icon

Strava v škôlke

avatar
sandra49
30. aug 2022

Ahojte. Mala mi nastupuje do škôlky a bolo rodicovske a nejak neviem spracovať jednu vec. Stravne je 1,54€ na deň....sama riaditeľka priznala, že netuší, čo dajú deťom jest do takejto sumy, lebo ako vieme išlo takmer všetko hore. No a spomenula, že nemôžu prijať od rodičov ani žiadne príspevky navyše na stravné. Že je to podľa nejakej normy a až ta keď sa zvýši môžu aj oni pýtať viac peniažkov. Vedel by mi to niekto vysvetliť prosím? A som taka dosť v obavah, lebo mala mi len ráno ku chlebiku zje napríklad pol kalerábu. Dávam si záležať na tom, co mi papa, a zje veľa.. kľudne dve parky atď. Ale hlavne tu zeleninu. Je mi jasné že v škôlke to nebude tak..je aj zakázané nosiť im čokoľvek k jedeniu. A hneva ma, ze ved práve v škôlke, kde bude tráviť celý deň by mala mat plnohodnotnú, zdravú a vyzivnu stravu, no ale nebude to tak...Ostatným rodičov je to pravdepodobne jedno, nikto neriešil len ja. Mam sa s tým zmieriť a keď sa mi nepáči dat do súkromnej ci je šanca ze sa to nejak v priebehu času zmení? Aké mate skúsenosti?Ďakujem ❤

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 20. jún 2026 · 67 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Stravné v materských školách na Slovensku sa v praxi pohybuje od približne 1,37 € až po 4,75 € na deň, pričom nižšie sumy často limitujú množstvo a kvalitu surovín dostupných pre jedlá.
  • Materské školy sa musia riadiť ministerstvom určenými stravovacími pásmami a výživovými normami, vrátane hygienických pravidiel, ktoré zakazujú neorganizované nosenie jedla rodičmi a vyžadujú uchovávanie vzoriek jedál (uvádzané 3 dni).
  • Riešenia pre nespokojných rodičov sú overiť jedálny lístok, navrhnúť spoluprácu s programami ako Skutočne zdravá škola, prípadne zvážiť súkromnú škôlku (príklady cien: súkromné poludnie 2,95 €/polden alebo celodenné 3,45–4,75 €/deň) alebo dobrovoľné spoločné príspevky rodičov na ovocie (príklady mesačných príspevkov 1–5 €).


Najčastejšie otázky

Q: Aké sú bežné výšky stravného v materských školách?
A: V diskusii boli uvedené konkrétne príklady: 1,37 € na deň, 1,54 € na deň, 2,10 € na deň, 2 € na deň, súkromné poludnie 2,95 €/polden a 3,45 €/deň alebo 3,25 €/polden a 4 €/deň, a jedna spomienka na 4,75 €/deň.

Q: Môžem rodič priniesť dieťaťu jedlo do škôlky?
A: Vo viacerých príspevkoch sa uvádza, že vo väčšine MŠ nie je povolené prinášať jedlo z hygienických dôvodov; jedáleň musí z každého podávaného jedla uchovať vzorku na dobu 3 dní.

Q: Aké potraviny sú v MŠ často zakázané alebo obmedzené?
A: V diskusii boli spomenuté zákazy alebo obmedzenia pre párky, slaninu, údené výrobky, pečienky a hríby v MŠ; tieto obmedzenia sa týkajú hlavne detí v MŠ podľa spomenutých výživových noriem.

Q: Ako sú zostavované jedálne lístky a čo určujú normy?
A: Jedálne lístky sa majú prispôsobiť stravovacím pásmam určeným ministerstvom a výživovým normám, zahrňujú striedanie bezmäsitých a mäsitých dní, povinnosť zdrojov vápnika (mlieko) a pravidelné podávanie ovocia alebo zeleniny, pričom niektoré školy majú raz týždenne „sladký obed“.

