Môže sa dieťa voziť na prednom sedadle v smere jazdy?

lenka311
30. jan 2011

Ahojte. Som z toho už zúfalá. Môj ex našu dcéru od rozhodnutia súdu vozí na prednom sedadle v smere jazdy od 6mesiaca až doteraz - má 10mesiacov. Nemôžem to nijako dohováraním ovplyvniť a dcéra mi pravidelne po jeho návštevách v noci zo spánku plače a často mi napodobňuje auto. Ak by som sa už konečne odhodlala a zavolala na 158, môžu mu dať dopraváci pokutu, alebo sa to skrátka smie? Má ju v autosedačke ale vedľa seba ako spolujazdca. Veľmi ma to trápi. Mimochodom za 4roky čo ho poznám mal 3autohavárie a pri tej poslednej rozbil auto úplne na šrot. Ďakujem ak mi niekto odpovie.

ela2710
30. jan 2011

@mirka285 ok kukni, my sme nevedeli, kedze mame prve babo ako sa to dava, preto sme si nastudovali cely ten navod...ale teraz vidim, ze zrejme aj ten navod je zly, alebo mozno inym statom to zakony dovoluju? no neviem, ale kedze nemam auto, uz mi je to jedno 🙂

sirinka
30. jan 2011

@ela2710 no ono ani nejde o to, ci sa vajce pohne...ale pri najmensom naraze by malinkemu letela hlavicka dopredu, slaby krcok by to nemusel vydrzat....prave preto sa cim dalej tym viac preferuje vozit deti este do vyssieho veku proti smeru jazdy....lebo jednoducho maju velku hlavicku a krcna chrbtica, svaly nie su este dostatocne silne...
http://auto.sme.sk/c/4857580/volvo-odporuca-det...

ela2710
30. jan 2011

@sirinka ako vravim, mame to tak v navode, a kedze mam prve dieta, naozaj som si ani len nepomyslela, ze by bol navod zly...no nastastie ziadna nehoda sa nestala a uz ani nestane, kedze vajicko uz nepuzivame,

inak neviete poradit daku dobru ale lacnejsiu autosedacku? zas nie za 30 e ale ani za 200 🙂

monika15
30. jan 2011

@lenka311

Na Slovensku sa moze dat Sedacka dopredu ????? Do Auta ????

W O W >.....

neda sa to nejako dat na sud, ze manzel ne nespolahlivy :((((

dajna11
31. jan 2011

na prednom sedadle iba vajíčko aj to v protismere jazdy a musí byť vypnutý predný airbag......inak v žiadnom prípade.

kaktusik007
31. jan 2011

@lenka311 @monika15 moze
ako vravi @juliagregor - ak je dieta vybavene sedacim zariadenim urcenym pre jeho vek tak ano, moze sa aj na mieste spolujazdca prepravovat osoba mensia ako 150cm... pricom ale tu plati par obmedzeni:
1, airbag - akonahle je vozidlo vybavene airbagom, sedacka sa tam upevnit nesmie, resp. je potrebne airbag vypnut/deaktivovat
2, dieta do 9 kg, resp 10kg, resp. take, ktoremu nepretca hlavicka viac ako 2cm z vajicka, by malo byt prednostne v tejto autosedacke, a umiestnene PROTI smeru jazdy --- kvoli fyzike, ma slaby krk, a nasledkom narazu (prudsieho brzdenia) by si zotrvacnostou mohlo ublizit - po smeru jazdy sa smie dat dieta len ak ma viac ako 9kg a az vtedy, ked samotne udrzi hlavicku, a odporucanie je vymenit za takuto autosedacku co najneskor
3, v zakone je ale aj uvedene, ze pokial je miesto na umiestnenie autosedacky v zadu, a neohrozuje to bezpecnost a plynulost premavky, je povinnostou vodica prednostne pouzit na umiestnenie autosedacky taketo sedadlo vzadu - a nie na mieste spolujazdca

