Povinne v škole film o fašizme
Moja dcéra je piatačka a na hodine Sj pozerali povinne film Denník Anny Frankovej a Chlapec v pruhovanom pyžame. Ten prvý som osobne nevidela ale ten druhý áno. Moja dcéra a aj iné a dokonca aj chlapec sa v noci budili, vykrikovali zo sna. Konkrétne moja dcéra povedala, že celú noc sa jej snívalo s chlapcom, ktorý zomrel v plynovej komore, pretože bol veľmi zvedavý...Už dva dni o ničom nerozpráva, len stále o tom, aký bol ten chlapček zlatý a je jej ho veľmi ľúto, že zomrel. Bolo rodičovské kde som sa opýtala triednej prečo taký film pozerali 10-11 ročné deti, veď oni o tom vôbec nemajú žiadne informácie, vôbec doteraz sa neučili o vojne o fašizme a zrazu buch! Vraj je to nariadenie z odd. školstva Mestského úradu... /a dcérina spolužiačka mi dala odpoved, že to vraj pozerali preto, aby oni deti, rodičom povedali, aby viac nevolili Kotlebu, lebo aj Kotleba je taký fašista a deti pôjdu do plynových komôr...Veď to sa zdravý rozum zastavuje...
Stručné zhrnutie
- V diskusii sú ako sporné pre 10–11 ročné deti uvedené filmy Denník Anny Frankovej a Chlapec v pruhovanom pyžame, pričom Chlapec v pruhovanom pyžame je označovaný za psychologicky silný a citlivo náročný pre piatakov.
- Niektorí odporúčajú miesto plošného premietania vekovo primerané postupy: prípravu v dejepise, čítanie kníh, besedy, lokálne historické prípady (napr. správa Vrba–Wetzler, stanica Žilina) a exkurzie až pre stredoškolákov.
- V diskusii sa uvádza, že škola tvrdila, že premietanie bolo „nariadenie z oddelenia školstva Mestského úradu“, a odporúča sa žiadať stanovisko riaditeľa školy, oddelenia školstva MsÚ alebo Ministerstva školstva ako formálny krok.
Q: Aké filmy o holokauste sú v diskusii považované za nevhodné pre 10–11 ročné deti?
A: V diskusii sú vymenované filmy Denník Anny Frankovej a Chlapec v pruhovanom pyžame; Chlapec v pruhovanom pyžame je v príspevkoch označený za „silný filmový zážitok“ a psychologicky náročný, pričom niektorí uvádzajú vekové odporúčanie „od 12 rokov“ alebo „od 15 rokov“ (tieto vekové hranice sú v diskusii spochybňované).
Q: Ako postupovať, keď škola premietla takýto film bez predchádzajúceho oznámenia rodičom?
A: Diskusia odporúča vyžiadať si písomné stanovisko od riaditeľa školy a od oddelenia školstva príslušného Mestského úradu; ak odpoveď nie je uspokojivá, navrhuje sa podať sťažnosť na MsÚ a prípadne adresovať podnet Ministerstvu školstva.
Q: Sú v súčasnosti plánované povinné exkurzie do Osvienčimu pre žiakov?
A: V diskusii sa uvádza, že opozícia navrhuje povinnú návštevu koncentračného tábora pre stredoškolákov a niektorí diskutujúci spomínajú návrh zaviesť to od septembra; zároveň v debatách zaznieva, že takéto návrhy sú predmetom politickej diskusie a nie všeobecne implementovaným nariadením.
Q: Aké alternatívy k premietaniu násilných filmov pre piatakov sa odporúčajú?
A: Odporúča sa systematické vyučovanie dejín (kontext pred filmom), čítanie kníh, projektové práce, besedy s preživšími alebo lokálne príbehy (v diskusii spomenutá Žilina: správa Vrba–Wetzler, stanica Žilina), premietanie vhodnejšieho filmu „Hanin kufrík“ po príprave a diskusii a exkurzie pre starších žiakov.
