Ako zrušiť komisionálne skúšky deťom žijúcim v zahraničí?
Ahojte!!!!...Uz som zufala,a neviem,kto by mi poradil....Je to ako vzdy: NIKTO NIC NEVIE!!!....Pokusam sa detom skolopovinnym-ZS- zrusit kazdorocne skusky na slovenskej skole uz 5 rokov....Nakolko 5 rokov najstarsi syn navstevuje skolu v UK a kazdy rok musi robit neuveritelne komisinalne skusky aj na SVK....Ma nejaka z mamiciek s takouto vecou skusenostiii?...Alebo priatelia,ktorych poznate?... Potrebovala by som aspon NASMEROVAT!!!!...Dakujem VELMI pekne...pp
Stručné zhrnutie
- Plnenie povinnej školskej dochádzky (PŠD) sa na Slovensku riadi zákonom č. 245/2008 a viaže sa predovšetkým na trvalý pobyt žiaka; pri trvalom pobyte v inom štáte sa na žiaka vzťahujú zákony toho štátu, takže komisionálne skúšky na Slovensku nemusia byť povinné.
- Podľa § 25 Školského zákona môže zákonný zástupca požiadať o vykonanie komisionálnych skúšok a kmeňová škola vyžaduje preukázanie návštevy zahraničnej školy najneskôr do 15. septembra príslušného školského roka.
- Rodičia môžu žiadať o preskúšanie aj v zahraničí alebo využiť uznávanie zahraničného vzdelania cez Stredisko na uznávanie dokladov (https://www.minedu.sk/uznavanie-dokladov-o-vzde...) a v diskusii bola konkrétna ponuka pomoci zo Súkromnej ZŠ Červená Čiapočka (e‑mail szs.celovce@post.sk, tel. 07424687027).
Q: Ako sa vyhnúť komisionálnym skúškam, ak žijem s deťmi v zahraničí?
A: Ak má dieťa trvalý pobyt v zahraničí, vzťahujú sa na neho zákony štátu pobytu a podľa vyjadrenia odboru ZŠ Ministerstva školstva nemusí absolvovať slovenské komisionálne skúšky; pri pobyte v zahraničí stačí predkladať kmeňovej škole potvrdenie o návšteve zahraničnej školy.
Q: Ako často treba robiť komisionálne skúšky?
A: V diskusii a v znení zákona bolo spomenuté, že žiaci 1. stupňa sa preskúšavajú ročne, na 2. stupni sa podľa praxe často preskúšava raz za štyri roky, pričom o termíne a rozsahu rozhoduje riaditeľ školy.
Q: Kam a aké doklady predložiť o návšteve zahraničnej školy?
A: Zákonný zástupca má podľa § 25 predložiť riaditeľovi kmeňovej školy doklad s názvom a adresou zahraničnej školy do 30 dní po príchode a vždy k 15. septembru príslušného školského roka; postačuje overiteľné potvrdenie školy s adresou a pečiatkou.
Q: Potrebujem úradný preklad vysvedčení a potvrdení zo zahraničia?
A: V diskusii rodičia uvádzali, že originálne potvrdenia v angličtine, nemčine alebo francúzštine bežne stačili; preklady sú potrebné najmä pri menej známych jazykoch, ak by škola alebo úrad nerozumeli dokumentu.
Q: Kde vybaviť uznanie zahraničného vzdelania po návrate na Slovensko?
A: Uznanie vybavuje Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií zo zahraničia na stránke Ministerstva školstva (https://www.minedu.sk/uznavanie-dokladov-o-vzde...).
Q: Dá sa vykonať komisionálne preskúšanie v zahraničí (UK, Dublin)?
A: Áno; v diskusii sa spomínalo vzdelávacie centrum v Dubline, ktoré umožňuje robiť skúšky priamo v Dubline za prítomnosti slovenských pedagógov a veľvyslanectva, a Súkromná ZŠ Červená Čiapočka ponúkala organizáciu preskúšania v UK (e‑mail szs.celovce@post.sk, tel. 07424687027).
Zhoda
- Plnenie PŠD sa viaže na trvalý pobyt a upravuje ho zákon č. 245/2008 (Školský zákon, § 25).
- Rodič predkladá kmeňovej škole potvrdenie o návšteve zahraničnej školy; doklad je potrebné predložiť do 15. septembra šk. roka.
- Komisionálne skúšky sú podľa § 25 možnosťou, ktorú na žiadosť vykoná kmeňová škola alebo iná škola v SR.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že ak má dieťa slovenské štátne občianstvo, musí povinne absolvovať komisionálne skúšky, zatiaľ čo oficiálne vyjadrenie odboru ZŠ ministerstva uvádza, že pri trvalom pobyte v zahraničí sa vzťahujú zákony štátu pobytu a skúšky nemusia byť povinné.
- Niektorí rodičia považujú skúšky za ročnú povinnosť, zatiaľ čo iní uvádzajú, že je možné ich robiť len raz za štyri roky alebo výlučne na žiadosť.
