Dávate deti v tejto situácii do škôlky?
Ahojte žienky.mam doma 4 ročného chlapca a 1,5 ročného.
Ten starší chodí bez problémov do školky ,teší sa ,chce tam chodiť ,ide o to že teraz je ten covid a čítala som že sa nemajú spájať triedy ,v piatok ich v jeho triede boli len traja.tak samozrejme ich dali k starším,čiže nespal ani na svojej postieľke ,bol v kolektíve s inými deťmi čo doteraz nebol.vsetko chápem že ich je málo chceju udržať škôlku ale prišlo mi zle keď som si pomyslela že spal na inej postieľke a nie na svojej ,niesom puntickarvale dosť dav bacha teraz cez covid keďže niesom ockovana lebo ešte kojim- malého .
Tak som sa rozhodla že ten starší už do škôlky do vianoc nepôjde a pôjde až v januári.vsade píšu že nikde sa nemajú spájať triedy ani škôlky ani školy lebo covid a bla blaaa.este by som pochopila že sa spolu hrajú ale aj spia na iných posteliach po niekom?dávali by ste teraz dieťa do škôlky v takom prípade keď som doma s druhým?
Stručné zhrnutie
- Mnohé materské školy pri nízkom počte detí spájajú triedy počas dňa a praktiky ohľadom spania sa líšia: niektoré škôlky prenášajú matrace, perinky a vankúše spolu s dieťaťom, iné nechávajú dieťa spať v postieľke, kde spal iný dieťa.
- Pediatrička v diskusii dôrazne odporúča nedať dieťa do škôlky, ak má rodič možnosť ho doma opatrovať; rodičia ako alternatívy uvádzali vyzdvihnúť dieťa po obede alebo nechať dieťa doma do januára.
- Prevádzkové pravidlá sa rýchlo menia: niektoré škôlky prešli na režim OP od 29.11.21, zákaz spájania tried bol komunikovaný s platnosťou "od pondelka", a nedostatok personálu vedie v praxi k spájaniu tried alebo zatváraniu tried.
Najčastejšie otázky
Q: Mám dieťa doma na rodičovskej dovolenke, mám ho teraz dávať do škôlky?
A: Pediatrička v diskusii odporúča nedať dieťa do škôlky, ak ho môže rodič doma opatrovať; viacerí rodičia uviedli rozhodnutie nechať dieťa doma najmenej do Vianoc alebo do januára.
Q: Spájajú sa v škôlkach triedy a čo so spacími lôžkami?
A: V praxi sa triedy často spájajú; niektoré škôlky podľa rodičov prenášajú matrace, perinky a vankúše s dieťaťom, iné nechávajú deti spať v postieľkach, kde spal iný dieťa, a postupy sa líšia medzi zariadeniami.
Q: Je možné vyberať dieťa zo škôlky po obede namiesto celého dňa?
A: Áno, viacerí rodičia uviedli ako riešenie vyzdvihovať dieťa po obede, aby dieťa bolo v kolektíve len na čas stravovania a hier a nespalo v spojených spálňach.
Q: Ako sa menia pravidlá prevádzky škôlok počas pandémie?
A: Rodičia zaznamenali časté zmeny pravidiel; jedna zmienka hovorí, že od 29.11.21 niektoré škôlky prešli do režimu OP, pričom školské riaditeľky počas dní upravujú podmienky podľa personálnej situácie.
Q: Aké sú argumenty pre a proti dávať dieťa do škôlky počas covidovej sezóny?
A: Na strane „za“ rodičia uvádzajú socializáciu, zlepšenie správania a budovanie imunity; na strane „proti“ rodičia a pediatrička uvádzajú vysokú chorobnosť, riziko prenosu COVID-19 a možnosť nechať dieťa doma, ak rodič môže.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ak má rodič možnosť dieťa doma opatrovať, mnoho diskutujúcich odporúča nechať ho doma počas vysokej covidovej chorobnosti.
- Triedy sa v praxi často spájajú z dôvodu nízkeho počtu detí alebo nedostatku personálu.
- Vyzdvihnúť dieťa po obede je konkrétne navrhované a využívané riešenie.
Sporné názory
- Niektorí rodičia tvrdia, že spájanie tried je v poriadku a pomáha socializácii a budovaniu imunity; iní argumentujú, že spájanie zvyšuje riziko nákazy COVID-19 a iných chorôb.
- Niektoré škôlky podľa rodičov prenášajú matrace a perinky s dieťaťom pri spájaní, zatiaľ čo iné rodičia tvrdia, že deti spia v postieľkach, kde spal niekto iný.
Otvorené otázky
- Prenášajú všetky škôlky pri spájaní tried vlastné matrace a perinky, alebo ide len o čiastočné praktiky v niektorých zariadeniach?