Q: Kedy je podľa diskusie vhodný vek na premietanie takýchto filmov alebo na návštevu koncentračného tábora?
A: V diskusii panuje konsenzus, že 10–11 ročné deti sú na také tematické filmy často príliš malé; mnohí diskutujúci považujú návštevu Osvienčimu a náročnejšie filmy za primerané pre stredoškolákov (cca 15–18 rokov), pričom niektoré filmy sú v diskusii uvádzané ako vhodné od 12 rokov pri dôkladnej príprave.
Q: Čo robiť, ak dieťa po premiére takéhoto filmu má nočné mory alebo silné emočné reakcie?
A: Diskutujúci odporúčajú sadnúť si s dieťaťom a vysvetliť mu historický kontext a konkrétne osudy ľudí, obmedziť ďalšie vystavenie podobným obsahom a pri pretrvávajúcom silnom strachu konzultovať školského psychológa alebo detského psychiatra; v diskusii sú uvedené aj návrhy obrátiť sa na riaditeľstvo školy pre ďalšiu koordináciu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Premietať filmy ako Chlapec v pruhovanom pyžame 10–11 ročným deťom je vo väčšine príspevkov považované za nevhodné a citlivo náročné.
- Pred premietaním náročnej témy musí byť primeraná príprava v rámci vyučovania a informovanie rodičov.
- Návštevy koncentračných táborov sa v diskusii považujú za primerané skôr pre stredoškolákov než pre mladších žiakov.
- Dejepis v školách potrebuje podľa viacerých príspevkov viac priestoru a hlbšie spracovanie témy holokaustu.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že priame expozície (filmy, exkurzie) môžu pomôcť predchádzať extrémizmu a voleniu krajnej pravice, zatiaľ čo iní tvrdia, že to je naivné a že jedna návšteva alebo film nezmenia volebnú voľbu.
- Vekové odporúčania pre konkrétne filmy sú rozličné: v diskusii sa uvádza „od 12 rokov“ aj „od 15 rokov“.
- Návrh povinných školských exkurzií do Osvienčimu vyvoláva názorový rozpor o financovaní a politickej motive vs. výchovnom prínose.
Otvorené otázky
- Existuje oficiálne písomné nariadenie oddelenia školstva Mestského úradu, ktoré by ukladało premietanie týchto filmov v ZŠ?
- Kto by mal financovať prípadné povinné exkurzie do Osvienčimu pre žiakov a aké sú konkrétne rozpočtové zdroje?
- Aké konkrétne vekové a metodické odporúčania na spracovanie holokaustu vydáva Ministerstvo školstva pre ZŠ a SŠ?
- Aký je štandardný postup škôl pri predchádzajúcom informovaní rodičov o citlivých premietaniach a kto kontroluje jeho dodržiavanie?