prelozim:
odsek 1, a 2 su myslim jasne, k odseku 3 - su auta, kde su sedenia iba vedla sofera (pick upy, a podobne s nakladnym priestorom vzadu --- tu je logicke ze autosedacka bude umiestnena vedla vodica..... pri normalnom osobnom aute by sa malo dieta v provom rade umiestnovat dozadu --- avsak: ja osobne taktiez chodim tak, ze krpateho mam na mieste spolujazdca - je sice pravda, ze ma policajti este nezastavili, ale ak ano a by im to vadilo, budem trvat prave na tom, ze pre bezpecnost a plynulost cestnej premavky je daleko lespie, ked na maleho vidim, a mam ho poruke, a on vidi na m na, akoby mal sediet vzadu a ja sa za nim otacat (pretoze kazda mamicka vie, ze su situacie, kedy zial neriesime uplne ako prvu premavku ale ako prve dieta.... 😒 som presvedcena, ze by mi na to ziaden policajt nemal co povedat a ze tuto svoju pravdu by som si v ramci vyhlasky obhajila.. na druhu stranu vsak musim povedat, ze akonahle ide s nami v aute dalsia dospela osoba, maleho umiestnujem dozadu.

@lenka311 v tvojom pripade by som riesila ( a to ako nechapem, ze to riesis az teraz, po 4 mesiacoch) preco polrocne dieta vozil v smere jazdy!!!! to bol hlavny problem... a ono aj stale asi je, kedze mala je vo vajicku.... ked je rozhodnutim sudu zverena jemu (resp. povolene navstevy) uz davno si mala dat jemu list do vlastnych ruk ze takto vozit dieta nebude (zvysuje riziko urazu a nie je to v sulade so zakonom) a pripadne si mala dat na sud ziadost o predbezne opatrenie, aby mal zakaz s nou takto viest motorove vozidlo!!!!!
moj nazor, takto by som to riesila ja... ked teda ex je mag.r a nedokaze pochopit, ze takto ohrozuje zivot vasho dietata

sirinka
31. jan 2011

@kaktusik007 iba doplnim...ak sedi dieta v sedacke na prednom sedadle v smere jazdy, airbag vypnuty nemusi byt....to plati iba pre vajicka....sedacky otocene proti smeru...

juliagregor
31. jan 2011

sedenie detí v aute som riešila z dôvodu, že sa nám nezmestili 3 sedačky vedla seba, nedali sa nám upnúť...
jeden by mohol sedieť aj vpredu, ale je to najnebezpečnejšie miesto v aute, aj to bol dôvod, prečo sme nakoniec kupili väčšie auto...
aj vajíčka som vozila vzadu, ked som šla len s malými...dajú sa kupiť spätné zrkadielka a vidíte na deti, ked sú otočené dozadu...

kaktusik007
31. jan 2011

@juliagregor
statisticky najnebezpecnejsie miesto v aute je diskutabilne, vacsina crash testov sa robi na celny naraz, pricom drviva vacsina soferov (zial najma malych aut) ma pud sebazachovy a auto vytocia a tym su ohrozeni jazdci na zadnych sedadlach.... auta ako take su projektovane prave najma na celne narazy..... a bocne narazy sposobuju najviac smrtelnych urazov, resp. fakt tazkych..... ale je to narocne, ked vidis ze sa na teba niekto ruti v tvojom pruhu, nespanikarit a nevybocit auto s cielom predist narazu..... su to stotiny sekundy na rozmyslenie sa.... ale ak sa da, treba mat na pamati prave ten celny naraz a to, ze tie auta su stavane prave na to....
aj ked je usmernenie vyhlaskou ze ak sa nevojdu tri autosedacky vedla seba je mozne jedno dieta priputat iba pasom ak ma nad 3 roky, ale detto by som kupila radsej vacsie auto ako takto riskovat 🙄
moznost aby som ja sedela vzadu ked manzel bude soferovat, uz sa vzadu budu vozit deti....