Q: Čo môžem urobiť, ak mi nevyhovuje kvalita stravy v verejnej MŠ?
A: Konkrétne kroky uvedené v diskusii: požiadať o zverejnenie alebo skontrolovať jedálny lístok na nástenke/stránke, navrhnúť spoluprácu s programom Skutočne zdravá škola, komunikovať s vedúcou jedálne alebo riaditeľkou, alebo presunúť dieťa do súkromnej škôlky (cenníky spomenuté vyššie).

Q: Platia rodičia v praxi nejaké dodatočné príspevky na ovocie/zeleninu?
A: V diskusii boli konkrétne príklady rodičovských príspevkov: niektoré triedy zbierajú 1–2 € mesačne na ovocie, inde sa spomína režijný poplatok 5 €/mesiac.

Q: Sú v škôlkach povolené sladené nápoje a sladké dezerty?
A: Viaceré príspevky uvádzali, že školy by mali podávať nesladený čaj alebo čistú vodu a riedené ovocné šťavy; sladký obed sa v praxi vyskytuje často raz týždenne a niektoré školy majú problém so sladkými nátierkami opakovane počas týždňa.

Q: Ako sa rieši nevyužité alebo neodhlásené jedlo v MŠ?
A: Diskusia uvádza, že neodhlásené porcie spôsobujú plytvanie; niektoré kuchárky privážajú domov jedlo, iné školy evidujú zvyšky podľa pravidiel, ale legálne rozdávanie zvyškov je obmedzené hygienickými pravidlami a potrebou vzoriek.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Stravné v MŠ je často nízke a to sa premieta do množstva surovín a porcií.
  • Hygienické pravidlá a ministerstvom určené stravovacie pásma formálne určujú, čo a koľko môže byť detskému jedlu pridané.


Sporné názory

  • Niektoré názory uvádzajú, že v mnohých MŠ deti majú denne čerstvú zeleninu a ovocie; opačný názor tvrdí, že zelenina je len „kúsoček“ a porcie sú nedostatočné.
  • Niektorí považujú súkromné školky za jasné riešenie (vyššie ceny, lepšia strava), iní tvrdia, že ani súkromné zariadenia nie sú vždy „prémiové“ a za vyšší poplatok nie je zaručený dokonalý jedálniček.


Otvorené otázky

  • Môžu školky legálne prijímať dobrovoľné príspevky od rodičov na stravu napriek hygienickým pravidlám?
  • Ako prakticky zvýšiť percento zeleniny a ovocia v jedálničku MŠ bez navýšenia rozpočtu na stravné?


Spomenuté značky a firmy

Foodi.sk, Max

Spomenuté produkty a metódy

párky, parky, trvanlivé mlieko, acidko, termix, biely jogurt, riedené ovocné šťavy, čistá voda, nesladený čaj, sladký obed, sladké nátierky, cestoviny s kečupom, vzorka jedla 3 dni, stravovacie pásma, výživové normy, réžijný poplatok 5 €/mesiac, mesačný príspevok 1–2 €, bezlaktoza, bezlepok, antihistamin, vegan

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z3
avatar
nikpa
30. aug 2022

@sandra49 pozerala si na ich stránke staré jedálne lístky? Lebo školka kde chodí môj syn má ku každému chlebíku na raňajky alebo na olovrant aj zeleninu a rovnako šalát k obedu. Jediné čo môžem povedať, že tie porcie sú zúfalé, to áno 🤷 som zvyknutá, že malý príde domov niekedy na obed, keď tam nespí, čiže asi trištvrte hodinu potom čo dojedol v škôlke obed a pýta si aj obed doma. A to nie je veľký jedák. Čo sa toho varenia týka, tak ako majú normy na prípravu stravy tak majú normy aby to spĺňalo volake výživové hodnoty, tak snáď sa toho držia. V ,,našej,, školke sa zdá, že áno ale porovnať to neviem.