Spomenuté značky a firmy
Mestský úrad, Ministerstvo školstva, Viasat History, National Geographic, Židovské múzeum v Prahe, RTVS, Filmskladka.cz, Delet.sk, ČSFD.cz, Váhostav, Parlament Slovenskej republiky
Spomenuté produkty a metódy
Denník Anny Frankovej, Chlapec v pruhovanom pyžame, Hanin kufrík (Hankin kufor), Schindlerov zoznam, Pelíšky, Papierové hlavy, Občanský průkaz, Vrtieť psom, povinné návštevy Osvienčimu, predchádzajúca príprava v dejepise, besedy s preživšími, projektové vyučovanie, diskusia s rodičmi, školský psychológ, výlety/exkurzie, oznámenie rodičom, sťažnosť na MsÚ
Miesta a osoby
Osvienčim, Terezín, Žilina, Sereď, Praha, Poľsko, Hiroshima, Nagasaki, Kyoto, Japonsko, USA, Zsolt Simon, Milan Kotleba (Kotleba), Vladimír Mečiar, Rogel, Magát, Adolf Hitler, Anna Frank, Hanna Brady, Vrba, Wetzler, Jozef Tiso
z niektorych nazorov je mi tu riadne blivno. Jasne, pustajme deckam vojnove filmy co najskor, lebo je to realita! Ale inak ste normalne, ano? Co im tak pustit nejaky realisticky film o rakovine, ako umieraju deti dnes u nas, aj to je realita. Unosy a vrazdy su tiez realita, aj to im pustime. A porno podla moznosti uz v skolke, aj detska pornografia predsa existuje.... Ano, detom treba vysvetlit historiu, ale nie zacat druhou svetovou, film nie je vysvetlenie, film je nazorna ukazka, ako hlboko je schopny clovek klesnut a to deti akurat tak vydesi. Keby sme namiesto cumenia na film ucili historickym suvislostiam, dosledkom a viedli k samostatnemu mysleniu, urobili by sme pre ich buducnost ovela viac. Kriticky mysliaci clovek nenaleti tak lahko na lubive reci radobymocnych (nie ze by vobec,male aspon im to stazi)
@jazminn u nas v skole, az teraz v osmej triede ucitelka pustila nejake tieto filmy a kto to nechcel pozerat, mohol ist z triedy von, dcera vysla, ma 13
jej vadi aj neprijemna vojnova poezia, ku ktorej sa cez tuto slovencinarku tiez dostali, jej spoluziaci su vsak aj o dva roky starsi, takze cca v 14, 15 to tam riesila s nimi
avsak ja si myslim, ze tieto veci by mali byt preberane az na strednej skole, tak v 16, 17 rokoch a aj to by som chcela pocut nazor psychologa na to, lebo nie kazde dieta to zvladne a podla mna to je potrebne selektovat
a dokonca si myslim, ze to moze mat opacny efekt u napr. chalanov, ktori zacali sikanovat spoluziakov, moze to zosilnit, podla toho, ako je nastaveny psychicky prave
je to dalsia hovadina, ktoru k nam nesystematicky pchaju do skolstva a poniektori ucitelia sa ani nezamyslia aj z druhej strany
a nazor psychologa som zatial nepocula, len tie vyzrate politicke papule o tom hovoria
@vejula chapeme....ale dnesna doba je o rodicoch a ich vysvetlovani,vysvetlovani,vysvetlovani
ako chce svoje dieta ochranit pred niektorymi informaciam?ako?ved je tolko tazkych a kontroverznych tem,s kt.ako rodic nemusis suhlasit,chcela by si,aby tvoje dieta nad nimi este neuvazovalo,aby sa neoberalo o detsvo a buuuuuum,donesie nieco o skoly,nieco vidi v telke,nieco sa stane v rodine,v blizkosti,nieco same vidi,co by nemalo...
jedine,ze deti odstavime uplne od telky,ok druziny,od kamaratov na ulici,do skoly budeme vozit a v skole cez prestavku strazit....nedaju sa vsetky potencialne hrozby eliminovat...iba vysvetlovat primeranym sposobom
niekedy bolo detstvo detstvom...teraz je na nas rodicoch,aby sme sa snazili zachranit este to,co sa da...
jasne,ze su silne zazitky.....a na tie treba pripravu,ked uz nie vek
ale nasi poslanci robia,co robia....s niektorymi vecami casto nic neurobime..preto musiem svojimm detom venovat velmi vela casu a vysvetlovat suvislosti,udalosti a ucite ich zodpovednosti a ucte,k nam,k okoliu,ku krajine v kt.ziju,atd
ja som sa v 9rokoch este hrala s babikami,sila im saty a bicyklovala sa do "vecierky"....co teraz robia 9r.deti?
sli sme my do skoly s tym,ze sme poznali vsetky pismenka,pisali zakl.slova,dokonca vedeli citat?
a co cudzi jazyk?