juliagregor
31. jan 2011

@kaktusik007 nemala som ešte haváriu, tak ozaj neviem čo by som robila a ko sa zachovala...len ten pás je podla mna dosť nebezpečný...naivne som si myslela, že starší bude v podsedáku, ale je to nebezpečné, nemá chránenú hlavičku, tak sme kupili ešte dalšie autosedačky od 15 do 25 kilov...
myslím, že čelný náraz je najhorší, lebo sa zrátavajú rýchlosti ...neviem možno trepem 😎

kaktusik007
31. jan 2011

@juliagregor trosku som s dopravnymi nehodami pracovala, preto to viem... a tiez mam "stastie" na dement.v ked som za volantom, vzdy totiz som stretla takych, ktori mi sli z vedlajsej na hlavnu, alebo nerespektovali cervenu ked mali, a podobne - takze to ma naucilo riadne soferovat a cakat fakt necakane 😉
celny naraz sa moze javit ako najhorsi, ale - crash testy su vsetky riesene na celny naraz (si pozri akukolvek simulaciu, vsetky auta narazaju do prekazky / steny priamo) a ono aj samotne auto ma tak upravenu konstrukciu, aby pripadny motor (kufor) tlmil ten naraz a rozlozil ho (trosku treba poznat aj konstrukciu vozidiel 😉 ) .
naproti tomu - ak je naraz bocny, odnesu si to dvere, pricom vyztuha bocnych dveri fakt nic moc.... pri celnom naraze si to odnesie auto - je pravda, ze potom to uz maloktore rozchodi, pretoze ak sa ti posunie motor, tak je to totalna skoda - neopravitelne, resp. opravitelne za cenu tak isto stareho auta z bazaru 🙂 ).
pri bocnom naraze si to odnesie clovek --- pretoze to auto tam ma fakt len tie dvere a tu vyztuhu, ktoru este k tomu tie lacnejsie auta hodne fusuju..... 😒

juliagregor
31. jan 2011

@kaktusik007 dakujem, má to logiku 😉 poštudujem...ma to zaujíma 😉
a mm mi povie, že preberáme len hluposti 😎

vroni
31. jan 2011

@kaktusik007, prednostne umiestnenie sedacky vzadu posledna novelizacia vyhlasky zrusila.
Takze sedacka moze byt umiestnena na ktoromkolvek sedadle bez obmedzenia. Jedine pri vajickach proti smeru jazdy je treba deaktivovat airbag (pri väcsich sedackach je to logicky nezmysel - aj ked dlho v predpisoch bol) Takze ano, dieta moze sediet (v sedacke) na prednom sedadle.
Vacsina vajicok sa da nakliknut aj po smere jazdy, ja by som tak svoje dieta nevozila, ale da sa to a nie je to zakonom zakazane. Okolo roka uz dieta vojde len do beznej sedacky (resp. nevojde do vajicka), ktora sa zapina po smere jazdy (su aj vynimky, ale tie som este v nasich koncinach nevidela)

aliza
31. jan 2011

@ela2710 na milion percent sa nemoze davat vajicko v smere jazdy, ten navod je chybny, treba to ist reklamovat! alebo kontaktovat priamo vyrobcu

lenka311
autor
31. jan 2011

Ďakujem za odpovede, bála som sa, že s tým nič nenarobím a môžem len tŕpnuť ďalej, nech mi prestane po ich výletoch v noci takto hrozne plakať a aby nehavarovali. Sedadlo vedľa vodiča má taký výstižný názov - sedadlo smrti a môj ex je fakt na jazdenie blázon. Stále platí pokuty za rýchlosť - brigádoval kedysi ako taxikár a ešte tie havárie. Ja sama som sa s ním jednej zúčastnila.
Hrozne ma to štve, ani neviem opísať ako sa o ňu bojím, keď ju má tatko. Keď si zoberiem ako hrozne ju nechcel a ako bojoval, nech ju nedonosím či už po dobrom - potrat alebo po zlom je jeho záujem naozaj zaujímavý. Čo najmenej mi platiť a čo najviac s ňou byť. Má ju každý víkend, plus každý druhý štvrtok a domov ju nebráva, len ju tých 5hodín vláči v aute. Má to rozdelené na 2hod a 3hod, keďže ju kojím. Domov to má ďaleko 120km.. Škoda reči.

