej isto budu robit aj tak chcem papat zelezo aby mala lepsi vivin mozocku 🙂.uvidime drz palce nech nas co najskor prepustia :D

miku1
15. jún 2013

@zuzka444 Ja som bola s prvou dcérou v nemocnici 7 dní, aj to nás pustili domov s takou hodnotou, že keď som to povedala detskej lekárke, tak ma okamžite vyslala na neonatológiu, kde sme chodili na pravidelné kontroly dokonca do 2 rokov. Už sa ani nepamätám, kedy jej žltačka úplne opadla, ale trvalo to nejaký čas. Druhá dcérka žltačku v nemocnici nedostala.

xenicka13
15. jún 2013

nas poslali domov zltych, deti sme davali v nemocke na parapet na slnko

sense
15. jún 2013

...my sme mali bilirubin 400 na siesty den od narodenia, skoncili sme na 24hod. pod lampou, potom nas pustili domov s hodnotou 20 ale na 8den ked merali mala opat 196 ale povedali ze to je uz dobre ze hranicna hodnota je 300 ale potom nam to uz klesalo....a tiez som musela krmit kazde dve hodiny a musela papat,...

zuzka444
autor
15. jún 2013

@xenicka13 tu ta nepustia.ja verim tomu ze domka by jej bolo lepsie a my mame slnecny bytik mohla by byt cely den na slniecku nepoviem keby bola zima ze neni slniecko ale co uz no.

zuzka444
autor
15. jún 2013

@sense no vsak uvidime na vysledok z krvicky.aj my sme pod lampou chvalabohu malinka pekne papka .tu v porodnici kde som ta nepustia domov pokial nemas bilirubin pod 239.toto iste co mame my mala aj jedna mamicka s ktorou som bola na izbe pustili ju domov po 12 dnoch ked mal maly hodnotu 222.a nakazane kazdy druhy den chodit na odbery.uvidime na vysledok ak jej bude pekne klesat v pondelok by nas hadam prepustili 🙂

sense
15. jún 2013

@zuzka444 no nam po tych 24hod nam to vyrazne kleslo ale potom to zas stuplo ale uz nie tak enormne, ale my sme s tym ratali, bola som na to upozornene uz pred porodom ze tak skoncime na 90%

katia7
15. jún 2013

neviem ci je najlepsi napad "zltackove" dieta dokrmovat, plne dojcene deti to mavaju zdanlivo horsie ale nie je to nic vazne pokial dietatko nie je spave a apaticke, maly bol zlty tyzdne, mal zlte aj ocne bielka a nedala som mu ani robit krvne testy ani nic, samozrejme pediater ho kontroloval a on normalne pil a priberal, podla mna sa z toho stale robi prilis velky horor, skuste trochu pogooglit 😉

linda20111
15. jún 2013

@zuzka444 ahoj, moj maly mal tiez zltacku, asi na treti den zacali lekari a sestricky hovorit ze je zlty, ale nerobili nic.. na stvrty den ked sme mali ist uz domov tak vtedy ho zobrali na noc pod lampu, piaty den rano mu robili odbery znova a pustili nas domov, s tym ze to este nieje celkom ok, ale uz netreba ist pod lampu.. odporucali davat ho na slniecko/co sa vsak nedalo lebo bola zima a stale snezilo/ tak som davala aspon k oknu na denne svetlo. odporucali este aby vela papal aby mu to cim skor preslo.

zuzka444
autor
15. jún 2013

@sense a preco si to mala na 90% iste ze to bude mat?ja som.si bola ista ze to mat nebudeme a vidis.obaja sme pozitivny krvne skupiny ja AB a manzel A a dcerka je A negativ.cize nikdy nevies

sense
15. jún 2013

@zuzka444 kvoli protilatkam ktore sa mi tvorili v tele, takze mna lekar uz pocas tehu na to upozornoval, a hoci sme mali obaja rovnaky rh faktor, ja mam skupinu B, chlap skupinu A a mala ma skupinu po otcovi....

zuzka444
autor
15. jún 2013

@katia7 vsak hej ale co ked nas nechcu prepustit z nemocnice vies ako.nenavyberas si.ale akurat nam dosli vysledky uz to kleslo na 270 takze hadam v pondelok nas pustia 🙂

zuzka444
autor
15. jún 2013

@sense to ano.vidis a u nas nebol ziaden naznak ze by mohla mat zltacku silnu.ja AB+ a muz A+ a mala ma A -...

sense
15. jún 2013

@zuzka444 no u mna to bolo kvoli tym protilatkam....preto sme chodili aj na dopplera kazdy tyzden a v 38tt musela mala von lebo pri doppleri v 37tt prisli na to ze mala uz nie je vyzivovana a moje protilatky prudko vstupli

katia7
15. jún 2013

@zuzka444 ved hej ja len ze podla mna je to zo strany nemocnic niekedy zbytocna sikana a stres pre mamicku aj pre dietatko 😖 no ja som si vybrala a do nemocnice som nesla 😉 ale tak to je uz iny pribeh 😀 v kazdom pripade drzim palce nech ste cim skor doma 🙂 😉

terezka1947
15. jún 2013

@zuzka444 rozpisovat ako sme boli v nemocnici atd.nebudem...nam zltacka neklesala dlho...nebol vysoky bilirubin,ale velmi dlho zvyseny,nakoniec nas obvodna po mesiaci poslal za jednym neonatologom,ten bral malemu krv kazdy treti den...dal aj essenciale...3x denne som mu mala davat z tobolky 1/3...rozmiesat v lyicke mliecka....ale ani tto nemalo uspech 😒 maly bol velky placko a nechcel papat,iba spal-dosledok vyssieho bili.....a bolo strasne ho stale prebudzat 😒 ...nakoniec mi poradil jednu vec-sam hovoril,ze je to zastarale,ale ze nech vyskusam 🙂 ....takze mala som mu tri dni moje mliecko zohrievat na urcitu teplotu-uz nepamatam aku...nie prevarat,iba zohriat a potom po to dat vypit...takze som dosavala,no a tak papal....po tychto troch dnoch slaaaaava,bili super klesol...a potom sme uz len chodievali raz za dva a neskor tri tyzdne na kontrolu-krv....vsetky parametre....ale trvalo to cele vyse troch mesiacov.

