Zaujímali ste sa niekedy o kvalitu vzduchu vo vašom okolí?

denisa_stadlerform
Moderátor
5. feb 2018

Dobré ránko, týždeň so značkou StadlerForm sa začína! Čistý a kvalitný vzduch, ktorý dýchame je dôležitý pre naše zdravie a pohodu. Preto by sme si ho mali dopriať čo najviac. Celý týždeň bude toto fórum otvorené pre akékoľvek vaše otázky a reakcie. Myslíte si, že vzduch, ktorý dýchame u nás v meste alebo na vidieku je čistý?

zoizoi
5. feb 2018

Dobré ráno 😊 Som zvedavá na tento týždeň. Či je vzduch čistý? 😏 Myslím, že je to diskutabilné. V meste je kvalitou asi horší vzduch ako na dedinke. Predsa len tam je väčšia koncentrácia áut, fabrík... Na dedine je viac ,,zelene,, ktorá vzduch ,,čistí,, 🌳🌿🌳🍃 Ešte je asi aj rozdiel o akej krajine sa bavíme. 😏

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@zoizoi Ahoj zoizoi, bohužiaľ na dedinách to nie je o moc lepšie, obzvlášť v tomto zimnom období, kedy je vykurovacia sezóna a ľudia na dedine kúria kadečím 😒 Stav a kvalita vzduchu je tam v tomto období veľmi zlá. Hovorím samozrejme o našom Slovensku. Ak ťa téma zaujala, posielam link na zaujímavú reláciu o Smogu na Slovensku, ktorá bola nedávno v televízií. http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12248/146663

majik66
5. feb 2018

Je to smutne,no v dnesnej dobe je to akesi sialenstvo. Je to o ludoch o narokoch ludi...vsetci sa zenu za niecim. Na jednu 4 clennu rodinu uz bezne pripadaju 2-3auta. Pohodlie vr. uponahlanie sa za niecim...niekde sa to musi odzrkadlit a myslim,ze sa to aj odzrkadluje a ma to dopad ako na zdravie ludi tak aj na vzduch...

majocka24
5. feb 2018

No vsade je vzduch znečistený ešte možno niekde v horách ano no teším sa na zaujímavý týždeň ☺

zoizoi
5. feb 2018

@denisa_stadlerform Áno, zaujíma. Ďakujem, pozriem si to. 🙂

libawet
5. feb 2018

@denisa_stadlerform no určite zaujíma a hlavne ma hnevá, kde berú štatistické údaje o údajne veľmi dobrej kvalite ovzdušia v SR ? Tento článok hovorí za všetko : "Na Slovensku si znečistené ovzdušie ročne vyžiada okolo 5 500 predčasných úmrtí. Sú to alarmujúce čísla, vnímame to veľmi citlivo a cieľom je situáciu komplexne a efektívne riešiť,“ opísal situáciu Kurilla. Spresnil, že pôjde o nové opatrenia pre zvýšenie kvality ovzdušia v mestách znížením emisií oxidov dusíka (NOx) a v problémových bodových lokalitách je snaha znížiť znečistenie tuhými časticami (PM10). Upozornil, že špecifikom Slovenska je, že znečistené ovzdušie nie je problém na celom území, ale len vo vybraných lokalitách a v mnohých prípadoch ide o problém s vykurovaním a používaním rôznych tuhých palív.
Slovensko sa podľa jeho slov snaží vyhnúť súdu. Upozornil, že sme v štádiu nesúladu s európskou legislatívou a tento problém trvá už celé roky. Zároveň však dodal, že prijímané opatrenia si vyžadujú čas, aj niekoľko rokov, avšak vlaňajšie kontroly pre MP10 a NOx na kontrolovaných miestach ukázali, že sme ani raz neprekročili limitné hodnoty. Ak by sa nám to podarilo po dobu najbližších troch rokov, budeme v súlade s európskou legislatívou. "
Najhoršie je kúrenie drevom alebo v najhorších prípadoch " kadečím" , teraz v zimnom období nemôžem ani okno otvoriť a vetrať, to je hrozné, aký je všade až nedýchateľný vzduch. Mali by sa na toto prijať nejaké opatrenia, lenže na ľudí sa dá ísť len " cez peniaze ", takže buď zlacnieť plyn a elektrinu, aby sa oplatilo nimi vykurovať alebo zdražieť drevo tak, že už by to nebolo pre niektorých zaujímavé a robiť kontroly pri vstupoch do lesov, aby ľudia drevo nekradli....

