Dokedy ste používali pultik v autosedačke?

skumavka
4. jún 2018

Ahojte mamky, potrebovala by som od vás radu ohľadom autosedačky. Konkrétne do akého veku dieťaťa ste používali pultik v autosedačke? Ja mám 23 mesačného syna a je to hotový Copperfield, aktuálne máme sedačku Romer Safefix a teda samozrejme že si zvlecie vždy ramená, no najnovšie už dokáže celkom odopnut pás - teda tu červenú bezpečnostnú poistku a odkedy mi vystúpil z autosedačky za jazdy, odmietam s ním sama chodiť. Zvažujem kúpu Cybex Palace M fix s pultom a preto sa vás chcem opýtať do akého veku ste ten pult používali a kedy ste už padali len pásmi v aute. Za každú odpoveď ďakujem!

meluela
4. jún 2018

@skumavka na zvliekanie pasov existuje taka spona od besafe, nam pomohla .. na odopnutie ale nepomoze. pultiky su nic moc z pohladu bezpecnosti ale v tomto pripade asi lepsie nez dieta uplne navolno

yanni
4. jún 2018

@skumavka Ak je spravne a pevne priputany a ma pre neho tu spravnu sedacku, nie je mozne aby sa vyvliekol z pasov. Pravdepodobne ma vysoko hlavovu cast a je slabo pritiahnuty. Vtedy nastava nad pleciami "vzudoprazdno" a moze sa prevliect.
Ak do sedacky proportionalen este pasuje, tak by som nemenila. Iba ak za reboarder. Vobec nie za pultikovu.
Aky je vysoky a kolko vazi?

Nasa mala bude mat tri roky a sedi v protismere. Vysukala sa AZ raz a aj to, lebo ju papi nedostatocne pevne priputal. treba riadne pritiahnut. Neboj, nezlomis ho. A treba mu razne, ziadne tutulimutuli, vysvetlit, ze to sa nesmie. Dvojrocne dieta uz velmi dobre rozumie.

skumavka
autor
4. jún 2018

@yanni má cca 91 cm a 12 kg, proporcionalne je tam ok. Hlavný problém teraz je to, že on si skrátka tie pásy odopne, normálne ten silny zámok pásov stlačí a odopne. Bola som aj veľmi rázna, aj poplakal, chvíľu posedel a zas. On sa usmieva a pritom sa odopne. Toto nemôžem riskovať. Preto mi ako jediné riešenie prišla sedačka s pultom...

candii
4. jún 2018

Nas ma 2,5r a pultik stale pouzivame mame cybex pallas 2fix

yanni
4. jún 2018

@skumavka Pultikove sedacky su nebezpecne.

skumavka
autor
4. jún 2018

@yanni prečo? Fakt sa pýtam, nemám šajn.

skumavka
autor
4. jún 2018

@candii diky za odpoveď. Ta Cybex pallas 2 fix je vlastne M fix? Aspoň tak som to pochopila z netu.

candii
4. jún 2018

@skumavka myslim ze je medzi nimi len ten rozdiel ze pallas fix ma tie bocne airbagy alebo ako to nazvat, proti narazu z boku a M fix to nema.

yvana74
4. jún 2018

@skumavka my mame sedacku s pultikom kiddy (kategoria 9-18kg, asi tak nejak), kupovali sme ju v roku 2013 ako vitaza bezpecnostnych testov niekde v nemecku. pouzival syn do cca 3rokov 9 mesiacov (vtedy ju posunul dcerke), inak do 4 rokov by v nej bol podla mna ok, je priemerne velky. teraz v nej cestuje dcerka, ma 2,5roka a predpokladam ze do 4 bude ok.

babi81
4. jún 2018

@skumavka ked mu pasy riadne zatiahnes, tak sa nemoze vyvliect.nasa ma 95cm a 12kg a na kratke cesty pouzivam pultik cybex sirona na dlhu cestu koli bezpecnosti ju dam do protismeu s pasmi.

nela6
21. jún 2018

@yanni preco? Ved su medzi víťazmi testov

yanni
24. jún 2018

@nela6 No preco asi? Nikdy sinencitla tie rozne testy a nezaujimala si sa o ne blizsie? Asi nie, ked sa ti zda, ze je vitaz. Nie je. ADAC a ÖMTC testuju okrem bezpecnosti (crash testy) aj nezavadnost potahov, ergonomiku, lahkost, isofix-nie isofix atd. Potom urobia zo vsetkych bodov priemer a uz to nema velku vypovednu hodnotu. Uz len Isofix dava viac bodov. Akurat, ze sedacky bez isofixu nie su horsie. Isofix nie ej ani tak o bezpecnosti ako o zabezpeceni bezchybneho naistalovania v auto. Vela ludi jednoducho nevie spravne sedacu bez isofixu v aute "zapasat".

