Vianočná chutná inšpirácia

sisa_dm
Moderátor
12. dec 2018

Už máte napečené? 🙂 Aký je váš najobľúbenejší vianočný koláč? Preferujete skôr koláčiky z bio potravín alebo vám na tom až tak nezáleží?
Podeľte sa s nami s vašimi najobľúbenejšími vianočnými receptami a inšpirujte tých, ktorí ešte nevedia čo upiecť alebo navariť 🙂

Príspevok s najväčším počtom "likeov" bude odmenený dm balíčkom plným super výrobkov! 🎁

cupakabricka
12. dec 2018

Ahoj...ja nepeciem 🤔🤔🤔🤔😔😔😔😔☹️☹️☹️☹️☹️☹️☹️
Ale mamka robí super medvedie labky a vanilkové rožky ;)
Staršia dcéra má za úlohu nám upiecť taký obrátený jablkový koláč ;) recept neviem ale skúsim ho niekde nájsť v maminych poznámkach a pridám ak nájdem...
Na pekáč tuším dáva dcéra alobal, potom nastrúhané jablká, zvlášť urobí tenké piškótové cesto a potom ho dá na tie jablká ;)
Potom to nejako preklopí a na vrch na jablká poleje čokoládou 😘👍😃👍🤣😄
No neviem sa ho dojest ;) 😂😂😂😂😂😂😂
P.s. tie čo pečú určite budú mať predstavu o čom som len tak narýchlo z hlavy napísala a zapamätala si 🤣🤣😄😂😂😂👍👍👍👍👍🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰🍰💞
Určite bude robiť 3pekace lebo len jeden som si rezervovala ja pre seba 😂😂😂😂😂😄😄😄😄😂😄😄😄😁😁😁😁🤔🤔🤔🤔🤔

lienka175
12. dec 2018

tak my už sa veľmi tešíme na spoločné vianočné pečenie, hoci máme synčekov, aj tých už zapájame a baví ich to 🙂 a manžel mi tiež veľmi rád v kuchyni pomáha, takže je to pre nás krásne spoločne strávený čas... tento rok máme zatiaľ iba medovníčky, na ostatné sa chystáme budúci týždeň, takže foto z minulého roku... sú tam medovníčky, medovníková roláda s čokoládou, lekvárom a nasekanými orieškami, linecké, citrónovo-kokosové keksíky, vanilkové rožteky, medvedie labky, parížske rožky a medovníkové guličky (pre manžela vždy zopár aj s kvapkou rumu pre vôňu 🙂 ). Ak by bol záujem o nejaký recept, veľmi rada napíšem 🙂

17juraj17
12. dec 2018

U nas sa okrem beznych kolacikov robi metrovy kolac . Ten mam na starosti ja lebo som trpezlivejsi 😝 ale je strasne jednoduchy . Standardna plnka zo zlateho klasu cukru a masla. Aby sa nemusel piect korpus tak je super kupit tmave a blede BEBE keksy a urobit to pekne z nich. Potom nechat dva tri dni odpocinut a v kriznom reze to aj vyzera fantasticky 😉

sisus23
12. dec 2018

od mala na vianoce milujem grilaz, ktory u nas nesmie chybat ani tento rok:
180g cukru
250g maslo
400g salko
150g orechy
180g tortove oplatky

Cukor rozpustime na karamel a postupne pridavame maslo a salko (nesmu zostat hrcky), pridame pomlete orechy a dobre premiesame. Hotovu grilaz odstavime a oplatky plnime az ked sa grilaz nerozteka, ale mala by sa potierat este horuca. Naplnene oplatky zatazime a dame do chladnicky. Lepsie je ked sa to kraja na druhy den.

Linecne kolaciky tiez doma vsetci milujeme: (jednoduchy recept)
200g hladka muka
2 zltky
80g cukor praskovy
150g palmarin

Vsetko spolu zmiesame a nechame odlezat hodinu v chladnicke. Cesto vyvalkame. vykrajujeme rozne tvary tak, aby sme mali vzdy dva totozne. Do jedneho z tychto dvoch vykrojime v strede kruzok. Pecieme na 180stupnoch.
Po upeceni zlepime dzemom tak aby vrchnu cast tvoril kolacik s dierkou v strede. Nakoniec jemne posypeme praskovym cukrom.

Uz sa tesim ked nam to bude doma rozvoniavat 😍

erikaemkina
12. dec 2018
juditaa1
12. dec 2018

ako kazdy rok tak aj tento pernikova chalupka

onmaria
12. dec 2018

U nás nesmie chýbať už spomínaná grilaz,šuhajdy,medovníčky,vanilkove rožky,biskupsky chlebíček,parížske rožteky,puncové rezy,zamatova rolada..každý rok si poviem,že upečiem len dva tri druhy a keď sa dám na pečenie a som rozbehnutá,zrazu sa prichytim pri počte 10/12.ale tak zásadne robím to,čo sa zje.nieco rozdam a ostatné zjeme my

onmaria
12. dec 2018

Aaaa..ešte som zabudla fotky

sisa_dm
autorModerátor
12. dec 2018

Mňam, dievčatá to všetko vyzerá úplne chutne! 😍

igiana
12. dec 2018

Ahojte 🙂. Koláčiky pečieme tesne pred Vianocami a suroviny používame aj bio aj klasické.
Za tých par rokov, čo máme deti sme sa poučili, že deťom netreba vypekať zložité zákusky, ale potešia sa úplne jednoduchým chutným lákavým koláčikom na pohľad a výborným na chuť. A sú raz dva hotové.
Medzi naše naj koláčiky patria určite zmrzlinky a burizónovo-karamelové gulky.

