Nákup autosedačky. Ktorá značka je najlepšia?

siste
28. apr 2007

Ahojte 🙂
Rada by som vedela aké mate skúsenosti s autosedačkami zn.Recaro a Concord.
Ktorá značka a typ autosedačky je podľa Vášej skusenosti tá najlepšia.
😝 Hladám autosedačka v kategórií 9-18kg alebo 9-36kg.

tilly
4. jún 2007

tak o našej veľkosti v prvom roku sa baviť radšej ani nebudem, už len pôrodná veľkosť 4440 g a 55 cm hovorí za seba, teraz už domi veľkosťou zapadne medzi rovesníkov, ale do takého 10 mes. bol suverénne najväčší...

tilly
4. jún 2007

franti a to je vajičko od CAM a NEO NATO asi najväčšie 😀

franti
4. jún 2007

tilly...no samko ked sa narodil nebol nejako velky...myslim, ze bol normalne velky 3400g, 47cm. 🙂 ale potom sa to rozbehlo...kazdy mesiac viac ako kilo hore, takze sme prerastli snat vsetkych rovesnikov 😀 , ale po roku sa to spomalilo a uz tiez zapadneme medzi rovesnikov 😉 a tu sedacku sme menili este pre dovrsenim jedneho roka, ako som uz pisala.
vazne su Cam a Neo Nato najvacsie? 😕 to som nevedela 😉

tilly
4. jún 2007

suseda mala 4200 g pôrodnú váhu a cam vajíčko mala do 15 mesiacov 😉 celkovo, keď som to porovnávala, tak tie cam boli asi jedny z najväčších

hanka274
5. jún 2007

hej, hej, deti su rozne, my sme z tych mensich.
Ja som len chcela, spytam sa konkretne napriklad tilly:
My mame este teraz tiez PP primmo viaggio, ale uz sa chystam vymenit, takze po roku. sme z tych mensich, ale to ti naozaj Dominik v 4 mesiacoch bol taky velky-teda ako my v roku? no a to nam hlavicka este netrci. Nozky uz pomaly hej, ale hlavicka este nie. No a vy uz v 4 mesiacoch? Ja neviem, myslim, ze to dobre "meriam", v albume mam foto Hani v sedacke. Dik.

tlapicka
6. jún 2007

ahoj mamci, mala ma skoro 8 mesicu a vozime ji do nemecka kazdy mesic v cam bye buy. podle me by ji mela nenavidet, ale opak je pravdou.Proto vrele doporucuju vsem maminkam, ktere zvazuji tuto kategorii. Uz jsme ji koupili roemer king plus 9-18, ale i kdyz je polohovaci, proste tam ten mrnousek sedi, malo platny.... chceme, vydrzet co nejdyl s vajickem, je urcite pohodlnejsi i kdyz roemer je zarucene bezpecnejsi.

hanka274
11. jún 2007

no ja som dnes bola v BA na Dunajskej v obchode for baby...jejda, mne je vzdy zle z toho predavaca...aj vy mate niektore taky "zazitok z vstupu do tej predajne"??? Bola som tam druhy krat. A to som si po prvej navsteve´povedala ze uz tam nepojdem. Ale isla som. Prvy krat poslal moj kocik (zn. PP) kade lahsie, a ked som sa ho pytala ze preco si to mysli...lebo to len sama Inglesina a nemecky BABY...tak mi povedal, ze preco by ponukal ine ked moze"Mercedes"...tak 😝 . Ved ja viem, ze su to dobre znacky, ale PP je tiez nejaka znacka...
A dnes ked som sla nerada opat tam, kvoli autosedackam...tak som sa pytala konkretne ci maju nejaku znacku, ktora sa dava po vajicku a dava sa v proti smere jazdy. Tak ma vysmial, ze kde som to pocula, ze je to nebezpecnejsie ako v smere jazdy. No ja som o tom pocula-bud v TV, radiu, ze sa snazia vyrobcovia vyrabat tie sedacky najmensich skupin, okrem 0+, v proti smere jazdy. Neviem ci uz, alebo sa o tom len rozpravalo. Naozaj neviem. Ale zastavam nazor, ze v protismere jazdy je to lepsie. Ja neviem staci si predstavit kam leti po naraze telo...nie??? Tak neviem ci som blba, alebo preco je lepsie v smere ako v proti smere...ked samotne vajka su take...no nechapem.
No ale ponukol mi Recaro-ze to je jedina sedacka-proste fajn. Baby vam poviem, takou formou povyseneckou mi to ponukal, ze poviem uprimne, keby silente nenapisala prispevok, tak ho poslem do riti a odidem. Hrozne. Takze iba kvoli nej si idem pozriet tie Recaro, ale urcite nekupim u nich, aj keby mi dali zlavu.