avatar
tehulka2011
30. aug 2022

@nikpa oni napisu napr. ze k ranajkam je uhorka ale dieta dostane realne 1-2 tenke plat
ky, je to fakt smutne

avatar
deti95060810
30. aug 2022

nezmení sa . moje deti chodili zo škôlky vždy hladné ako vĺčence a nevedeli sa dojesť.... suseda robila v mš kuchárku každý deň mala na bicykli 2 tašky prikryté uterákom...
známa robí tiež v jedálni a ako hovorí síce malý plat, ale tie benefity... vôbec nevarí a najedia sa doma komplet všetci...
k tomu plateniu.. naša škola poslala cenník obedov + réžijný poplatok 5e/mesiac....

avatar
belllinka
30. aug 2022

Mne sa “paci” co si napisala, ze: “Dávam si záležať na tom, co mi papa, a zje veľa.. kľudne dve parky.” 😃Parok je fakt plnohodnotna, vyzivna strava 😀 Ved sa poobzeraj po sukromnych, su aj take so zdravou stravou. Za 1,54 zazraky neocakavaj.

avatar
onedaynick
30. aug 2022

@belllinka cakala som, kto sa prvy chyti tych parkov

avatar
belllinka
30. aug 2022

@onedaynick som rada ze som to stihla prva 😀

avatar
doriiis
30. aug 2022

@belllinka ...mozno su to bio a vegie parky😂

avatar
tehotna40
30. aug 2022

@belllinka toto ma tiež pobavilo 😀 ale k veci
@sandra49 u nas v škôlke to riešia tak, ze rodicia nosia zo záhrady zeleninu a ovocie (sme na dedine), nesmie to byť striekane a ani nic podobne + každý mesiac platíme euro, dve, čo spoja a kupujú z toho deťom ovocie. Podľa mňa je to na škôlke, a nie ze nesmú...

avatar
traktor
30. aug 2022

@tehotna40 nie je to na skolke.. je to, ze ozaj nesmu..chodia kontroly..na vsetko ti treba papier.. kazde jedlo, ktore dam detom-musim zobrat vzorku.. ano je to zalostne.. u nas stravna jednotka 1,37..snad sa podari ju navýšiť

avatar
xsuzannex
30. aug 2022

Mam deti v sukromnej skolke,obe chodia na pol dna a platim 2,95€/polden.. cely den strava je 3,45€.. na taku palku by som tiez cakala ze mi dieta pride domov najedene.. sice nie su extra jedaci, ale vzdy doma pytaju jest a to idu rovno po obede domov.. takze nenavyberaa len doplatis..

avatar
xsuzannex
30. aug 2022

Nooo, tak pozeram cennik nasej skolky a teda dvihli zas.. tak polden strava 3,25€ a cely den 4€ 😒

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@belllinka
@onedaynick
@doriiis ja som vedela ze sa toho niekto chytí 🤣🙈 ocino robí domáce párky takže sa dá povedať že je to kus maska, tak jak kvalitná domáca šunka 🙂

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@nikpa oni stránku veru nemaju🙄

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@deti95060810 poznám aj ja pani ale z dediny odkiaľ pochadzam a veru ešte aj ucitelkam sa domov niekedy zvýšilo..

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@belllinka ved som zázraky ani nečakala, ale ospevuju tu škôlku jaka je super a v malej dedinke jediná a zatiaľ inú možnosť nemáme..možno časom sa aj nám zmení situácia a potom aj škôlku môžem riešiť inú.. 😏 len je to také smutné cele...

avatar
nikpa
30. aug 2022

@tehulka2011 pol roka chodieval syn domov na obed, vždy som teda videla aj obedy, šaláty mali normálne v miske, viac by nezjedol ani doma. Ale je pravda, že raňajky ani olovrant som nevidela...