teraz je doba velmi narocna..na deti,aj na rodicov
cely tento debilizmus vznikol tak, ze stat si nevedel plnit svoju ulohu ochrancu obcana pred neprisposobivymi obcanmi, zatvaral oci pred problemom s ciganmi, ktori rabuju, okradaju, biju a prepadavaju ludi a nicia im majetok, ked sa nastahuju do susedstva, nikto vam nepomoze
no a stat to neriesil
tak samozrejme vznikli riesenia v podobe pomoci zo strany extremistov a takto sa dostali aj do parlamentu, ako slobodna vola obcanov
a teraz najvacsi problem vidia vo vychove, vo vekovom zlozeni ich volicov, jednoducho nikto nepovie na plnu hubu, ze to cele vzniklo preto, lebo statne zlozky nerobili riadne svoju pracu
pozrite sa v akych podmienkach socialky nechavaju zit romske male deti! este to aj fotia a davaju do sprav! aby sme mali vsetci nad cim ochkat
keby tie deti boli biele, uz davno by boli umiestnene v nahradnych rodinach bez pardonu
nikto beznej rodine nepostavi dom, ak sa ocitne v nudzi, vacsina rodin, ktora sa ocitne v nudzi nedostane ani socialny byt
tento stat dopustil, co sa teraz deje a nase deti si to maju akoze odsrat
@terezka1947 ved tu sa zvazuje aj povinna exkurzia do osviendcimu pre deti, tam by som ani ja kks nesla :D ...ja nemozem pozeravat ani serial o leteckych katastrofach a ich rieseni a vysvetleni....to ale neznamena, ze neviem, co sa vsetko moze stat ....budme radi, ze nezijeme vo vojne, ze nase deti mozu zazit detstvo, ze sa hraju a su vonku
moje sa hraju a to su uz starsie, kazdy den sa hraju a su vonku ..aj ten nas krpcek popri nich :D
@mateson tak na tuto odpoved si veru pockam aj ja. Tiez som si nevsimla, co take urobil. Moj nazor na to je ze ho volili ludia len z trucu.
necitala som vsetky prispevky ale moj nazor na pozeranie filmov je taky ze ano mali by deti vediet a vidiet ako to bolo ale neskor. V tomto veku by som im to vysvetlila inak aby to pochopili...A preco na slovencine? Sak medzipredmetove vztahy treba to prepajat ...daju sa vsetky predmety prepajat .Kedze som na hodine nebola neviem ako to prebiehalo ale je isto hlupost len tak pustit film a nic nevysvetlit....Je mnoho filmov kt su detom v tomto veku blizsie a napoznacia ich, myslim ze aj Narnia a Faunov labyrint su z obd 2 sv. vojny ak sa nemylim. Je mnoho filmov ktore su pre deti spracovatelnejsie.. Da sa im len nacrtnut ze sa diali zle veci a trpeli pri tom deti a podobne a nech vyjadria nazor na to ..skratka diskusia vysvetlit . Pre osmakov a deviatakov uz tieto filmy su si myslim v pohode a povinny Oswiencim s tym mozem len suhlasit. Sak taky stredoskolak v dnesnej dobe videl take krvaky a hral take hry ze nevidim dovod preco by mu to malo poskodit osobnost ...mozno im to akurat otvori oci a pochopia ze to bola realita...
@vierka1112
prosim Ta okopiruj tu cast mojho prispevku, kde pisem, ze by som tam JA poslala nejake 11 rocne dieta 🙂
potom mozme diskutovat dalej, ok?
Ked sa pozriem okolo seba vidim ine problemy ako 2. svetovu vojnu. Moji stari rodicia ju prezili, tety a ujovia boli v odboji, pomahali skryvat a prevazat ludi. Pocuvala som to od nich, ale nikdy nie tak nasilne ako to ludom je vnucovane teraz. Stari rodicia dokonca prezili aj 1. svetovu vojnu. Ale.....pozrite sa na svet dnes. Co vidite? Ukazme detom radsej to, co sa deje teraz, ukazme im hlad v afrike, ukazme im kamenovanie zien, ukazme im videa , ako podrezu krk zajatcom....toto asi radsej nie, a pritom je obrovska hroza. Radsej sa budeme prplat v historii starej 70 rokov a viac ....