Pogugluj si svedske testy. naps. Folksam.

meluela
24. jún 2018

@nela6 zakladne sa da orientovat podla adac/oamtc, ale ked si clovek pozrie blizsie metodiku tak zisti ze tie testy maju vela slabych miest a to aj ked si pozres zvlast vysledky len za bezpecnost bez tych nepodstatnych zalezitosti typu pratelnost potahu. Vysledok spotreibitelskeho testu je silny marketingovy nastroj, preto ma vyrobca velku motivaciu navrhnut sedacku, ktora v nom dopadne dobre hoci v realite je bezpecnost niekde inde.. a zda sa, ze najvypuklejsie je to prave pri pultikovych, kde sa stretlo viacero parametrov, ktore pouzivany test nevie /zatial/ zachytit. Vsetko saozrejme v medziach zakona, kedze stara ece er 44/03-04 norma je taka benevolentna ze prejde snad aj nafukovacka pod zadkom ...

yanni
24. jún 2018

@meluela Ze nafukovacka 😂 Hned jeden priklad. Pouzivame ale len v lietadle. Ale je certifikovana aj pre auta🙉🙈🙄👎

kianka5
24. jún 2018

@skumavka my máme cybex pallas m fix...rozdiel je ten že táto má bočné airbagy a je trošku užšia...ja som ju dcére kúpila hlavne preto že jazdím veľa sama a dlhé cesty a bála som sa že sa mi odopne kedže v kočíku to hravo zvládne....má 2 roky a kopu vôle na pultík....na sedačke je písané že pultík by mal byť do 18kg...a nemyslím že sú nebezpečné ako tu píšu niektoré mamičky...pretože neviem čo na nich by malo byť nebezpečné....

yanni
24. jún 2018

@kianka5 Co je na nich nebezpecne? Asi si sa dobre neinformovala. A myslim, ze sa to tu niekde vyssie uz aj pisalo. Pri nehode, ked sa auto prevrati popripade este naviac aj "gula", napr dolu kopcom, tak ti dieta z neho vyleti dolu hlavou. Dieta je fixovane len v jednom bode (pozri aj tu lietadlovu "nafukovacku" vyssie. je to presne na ten isty system. Naproti tomu, dieta zapnute SPRAVNE 5 bodovym pasom je fixovane z kazdej strany.

kianka5
24. jún 2018

@yanni ano videla som ten clanok...ale koľko je staticticky takych nehod ze sa auto gula dole kopcom??? radsej budem mat dieta v nebezpecnej sedacke, ktora ju uchrani pred pravdepodobnejsimi nehodami...ako ju nemat preputanu vobec....kedze sa dokaze hravo odopnut....tolko moj nazor

yanni
24. jún 2018

@kianka5 A preco sa odopina? Dvojrocne dieta nie je sproste. Treba sa s nim ravne porozpravat. Nasa ma tiez dva roky. Odopla sa raz. A NIKDY viac. Vlastne nie odopla, ale prevliekla. Ale preco, lebo muz slabo pritiahol pasy. Staci rozhovor a uz sa to nestalo. Dobre "zamky" neodopne. Na nasich sedackach mam problem niekedy aj ja a nie to este 2 roche dieta. Aj ked, vymyselnicka to je riadna. Pockaj, trosku podrastie a odopne si cely pas. To zapinanie v aute je totiz na smiech. Malickom to odopnes. najlepsie je, ked si surodenci "robia" srandu a poodopinaju si 3 bodove pasy navzajom. haha

xxxkatka
24. jún 2018

@skumavka namiesto hladania autosedacky, kde sa dieta neodopne a pouzivania pultika do 10 rokov porozmyslaj, ci nie je vhodnejsie sa s dietatom porozpravat a hlavne vysvetlit, ze sa jednoducho odopnut nesmie, pripadne pohorzit, ze ak sa odopne bude nasledovat trest (zakaz niecoho co ma rad a aj to dodrzat). Dvojrocne dieta nie je idiot, aby nepochopilo, ze "toto naozaj nesmiem".

