Kedy sa Vám prvýkrát objavila psoriáza?

mudr_peter_kozub
Moderátor
16. okt 2017

Psoriáza sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku, najčastejšie sa prejaví do 40. roku života. To však neznamená, že po tomto veku už psoriázu dostať nemôžete. Po 40.-ke psoriáza napáda skôr nechty a kĺby a nie je až taká výrazná. Vám sa kedy prejavila psoriáza po prvýkrát a na ktorom mieste?

nicol_ka55
16. okt 2017

My mame psoriazu v rodine, moja mamina ju ma odmalicka. Povodne som ju a ani moja sestra nemala mat, mali sme byt len prenasacmi. Ale moja sestra ako mala prekonala zapal obliciek a to bolo podla doktorky spustacom. Najprv sa jej objavili fliaciky na bruchu, na nohach a nakoniec aj vo vlasoch.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@nicol_ka55 Dobrý deň nicol_ka55, psoriáza je geneticky podmienené ochorenie, kde za jeho vznik je zodpovedných viacero génov, preto sa celkom nedá predpovedať, ktoré z detí ju dostane a ktoré nie. Všeobecne sa udáva, že ak má psoriázu jeden z rodičov, pravdepodobnosť, že ju budú mať deti je asi 14 %. Veľa závisí aj od provokačných faktorov - v prípade Vašej sestry to bola infekcia - zápal obličiek.

becy
16. okt 2017

Dobrý deň..môže sa psoriaza prejavit aj supanim resp. praskanim dlaní do krvy aj u staršej ženy? Dakujem

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@becy
Teoreticky áno, ale skôr môže ísť o jeden z druhov ekzému, najmä ak to svrbí.

lubika39
16. okt 2017

manzel sa pred par dnami rano zobudil a na oboch laktoch a kolenach cervene flaky, svrbelo ho to, boleli klby a dnes kozna povedala, ze to je psoriaza, takze ideme obaja studovat, co to obnasa

becy
16. okt 2017

Mamina to má..strašne ju to svrbi..bola na vyšetrení a vraj je to psoriaza..dali jej krém..no moc nepomáha.. ako náhle sa to zahojí hneď to praská..v živote nemala ekzem ani inú chorobu koznu 😐..každopádne ďakujem za odpoved

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@lubika39
Zo dňa na deň sa psoriáza nezvykne vytvoriť, ale keď to kožná tak uzavrela, tak to tak možno bude.

@becy
Pomohlo by odobrať vzorku kože na histologické vyšetrenie, to by diagnózu upresnilo.

bonnie2
16. okt 2017

Mojej dcere kozna diagnostikovala ze asi to bude psoriaza nechtov. Povedala ze si mam kupit lak sililevo. Ten nezabral vovec. Tak nam dala roztok belosalic. Ze este to bam moze dat. No dcera ma len 5 a pol roka...tam pise ze je to na kozu a nie pre deti. Neviete mi poradit co by nam mohl pomoct. Ma take akoby jamky na nechcltoch akoby pipichane ihlou. Mate niekto skusenosti...

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@bonnie2 Sililevo je výživový lak. Belosalic je dobrá voľba, môže sa skúsiť aj Beloderm v roztoku alebo Daivobet gel. Ale šanca, že to s nechtami pohne, je len minimálna. Tam pomáha len celková liečba a tú by som vzhľadom na vek a izolované postihnutie nechtov rozhodne nedával. Ak má len jamky, tak to je ten najmenší a zároveň najčastejší príznak postihnutia nechtov. Možno by stálo za pokus konzultovať bratislavskú kliniku ohľadom excimerového laseru, mám jednu dospelú pacientku, ktorá udáva, že jej to na nejaký čas pomohlo. Stojí to však peniaze a efekt je bez záruky...

bonnie2
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub takze vlastne sa toho uz nezbavime? Nemoze sa to casom este zhorsit?

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@bonnie2 Môže sa to zhoršiť, ale aj zlepšiť. Najmä u detí je to zlepšenie naozaj možné a v porovnaní s dospelými oveľa častejšie vídané.

bonnie2
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub dakujem zatial

cailana
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub mne v 11 rokoch s nastupom menzesu.psoriazu ma mama,otec, aj dedo.ja už len dúfam, že moje deti budú ušetrené.😉
Ale ako hovoríte, napríklad dedovi sa objavila v 60, čiže ozaj hocikedy

cailana
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub aha,a vo vlasoch prvý raz

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@cailana Máte silnú rodinnú záťaž, ale manžela nespomínate že by bo psoriatik, ten to ešte môže vyvážiť.

astonka
16. okt 2017

@bonnie2 ja žijem s touto chorobou už 22rokov...
a tie nechty mam tiež napadnute...žial doteraz mi nič nepomohlo na ti nechty ..

