Pranie v studenej vode

noro_rwe
4. júl 2016

Až 90 % energie, ktoré pranie spotrebuje, ide na ohrievanie vody. Ak použijete režim studeného prania, môžete tak ušetriť približne 50 centov na jedno pranie. Aké sú vaše skúsenosti s praním "na studeno"?

sissy27
4. júl 2016

@noro_rwe neviem, čo konkrétne sa myslí pod pojmom "na studeno", ale ja väčšinu vecí periem na 30 alebo 40°C a krátky program (30min)... viac znečistené veci na 40°C / 50min, uteráky a posteľné 60°C / 80min

vonava007
4. júl 2016

@noro_rwe fiha....na studeno? Nasa pracka ma rychly 15 minutovy program a he tam 30stupnov myslim. Velakrat to staci.....nemusim pradlo uplne ze vyvarat🙂

merynka3
4. júl 2016

mne tie kratke programy nic nevyperu...

karolin2
4. júl 2016

Ja ručné pranie zvyknem využívať iba pri praní vankúšov a paplónov a to buď pri 30 alebo 40°C.

nyusika
4. júl 2016

@karolin2 ja za, presne naopak, pri pranbi paplonov a podobnych veci pouyzivam najmenej 60tku.
vacsinu periem na kratkom, 30 stupnovom programe (15 minut.
slkusala som aj eco bublinkove [ranier, ale mne to pride zbytocne pouzivat vyse dvojhodinovy program.

neperiem vsak vobec nic silne znecistene, len bezne prepotene veci.

medovka14
4. júl 2016

Ja periem všetko na studeno, vôbec nezohrievam vodu, nemusím deliť prádlo, všetko mi to vyperie bez problémov 🙂 jedine paplóny a podušky periem 2x do roka na 60-90 stupňov

anka2103
4. júl 2016

Ja periem vsetko na 60 😐

zoizoi
4. júl 2016

@noro_rwe dobrý deň 🙂 tak toto ma celkom zaujíma, pri koľkých stupňov perie studené pranie? Väčšinou periem na 40°C 🙂

zuska2001
4. júl 2016

ja periem na 40 a 50. na nízkych teplotách sa nezničia choroboplodné zárodky.

simsalabim
4. júl 2016

Neviem, co konkretne je studene pranie. Bezne veci periem na 40 stupnov, vlnu a jemne na 30, uteraky, utierky a postelne pradlo koli dezinfekcii na 60. Pri velmi spinavom pradle volim radsej dlhsi program ako vyssiu teplotu. 90 stupnov pouzivam 1x do mesiaca ako dezinfekciu pracky.

samika
4. júl 2016

ja tiež väčšinou na 40 😒

alicka850
4. júl 2016

Ja na 40. Musim mat ale kvalitnejsi prasok,lebo kolena od travy to nevyperie. Plienky na 60.

melynda
4. júl 2016

Ja ako čo. Niekedy na 30, niekedy na 40 a niekedy aj na 90. Všetko záleží od daného prádla. Paplóny určite treba prať na vyšších teplotách ;)

terezka1947
4. júl 2016

tak ja periem na 40tke,postelne a uteraky na 60...neviem si predstavit to studene pranie...hmmm
este tak niekedy tricka=nove z obchodu dam na 30tke,na 15minut

candii
4. júl 2016

Kratky program je na 2 veci. Poriadne sa nevyperie nic. Ja periem na 40° 1h a 30min. Uteraky.. postelne pradlo na 60°

noro_rwe
autor
4. júl 2016

Super, vďaka za reakcie. 😎 Pranie v studenej vode majú dokonca ako jeden z programov niektoré modely práčok a oplatí sa to, ak je bielizeň zašpinená niečím, čo nie je veľmi odolné (zmrzlina, jogurt a pod). Pri praní ostávajú farby oblečenia žiarivejšie a zníži sa jeho krčivosť. Ak zistíte, že váš prací prášok nie je pri praní v studenej vode efektívny, siahnite po prostriedkoch určené práve pre pranie v studenej vode. Ide o pranie už pri 20 °C. V neposlednom rade, takéto pranie povedie k šetreniu aj vašich financií. 😉

