Rastlinné mliečko

janka_rajo
22. okt 2016

A čo rastlinné mlieka (napr. sójové, ryžové, kokosové, mandľové)? Už ste ich vyskúšali? Ako ich používate? Na varenie a pečenie alebo ich pijete ako bežné mlieko? Dávate rastlinné mlieka aj svojim deťom? Ja mám osobne rada vanilkové sójové mliečko, no malá ho teda nevypije.

minulin
22. okt 2016

Ahoj. My obcas pijeme rastlinne, ryzove kupujeme, no mandlove si vyrabame doma. Su super 🙂 Ak nie je cas ist do obchodu 🙂
Drobec vypije, nema problem 🙂 😎

janka_rajo
autor
22. okt 2016

@minulin a ako si ho vyrabas? Daj recept 🙂

minulin
22. okt 2016

@janka_rajo hrst mandli, deco prevarenej vody - dat na noc stat... na druhy den mixovat s pol litrom vody /niekedy aj menej, to vsetko treba skusat pomery.../ a precedit...
tu zmes tuhu potom pouzivam do kolacov 🙂

janka_rajo
autor
22. okt 2016

@minulin fiha, nuz, vyskusame 🙂 dakujem 🙂

syrik
22. okt 2016

My pijeme ryžové kupované a doma robím kokosové. Ale deti vypiju iba ryžové 🙂

zlotazla
22. okt 2016

Mandlove s horkou cokoladou (velmi navykove),ryzove alebo kokosove.

juhseverzapad
22. okt 2016

U nás je obyčajné kravské mlieko top. Takéto náhrady mlieka by mi vyliali na hlavu.

jaselena
22. okt 2016

Áno, sójové sme už vyskúšali, ostatné ešte nie. Do kávy, alebo na pitie. Najradšej však máme kravské plnotučné. 🙂

monika11m
22. okt 2016

U nas len kokosove na babovku

vroni
22. okt 2016

Ano, pouzivam, kokosove a mandlove, robim z nich aj jogurty (ked sa mi chce, co zase nie je az tak casto 😀). Ale pouzivam vacsinou len do varenia, ja ich vypijem aj samotne, deti ich ako nahradu mlieka nechu, piju normalne kravske (plnotucne a ak sa podari aj nepasterizovane). Sojove sa u nas nepouziva nic, so sojou sa nekamaratime v nijakej podobe.

llaurita
22. okt 2016

Ja nemozem mliecnu bielkovinu, cize som nutena vyrabat si rastlinne mlieka, najradsej mam z roznych orechov a makove na doplnenie vapnika, vyrabam si ich v Miomate 🙂 Moj 2.5 rocny syn ich zje napr. v ovsenej kasi, ktoru musi mat ale s hrozienkami, tie on miluje 🙂

llaurita
22. okt 2016

@vroni To je super, ako sa vyrabaju jogurty z rastlinneho mlieka??

vroni
24. okt 2016

@llaurita, potrebujes kefirove zrna (tibetsku hubu). Neobsahuju laktozu, takze ich mozu naozaj vsetci a stoja okolo 5 €, takze aj cena je v pohode

llaurita
24. okt 2016

@vroni Tibetsku hubu som pouzivala, ked som este mlieko pila a robila som si kefir... A postupujem ako pri kravskom mlieku? Ako dosiahnem taku hustotu ako ma jogurt? Diky moc 🙂

janage
24. okt 2016

my ovsene mlieko aj ovsenu smotanu na varenie, mame intoleranciu bielkoviny KM

petulda333
24. okt 2016

@janage prosim ta kde sa da kupit ovsena smotana a mlieko?dakujem

llaurita
24. okt 2016

@petulda333 v DM-ke napr.

petulda333
24. okt 2016

@llaurita dakujem,citala som ze mas alrgiu na bkm,aj moj syncek (1r) ju ma. Ako sa stravujes prosim ta?lebo ja netusim co varit.

janage
24. okt 2016

Mlieko som kupovala u nas vo Freshi znacku joya ta bola top1 ale uz ju nemaju tak teraz bio avena drin zn. The bridge. Smotana Alnatura alebo bioDM z DM.

janage
24. okt 2016

@petulda333 DM-kove mlieko mne ani dcere nechuti

petulda333
24. okt 2016

@janage dakujem

janage
24. okt 2016

http://joya.info/produkt/bio-hafer-drink/ tusim aj v kauflande uz som videla u nas bola predtym aj bezlepkova verzia. Kokosove som pouzila napr. do kolaca ale na pitie jednoznacne u nas ovsove a to sme vyskusali naozaj rozne duhy - okrem soje tu nedavam- a znacky
@petulda333

petulda333
24. okt 2016

@janage moj maly je alergik cize soja a kokos nie,ovsene vlocky miluje preto ma zaujalo to ovsene mlieko a smotana,dakujem krasne

