Varia pre vaše deti v škole/škôlke špeciálnu výživu (bez lepkovú, bez laktózovú atď.)?

janette_tesco
22. feb 2016

Postupne sa už aj v materských, základných a stredných školách objavujú jedlá, ktoré vyhovejú aj deťom so špeciálnymi stravovacími návykmi. Stále je však veľa škôl, ktoré sa tomuto stravovaniu nevedia prispôsobiť.

Aké máte skúsenosti vy? Ako v takýchto prípadoch zabezpečiť stravu vašim deťom?

pribinak
22. feb 2016

Mame v MS v triede dieta s celiakiou, matka dostane vopred jedálny listok a podla neho vari jedlo doma a v MS mu to na obed uz len prihreju
Ak ma dieta intoleranciu laktózy, donesie rodic papier od doktorky a MS kúpi bezlaktozove mlieko

jvlo
22. feb 2016

Pri nelkinej diete by to bolo nerealne. Do jasli jej nosime komplet stravu

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@pribinak som veľmi rada, že pribúda aj takýchto zariadení. Je to naozaj o individuálnom prístupe vedenia 🙂 mám veľa rôznych skúseností od mamičiek detí s diétnymi obmedzeniami 🙂 takže toto ma naozaj teší 🙂

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@jvlo držím palce 🙂 viem, že je to veľmi náročné, ale určite jediné správne riešenie s ohľadom na zdravie 🙂

bibistec
22. feb 2016

my no síme stravu dko škôlky dcérke tam jej to prihrejú nemajú s tým vôbec problém takže u nás super

saurian
22. feb 2016

@janette_tesco
u starsieho v skolke varia - ak je dieta na bezlepkovej, inak nie.
u mladsieho je ponuka "dodavatelsky" bezlepkovu, ale kedze nemoze okrem glutenu casein, tuto mu zabezpecit nevedia, tak mu stravu nosim.

janette_tesco
autor
22. feb 2016

@saurian asi je to niekedy lepsšie 🙂 človek aspoň presne dohliadne na zloženie. Sú diagnózy, ktoré vyžadujú aj použitie extra riadu 🙂 držím palčeky 🙂

lulusha
23. feb 2016

Náš drobec momentálne drží dočasne žlčníkovú diétu. Do škôlky sme priniesli zoznam "zakázaných" potravín, tety kuchárky si ho vyvesili v kuchyni a podľa toho mu upravujú stravu. Napríklad namiesto čokoládovej nátierky mu dajú chlebík s maslom, namiesto kapustných fliačkov urobia cestoviny s makom, a podobne. Vynájdu sa a ja som im za to vďačná.

janette_tesco
autor
23. feb 2016

@lulusha plná vďaka empatickým tetám kuchárkam 🙂 poznám veľmi dobre tento problém. Môj 23 ročný syn trpí ulceróznou kolitídu 🙂 kombinovať domácu stravu so školskou bol niekedy skutočne problém

sonula44
24. feb 2016

ja pridám príspevok tiež moja dcera je na diete od jedneho roka .
do škôlky nosili všetko potom na Zš som jej nosila obedy neskôr chodila domov na obed .
teraz navštevuje 8- ročné športové gymnázium je to velkááá spojená škola s internátom
a nemajú problém variť pre pár detí je to OBROVSKáá úlava po tolkých rokoch nosenia obedov
čo sa týka obedov dcera je velmi spokojná stravu majú pestrú ,chutnú a hlavne berú aj ohlad že sú
to profi športovci čiže veeela zeleniny , mäsko , ryby ...
za tie roky sa stravovanie neskutočne zmenilo aj v našich hoteloch,reštauraciach kedže dcera vela cestuje nikdy sme sa nestretli že by nám nevyšli v ústrety moc sa z toho tešíím .že nebehám všade s obedármi ... a v našich obchodoch je to čím dalej tým lepšie .

janette_tesco
autor
24. feb 2016

@sonula44 som rada, skutočne sa veľmi dobre počúvajú takéto správy 🙂 naozaj je to len niekedy v ľuďoch a o ľuďoch 🙂 🙂