nelly761
5. feb 2018

Je to zial smutne ale kvalita vzduchu je velmi zla. Byvam na dedine a momentalne sa velakrat neda ist ani po ulici co ludia kuria so VSETKYYYYM 😟 a zas v lete palia vsetko na,dvore cize ani v lete to velakrat nie je ruzove. Plus tie kvantaaaa aut 😟

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@libawet je to čistá pravda čo píšeš 😒 toto sú vaše skúsenosti z reálneho života. Ja si tiež myslím, že ovzdušie na Slovenku je znečistené a každým dňom sa to zhoršuje a nikto povolaný to nerieši 😢 myslím si tiež, že práve toto ovzdušie vplýva na naše zdravie negatívne a aj alergie, ktorých majú ľudia stále viac a viac sú práve zo znečisteného ovzdušia. Neostáva nám nič iné, iba chrániť sa a pomôcť si každý sám, aspoň v nejakej miere, ako sa dá. Našťastie dnes je to možné aj vďaka prístrojom StadlerForm 😍

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@nelly761 😢 je to smutné, no teším sa, že vám tento týždeň budem môcť poradiť, ukázať pár možností, ako si vzduch aspoň u vás doma zlepšiť a vytvoriť si tak oázu zdravia a pokoja u vás doma 😍

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@majocka24 aj ja sa teším na komunikáciu s vami baby 🙂👏

libawet
5. feb 2018

@denisa_stadlerform hej, lenže to mi pomôže len doma, čo vonku? Človek potrebuje vetrať a byť aj vonku, v prírode. Tu treba tento problém riešiť globálne a nielen každý "na svojom piesočku". Som trošku sklamaná, pretože si zasa len robíte reklamu svojmu výrobku....

nelly761
5. feb 2018

@denisa_stadlerform super tesim sa ❤

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@libawet máš úplnú pravdu, tento problém je veľký a treba ho riešiť globálne. Verím tomu, že aj naša aktivita, ktorú budeme mať, poukáže na tento problém a dopomôže veci aspoň trochu pohnúť a aj verejnosti ukázať, že ovzdušie na Slovensku je problém a treba ho riešiť. Oslovujeme domácnosti, pretože tam to vieme ovplyvniť, tam si vieme pomôcť a zaujímavé je, že práve doma (v interiéri) trávime počas dňa najviac času! Aj keď ti to možno pripadá, že ide iba o produkt, naším cieľom je hlavne pomôcť ľuďom skvalitniť ich život a zdravie. Sme v dobe, kedy to bez prístrojov už nepôjde a my sa posnažíme aj pomáhať, nielen predávať. Plánujeme v rámci nášho pôsobenia aj verejné projekty, ako pomôcť a zlepšiť kvalitu vzduchu v škôlkach, verejných zariadeniach, nemocniciach. Tak verím, že budeme prínosom pre túto spoločnosť a nielen obchodnou firmou 😇

