Kedy sa Vám prvýkrát objavila psoriáza?

mudr_peter_kozub
Moderátor
16. okt 2017

Psoriáza sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie sa prejaví do 40. roku života. To však neznamená, že po tomto veku už psoriázu dostať nemôžete. Po 40.-ke psoriáza napáda skôr nechty a kĺby a nie je až taká výrazná. Vám sa kedy prejavila psoriáza po prvýkrát a na ktorom mieste?

junova
17. okt 2017

@mudr_peter_kozub Je biologická liečba určená aj pre pacientov s malým výskytom koznej psoriázy ale s napadnutymi kĺbmi, čiže so psoriatickou artritídou ?

astonka
17. okt 2017

@bonnie2 no u mna boli opuchy na nohach palcoch tie klby no dost bolestivé to bolo...a kožna ktoru navštevujem ked videla,hned vravela,že je to psoriaticka artritida,ale až na zahlade odberev sa 100% potvrdila že to je ono a nasledné ma odoslala na reumatologicku ambulanciu tam už robili čo trebalo...

bonnie2
17. okt 2017

@astonka ach jaj. To ma mrzi. Ja dufam ze nas to nepostihne...

mudr_peter_kozub
autorModerátor
17. okt 2017

@junova
Určite áno. Kĺby treba naozaj včas a účinne liečiť. Čím skôr sa začne, tým lepšia prognóza.

astonka
17. okt 2017

@bonnie2 tak hadam nie, nie je to pravidlo, u mna to bolo az v 36r.,zo mnou to vsetko slo dolu vodou po 3tom porode,ale nie je to hrozne da sa s tym zit ak je clovek pod liečbou, su na svete stale horsie choroby

nightrover
17. okt 2017

Prvykrat sa objavila na laktoch na strednej skole, prechadzala som velmi zlym obdobim. Casom zmizla a obcas na vysokej pocas skuskoveho som mavala opat loziska na laktoch. Vzdy to bolo spojene so stresom. Posledne 2 roky som bola v novej praci a zacali sa mi objavovat lezie na bruchu, bokoch chrbte. Bolo to pre mna jasne znamenie, ze praca je pre mna privelmi stresujuca. Dala som vypoved a lezie zmizli aj spolu s dalsimi problemami a dokonca sa mi podarilo otehotniet. Nie som rada, ze sa psoriaza objavuje, ale som vdacna, ze len v takejto mensej forme a vzdy mi ukaze, ked potrebujem zvolnit tempo 🙂

bonnie2
17. okt 2017

@astonka jaj drzim palce nech to zvladate..

astonka
17. okt 2017

@bonnie2 dakujem 🙂
tiež prajem všetko dobré

kangolka
17. okt 2017

Mne začala v 19. Rokoch, maly fliačik má predkoleni. Potom občas dačo vo vlasoch. Sestra nemá, otec má.

hlavacka
17. okt 2017

U mna prepzkla psoriaza pred 5 rokmi po porode v 32.rokoch, moja mama nou trpi od malicka a u bratranca prepukla v puberte ☹

tanula222
18. okt 2017

V roku po leukoplaste v zahyboch. Potom kolena lakte. Vlasy.

tin007
19. okt 2017

U mna sa psoriaza prejavila asi v 12-13 rokoch. Geneticka predispozicia bola a je; stryko z jednej strany ju mal, hoci asi mu nik nepovedal, ze toto je oficialne psoriaza, ale zvycajne o nom referovali pribuzny, ze bol "rapavy", a tiez aj teta z druhej strany.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
19. okt 2017

@tin007
Teraz ste trafili klinec po hlavičke 😉 Toto je presne dôvod, prečo si myslíme, že nikto v rodine psoriázu nemal - svoju širšiu rodinu dobre nepoznáme a veľakrát sa spoliehame iba na spomienky blízkych. Stretávam sa však aj s opačným príkladom - napr. že dedko mal niečo vo vlasoch, teda asi psoriázu (kľudne to však mohla byť seboroická dermatitída).

maria898
27. aug 2021

@mudr_peter_kozub dobry den, od zaciatku tohto roka mam neustale velky stres velmi vela sa toho v mojom zivote stalo a moja kozna mi diagnostikovala psoriazu nechtov, oddeluje sa mi nechtove lozko koza mi praska az do krvy, je to casto bolestive. Je mozne ze sa tohto este niekedy zbavim? Alebonteda aspon je mozne zlepsenie. Dala mi na to nejaky olej, neviem teraz ako sa vola ale nemam pocit ze by mi to nejak pomahalo. Viete mi na to este nieco odporucit? Alebo co mozem spravit pre to aby sa to zlepsilo, myslim nejaka zmena zivotneho stylu, vitaminy alebo nieco? Uz som zufala

alison11
27. aug 2021

@maria898 Vitamín na kožu je fajn B- complex a Zinok,pite žihľavový čaj najdlhšie sa smie len 2týždne potom prestávaka 2týždne a potom znovu,pestrec mariánsky sú to na prečistenie pečene a krvi.Lieky men napríklad nepomáhali ja mám vo vlasoch a na dlani tam zas premasťujem krémmy ako je aj modrá indulona.Skúste zdravšiu stravu,mne aj to trošku zlepší.

maria898
28. aug 2021

@alison11 dalukem, ja yo zatial nemam nikde len na nechtoch a je to hrozne lebo sa za ne hanbim a dost to casto boli ked sa lupe koza pod nechtami... Htozne ochorenie ako fakt to neprajem nikomu, horsie je yo asi na psychiku

alison11
28. aug 2021

@maria898 Áno to je ja sňou žijem od 18tich rokov ☹ a tiež sa hanbím mám riadne šupiny vo vlasoch ☹

maria898
28. aug 2021

@alison11 boze to je strasne a kwd si pomyslim ze aj moj syn to tym padom prqvdepodobne bude mat je mi hrozne

alison11
28. aug 2021

@maria898 Nemusí mať aj Váš syn,môže mať vnúča mne starký mal.Mame sa objavilo nedávno na tele ale jej to aj zmyzlo tak možno mala skôr ekzém po 50tke. Starký to mal dlho od vojenčiny.Vo vlasoch na kolenách a lakťoch.