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@tehotna40 no to túto vôbec nerobia..ešte vravela aby sme nenosím na sviatky ovocie lebo ze nemá im to kto nakrájať, očistiť a ze keď z jednej tácky papa 20 deti a celá z nich len nahryzne a dá naspäť ze je to nehygienicke.

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@traktor ja som si aj myslela ze to takto funguje, len si mi to potvrdila. Dakujem

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@xsuzannex a tak isto je ta strava kvalitnejšia, že neplatíte len tak za nič. Možno malé porcie ale možno kvalitne suroviny.🙂

avatar
xsuzannex
30. aug 2022

@sandra49 no vies co, ako velakrat velmi nie som nadsena z toho jedalneho listka ked maju napriklad 4x v tyzdni kuracie maso.. podotykam ze moje deti maso nechcu 😂 pripadne varena brokolica a zemiaky.. a to ja nie som velmi bio ale za tie peniaze by som cakala viac..

avatar
sandra49
autor
30. aug 2022

@xsuzannex jaj tak to zas ano🙈 za ten peniaz si to pýta niečo pestré, výživné aj keď nie zrovna bio..

avatar
tehotna40
31. aug 2022

@sandra49 to je smutne. U nás kuchárka nakraja, očistí a rozdeli detičkam na tanier.

avatar
barbora18
31. aug 2022

@belllinka presne tak, párok je z 90 percent celuloza a zo zvyšku farbivá, ochucovadla a stabilizátory, to by sme našim deťom nikdy nedali. 97 percentnú šunku Max alebo viac a čisté mäso len

avatar
onedaynick
31. aug 2022

@barbora18 autorka vysvetlila, o ake parky ide, staci citat.

avatar
barbora9312
31. aug 2022

@sandra49 nam zdvihli stravu v škôlke na 2,10€ tiež krpata chodí hladná

avatar
sandra49
autor
31. aug 2022

@onedaynick dakujem 🙂 v škôlke aj tak dostanú také klasické a hlavne lacné takže nič s tým nespravím 😅
@barbora9312 žeby dávali až také malé porcie ze sa nenapapaju tie detičky? Uvidím jak to bude u nás.. velmi som zvedavá..

avatar
barbora9312
31. aug 2022

@sandra49 na olovrant maju polku chlebiku,ale dcera vravi ze jej daju ked si ešte vypyta

avatar
traktor
31. aug 2022

@sandra49 parky v skolke nenajdes.. nie je na to norma.. myslim ako samostatne jedlo na desiatu, ci olovrant

avatar
stanislavicenka
31. aug 2022

@nikpa koliesko rajciny, ci uhorku, alebo kusok papriky nie je adekvatne mnozstvo zeleninu k chlebu, co ma zlozenie na 9 riadkov, zial.

@sandra49 a pre teba nemam dobru spravu. Ja som sama v nasej skolke svihnuta, ked chcem, aby deti jedli zdravo. Normy sa minuly rok trochu pohli k lepsiemu. Ale zial to nema nic spolocne s kvalitou jedla, to znamena dodavatelov masa, ci peciva. A to maso maju 3x tyzdenne. A este zalezi od riaditelky skolskej jedalne.iba ti drzim palce, aby bola otvorena novym napadom, moznostiam. Niektoreskoly a skolky spolupracuju s programom skutocne zdrava skola. Skus si ich pozriet na nete, zistit, ci nemaju spolupracu ak s vasou skolkou, a popripade to navrhnut

avatar
stanislavicenka
31. aug 2022

Nedosudzovala by som, ze si kucharly nosia domov jedlo. Vela rodicov neodhlasi deti zo stravy dostatocne skoro, alebo sa vela veci deti nechytia. Zase by mohli skolky spolupracovat s niekym, kde by sa ta nezjedena strava zisla, druzstvo, a mozno aj vyvarovna pre bezprizornych. Ale to je pen ivaha, pretoze tam su urcite pravidla🤷.
A este autorke, moje deti jedli parky iba v skolke🤦, ale take domace by urcite ochutnali😉

Strana
z3