yanni
24. jún 2018

@xxxkatka Este lepsie, mam jendu znamu, tej sa syn vtedy nieco medzi 2. a 3. narodeninami tiez stale vyvliekal a odopinal. Ona toho mala uz plne zuby, jednoducho je to nebezpecne. Ked ani na xty krat neposluchol, odparkovala auto a povedala, pokym toto bude robit, do auta nesadne. Budu chodit do skolky aj spät peso. Ano PESO. Bez kocika, bez nosedia, ani ziadne ine dopravne prostriedky, bus, bike atd. Stacil tento jeden krat. Slapali domov 1,5 hodiny. Dieta revalo ale ona ho ani na roky nezobrala kusok ponies.
Nie, nie je to ziadne tyranie. V tomto veku vsetky deti vymyslaju. Niektore veci sa daju tolerovat ale ja napr vymyslacky v otazkach bezpecnosti netolerujem.

Mimochodom, chlapec ma teraz 8 rokov a od tej nutenej "prechadzky" (inak na obed, ked mal spat a vraj bol faaaaakt ze velmi unaveny) si taketo "cinnosti" uz nikdy nedovolil.

xxxkatka
24. jún 2018

@yanni skvely napad, uplne suhlasim 🙂 Staci raz nazorne ukazat, co horzi ak v otazke bezpecnosti dieta nebude posluchat a neverim, ze priemerne inteligentne dieta nepochopi.

kianka5
24. jún 2018

@yanni veď práve...blbá nie je....len proste si myslí že to je ohromná zábava. Počas hodiny a pol má tak veľa času nato aby to skúšala odopnúť že sa jej to proste podarí...vačšinou chodím dialnicou a fakt nie je kde zastať a zapínať ju....ja som sa rozhodla pre pultík a hoci jazdím veľa nepanikarim žeby mi dieťa zo sedačky vyletelo...ono veľa spraví aj auto ako také....veď nie každé je rovnako bezpečné....pre mňa bola priorita mať ju v sedačke kde nemôže narábať s pásmi a to že čo bude keď havarujeme je len v Božích rukách....pretože aj samotné pásy v aute nie sú zarukou bezpečia. Ja som nehodu prežila a narovinu...niekedy máš štastie niekedy nie...je tak veľa okolností ktoré neoplyvníš a žiadna sedačka neochráni dieťa na 100%. Ale som rada že som videla tie testy s pultikom....predsa niečo natom musí byť inak by sa iné sedačky ani nepredávali 😉

skumavka
autor
24. jún 2018

@xxxkatka môj dvojročný syn je naozaj veľmi šikovný, ako intelektovo, tak aj motoricky, napriek tomu sú veci, v ktorých je to s ním náročnejšie. Alebo skôr práve preto. Netreba mi radiť, ako k nemu pristupovať, je to moje tretie dieťa a jeho dvaja starší súrodenci boli rovnakí. Rozhovory v tomto veku u nas ešte väčší úspech nemali, taktiež systém trestu ako ty vravís - vziať niečo obľúbené nefunguje, pretože dieťa v tomto veku potrebuje následok okamžitý a nie o hodinu dve keď prídeme domov, lebo dovtedy dávno zabudne za čo to je. Okamžitý a logicky následok v aute je jedine zastaviť a nepokračovať v ceste ďalej, čo sa ale nie vždy napr.na diaľnici dá. A tam keď sa ti dieťa odopne, tak ide doslova o život. Môj názor je taký, že sedačky s 5 bodovým pásom majú viaceré nedostatky, neviem napríklad prečo ich výrobcovia nemôžu paušálne vybaviť prackou ako na ruksaku, ktorá by spájala oba ramenné popruhy na hrudi a samozrejme s tým urobiť aj testy. Nie sme sami, ktorým sa dieťa z popruhov vyvlieka. A to ich mal utiahnuté ozaj natesno, čiže niekde inde bude chyba. Čo sa dieťaťa týka, z vlastnej skúsenosti viem, že v určitých veciach musí jednoducho len dozrieť, môžeš dohovárat, trestať, ono musí na konkrétny problém vyzriet, aby si prepojilo súvislosti. A nie je to o výchove. Dovolím si tvrdiť, že mám dobre vychovanu 17 ročnú dcéru a 10 ročného syna, pričom v tomto veku boli rovnaki ako najmenší teraz. No a kým dieťa vyzrie, potrebujem ho voziť čo možno najbezpečnejšie, ratajuc s bežnými situáciami a nehodami, nie hneď s gulajucim sa autom. Pokiaľ je totiž dieťa úplne nepriputane, tak aj jemný naraz v 30km rýchlosti môže skončiť veľmi škaredo.