Zmrzlinky

Tortové oblátky si nakrájame na štvorce cca 10x10 cm, naukladáme na utierku, ktorú sme uviazali nad hrniec s vriacou vodou a ešte teplé rýchlo v rukách zrolujeme do tvaru kornútka.
Plnka: naša naj je karamelové salko vyšľahať s maslom a plniť zdobítkom. Po vychladení konce máčame v čokoláde a posypeme farebnými cukríkami alebo orieškami.

Burizónovo-karamelové gule

Do hrnca vsypeme 300g kryštálového cukru a rozpustíme na karamel, keď zhnedne, pomaly do neho vlejeme Salko. Zamiešame, odstavíme zo šporáku a pridáme na kúsky nakrájané celé maslo. Burizóny nasypeme do misky a vlejeme karamelovú zmes, zamiešame, necháme trochu ochladnúť a za pomoci lyžice rukou tvarujeme guľky a vkladáme do papierových košíčkov.

Detailnú fotku nemám, iba zo Štedrého večera 🙂
Prajeme Vám dobrú chuť!

pininka
12. dec 2018

Peciem na Vianoce aspoň 8 druhov, hoci si každý rok poviem,že zrobil menej, ale keď všetky tie koláče sú v tomto období neodolateľné. Kokosový nepečený u nás každý zbožňuje, medovníky, linecké a vanilkové rožky. Medový koláč ktorý už robím iba ja,lebo žiaľ naša babka už nevladze a bol to jej milovaný. Minulý rok mali najvacsi úspech kávové zrná.

lucymaud
12. dec 2018

Ja vzdy robim medovnicky.. milujem tiez chutny a rychly tvaroh.kremes..burizonove gule a doutniky so salkom a kokosom..noa teraz chcem vyskusat toto..kosicky s arasid.maslom

miiichala
12. dec 2018

Ahoj,ja peciem velmi rada,ale na Vianoce nepeciem. Nase babicky a prababicky,ktore napeciu aj za dvanastich😁 nam nabalia s laskou velke krabice. Tak mozem cas vyuzit inak 😊 naj kolacik u deti su medovnicky a u manzela vsetko 😂

evamajercak
12. dec 2018

Torta pre môjho synčeka 🙂 keďže má narodeniny presne na Štedrý večer, tak som si tak cvične skúšala tortu, ktorú mu chcem upiecť. Takže u nás bude aj torta okrem iných vianočných koláčikov. Piekla som ju v bezlepkovej verzii.
Potrebujeme na 2 korpusy:
2 x 6vajíčok
2 x 100g trstinového cukru
2x (30g ryžová múka, 10g kokosová múka, 20g pohánková múka)
2 x 20g mletých vlašských orechov
2 x 6g prášku do pečiva
Na plnku:
208 g horkej čokolády (60%)
250ml šľahačky 33%
šťava z 1 veľkého pomaranča
džem marhuľový
A na vrch ešte strúhaný kokos a trošku roztopenej čokolády s maslom a vytvorenie cik - cak tvarov
Postup:
Upečieme si postupne 2 korpusy v tortovej forme 22cm. Čiže vyšľaháme sneh z bielok a cukru. Pridáme žĺtka a postupne múku, prášok do pečiva a mleté orechy. Formu vysteliem papierom na pečenie a pečiem 25 minút pri 180°C. Takto upečiem 2 korpusy.
Pred pečením korpusov je dobré pripraviť si plnku. Roztopím nad parou horkú čokoládu so šľahačkou. Dám vychladiť a potom dám na 1-2 hodiny do chladničky. Za ten čas pečiem korpusy a chladím ich. Keď sú vychladené, každý korpus prerežem napoly. Opatrne, aby sa nepolámali. Z chladničky vyberiem vychladenú čokoládu so šľahačkou a vyšľahám. Pozor na prešľahanie. A ideme na to, ideme plniť korpusy.. Striedame postupne - korpus-pomarančová šťava- džem - plnka- korpus -šťava-džem -plnka- korpus-šťava-džem-plnka-korpus-šťava-džem-plnka - posypať kokosom a poliať cik cak čokoládou zmiešanou s maslom. A nezabudnúť na SRDIEČKO Z LÁSKY!!!

evamajercak
12. dec 2018

@lienka175 ja by som poprosila recept na tie medovníkové guličky a citrónovo-kokosové keksíky.. Ďakujem. 😄

lienka175
13. dec 2018

@evamajercak nech sa páči:
Citrónovo-kokosové keksíky:
230 g hladkej múky, 120 g práškového cukru, 250 g masla, 100 g kokosu a nastrúhaná kôra z jedného citróna. Zmiesiť cesto, tvarovať guličky, poukladať na plech a roztlačiť vidličkou. Piekli sa asi 10 minút.
Medovníkové guličky:
To je taký môj vymyslený recept. Upečiem si klasické medovníčky, nastrúham ich úplne najemno, pridám slivkový lekvár a roztopenú horkú čokoládu tak, aby vzniklo cesto, z ktorého sa dajú tvarovať guličky a veľmi sa nelepilo. Obaľujem v kokose, namletých orechoch alebo v nastrúhaných medovníkoch.

evamajercak
13. dec 2018

@lienka175 ďakujem veľmi pekne 🙂 tie medovníčkové guličky sú isto vynikajúce 😄

lienka175
13. dec 2018

@evamajercak sú skvelé... a veľmi rýchle a jednoduché 🙂

barbara24
13. dec 2018

Za mňa medovy kremes od mamky 😋😛😉