Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Počuli ste o psoriatickej artritíde?

mudr_peter_kozub
Moderátor
21. okt 2017

Psoriatická artritída je chronické zápalové reumatické ochorenie. Prejavuje sa zápalovým postihnutím kĺbov – bolesťami a opuchom kĺbov, bolesťami chrbtice a svalov. Zápaly môžu mať rôznu intenzitu a lokalizáciu. Psoriatická artritída postihuje cca 22 % psoriatikov. Počuli ste už o tomto ochorení? Prípadne postihla psoriatická artritída vás alebo vašich blízkych?

tin007
21. okt 2017

Pocula, par rokov dozadu som mala podozrenie, ze sa zacina prejavovat v ramennom klbe; po konzultacii s reumatologickou to nastastie nebolo potvrdene a pevne verim, ze sa u mna neprejavi.

jankita
21. okt 2017

Ja ju bohužiaľ mám. Je to veľmi bolestivé ochorenie, ktoré obmedzuje človeka po všetkých stránkach. Teda nie len fyzicky, ale rovnakou mierou aj psychicky, ekonomicky a sociálne. Bežná liečba mi nezaberá, brala som aj biologickú liečbu, ale tri preparáty mi sekundárne zlyhali. Moja doktorka zažiadala o štvrtý, ale ten mi poisťovňa nepreplatila. Tak som od novembra na liekoch od bolesti a v septembri mi pridali kortikoidy. Čaká ma ešte milión vyšetrení a snáď mi ďalší preparát poisťovňa tentokrát už schváli. Od polky augusta som doma, a je mi z toho na nič. Ochorela som po pôrode a strašne ma mrzí, že som nebola schopná deti naučiť kopec vecí sama. Nemôžem s nimi hrať futbal, naháňať sa, učiť ich korčuľovať či lyžovať.

andrik78
22. okt 2017

Ja ju mám už bohužiaľ 7 rokov. Psoriaticke ložiská mám len zopár tie mi nevadia. Začalo sa mi to opuchom malých kĺbov na nohách. Od januára mi puchnúť už aj kĺby na rukách čo ma dosť obmedzuje hlavne v práci. O bolestiach už ani nehovorím. MTX beriem 15 mg a posledných 6 mesiacov aj Equoral 100mg 2 x denne. Nanešťastie liečba nezaberá a doktorka mi navrhuje biologickú liečbu. Trochu sa jej bojím.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
22. okt 2017

@andrik78
Určite buďte bez obáv, nič lepšie a bezpečnejšie na psoriatickú artritídu nie je a čím skôr sa s liečbou začne, tým je nižšie riziko trvalých následkov zo strany postihnutého kĺbu.

@jankita
Ktorý preparát Vám poisťovňa nepreplatila? Čo sa týka kĺbov, žiaľ tu biologická liečba väčšinou naozaj dobre pomáha, ale zďaleka nedosahuje také dobré a rýchle výsledky ako v prípade postihnutia kože.

jankita
23. okt 2017

@mudr_peter_kozub - žiaľ, neviem ako sa volá. Ale tuším len v októbri alebo novembri ho schválili na používanie pri PsA. Je to nový liek. Inak s kožou veľmi problém nemám. 2-3 malé ložiská vo vlasoch. Koža na tele je už roky čistá.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
23. okt 2017

@jankita
Tak to určite schvália, len to chce čas všetko sprocesovať, keďže je to taký nový liek. Držím palce, nech sa to podarí a liek zaberie.

konnik_flakaty
16. nov 2017

Na psoriatickú artritídu sú výborné Kúpele Smrdáky, naozaj vie pobyt človeku pomôcť a hlavne je to inak nezávadné. 🙃

lubitta
7. jan 2019

Dobrý deň. Zaujímal by ma Váš názor. Začiatkom novembra som spadla na kolená. V tom čase som mala zápal priedušiek liečený cefuroximom. Rok od cca februára 2017 som mala permanentne stresové obdobie. Koncom novembra 2018 ma zacala bolieť pravá noha pred zaciatkom clankov prstov. Pocit opuchu a bolest. Po rozchodeni cez deň zlepsenie. Asi po tyzdni sa objavil opuch prveho prsta od palcs. Bolesti horsie. V tom obdobi ma zacala boliet aj hrudna kost aj chrbtica cca medzi lopatkami a ramenom. asi o tyzden na to sa prst aj zafarbil, aj opuch pred prstami. V tom case mi opuchlo koleno, bola robena punkcia 60,40,20 a 10ml. Prva tekutina zakalena, vela PMNL a stredne pozitivne krystaly. KM a Glu v norme. Crp vtedy 4,6 neskor 18 az 32. Aslo ok. Nasadeny amoksiklav a flector ortopedom. Po tyzdni na plucnom najdeny zvysok prekonanej nfekcie, dolieceny klaritromycinom. Vtedy bolo crp 32. Po dobrati ATB ortopedom aplikovany diprophos do svalu. Zacala som brat aj omeprazol.Ulava cca na tyzden. Potom navrat bolesti. Zacala bolest z opuch sj na lavej nohe, intenzivne bolesti hrude. Flector ucinkoval tak max.10 hodin a zabral po vca 2 hodinach. Neurologom zistene HLA B27, z MRI ventralne spondylofyty okolo Th8, na RTG ziadny nalez, ani chrbtica,koleno ani nohy. Na reumatologii pozit. HLA B27, negat. ANA a antiCCP. RF stale negatívny. Podla priznakov vysoko suspektna psoriaticks artritida, avsak kozny nalez nemam ziadny. V minulosti prekonane borelie, CMV, EBV, mykopl. zapal pluc, tonzilektomia. Cca 3 roky dozadu caste infekty DC neskor bez teploty. Pocit unavy aj nahlej po fyz.aktivite. Dva roky dozafu svrbenie očných viecok s opuchom a supinkami ktoré zmizli po apl. Imunolukan kremu a Zodacu za niekolko dni. V tom obdobi aj medzi prstami na rukach po podrazdrni chemikaliami cervene skvrny so supinkami, tiez zmizli. Tiez dlhodobo trvajuce zapalene kutiky s podobnym prejavom. Zmizli cca popol roku. Inak nemam ziadne kozne prejavy. Som alergik na pele s travy, potr.alergiana jablko. V rodine reumat.artritidz nebola, sestra mojej mamy ma psoriazu aj bolesti klbov. Budem vdacna za nazor. Dakujem

lubitta
7. jan 2019

Zabudla som este ze pomedzi glecyor mi pichli aj movalis a almiral. A dnes na reumatologii solumedrol zatial zabral tak na 80percent.