Je pre Vás tradícia dôležitá? Dáte si pri výchove poradiť od mamy alebo hľadáte vlastnú cestu?

dada_humana
5. feb 2015

Pestujete rodinné tradície? Čo Vás naposledy pobavilo, že ste spravili rovnako ako Vaša mama, pričom ste si vždy hovorili, že takáto nikdy nebudem? 🙂

daniela1978
5. feb 2015

@dada_humana človek sa tomu asi nevyhne, aby neopakoval niektoré výchovné chyby po rodičoch 🙂 sú niektoré situácie, kedy si v duchu po viem, že presne toto som neznášala, keď mi moja mama povedala a ja to poviem svojmu synovi.......neznášala som, keď som dostala v škole napríklad 3 ale jedným dychom som povedala, že ale Mišo dostal 5 a moja mama na to, že to čo dostal Mišo ma nezaujíma 😀
je toho viacej, ale snažím sa toho vyvarovať, aj keď niekedy sa to nedá 😀

maminab
5. feb 2015

@daniela1978 som sa pobavila 😀 😀 😀 presne ako u nás 🙂 Ked som dostala zlú známku, tak mi mama hovorievala, že budem " hajzlipucerkou" . Teraz niečo podobné hovorím aj ja svojej dcére 😀 😀

lucinocka
5. feb 2015

Nikdy som nechapala, preco mama hystericky reaguje, ked jej rano milionkrat vlezieme do izby a ona si chce pospat... dnes rano som von vyrazila muza, dceru aj psa...

natalym
5. feb 2015

@maminab A vo svete je to aký lukratívny džob? 😀

jana_eyre
5. feb 2015

keby som mamu mala, rada by som si dala poradit - pretoze viem ze radila vtedy ak sa niekto pytal, nie nevyziadane.. inak moja mama bola trpezliva, tolerantna a vzdy nas viedla k spravodlivosti a uprimnosti - takze ak budem z polovice takou mamou, budem rada 🙂 a fakt si nepamatam, ci som si niekedy v zivote povedala, ze taka ako ona nebudem.. /viem ze si to povedala ona o svojej mame a naozaj nikdy nebola ako babka/

je mozne, ze robila aj nejake chyby - tych sa snazim vyvarovat, ale neboli to nejake zasadne veci..

danieli
5. feb 2015

som celkom ako moja mamina, par rokov dozadu som ju nahanala: mami, sadni si, neupratuj, mami najskor sa najedz atd....som presne taka ista...uplne, cez kopirak, na 99% sa spravam ako moja mamina 😀 chcem nechcem, som rovnaka 😀 moja mamina je vsak poklad

klincek
5. feb 2015

@dada_humana ja si tradicie vazim, pretoze vacsinou predstavuju rokmi nadobudnute a overene poznatky. ak clovek zapoji zdravy rozum, dokaze si z nich vzdy vybrat to spravne pre seba a svoju rodinu.. vyrastala som v domacnosti so starymi rodicmi, takze viem, o com hovorim 😉.
a co sa tyka podobnosti s mojou mamou (a castokrat aj starkou), rokmi stale viac pozorujem na sebe rovnake gesta, frazy, ton hlasu..a odkedy som sama matkou, uvedomujem si, ze niektore veci, proti ktorym som rebelovala, proste tak museli a mali byt..len clovek niekedy musi prejst dlhsiu cestu, aby pochopil 🙂.

nair
5. feb 2015

Dievčatá, a viete čo ja na tom všetkom najhoršie? Ešte nemáme deti, no mnohé frázy, ktoré sme na našich rodičoch neznášali, teraz aplikujeme na seba navzájom 😀
Inak, perfekt téma! 🙂

A áno, tradícia je dôležitá, my sme obaja "stará škola" a myslíme si, že výchova našich rodičov bola z veľkej miery správna. Dnešní rodičia to majú ťažšie, je viac možností, deti sa porovnávajú a chcú všetko čo ostatní. Možno by som niektoré veci robila trochu inak, no v zásade chcem mať raz toľko zdravého rozumu ako moja mama, aby som vedela vychovať deti aspoň tak dobre ako to zvládla ona.

mawka
5. feb 2015

kocky, nieco na pobavenie 🙂 mne to minule pustil maly, ze ci mi to nieco nepripomina. hej, moju mam a mna 😀 dobre sme sa na tom narehotali.

https://www.youtube.com/watch?v=WH2mbwc159Y
aknaj
5. feb 2015

tak toto podľa mňa nie sú ani tak tradície, ako skôr podobnosti s našimi predkami 😉

ja som vyslovene neznášala prekladanie jedla z väčšieho do menšieho hrnca, išlo mi to maximálne na nervy a stále som na tom rovnako .... a preto to ja NEROBÍM ... síce ma na to upozorňovali, že aj ja to budem robiť, keď budem staršia, ale fakt to nerobím ... veď načo špiniť ešte viac riadu 😀 😀 😀

jediná podobnosť, čo som si vlastne uvedomila je to, že moje deti chodia spať o cca 20,00 hod
nikdy som to nechápala, prečo mama na tom trvá, no teraz už viem .... proste už chcem mať večer po celom dni pokoj a nie ešte večer pri telke hnať deti do sprchy a postele

