Čo vám spustilo psoriázu?

mudr_peter_kozub
Moderátor
17. okt 2017

Psoriáza sa po prvýkrát objaví, keď máte veľký stres, napríklad v čase maturitných skúšok. Veľkým stresovým obdobím je aj štúdium na vysokej škole, nástup do nového zamestnania či prepustenie zo zamestnania, ale aj nezhody v rodine, rozvod či úmrtie člena rodiny. Medzi ďalšie spúšťacie faktory patrí aj nezdravý životný štýl – obezita, nedostatok pohybu, alkohol a fajčenie. Spúšťacími faktormi môžu byť aj bakteriálne infekcie, rôzne zápaly a poškodenia kože.

Čo myslíte, ktorý z týchto faktorov, bol hlavným spúšťačom psoriázy u Vás či u Vašich blízkych?

marion09
17. okt 2017

mne ju urcite spustil stres,niekolko necakanych zlych zivotnych udalosti a bola tu😠

nightrover
17. okt 2017

U mna jednoznacne stres. Ak som vystavena dlhsie stresovym okolnostiam, zacnu sa mi robit lezie. Ked zvolnim, same zmiznu.

antonia05
17. okt 2017

Pravdepodobne stres.....mám ju už od 17-tich. Nejak sa to utlmilo,ale pred rokom sa vrátila a je to ešte horšie, lebo sa mi vytvorila v hlave. Stále sa škrabem,akokeby som tam mala vši 😣😣😣😃😃. Dokonca mám ju už aj v ušiach a začína sa mi tvoriť aj okolo obočia. Vtedy končila firma, takže bol tam stres .

jeemima
17. okt 2017

mne sa objavila po porode ...takze asi predcasny porod a s tym spojene nasledne narocne obdobie

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@antonia05
To obočie viac evokuje seboroickú dermatitídu. Vo vlasoch môže byť tiež alebo je tam spolu so psoriázou.

novana
17. okt 2017

Viem, čo mi psoriázu nespustilo. Určite to nebol stres a pod., nakoľko som mala šťastné detstvo. Prejavila sa u mňa ako u 5 ročnej a zožierala ma takmer na celom tele asi do desiatich rokov. Odvtedy ani bodka. Mladšej sestre sa objavila v trinástich rokoch a trápi ju doteraz. (už ako dospelú) Zrejme máme genetické predispozície - psoriázu mal i otec.

dika
17. okt 2017

Moj otec mal psoriazu od 25 rokov, neviem co ju spustilo. Mal to potom uz cely zivot a myslim ze ten najhorsi druh, po celom tele, velmi sa s tym trapil. Po 60 tke dostal "Alzheimera" a odvtedy mu psoriaza ustupila, skoro uplne. Podla toho si mylsim, ze povod je v psychike.

orenda
17. okt 2017

Mojmu otcovi sa prejavila po 50ke v case, ked pracoval v strese a zaroven v narocnych fyzickych podmienkach v tom zmysle, ze bol casto dlho spoteny striedavo v chlade teple. Najprv sa mu rapidne znizila imunita a zacal byt zimomravy. Potom prisli lupiny a mykoza a nakoniec prepukla psorka.

tin007
19. okt 2017

U mna doslo k prejavu psoriazy prvykrat zaciatkom puberty (asi tak 12-13 rokov), tazko povedat co mi ju spustilo. Potom mi asi po 2-3 rokoch ustupila (uz ani neviem ako prebiehala liecba, ci nejaka bola, skor mam pocit, ze to vzala mama do vlastnych ruk a premastovala mi postihnute miesta) a znovu sa objavila po 18ke. Bola som s nou u koznej, ktora ju vsak chybne diagnostikovala (myslim, ze ju oznacila ako ekzem) a skusala na mne rozne masti. Az ked som zmenila dr., tak doslo k urceniu spravnej diagnozy a nasmerovaniu do Centra pre chronicke ochorenia koze v BA.

salome51
20. okt 2017

Mne psoriázu podľa lekárky spustil pôrod, laktácia a tiež celkové vyčerpanie organizmu. Doma ma čakal ešte 2 rocný syn náročný na moju pozornosť. V noci som k nemu od narodenia často vstávala a budila sa aj keď som priška z pôrodnice s druhým synom. Takže okrem bábätka som vstávala aj k nemu. Už sú to takmer 4 roky čo som spala v noci 3 hodiny bez zobudenia.

raduz06
20. okt 2017

Psoriazu mam potvrzenou letos v maji ve 35 letech a to cca pul roku po 3.porodu.

lety17
29. nov 2017

Mame v rodine viac autoim. ochoreni,spustatom je stres,bakterialna alebo virusova infekcia,hormonalne zmeny (porod,antikoncepcia),ale clovek uz musi mat poskodeny gen,aby to dostal.Vyssie uvedene su len spustace ako napr. ak sa ockoju deti a ochoreju na nieco (to co v sebe mali)