zuzka444
autor
15. jún 2013

@sense ahaaa no pekne.ale tak hlavne je ze vsetko je v poriatku ;).aj moja mala sa narodila v 38 tt.ale normalne praskla mi.voda atd 🙂

zuzka444
autor
15. jún 2013

@katia7 si nerodila v nemocnici?hej robia z toho zbytocne halo.ale akoze zas riskovat dake poskodenie no neviem ja by som asi aj tak isla.heh poznam sa 🙂len teraz ked uz viem ze jej to klesa tak nas mohli pustit a by sme sa doma slnili na slniecku a bolo by fajn podla mna.

zuzka444
autor
15. jún 2013

@terezka1947 ja mam nakazane od lekarky ze z jedneho prsnika ju mam kojit a z druheho si mi odsavat a davat cez flasku cize aj ja ho ohrievam ale na aku teplotu neviem xi xi..ale tak nam uz klesa dufam ze aj zajtra klesne na hodnotu na prepustenie.ja si zacnem davat glukozu aby mala v mliecku a dufam ze aj to zabere.

terezka1947
15. jún 2013

@zuzka444 no vidis,aj lekari skusaju 😉
no ale bez srandiciek....vies,ten moj neonatolog-uz dost stary lekar bol dlhe roky na neonatologickom primar a velmi nam pomohol a musim povedat,ze casto neriesitelne veci-rep.starsenia od ibych lekarov vyriesil uuuplne s kludom a bez liekov...ale vravel mi,ze mozem mat nieco v miecku ja(samozrejma zase som zabudla 😠 )a ze toto jeho brusko tazko spracuvava...ale po to ohrievani to naozaj islo pekne dole...takze aj u vas sa to upravi a budes si babatko uz viac uzivat v klude 😉

mb
15. jún 2013

@zuzka444 ahoj moj maly zacal hned po porode zltnut,ale to kvoli protilatkam ktore som mala pocas tehu...to sme aj vedeli ze to tak bude.Hrozilo ze mu budu menit az krv ale nastastie netrebalo..bol pod lampou a slo to dolu...Ja len k tym hodnotam...ked aj ma dieta vysoku hodnotu napr.na stvrty den,tak sa to inac berie ako ked ma tu hodnotu v prvy den.Cim je dieta starsie o kazdy dalsi den tak ta hodnota aj ked je cislovo rovnaka je nizsia.neviem ci si to pochopila 😉 Ked ma dieta na stvrty den 200 a na siesty takisto 200 tak ma to v poriadku lebo je uz starsie a tam to je uz v norme.Niekde na nete su tabulky.

aristka
15. jún 2013

@zuzka444 dostávali sme sa z toho ako tak na prepustenie domov 9 dní,s tým ,že doma som malého slnila ešte ďalších 5 dní kým nám to zmizlo....to rob aj ty lebo vám to znova vyskočí...

maznacik007
15. jún 2013

moja mala ma uz teda cez desat rokov ale tiez mala silnu zltacku bilirubin 400 bola pod lampou par dni a dlho bola este zlta ... mne tiez radili odsat mlieko a zohriat ... a museli sme potom dva roky chodit do poradne pre rizikovych novorodencov kde jej robili testy a sledovali ju.

zuzka444
autor
15. jún 2013

@terezka1947 no inak to by ma ani nenapadlo ze nieco moze byt v mliecku co malickemu teoreticky akokeby skodi.kks.ale tak uz aj ja som kludnejsia ked viem ze jej to uz klesa 🙂.Ani mi uz nevadi ze som.v nemocnici.ono to bol ten prvotny sok ked mi den pred odchodom oznamili ze nejdeme domov ja uz pomaly zbalena vytesena a oni takto.ale tak lepsie akokeby ju to malo chytit az domka a za nejake 2 dni sa zase vracat do nemocnice.

zuzka444
autor
15. jún 2013

@mb hej hej pochopila xi len pediater nechape 😀.moja mala.ma 6 dni a ma tych 270 ale je to este dost lebo keby mala tych 200 tak sme uz domka bo sme to mali 211 najprv a bezproblemov by nas pustili.ale j verim ze zajtra uz budeme bez lampy a v pondelok si uzivat s tatinkom doma malu 🙂

zuzka444
autor
15. jún 2013

@aristka aj planujem mame slnecny byt cize nebude problem 🙂.ajbsom.chcela malu nechavat driemkat na balkone cez den na cerstvom.vzduchu a takto spojime prijemne s uzitocnym 🙂

zuzka444
autor
15. jún 2013

@maznacik007 fuha tak to ste mali silnu zltacku chudatko male.my sme uz ani zlty neni brusko uz mame peknucke od lampy stiahnute 🙂.takze pevne verim.v to ze v pondelok pojdeme domkov 🙂.