- Ako dlho bude platiť zákaz spájania tried a kto konkrétne určuje jeho aplikáciu v praxi?
- Ako efektívne a jednotne sa implementuje režim OP v materských školách vzhľadom na personálny nedostatok?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
Pfizer, 3. dávka Pfizeru, ATB (antibiotiká), moraxella, candida, režim OP, karanténa, ospravedlnenka, home office (HO), MD, RD, spájanie tried, prenášanie matracov a periniek, vyzdvihnúť po obede
Miesta a osoby
Bratislava
@lajka65 ja som v 9m tehu a syn 4,5 r chodí normálne do škôlky. Doma mám ešte 2,5r dcéru. Syn už bol 3x chorý, soplík a kašeľ, pred mesiacom som aj ja chytila ale v pohode sme zvládli. Tiež ich spájali v škôlke lebo veľa detí chorých ale to patrí k tomu. Neriešim. Bude normálne chodiť ďalej do škôlky 😉
Dávam a budem dávať. Odbavujeme sa tu už 2 roky na deťoch,ktore za nič nemôžu. Myslím, že neexistuje na Slovensku človek, ktorý nepočul o vakcíne. Kto chcel, dal si ju, kto nie nie... Rizika sú každému známe. Moje deti mali kovid, zvládli ho v pohode. Nebudem ich obmedzovať pre nikoho cudzieho. Snažím sa aby mali čo najnormalnejsie detstvo,to je moja rodičovská povinnosť. Veľmi dobre sa im obmedzuje deti, tie ich totiž neposlu do teplých krajín ako dôchodcovia...
nooo, nespájať triedy, tak ti poviem, skutočnosť je úplne iná, spájajú sa, dokonca ich niekedy presunieme aj dvakrát . Chýbajú učiteľky, alebo si čerpajú voľno, keďže ho máme za celý rok bez prestávky v práci , veľa . Takže u nás sa aj ráno spájajú, aj poobede, aj cez deň . A to sme v čiernom asi pomaly už dva mesiace
@kristina2412 lenže ak budú dve učiteľky pozitívne a jedna bude mať choré dieťa, tak sa spájať budú, pretože ak je trojtriedka, tak nemôžu tri ťahať dva, tri týždne desať hodín denne, lebo padnú zase tie
Nie nedám. Naposledy išla po mesiaci do škôlky a po 1 a pol dni som pre ňu musela ísť. Týždeň liečenia s ATB lebo moraxella v nose a candida v hrdle 🤦♀️ Hrozne noci, keď som myslela ze sa soplami zadusi.
A to ešte neviem či sa jej candida nedostala do čriev. V pondelok nesiem vzorku. Keď áno, tak antivirotika a opäť týždeň doma.
Som v pokročilom štádiu tehotenstva a aj kvôli tomu ju nechcem dať do škôlky, aby som znížila riziko nákazy coronou.
Upratovať už nevládzem, tak si urobíme príjemné vianočné pečenie a výzdobu 🤗 bude nám fajn. 🤗
@elizabet173 my máme tried 5 a vždy ma v zalohe učiteľky na dôchodku ktoré rady prídu pomôcť.
Ja mám 5 ročnú v školke, doma 2 ročného. Teraz mám dcérku v karanténe už týždeň, jej spolužiaci sú z veľkej časti pozitívni, moja je našťastie zatiaľ negatívna. Deti sú v pohode, horšie sú na tom ich rodičia (ockovani aj neockovani). V utorok má nastúpiť do škôlky, no nepôjde, hoci je tam rada. Pôjde po novom roku, ak sa situácia znormalizuje. Keď som doma, nebudeme zbytočne riskovať. Jedno umrtie na covid nám v rodine stačilo.
Neviem úprimne.. príde mi to už jedno keď dve staršie deti chodiť musia, ale on sa bude doma nudiť, on je extrovert a ja mu jednoducho nestačím.. býva často chorý, v októbri bol v škôlke týždeň, v novembri tiež takze som s ním viac ako dosť.. minuly týždeň bol doma, lebo kaslal.. teraz konečne môže ísť a nemá... Súrodenci pôjdu ak budú zdraví a jemu je to ľúto, tešil sa že keď konečne vyzdravie pôjde.. keby ostali starší jasne že ho doma nechám určite ale takto mi je ho ľúto.. možno ho dám len na jeden dva dni z týždňa.. on je tam najmenej zo všetkych deti a vidno na ňom že mu kolektív chýba...