kianka5
24. jún 2018

@skumavka z niektorých tých rád mi vychádza, že si neviem vychovať deti...moja dcéra bežne so mnou chodí na prechadzky a pochybujem že nejaká dlhšia túra by ju v tom špekulovaní odradila....je proste živá 😂 preto ma napadla ešte jedna vec pri tých pultíkoch treba pás poriadne zaseknúť pod pultík a dotiahnuť...nie nasilu 😉 Raz som na to pozabudla a keď som na dialnici pozrela do späťáka skoro som zinfarktovala....pás mala už cez hlavu....doteraz neviem ako sa jej to podarilo...ale odkedy dávam nato umiestnenie pásu pozor je to ok...už sa nám to viac nestalo😃 má rada svoj pultík sama si ho pýta keď nastúpi do auta...a ked zaspí, položí hlávku na pultík a hotovo, hodinu je kľud 😃

skumavka
autor
24. jún 2018

@kianka5 áno, veď preto som aj tak reagovala, že druhotny výstup niektorých dobre mienenych rád je ten, že máme nevychovane deti. A súhlasím s tým, čo píšeš.

chichi29
24. jún 2018

Nasa ked nemala ani 2 roky sa dokazala sama odputat aj zo Cybexu s pultikom takze pultik nezabrani tomu, aby to dieta neurobilo.

skumavka
autor
24. jún 2018

@chichi29 môže byť. Deti prídu na všeličo. Čakám, čo na to môj 😉

xxxkatka
24. jún 2018

@skumavka to nie je o sikovnosti a inteligencii, to je o doslednej vychove. Tak ako nedovolim dietatu odputat sa zo sedacky, behat si len tak po stvorprudovej ceste alebo nemat prilbu na bicykli ci korculiach, tak z bezpecnostnych dovodov mu nedovolim sa z tej autosedacky odputat. A nie, nebudem cakat, ze dozreje na to, aby si uvedomilo, ze toto sa nema a je to pre neho nebezpecne. Jasne, moze sa stat nieco aj ked mas vsetky bezpecnostne "veci" splnene, ale urcite nebudem vyjednavat s dietatom o tom ci bude zapnute v sedacke alebo nie. Mne sa nedavno v meste stalo, ze som odbacala autom pred vyjazdom na obchvat, davala som to dostatatocne vopred najavo smerovkou, aj napriek tomu si to ujo kamionista nevsimol a v 70 km rychlosti do mna napalil zozadu. Asi si vies predstavit, ako dopadol zadok mojho auta. Nastastie som dieta nemala so sebou, ale keby tam je a nie je priputane alebo sa mi nedajboze odputa pocas jazdy, tak pristane az niekde v Brne. Ja nikde nepisem, ze mas nevychovane dieta, ale pisem o tom, ze v otazkach bezpecnosti dieta ucim, ze sa za ziadnych okolnosti nesmie v sedacke odputat, lebo je to nebezpecne a ak to nebude respektovat bude trest (ten sa da zvolit primerany veku dietata hoc aj ten co napisala @yanni ). Proste necakam na dozretie, nevyjednavam, nehladam 101 bezpecnostny prvok k autosedacke (dieta casom vyzrie na akykolvek) a pod. Moje deti tiez skusali sa odputat. Velmi rychlo pochopili, ze tu sranda s mamou konci. Takze zelam menej vztahovacnosti a viac rozmyslania ako sa da zabezpecit, aby dieta pochopilo.