kaktusik007
31. jan 2011

@juliagregor 😀 😎 tu vo fore sa najdu aj zaujimave veci... obcas 😉
@lenka311 na toto ti poviem jedine - ten chlap robi vsetko preto, aby ti ublizil, a je mu jasne, ze ked ma malu, tak je na koni a cez nu ti ublizit teda vie 😒 neznasam takychto ludi.... a je jedno, ci to robi muz ci zena, je to detinske a totalne hlupe, mstit sa byvalemu partnerovi prostrednictvom dietata!!!! 😠 😠 😠

lenka311
autor
12. mar 2011

Stále ju vozí na tom prednom sedadle vedľa seba... Mňa tu asi raz šľaktrafí... Keby ste vedeli ako mi v noci plače... Minulý víkend tu bol s matkou, aspoň ju mali vzadu... Ako kľudne mi spala 🙂 🙂 🙂 . Neexistuje na tomto fóre nejaká pani, čo má za muža dopravného policajta, alebo je ňou sama? Ja už fakt neviem..

habibi78
13. mar 2011

@lenka311 na prednom sedadle jedine v protismere a s vypnutymi airbagmi, nie v kazdom aute sa vypnut daju.....
ak by ho nacapali policajti ze vozi dieta tak ako spominas, tak by dostal dooooost mastnu pokutu, nehovorim o pripadnej kolizii..... nedajboze.....
prepac, ale to musi byt iny debil........ 😠 😠 😠 😠 😠

gzzzl
8. júl 2012

ahojte, odpoved na otazku, ci moze moje dieta sediet v predu, ked sme same na ceste -v autosedacke- nenasla...

Je to aj paradox, jasne, v predu nieje tak bezpecne ako v zadu, ale co ak som na D1ke a moja dcerka spi v zadu v autosedacke, a hlavicka jej visi pomaly pri pupku???? co potom? kolko krat musim zastavit, vystupit z auta, aby som ju "napravila"?

Druha vec je, ze mame taku "ohromnu" autosedacku, ktora sa prisposobi sedadlu auta - predneho, kde si mozete polohovat aj na spanie - to sa zo zadnymi neda, tak preco ma tato autosedacka taku funkciu. Podotykam, ze stala 200 eur, je to novy model 2012...

Ked bola moja malinka vo vajicku, v predu, citila som sa bezpecnejsie, lebo som ju videla, otacat sa za jazdy, ked sa vam dieta rozplace, nie je vobec bezpecne...

anjelicek26
8. júl 2012

@gzzzl - ja som Sasku vozila aj vpredu (kategoria 9-18kg), mala som cabrio, to sa nedalo inak. Airbagy zapnute, sedacka kvalitna, vyvysena - takze hlavicka vo vyske dospeleho cloveka, sedadlo auta posunute uplne dozadu. Takto dieta bude rovnako chranene airbagom ako dospely. Extra som volala vyrobcovi, ako toto idealne riesit. Na ich infolinke mi povedali takto je to v poriadku. Pri vajicku musis airbag vypnut, inak vrazis dieta do sedadla - co ale nie je pripad sedacky otocenej po smeru jazdy.