@lajka65 tiez sa rozhodujem,ale zrejme nedam.Sme v karantene kazdu chvilu,lebo starší chalani chodia do skoly,nedavno prekonala koronu a bohuzial ma nasledky a lepšie jej bude doma.Druha vec je,ze dlhodobo potrebujes asi potvrdenie od pediatra,neviem ci maju všetky skolky rovnaké "sposoby",a samozrejme sociálne kontakty,to ma mrzi,dcera je v škôlke rada.A triedy u nas nespajaju,aj ked je tu malo deticiek,predtym sa nakazili medzi sebou,odvtedy sa nespajaju.Ak ti intuícia hovori nedavaj,tak nedavaj.
U nas ked spajaju triedy, tak kazdy spi vo svojom. Upratovacky zbalia cely obsah postele, vratane plachty a prelozia do spalne v ktorej spia. Cize sa nestane, ze dieta spi v posteli po cudzom. Len nezavidim upratovavkam ked robia kazdy den taketo postelne rosady.
@maris5 nemyslím, že to musia robiť každý deň, denne sa zloženie detí až tak veľmi nemení, zopár pribudne, zopár zostane doma.
@asia83 koronavírus môžeš chytiť kdekoľvek, ale ak sa dá niektoré riziko eleminovať, prečo to neurobiť. Chápem, že si nenechá doma deti matka, ktorá pracuje z domu, nemôže od PC odbiehať k deťom, ísť s nimi von, kedy sa jej zachce, ale aj je mamina na MD s druhým dieťaťom a chce si staršie nechať doma, prečo to neurobiť. Tak či tak to onedlho bude potrebné, pretože zatvárajú niektoré MŠ z dôvodu pozitívnych detí, alebo zamestnancov.
Mam doma 3 a pol rocnu,manzel na HO a ja vacsinu tyzdna na Home office (dva dni som v praci, zvysok z domu). Dceru som sa rozhodla uz cely december nedat do skolky. Minuly tyzden uz nebola. Dnes vecer prisiel email ze v jej triede je pozitivne dieta, deti v skolke spajaju...som rada ze aom sa tak rozhodla. Zo skolky donesie od septembra vsetko mozne aj nemozne...
@kristina2412 tak to sa im divím, že dôchodkyne sa v súčasnej situácii hrnú pomôcť do škôlky, kde je v triede vyše dvadsať detí bez rúšok.
@andrea_prestastna Dnes to riaditeľka prepisala a upravila podmienky a čo platilo včera dnes už neplati🤣. Takže môžu do škôlky všetci Asi sa to nedalo personálne pokryť.
@elizabet173 bohužiaľ je to "normálne" asi všade, že deti spia v cudzích postieľkach. Aj dcéra tak spávala týždeň vo svojej, ďalší týždeň vo vedľajšej triede.. podľa toho ktorá učiteľka mala poobednú, v tej triede sa deti spájali. A švagriná učiteľka mi potvrdila, že o žiadnom prenášaní matraca/vankúšov... nikdy nebolo ani reči. Upratovačka pomáha s prezliekaním postelí raz za 14 dní, prípadne ak sa niekto pociká.. Druhá švagriná má deti v škôlke v BA a vraj tiež spia niekedy na postieľke, ktorú si majú sami vybrať (keď sú spojení). Inak celý systém predprimárneho vzdelávania má podľa mňa obrovské rezervy a nič sa na tom nezmení pokiaľ sa komplet nevymení stará éra učiteliek a neprídu nové, ktoré práca nielen baví, ale reálne chcú deti aj niečomu naučiť.
A k otázke autorky - nie, nedala by som dieťa do škôlky ak by som bola doma či už na MD, RD a podobne 🙂 Inak ja som opačný prípade - už som chcela prestať kojiť 2-ročného syna, ale v decembri mám mať 3.dávku Pfizeru, tak ešte chvíľu vydržím kojiť, aby mal protilátky aj z tej 3.dávky 🙂
A argument, že doma sa dieťa nudí alebo že si chcem oddýchnuť, nenávidím 😈 Som rodič a viem ako svoje dieťa zabaviť vždy... A áno, bývam unavená, ale neodkladám ho do školského zariadenie keď si chcem oddýchnuť.. na to sú starí rodičia, krsní rodičia a ľudia, ktorí sa jeho prítomnosti aj potešia 🙂
Riesim rovnaku dilemu momentalne. Mam 4 rocnu a 2 mesacne babo. Manzel je navyse na homeoffice. Na jednej strane jej chcem dopriat skolku, na strane druhej vsade vyzyvaju nechat deti doma.... Asi pred sviatkami uz necham doma a po novom roku pojde aj keby co bolo, pokym budu skolky otvorene. Beriem to tsk ze skor ci neskor sa s tym stretne

@simsalabim teraz od pondelka nebudú ani kruzky v škôlke? Ani také kde je trieda osobitne, že sa s nikým nespájajú? Nevidela som to ... Kde to píšu? Vďaka 🙂