Co sa tyka filmov, videla som len druhy a prave v skole minuly tyzden s mojimi osmakmu, videla som ako reaguju citlive povahy a poviem Vam bolo to zaujimave, tak isti mam v triede ziaka, ktory sympatizuje s tymto smerom a u neho to nepohlo ani brvou. Zhodnotili, ze ved to uz je minulost....Takze tieto filmy nazor rozhodnutych neovplyvnia a citlive duse poznacia....
@vierka1112 o posielaní 11 ročnych detí do koncentrakov tu vobec nikto nepísal a žiadna mama by tam svoje deti samozrejme neposlala - z našho gympla (južné slovensko) sa tam chodieva na gympli každý rok v 3. ročníku, čo znamená že tam chodia cca 17-18 roční mladí .... parlamentny navrh pokial viem tiež hovorí o stredoškolákoch- a čo sa týka ceny, tento štát napríklad priplaca k lyžiarskym vycvikom tuším 80€ ak nie 100€, neviem celkom presne, ale nedzá sa mi to OK - jednodnove zajazdy napríklad do Osvienčimu stoja od nás menej ako polovicu- a to sme riadne daleko, vačšina slovenska je bližšie... hoci samotna navšteva asi až tak vela nezmôže, ak sa o tej téme predtym človek nedozvie viac....
ale tiež neviem, či by mali byť taketo exkurzie povinne- skor nie .... hoci ked si človek potom pozrie vyjadrenia kandidata za poslanca z Kotlebovej strany - napríklad Magata- tak to je na zaplakanie...
hoci je otazne, či by práve jemu taka navšteva pomohla- asi nie, rozum v apaptieke nekúpiš 🤐
je to choré aby detom nútili takéto filmy ja sama asa nedokážem nato dívat tak isto ako ked my sme museli povenne kukat na náboženstve potrat,nechapem o čo teraz politikom ide zatože sa dostal Kotleba do parlamentu tak neznamená že ide obnovit fašizmus to su také primitivne názory to môže vzniknut len v takých hlavach ako su Fico a spol
v nemecku posielaju porinne na exkurzie uz deti na zs a pomohlo to tam?
ano, je potrebne mladych ludi ...ludi co dospievaju a su dospeli.....,oboznamovat s problemamy dneska, ale aj s historiou, lebo ani nezmurknes a moze to tu byt znovu, je potrebne pocuvat, co hovoria ludia, co tam boli, ze to bolo zrazu, nespamatali sa, ludia sa zacali chovat hned davovo, prizerali sa, nikto nic neurobil
a paralela? co preboha robia fasisti, ktori nadavali a boli nasilni na rodiny s detmi na uliciach, DOKAZATELNE , v parlamente?