nyusika
4. júl 2016

@noro_rwe nepovedie, lebo tie speci prostriedky su drahe ako fras 🙂

a naco dalsiu chemiu do domu, ked rovnaky efekt spravi opratie na kratkom, 30 stupnovom programe 🙂

miroslavan
4. júl 2016

Priznam sa-pranie na "20" vobec nepouzivam...najmanej "30", detske a velmi znecistene na "40" a uteraky obcas "prebehnem aj na 60" Pri nizsej teplote nevyperie velmi zafulane-to mam rokmi preverene 😒

miriam11
4. júl 2016

@anka2103 to si neviem predstavit, vsetky veci by som asi mala pekne sprane a minimalne o 2 cisla mensie... 😲

stellamaris
4. júl 2016

@noro_rwe pranie na studeno uznavam,ak treba rucne nieco preprat,napr.znecistene krvou.Moja pracka perie od 30°C,co vyuzivam malo.Perem casto na 40°C a peniaze setrim tym,ze perem casto s mydlovymi vlockami alebo indickymi pracimi orechmi.Obcas levandulovy praci gel a mam krasne oblecenie v nadherne bielej alebo ziarivych farbach. 🙂
Myslim,ze v USA a Kanade peru nastudeno,tu v Europe snad skor nie.

anka2103
4. júl 2016

@miriam11 ani jednu nemam spranu vec a ani mensie a ja si neviem predstavit nieco prat na 30tke. Je to len kupel spiny a bakterii

nyusika
4. júl 2016

@anka2103 prehanate 🙂

anka2103
4. júl 2016

@nyusika vacsinou som prala na 40,ale kedze neinvestujem do novych,,vychytavok,,proti bakteriam tak aspon takto. Neperiem zvlast gatky,uteraky...to by som neprala kazdy druhy-treti den,ale 2x denne. 😉

nyusika
4. júl 2016

@anka2103 aj s tymi bakteriami rehanate. ved okamzite po vybrani z bubna ich tam "naskace" kooopec...ibaze by ste zili v nejaom speci stewrilnom prostredi

naozaj je zbytocne prat bezne znecistenu bielizen na tak vysokom stupni.
OK, postelnu bielizen a osusky periem aj ja na 60, dokonca aj ked mam silne, velmi silne znecistene veci....co vlastne som nemala ani nepamatam.
ale bezne na 30-40 uplne staci. pripadne flaky lokalne potriet zlcovym mydlo, rovnako goliere a manzely...a sup prat

nyusika
4. júl 2016

@anka2103 inak, osusky periem vzdy zvlast.

anka2103
4. júl 2016

@nyusika ano ale poslednu dobu si myslim,ze ked periem spodne pradlo bezne s ostatnymi vecami tak nech sa to radsej poriadne vyperie. Nejde mi ani tak o bakterie ved tie su vsade len o pocit cistejsieho. 😊

nyusika
4. júl 2016

@anka2103 ved kazdy nech robi tak, ako uzna za vhodne.
ja aj spodnu bielizen periem na 40.

ssuekk
4. júl 2016

Ahojte, ja mam pracku, ktora ma presne program studene pranie a pravdou je ze ho vyuzivam na farebne a cierne veci, pekne vyperie, mam program buble, ktory vlaste ten prasok zaktivuje,ako pri vysokej teplote. Odporucam

anti13
4. júl 2016

periem vacsinou na 40, v studenej vode si teda neviem predstavit ako by sa mi to opralo

bandurka1979
4. júl 2016

v studenej vode som este neprala a neviem si to ani predstaviť jednoducho si myslim že pradlo potrebuje teplu vodu 🙂