magdalena43
16. okt 2017

pan doktor pomôžťe mi,alebo poradťe som diabetička mam aj spankove apnoe a mam respironik masku ,ahlava mi vzadu svrbi a palí olupuje sa koža na hlave aj za ušami ,niekedy ide dole za ušami a zas sa vraťí ale už cela hlava sa mi olupuje koža a pálí,ppužila som masťičku bepanten a stale rovnako je poradťe niečo mam aj s obličkami neaku cistu 13mm ,poradťe masťičku ,,ajšťitna žlaza nefunguje,,dakujem.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@magdalena43 Ťažko mi je pomôcť na diaľku a len z opisu. Musel by som Vás vidieť. Ak sú prejavy len vo vlasoch, tak sa môže jednať vždy o 2 ochorenia - o psoriázu alebo o seboroickú dermatitídu. Ak to veľmi svrbí, je pravdepodobnejšia tá druhá diagnóza. Určite by som doporučil nejaký kortikoidný krém a ak sú ložiská rozškriabané, tak aj miešané s antibiotikom, aby sa predišlo lokálnej infekcii. Bepanten nestačí.

uhlikova09
16. okt 2017

Manželovi sa objavila psoriáza po smrti mamky (keď mal 10 rokov) neviem či to môže byť s tým nejako spojené.

magdalena43
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub pan dr.pozrite sa ako vizera pred a potom po ,,vždy sa vracia hlavu ne mam obraz,

cailana
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub áno, verím,ze manžel to zachráni.on ma v rodine zasa pre zmenu ekzém 😀(on sam ale nema žiadne kožné ochorenie)
Inak,objavuje sa psoriáza aj u malych deti? štatisticky kedy najskôr?dakujem

behadlo
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub dobry den po porode sa mi zacali robit rozne ekzemy na to mi kozna predpisala mast ale minule na dolnej koncatine priehlavku sa mi spravil flak ako sucha koza a stasne to svrbelo a tiez som to zbadala na lytku z vnutornej strany take iste moze ist o psoriazu dakujem

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@uhlikova09
Určite. Stres je najčastejším spúšťacím faktorom a úmrtie v rodine obzvlášť.

@magdalena43
Musel by som vidieť ešte aj tie fotky vo vlasoch. Mohla by to byť psoriáza, ale kľudne aj seboroická dermatitída, pri ktorej došlo v dôsledku neustáleho škrabania k zhrubnutiu kože.

@cailana
Áno, zvykne a to do 2 rokov - v plienkovej oblasti.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@behadlo
Skôr nie ako áno, psoriáza nezvykne tak svrbieť, to skôr ekzém.

behadlo
16. okt 2017

@mudr_peter_kozub dakujem za odpoved

maca2014
16. okt 2017

Dobrý večer, mne sa psoriaza spustila po predčasnom pôrode v 32r. ... kolena, členky a lakte...nesvrbi to takze ma to teraz nijak neobmedzuje ale v lete to vyzeralo horsie,neviem či sa to zhorsilo slnkom ale teraz to je podstatne lepšie

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@maca2014
Väčšine pacientov slnko a teda aj leto pomáha, ale udáva sa, že je asi 10 % psoriatikov, kde má slnko presne opačný efekt.

zuzica13
16. okt 2017

Mne sa psorka objavila v cca 8-9 rokoch. Liecba zacala vodickami, mastickami a pod. Dokonca mi mamina zhanala mumio - to celkom pomohlo. Kym som sa tym trapila, ako vyzeram, tak to bolo zle. Potom uz ako pubertacka som si povedala, ze kaslem na to, ze sa na mna druhi pozeraju ako na "roznasaca cudnej choroby". A ono sa to zlepsilo 🙂 a ked som bola tehotna - tradaaa psorka zmizla. No ale potom sa mi to vratilo a mala som ju vsade. Potom som sa dozvedela o biologickej liecbe a dnes ani neviem, ze mam psorku. Moja koza je cista, nechty su uplne v poriadku, vo vlasoch nic 🙂 neviem, kto to vymyslel, ale paradne mi tym zlepsil zivot 🙂 🙂 🙂

mudr_peter_kozub
autorModerátor
16. okt 2017

@zuzica13
Možno sa budete čudovať, ale jedným z vývojárov infliximabu (Remicade - jedno z aktuálne dostupných biologík) bol aj zahraničný Slovák Ján Vilček 🙂 Teším sa, že Vám biologická liečba tak skvele zaberá. Naozaj je to tak, že nám lekárom v centrách pacienti neveria, že budú pri nej úplne alebo takmer úplne čistí a to ešte bez obmedzení. Som rád za Váš príspevok, určite dodal ľuďom, ktorí to čítajú kopec optimizmu a pozitívnej energie 😉

jane338
16. okt 2017

mala som 16, a mam ju vo vlasoch a za usami, nastastie sa to nerozsiruje. neberiem to nijako tragicky. akurat netusim, ktoremu predkovi sa mozem podakovat, neviem o nikom v rodine, kto by psoriazu mal..