Otvorené otázky
- Presné administratívne alebo právne sankcie za neúčasť na komisionálnych skúškach v praxi neboli v diskusii jednoznačne uvedené.
- Postupné zaradenie žiaka pri návrate na Slovensko po dlhodobej školnej absencii v SR a vplyv vekových hraníc na možnosť dokončiť 8. a 9. ročník zostal nevyjasnený (príklady problému pri dosiahnutí veku 16–17 rokov).
- Neexistuje v diskusii kompletný, oficiálny zoznam miest alebo centier v UK/Dublin, kde sa pravidelne vykonávajú komisionálne skúšky pre slovenské deti.
Spomenuté značky a firmy
Ministerstvo školstva SR, Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií zo zahraničia (minedu.sk), Súkromná ZŠ Červená Čiapočka, ZŠ Krčmeryho, veľvyslanectvo SR v Dubline, ucn.sk
Spomenuté produkty a metódy
komisionálne skúšky, plnenie povinnej školskej dochádzky (PŠD), § 25 zákona č. 245/2008 Školský zákon, individuálne vzdelávanie (§ 23, § 24), uznávanie dokladov o vzdelaní (minedu.sk), odklad plnenia PŠD, žiadosť o vykonanie komisionálnych skúšok, Monitor (monitorovanie prijímacieho procesu), ekvivalencia známok
Miesta a osoby
Rakúsko, Spojené kráľovstvo (UK), Dublin, Írsko, Holandsko, Česká republika, Bratislava, Petržalka, Londýn, Manchester, Ingrid Kovačová, Nikola Nižník
@martinasip mne prislo z minesterstva skolstva vyjadrenie v tom zmysle, ze komisionalne skusky su pre nas moznostou a nie povinnostou ... do 15.septembra musim poslat potvrdenie o navsteve skoly v it a do konca skolskeho roka vysvedcenie. Keby sme sa rozhodli vratit na svk dame si ziadost o komisionalne skusky a podla vysledkov bude zaradena do prislusneho rocnika zs .
Skuste si napisat aj vy na ministerstvo skolstva.
Komisionalne skusky sa aj tak nemuseli robit kazdy rok,ale na konci 4.rocnika a na konci 9.rocnika ... ale ja som bola pevne odhodlana,ze sa na to vykasleme uz teraz (dcera je v 4.rocniku) a je to pre nu doat velka zataz ... ma doat ucenia tu a nie to sa este ucit na svk.
Od nas vyzadovali aj skuaky z aj ... ale tu je len v 3.rocniku a aj sa ucia az od 4.rocnika ... ako sorry ma 2 cudzie jazyky a naozaj jej nejdem platit aj doucovanie z aj
@martinasip a ja som aj z toho zakona pochopila,ze sa to neviaze len na trvaly pobyt ... ak by ste mali trvaly pobyt tak sa vas komisionalne skusky netykaju vobec
Nie su povinne ak ich chcete musi sa dohodnut najneskor v maji datum kedy vam to vyhovuje ked nie tak dieta na sk je stale vedene ako prvak teraz som to riesila na sk.
Syn na stupil v Cr do piateho rocnika a normalne ho klasifikuju a prestupuje do 6. rocnika na inu skolu. Tak asi nevidim nejaky vznam, aby robil tie skusky. A na sk sa nevratim. Sak to mame kusok na navstevy tak v pohode. sofi2510 pisala si list oficialny na ministerstvo? ci komu adresovat? dakujem za pomoc
@martinasip pisala som mail ... na odbor zakladnych skol-sekciu regionalneho skolstva ... ja konkretne som pisala p. Ingrid Kovacovej ... odpisala mi v priebehu 24 hod.
@sofi2510 este som sa k tomu nedostala ale neviem najst na nu email dakujem za pomoc
Ahojte, je tu niekto, komu dieta studovalo na secondary school a musel ist robit rozdielove skusky na sk? Ake vam dali koncorocne vysvedcenie?
Museli ste ziadat o ekvivalneciu znamok na ministerstve skolstva?
Dakujem
Ahojte, prosím vás o rady. Sťahujeme sa za manželom do UK ktorý tu pracuje 2 a pol roka. Chcem deti prihlásiť do školy. Teda ak je to pre ne dobre. ( Radili mi ze ich mam dat do skoly, xe si rychlo zvyknu. Maju 7 a 9 rokov). Ale neviem ako postupovať. A nehovoria po anglicky, iba veľmi malé základy. Je tu niekto s podobnými skúsenosťami? Môžte mi prosím poradiť?
Ilanusia Ďakujem za odpoveď. Ale ako mám postupovať? Na Slovensku sme dostali slovenské knihy. Budú teda chodiť na to preskúšanie, komisionalne skúšky? A ako tu? Ako ich zapísať? Kde mám dať žiadosť?
Obvilat skoly, vypisat prihlasky a zistit kde ich zoberu. Na sk mozu chodit kazdy tok na preskusanie, ale nemusia.