Inak len tak btw. cena autosedacky ti este o kvalite nic nepovie... a otacat sa za jazdy skutocne nie je bezpecne - ale na to staci kupit pridavne zrkadlo - montujes ho vzadu a krizom cez auto vidis na dieta.

gzzzl
14. júl 2012

@anjelicek26 vdaka za radu :D... no v nemecku nieje problem mat dieta na prednom sedale v autosedacke...ale tu su ine zakony... a ja mam trojdverove auto, takze aj vzadu sedacky, co znamena, ze mam moznost moju malinku dat dozadu, nie aby pan policajt sprtal tymto smerom....

graceful9
14. júl 2012

ženy, teraz budem za absolútneho diletanta asi, ale,,,,keď sa dieťa vezie v PROTISMERE jazdy, je chrbtom k čelnému sklu, hej? tak má sedieť v predu, pokiaľ viem,,,,ale vzadu má sedieť v smere jazdy? my sme našu tak vozili, ale teraz som googlila a našla som obrázky detí vo vajíčkach na zadných sedadlách v protismere aj vzadu,,,,tak ja teraz neviem,,,

aduskatt
14. júl 2012

fundovana odpoved.mam doma odbornika..takze pokial to nie je vajicko, ale klasicka autosedacka, dieta do 12 rokov a osoba nizsia ako 150 cm nema co robit na prednom sedadle.........

annalena
15. júl 2012

@graceful9 vajicka sa vzdy upinaju v protismere jazdy, cize chrbtom dietata k celnemu sklu, dieta pozera do sedacky...je jedno ci vajicko upevnujes vpredu alebo vzadu. ak ho mas vpredu plus treba vypnut airbag.
sedacky od 9 kg sa daju kupit v smere aj v protismere jazdy.
ja som dieta vpredu nevozila ani vo vajicku a nikdy by ma nenapadlo tam vozit ani ine dieta mladsie ako 12 rokov , 😠 tak ako pise @aduskatt. a to mam za sebou s dietatom odjazdenych tisice kilometrov.

sisaka
15. júl 2012

moze, ale osobne by som tam svoje dieta nikdy neposadila, dcera si tam sem tam sadne a to uz nema 2 ani 3 roky, ale 13 a je vyssia a tazsia ako ja 😉, ale sedi tam len na kratke vzdialenosti a nie na dialnice, na "sedadlo smrti" svoje dieta neposadim ( btw v obidvoch nasich autach mame airbagy a jedno z aut je dokonca mercedes s vybornymi bezpecnostnymi prvkami, no i napriek tomu, tam dieta neposadim)
dieta vo vajicku musi sediet VZDY v protismere.
Ja mam na sedadle spolujazdca napisane - airbag moze sposobit vazne ublizenie az smrt dietata, najbezpecnejsie miesto pre dieta je na zadnom sedadle, nikdy neposadte na predne sadadlo dieta v protismere i ked su v aute namontovane najmodernejsie airbagy, treba sa teda riadit aj pokynmi vyrobcu auta i ked ako som uz pisala, male deti tam odmietam posadit bez ohladu na to, co na to vyrobca auta hovori.

graceful9
15. júl 2012

@annalena ja by som dieťa do predu tiež nikdy nedala,,,,mne išlo len o ten zadok,,,

gzzzl
24. júl 2012

@graceful9 no to bol aj moj nazor, pokial som nebola na dialnici (hlohovec-baa) a mala mi zacala vracat... kocky, to bolo hrozne! nemohla som zastavit, nemohla som malu pohladit, ukludnit, a ani sa otacat... odvtedy som ja zmenila nazor. Prajem kazdej mamine s drobcami vela stastnych km!

Inak podla zakona 556 / 2006 dieta moze sediet aj v predu, ked je v adekvatnej autosedacke, ktora je priputana... tuto informaciu mame od kamaratky, ktora ma znameho policajta na dopravke...

graceful9
24. júl 2012

@gzzzl ja som to v aute kontrolovala a máme tam značku na sedačke, že nesmie sedieť v protismere jazdy 😨

gzzzl
24. júl 2012

@graceful9 aha, vidis, tak to som ani nepostrehla...idem pozriet... :(

graceful9
24. júl 2012

@gzzzl no aj u tety som si to všimla, nám sa navyše nedajú ani vypnúť airbagy,,,,