nejaky nacko, co mu uz jednu stranu zrusili? ved zaklad by mal byt, aby vobec nemali pravo fasisti a ich obdivovatelia vobec zakladat strany....to nie je sranda, co sa teraz deje, ich treba vyhadzat z parlamentu a rozpustit stranu a brat vazne dokazatelne spravanie a zapisovat to do papierov tymto ludom, aby si vo verejnom rozhodovani ani neskrtli, a nie toto, co tu je dopustene
a my ako vacsina sa prizerame, nikto nic nerobi
ako pred hitlerom
toto je rakovina tejto akozedemokracie
@danielita18 prosim ta pekne, kotleba uz jednu stranu mal, co mu rozpustili, bola teda ovela viac otvorena s prejavmi obdivu o hitlerovi a nasilnymi skutkami
vsetci velmi dobre vieme, ze naozaj je obdivovatel hitlera a veci vo verejnosti by riesil jedine nasilne, ozbrojeny, bez problemu, co by sa stalo, dobre vieme, ako sa chovaju jeho ludia
diktatorsky znaky chovania ma uplne jasne, teraz zvolil umiernenejsiu taktiku iba preto, aby mu tu stranu nerozbili zase v zarodku a aby sa dostal do parlamentu a mohol robit veci po svojom zhora
postupne pomaly potichu
je to chory chuj a treba ho odstranit z politiky, kym nie je neskoro
to mafiansky blbec slota bol slaby odvar a oproti nemu huncut
@celasapremenim nezastavám si fašizmus,neviem si ani v tom najhoršom sne predstavit zit v tej dobe ale zase nie len Kotleba je to zlo ja by som v prvom rade povyhoadzovala a pozatvarala tých co tu ničia a ožobračujú Slovensko posledné roky Fico a spol, toto ja nechápem ako sa ludia môžu nato dívat a nič a nerobit,ale oni dokážu tak oblbnut a zmanipulovat ludí že ešte stale im veria a zo toho mne je na vracanie
@danielita18 ano, nielen on, suhlasim co pises....ale jeho treba vyhodit prveho teraz, skutocne
slovaci jednoducho su taki pokludnejsi a blbsi asi ...inak fico, vies, vsetci uplne vsetci co tam su maju za usami a vacsina co sa tam strka idu s jasnym umyslom, nabalit sa
ked niekto strajkuje, zlahcuju to, maximalne to vyuziju v svoj prospech ako tah na sachovnici pred volbami
prosim ta pozri si teraz tu srandu s tym ctckom, ako je to riesene, ved nam doma huby padaju
Pan K. zatial dokazatelneakurat zrusil divadelne predstavenie, lebo sa tam mladez nauci sprosto rozpravat a JEHO to uraza, a nie je to v sulade s moralnymi hodnotami.
Dokazatelne tiez zrusil akciu, ktora bola pod zastitou Min.kultury.Urobil rozruch pri akoze kauze v Sar.Michalanoch a..nic.Moja svagrina tam byva a skonstatovala, ze dotycny si pockal na kamery, nechal sa teatralne zatknut a hotovo.Bordel, flase, potrhane transparenty.NIC viac.
A takto potichucky, nenapadne sa derie vyssie a vyssie.Este nic neurobil a uz sa sprava ako spasitel naroda.Ajhla aka paralela s panom A.H.Deti sa pred zlom neukryju nikde.Vsade ich stretne, mozno aj poznaci.Ale su to rodicia, ktori ich maju ucit co je spravne.Nie skola, nie ucitelia su zodpovedni za to, aka mladez tu u nas vyrasta.Treba ju ucit aj o minulosti, aj o vojne, aj o lagroch, holokauste.Aby si vedeli svoju buducnost vytvarat bez tychto "vredov".Ale vsetko umerne veku.
ja mozno trosku nechapem, preco niektorym vadi pri 10 rocnych zobrazovanie tejto tematiky holokaustu, pravdaze v normalnej a primeranej miere veku, ked dnes vasina rodicov nema problem, aby ich deti pozerali v TV neprimerane programy, ci hrali pocitacove hry s nasilim.
Osobne si myslim, ze treba nieco robit, pretoze rodicia dnes sa nerozpravaju s detmi (vacsina), nehovoria s nimi na rozne temy, nevedu ich k zakladnym hodnotam a mame tu decka/mladez, co hajluje (realita ☹ ), ale mnohe decka fakt nechapu co je za tym....
je smutne, ze ako spolocnost sme nastavena rastisticky, za svoje problemy, zlyhania, ci zlyhania vladnych predstavitelov vinime ludi inej farby pleti, inej narodnosti, rasy...nabozenstva....