@etulikmia skús sa spýtať v nejakej skupine žien žijúcich v Anglicku i keď v dnešnej dobe fakt nechápem, prečo si to nezadas do Google. Napr. school + registration + názov mesta kde ste a vypľuje ti webovú stránku školskej správy, kde si nájdeš registration - podmienky, postup, tlačiva. Máš to nájdené za 5 min a za 10 min to môžeš mat už aj vypísané ....
Čo sa týka vzdelávania aj na Slovensku aj v zahraničí tento zákon sa buď neustále mení, alebo je neustále inak vykladaný... ja som sa na to vykašľala, odmietla som dieťa zaťažovať 2 školami a robenim 8000 km výletov za účelom preskúšania, ale sú aj takí fanatici ...
@sisaka Tak hlavne to skusanie je myslim pre deti, ktore planuju navrat a pokracovanie v studiu v skole na Slovensku. Ja som sa tiez na to vykaslala.
@etulikmia Tak ty si dobra, idem do sveta a nic o tom neviem. Musis poslat prihlasky na skoly a niekam by ich mali umiestnit. Pokial nevedia anglicky, tak ich nebudu zrejme hodnotit dokial sa nenaucia. Teraz su prazdniny, tak im najdi nejake aktivity, kluby, kde pridu do kontatku s jazykom, s detmi, aby nesli do skoly s vyplasenymi ocami.

@llanusia dcera, ktorej sa zákon kedysi týkal vie hovorit po slovensky a vie aj čítať a písať (gramatiku neovláda dokonale) Prekvapujúco nenaučila sa čitať zo slovenského šlabikára i keď som jej zaobstarala 3 rôzne, ale vôbec ju to podľa nich nebavilo. Keď už vedela čítať po anglicky jednoducho som jej vysvetlila makcene dĺžne a spôsob spájania písmen, pochopila okamžite za pár minút. Nemusela koli tomu chodiť do slovenskej skoly. Študuje na univerzite u nás, takze nepotrebuje mat Slovensku slovnú zásobu v odborných predmetoch. Tak ako sa dieťa naučí cudzí jazyk krajiny, do ktorej sa presťahuje tak by sa dieťa naučilo aj po slovensky keby to veľmi k životu a šťastiu potrebovalo. Syn nemá slovenské občianstvo takze jeho sa tento zákon netýka, po slovensky vie pasívne, ak by niekedy tento jazyk potreboval určite by ho zvládol aj bez toho, aby každý rok bol skúšaný zo slovenskej gramatiky, vlastivedy a pod.
cetla jsem Vasi diskuzi,z dcerou pochazime z Ceska,na Slovensku jsme 4 roky,k zapisu do ZS BYLA DCERA JESTE V CR,TADY NASTOUPILA DO 1TRIDY,TED PO PPAZDNINACH PUJDE DO 5 TRIDY,I V CESKU REDITEL ZS KDE MELA CHODIT MI REKL,ZE KAZDE 3 ROKY MUSI CHODIT NA ZKOUSKY,NA KONCI SKOLSKEHO ROKU MOJE MAMKA TAM VZDY ODNESE VYSVEDCENI,A BYLO RECENO,ZE ZKOUSKY UZ ZRUSILI,ZE DCERA UZ NA ZKOUSKY NEMUSI,ALE ZE VZDY MUSIM DOLOZIT VYSVEDCENI,JINAK SE P.REDITEL INFORMUJE TADY KDE DCERA CHODI A JESTLI NENI PROBLEM Z DOCHAZKOU
Milá pani Sarah1986,
Môžete mi prosím zaslať nový link a tiež potvrdenie z ministerstva školstva, že Vám túto správu potvrdili. Reagujem na Vašu správu ohľadom komisionálnych skúšok kde ste napísali:
' Ďalšou novinkou je zjednodušenie napĺňania školskej dochádzky pre deti, ktoré sú s rodičmi v zahraničí a navštevujú zahraničnú školu. „Zákon dáva rodičovi právo kedykoľvek požiadať o komisionálnu skúšku pre svoje dieťa, čím si overí jeho spôsobilosť zaradiť sa do školského systému na Slovensku,“ povedal minister. „Na druhej strane, doterajší systém, keď boli rodičia nútení každý rok cestovať na Slovensko z dôvodu vykonávania postupových skúšok, bol pre deti aj rodičov traumatizujúci a v mnohých prípadoch úplne zbytočný.“
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
S pozdravom,
Beata

@sofi2510 Dakujem Sofi. Este ma napadlo toto. Kedze je to viazane na trvaly pobyt. Syn je teraz v piatok rocniku. Nastupil do neho v CR, kde ho hned od zaciatku aj klasifikovali. Mame zatial prechodny pobyt. Keby teraz skusky nerobil (akoze kazdy rok povedzme) a potom ziskame trvaly pobyt, tak by musel robit skusky za predchadzajuce rocniky, za ktore skusky nerobil?