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

Vedeli ste, že od roku 2017 máme na Slovensku 38 monitorovacích staníc, ktoré denne monitorujú stav ovzdušia a koncentráciu jednotlivých znečisťujúcich látok vo vonkajšom ovzduší? Denné namerané hodnoty v jednotlivých oblastiach SR si môžete pozrieť tu: http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_imis

winni
5. feb 2018

Mne osobne chýba čistý vzduch, žiaľ niektorí ľudia v okolí si robia, čo chcú, v zime kúria so všetkým, ako aj s plastami .. A v lete spaľujú aj smeti na záhrade, či vypúšťajú fekálie do pôdy. Životné prostredie s tým nič nevyrieši, nedokáže im to, aj keby chceli .. a niekde som čítala článok ako chce EU obmedziť rodenie detí, lebo je nás na zemeguli príliš veľa, kyslíku málo. Je to všetko zlé, zlé, zlé :( my sme si kvôli vykurovaciemu obdobiu kúpili čističku vzduchu, ale tá kyslík nevyrobí 😐

libawet
5. feb 2018

@denisa_stadlerform no lenže to je kontraproduktívne. Zvykneme si teda doma na čistý vzduch, naše pľúca sa k tomu prispôsobia a vyjdeme von a bum! Tam to schytáme plnou parou a naše " už zhýčkané " pľúca sa nebudú vedieť brániť a chytíme prvú chorobu, na ktorú naďabíme, o deťoch ani nehovorím. Ak teda prístroj, treba ho používať zasa len s mierou a rozumne a nepreháňať to. Treba riešiť čistotu ovzdušia všade okolo nás, aby bol dýchateľný normálne a nie cez akési filtre, ktoré ak sa pravidelne nemenia a nečistia, spôsobia oveľa horšie problémy ako zašpinené ovzdušie.

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@winni Snáď tlaky médií a postupne aj ľudí/obyvateľov pomôžu ku nejakým postupným krokom. Všímam si, že v médiach je táto téma postupne viac a viac otváraná, tak verím, že do budúcna sa budú štát a celkovo únia tomu viac venovať 🙄

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@libawet ako som písala, 90% času trávime v uzavretých priestoroch, nie vonku, toto si treba uvedomiť. Keď kvalitu vzduchu práve v tom interiéri ovplyvníme, tak si veľmi pomôžeme. A keď budeme chcieť tráviť voľný čas s deckami vonku, znovu môžeme ovplyvniť, kam s nimi pôjdeme, či do prírody, lesa, kde je vzduch lepší alebo do obchoďáku na kávičku. Vnútri sa znečistenie vzduchu kumuluje a je tam 5-krát horší vzduch ako kdekoľvek vonku. Aj my sami doma znečisťujeme častokrát vzduch, už len napríklad použitím chemických čistiacich prostriedkov, varením alebo nekvalitným materiálom nábytku. Tú chémiu potom doma dýchame! Preto je dôležité niečo s tým urobiť a dnešné technológie nám to dokážu riešiť. Takže pomôcť si jednoznačne vieme, čo je dobrá správa. Výberom správneho stroja si zabezpečíš zdravý a kvalitný vzduch doma a to za minimálne náklady.

ferala
5. feb 2018

Podľa môjho názoru je vzduch čoraz znečistenejší. Áut pribúda, budov pribúda a stromov ubúda. Tak z kade má byť čistý??

libawet
5. feb 2018

@denisa_stadlerform nebolo by lepšie a lacnejšie si otvoriť okno a vyvetrať, keď sa varí ? A podobne....takže je dôležitejší ten vzduch vonku, lebo ten je aj vo vnútri. Prístroj mi s tým nepomôže, to je len vo vnútri a len krátkodobo a stále len " umelý " cez filtre.....lebo v každom takomto prístroji sú a sú časom problém...ako som už písala.

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@libawet pri úprave vzduchu vo vnútri sú tu dva pohľady, jeden je čistenie vzduchu a druhý je zvlhčenie vzduchu. V zimnom období, keď kúrime je vzduch extrémne suchý a to nám spôsobuje zdravotné problémy, preto je vhodné si ho zvlhčiť, bez ohľadu na to, v akej lokalite žijeme a či je vzduch vonku znečistený viac alebo menej. Druhá vec je čistenie vzduchu, toto je vhodné hlavne pre ľudí, ktorí žijú vo viac znečistených oblastiach a prípadne trpia alergiami, týmto ľuďom sa s čističkou vzduchu vyslovene ,,uľaví,, tak prečo si nepomôcť, keď sa dá?