... a pritom sme vsetci rovnake stvorenia
robit osvetu Osviencinom, Trebinkom, ci Terezinom na hod. dejepisu , ale nie , ze im budeme pustat psychologicky narocne filmy, ktoré ma problem spracovat aj dospely clovek. Ved tieto pracovne tabory by mali byt vystrahov do buducnosti a nie ze ideme teraz decka zastrsovat - ked budes robit hento alebo toto skonci v plynovej komore . dala by som tu ucitelku , ktora toto vypustila z huby na sud za sirenie poplasnej spravy, a ine prejavy.. a povinne vylety do Osviencimu mi tiez pridu velmi od veci.. ani ja som tam nebola a ani nepojdem a nemyslim si, zeby som ta posielala decka.. lebo jedna p*** povedala. Videla som to v spravach a fakt NO KOMENT kam toto SLOVENSKO speje...
@jazminn ja si myslim, ze je to dolezite deti informovat...osobne by som to nechala az na strednu skolu, lebo pre deticky to je traumatizujuce (ved aj pre mna ked pozeram dobove dokumenty uf) ale je pre mna velkym strasiakom, ze kvoli neimformovanosti a nevzdelanosti mame v parlamente fasistu...a vsetky dosledky jeho arogancie moci co z toho vyplyvaju. Myslim ze skolach je zanedbane obdobie modernych dejin..nevenuju sa tomu. Ale urco by som sa upriamila ma stredne skoly.
@mima4, poviem ti, preco mi to vadi. Pretoze nijako neovplyvnim, ako bude vychovavat svoje dieta sused ci zvysok mesta. Ale neprajem si, aby kvoli par nasprostastym spratkom muselo moje dieta pozerat na filmy, ktorym nerozumie a ktore mu okrem strachu nic nedaju. Neovplyvnim, kto a ako sa doma s dietatom rozprava a neverim, ze to ovplyvni stat. Cize figu to pomoze, ale budeme mat odfajknutu statistiku v kolonke prevencia. No, bezo mna, svoje deti nepovazujem za vhodny material na vyplnanie statistiky. Presne rovnako, ako si neprajem, aby ho ucitelka v tretej triede ucila navliekat kondomy na banany, lebo velakrat uz desatrocne deti neprisposobivych sexuju a takto sa super naucia sa chranit (toto je realny priklad, nie hyperbola)
@vroni chapem ta, a preto si myslim, ze by to nemalo byt len o filmoch, malo by to byt o komunikacii, dieta podla mna potrebuje chapat veciam, suvislostiam, vediet sa pytat... preco, ako..a vobec co sa stalo... urcite by cielom nemalo v dietatu vzbudit nejaku depku, ci strachy, ale pracovat s nim...vysvetlovat mu, ukazvoat a pravdaze primerane veku a jeho chapaniu.
Neviem ci autorka temy tu pisala, ze o tom sa bavila s dietatom, ze si tu temu presla s nim... a podla mna toto je sucasny problem, ze deti nie su vseobecne v mnohych oblastiach vedene a spoliehame sa ze "skola nas nahradi"...
Mne osobne je tazko pri srdci aj pri mnohych dospelych ludi, ktori maju rasisticke narazky, myslenie....pricom neraz ide len o predsudky, iracionalitu...ale ziadna diskusia s nimi nie je mozna, pretoze nechcu tomu rozumiet... asi sa stala niekde chyba prave v ich detstve, mladosti, vychove....
... a to si hovorime ze sme "krestanska" krajina... podla mna take tudle velke 😉
@mima4 vies co ja zasnem. Legislativne je propagovanie fasizmu trestne. A clovek co organizuje nacisticke pochody, spochybnuje holokaust a hlasi sa k fasistickej ideologii moze legalne sediet v parlamente? Dalej...ako je mozne
ze niekto svojvolne formuje sukromne hliadky vo vlakoch, ktore nepatria medzi legislativne vymedzene oficialne statne zlozky? Kde sa zacina a konciu namierene?teraz su to romovia a imigrangi a potom to bude kto?...vsetci vieme co ukazala historia a domobrana nakoniec skoncila drancovat sikanovat ludi ktorych mala chranit. ...je to bieda. Radsej si na vikend nebudem zvysovat tlak ! 🙂

@tykat presne tak