llaurita
24. okt 2016

@petulda333 Ano mam, idealne je, ked si mozem varit sama, co nie je problem, kedze som zatial na materskej. Varim klasicky len bez mlieka a mliecnych vyrobkov. Ak potrebujem do nejakeho jedla mlieko, nahradim rastlinnym napr. palacinky. Ale casto ich nerobim, ja nie som velmi na sladke, synovi a muzovi urobim aj s kravskym. Rastlinne mlieko si vyrabam v Miomate, vyjde ma to lacnejsie ako kupovat. Pred tym som nakupovala v DM-ke, maju tam celkom dobry vyber mliek roznych druhov a aj smotany. Len je to vcelku draha zalezitost, ale napr. ovsene bolo lacnejsie ako mandlove. Mliecko sa da aj zamrazit, ak neminies cele litrove balenie. Pri dietati to musi byt tazsie, moj syn je velmi mliecny, neviem si predstavit co by pil namiesto mlieka... :( Ale napr. v ovsenej kasi mu nevadi, hlavne ze je s hrozienkami 🙂 Inak mojmu synovi chutia aj sojove dezerty Alpro, ked som si kupila pre seba, tak mi ich zjedol... Ja sa priznam, ze mne ani velmi nechutia, od tych klasickych tvarohovych maju daleko... So sojou to vsak netreba prehanat, moze mat alergiu aj na soju, ja ale nemam. A treba davat pozor na to, aby mal dostatok vapnika, napr. mak je dobry zdroj vapnika. Tak Vam drzim palce 🙂

vroni
24. okt 2016

@llaurita, nie, rastlinne mlieka neohrievas. Zamiesas hubu do mlieka, nechas cca 12 hodin postat pri izbovej teplote, potom premiesas, das do chladnicky a nechas zriet cca 18 hodin. Potom vyberies hubu, premiesas a mlieko vlejes do utierky a nechas odkvapkavat do hustoty, ktoru povazujes za idealnu (ja mam z toho jogurt za cca dve az dve a pol hodiny) Ja si davam do hlbsieho hrnca sitko a donho utierku, lebo tej vody je tam dost a ked sa ti spodok utierky maca, nebude z toho jogurt nikdy. Potom uz len das do nadobiek a ochutis (alebo aj nie). Taky jogurt z mlieka z lieskovych orieskov len s jemou kvapkou medu........... (robim tie jogurty z cistej pazravosti, my totiz mlieko vsetci znasame dobre) Trva to sice dlho, nez su jogurty hotove, ale je to minimum roboty a su vyborne (recept som nasla kedysi pradavno na nete, ale fakt si uz nepamatam, z akej stranky som ho "slohla")

petulda333
24. okt 2016

@llaurita tak moj nemoze ani soju,kokos,mandle,cize len ovsene. Ovsene vlocky zboznuje. Robis si doma aj ovsene mlieko?ako sa robi v tom miomate?uz som ho videla na nete ale nevedela naco to je

vroni
24. okt 2016

@petulda333, v Miomate urobis akekolvek mlieko, aj ovsene, ryzove ci makove (inak prvykrat citam o neznasanlivosti kokosu). Nasypes ovos (alebo teda z coho ides robit mlieko), zalejes vodou, zavries, zapnes, nechas pracovat, ked pipne (zacne jacat je presnejsie) otvoris, zlejes a das do chladnicky. Umyjes hrniec. Hotovo. 😉

petulda333
24. okt 2016

@vroni maly je alergik a vysla mu alergia na mnohe exoticke veci,dokonca aj na nasu zeleninu ci ovocie. Je malo veci co moze jest. Dakujem za radu. Je to draha zalezitost ale asi mi ine neostava nez to kupit

vroni
24. okt 2016

@petulda333, chapem. Len som vzdy doteraz citala, aká je kokos superpotravina a neexistuje nan alergia... Ono, Miomat sice stoji cosi cez stovku, ale ked si zaratas, ze mlieko v nom ta nestoji ani polovicku toho, co v obchode (a vies, co v nom je!!!!), tak je ta investicia maximalne do roka spat. Ocenis ho aj ked mate radi huste zeleninove omacky ci polievky, on ti ich urobi krasne huste, bez jedinej hrcky a bez rizika pripalenia. Bez muky, zahustovadiel a pridavkov. Mam ho doma uz tri roky (s prestavkou na opravu, po dvoch rokoch sa mu uvolnila skrutka na noze a nemixoval. Oprava stala 7 euro a frci dalej) a pouzivam ho fakt casto (a to nie sme alergici)

petulda333
24. okt 2016

@vroni tak moj syn je asi nieco extra,obaja s mm sme mu dali toho dost z alergii,ekzemov a pod. No vies u nas je este nadej ze alergia na bkm mu zmizne,kedze jemu vysla trieda 2 co este nie je alergia,len mlieko neznasa dobre,tak sa mu mame vyhybat. Citala som si teraz o miomate a vyzera to dobre,je fakt ze u nas by sa vyuzil denne. Dakujem