denisa_stadlerform
autorModerátor
5. feb 2018

@ferala taká je doba a asi sa tomu nevyhneme ☹

anka2103
5. feb 2018

Predovsetkym vas vitam a tesim sa na nepoznane 😊

libawet
6. feb 2018

@denisa_stadlerform OK, a čo filtre, sú tam ?

denisa_stadlerform
autorModerátor
6. feb 2018

@ktrnv v ponuke máme výbornú čističku, ktorá by ti mohla pomôcť, kukni: http://www.stadlerform.sk/obchod/cisticky-vzduc...

denisa_stadlerform
autorModerátor
6. feb 2018

@libawet Pri zvlhčovaní vzduchu filtre netreba, je to jednoduché a cenovo dostupné zariadenie, ktoré kúpiš a nemáš s tým žiadne ďalšie náklady, naleješ vodu a funguje. Čističky vzduchu filtre majú - to je princíp ako fungujú, že prefiltrujú a vyčistia vzduch od prachových, peľových a chemických nečistôt. Dnes máš na trhu ale na výber z mnoho značiek/modelov a môžeš si vybrať takú, ktorá ma čo najnižšie prevádzkové náklady, t.j. filtre sú cenovo dostupné a nemenia sa veľmi často.

libawet
7. feb 2018

@denisa_stadlerform ja viem, že zvlhčovače vzduchu filtre nemajú, načo aj, že ? Ja som mala na mysli filtre v čističkách vzduchu - a to je problém. Väčšinou ich treba často meniť, sú drahé a ak ich niekto nemení, lebo chce ušetriť, samozrejme, tak je potom celá čistička vzduchu ešte horšia ako keby sme ju nemali - a o tomto ja hovorím. To je podobné čosi ako so vzduchotechnikou, treba pravidelne čistenie, ktoré až také lacné zasa nie je. A sme zasa pri tom - takže riešenie je - prinútiť ľudí cez peniaze, zdražením dreva a sankciami za kradnutie dreva z lesov, sankciami, ak bude kúriť niečím iným ako drevom, aby sme dosiahli čistý vzduch vonku. Prečo tu nenapíšeš celú pravdu o tej vašej čističke, ktorú tu ponúkaš? Koľko stojí a hlavne - koľko stoja do nej filtre a ich údržba, potom som zvedavá, kto bude mať záujem.....čo znamená - cenovo dostupné?
Filtre sa menia podľa čistoty ovzdušia, prašnosti, takže je to veľmi individuálne, kto má čo doma a vo svojom okolí.

denisa_stadlerform
autorModerátor
7. feb 2018

@libawet Tak poďme na pár prepočtov - najlacnejšie riešenie u nás je náš Oskar Little je to zvlhčovač so základným čistením, stojí 119€ a filter do neho stojí 10€ a treba ho pri bežnej domácnosti meniť max raz za pol roka, je to podľa teba veľa dať ročne 20€ za správne vlhký a čistý vzduch? Samozrejme máme aj drahšie čističe, ktoré dokážu čistiť už naozaj mikročastice, pele a chemické látky, také riešenie je čistič Roger, stojí 499€ a filter, ktorý sa mení max raz za pol roka v bežnej domácnosti stojí 79€, je to náš TOP model, ktorý má naozaj výborné výsledky v nezávislých testoch a naozaj dokáže veľmi pomôcť alergikom, konkurenčné produkty v tejto triede ako je Roger sú omnoho drahšie a taktiež ich údržba je drahšia, pokiaľ má človek zdravotné problémy a dokáže im stroj maximálne pomôcť, myslím si, že to stojí zato

libawet
8. feb 2018

@denisa_stadlerform ďakujem za odpoveď. No myslím, že dosť drahé, aj ten najlacnejší ako vravíš.... na trhu existujú značky oveľa lacnejšie a splnia tú istú funkciu.