😵 😵 😵

janettan
5. feb 2015

ja si zasa uvedomujem, že naši starí rodičia chcú naše deti rozmaznávať a všetko im odpúšťať, vnúčatká nič zlé nerobia, nemali by sme byť na nich takí zlí a pritom zabúdajú, že ja oni vychovávali nás a ako 🙂

hanka_april
5. feb 2015

@mawka ano, tychto mam rada aj ja 😀 a som presne taka ista a cim viac moja dcera komunikuje tym viac 😀 a bodajby som bola ako moja mama a moja dcera ma lubila ako ja ju 😀

dada_humana
autor
5. feb 2015

Pamätám si na zopár vecí, ktoré mi sem-tam vadili na mamine a jedna z nich bola, že mi pripadala nezorganizovaná. Pritom sme jej s 2 súrodencami pomáhali tak, že len keď na minútu vyšla na balkón vešať bielizeň, už sme stavali bunker 🙂 A my sme ju vkuse niečím zdržovali. Pochopila som to až pri deťoch, že sú dni, keď o 11.00 zúfalo pobehujem po byte a nemám ani vlasy umyté 🙂 A keď si všetko podľa môjho úsudku perfektne zorganizujem, pripravím, zabalím, navarím, upracem, tak razom sa to zmení, keď vyjdeme pred dvere a ja zacítim, že v plienke je ďalšia nádielka 🙂 Potom meškám a kam sa podela tá organizovanosť? 🙂

fopka
6. feb 2015

v obdobi puberty--dospievania som neznasala prekladanie jedla z vacsieho hrnca do mensieho,ktory hned vecer alebo na druhy den trebalo rovnako umyt ako velky. Stale som to vycitala mame,naco to robi,ze je drez zbytocne plny riadu na umytie....dnes mam vlastnu domacnost a robim to iste 😀 .... a niekktore skutocne tradicie zachovavam...napr.vianocne

nair
6. feb 2015

@aknaj Keby varil Tvoj muž polievku pre dvoch do 9-litrového hrnca, tiež by si prekladala, vždy po jeho kulinárskych kúskoch nevieme tri dni zavrieť chladničku 😀

gabrielkaa
6. feb 2015

Tradície sa snažím uchovávať, nie samozrejme všetky, to sa nedá, žijeme už v inej dobe. Určite sú veci v ktorých si nechám poradiť od rodičov, minimálne ich vypočujem, ale sú aj veci na ktoré mám iný názor a povedala som si, že takto pri výchove postupovať nebudem..ale gény sú gény a mám ich zdedené aj ja, takže som si pár krát uvedomila, že čosi, z tých mojich rodičov vo mne je - aj pozitívne aj nie až tak moc pozitívne...Samozrejme teraz s odstupom času a ako rodič sa na to pozerám inak, ako keď som bola "len dieťa" 🙂

maminab
6. feb 2015

Keby som bola aspoň z polovice taká ako moja mama, bola by som hrdá 🙂 🙂 Moja mamina je proste dokonalá, aj ked sa malé chybičky nájdu, ale tie neriešim. Chybičky zakrývajú tú nevšednú lásku, úžasnú trpezlivosť, veľkú nehu, krásnu dušu 🙂 🙂 Snažím sa priblížiť k maminým vlastnostiam a povahe, ale zďaleka to nie je ono 🙂 Som viac po tatovi 😀 😀

aknaj
6. feb 2015

@nair
Nastastie nemam takeho muza 🙂 a ani taky velky hrniec ...
A ver tomu, neprekladala, viem to vzdy v chladnicke dobre poukladat

tenerifka
6. feb 2015

Mne sa prave zda, ze robim vsetko uplne inak ako robila/robi moja mama. Som uplne iny typ cloveka. Ona je skor usluzna domaca gazdinka, ja som pravy opak(zeby ako vzbura/protest proti tradicnej vychove co sa mi rodicia snazili vstepit?) Mama je u nas minimalne raz za rok na 3 tyzdne a pravdupovediac, zo zaciatku mala problem zvyknut si, ze je normalne sadnut si do zahrady s poharom vina, vylozit nohy a kecat a moj muz zatial v kuchyni varil....ale zvykla si, a myslim si, ze sa aj v jej domacnosti vdaka tomu vela veci zmenilo. Ona bola vzdy velmi benevolentna co sa stravy tyka, na veceru boli bezne palacinky, puding, krupica.....jahody sa namacali do cukru a listovy salat sa podaval utopeny v cukrovo-octovej vode.....fuj. A teraz robi jedlo tak ako robime aj u nas, aj zeleninu zje, aj rybu (sice nasilu, ale zje).....
No a co sa tyka toho ostatneho, velakrat ma manzel oslovil menom mojej mamy, akoze "Violka prosimta bud ticho"-ked to povie po slovensky Spaniel, je to strasne smiesne, (to iste robi svagor mojej sestre 😀 ), napr.pri hadkach, vraj cela mama 😀 . No a nieco podobne hovori priatel mojej najstarsej dcery, ze sa cim dalej tym viacej podoba na svoju mamu(na mna)...proste geny neoklames 🙂

jana_eyre
6. feb 2015

@mawka to video mi tak vylepsilo naladu :D :D :D