A vraj concordy vobec nie su dobre, pcha... 😅 😅 😅
Mohla som mu povedat, a co keby ste vy mi sam drzal moje dieta? Asi vase ruky a vnutorna sila je nadludska a ste mr.big boss. Blbec jeden!!!! Uz som parkrat pocula o tej predajni-resp. o predajcoch, asi to je on. 😠 🙄

elliana
11. jún 2007

hanka, jednanie niektorych blbcov neovplyvnis, bohuzial...
Co sa tyka sedacky v protismere jazdy, ja mam sedacku 0-18 kg a este stale ju mam tak. Ale ono to uz casom asi nepojde koli nozickam dietata, obcas ich ma Zoja uz vystrcene dohora, ako antenu, predsa len, ked sa otoci v smere jazdy, ma viacej miesta na nohy

hanka274
11. jún 2007

eli, to je ta od 0+, lenze som pocula o 1+ ci ako, tie po vajickach co nasleduju....no ale ozaj zavazil ten prispevok o Recaro, predsa rychle auta...neviem asi kupime tu 9-36 Recaro, ale kde v BA? okrem tej Dunajskej-Rajskej 🙄 🙄 🙄

tlapicka
11. jún 2007

hanka: roemer sedacky se daji pouzit proti smeru jizdy, ale pouze v aute ktere ma tyto sedadla. jsou to vetsi vicemistna auta vany. Ale na sedadlo ve smeru jizdy davat vetsi sedacku proti je technicky asi nemozny, ackoli by to bylo bezpecnejsi...

hanka274
11. jún 2007

ja mam ale na mysli variabilne autosedacky, do 13 kg sa davaju v protismere, a od 13 sa davaju v smere jazdy. Jedna sa o 1 ks sedacky. Ona sa proste otaca potom od 13kg. A ta ta Ultimax je. Nemyslim tie vacsie, kat. 2 a vyssie, to je jasne, tie idu len v smere jazdy, alebo dame nozky do kufra 😀 😀

4a
18. jún 2007

Kdyby jste to náhodou nečetli, je to z MFD, 13. 6. 2007:

Tři ze čtyř dětí jezdí ve špatně upoutaných autosedačkách. Vyplývá to z průzkumu v několika evropských zemích, který si zadal jeden z předních výrobců autosedaček v Evropě.

"Špatné upoutání přitom může mít stejné následky jako jízda bez sedačky," míní odborník přes dětské autosedačky Petr Wessely.

Autosedačky používá v Česku víc než 70 procent všech řidičů. Nařizuje to nový silniční zákon. Právě od jeho účinnosti se zájem o sedačky zvedl, potvrzuje prodejce. Stále se ale stává, že rodiče sedačku špatně připevní v autě. Pokud má dítě sedačku špatně upoutanou, může v případě nehody vyletět nebo mu může špatně vedený pás poškodit třeba žebra, popsal Wessely.

Průměrné ceny se pohybují mezi 1000 a 5000 korunami. Jsou ale i modely, které špatné upevnění vylučují. Takové stojí i dvakrát více než dražší běžné typy.

"Zákazníci se dělí na dvě skupiny. Část rodičů dá přednost tomu, aby dítě bylo v bezpečí, sledují testy a nakupují ve specializovaných obchodech. Druzí chtějí pouze udělat zadost zákonu a koupí si prakticky cokoliv," řekl Wessely. Dodal, že přibývá těch, kteří si raději připlatí.

Jakou sedačku?
Především je zapotřebí mít sedačku homologovanou českými úřady. Tyto sedačky jsou českými úřady vyzkoušeny a otestovány. Jak je poznáte? Sedačka na sobě musí mít tzv. zkušební značku, která obsahuje:

jméno výrobce, jméno produktu
použitelnost v automobilech
váhový rozsah a rozsah použití
písmeno s číslem v kroužku je zkušební symbol a kód země (E8 - ČR, E1- Německo, E4 - Itálie...)
číslo zkušební značky (první dvojčíslí udává současnou verzi normy / 03/- sériové číslo
Sedačky jsou většinou Universal, tedy se smí používat ve všech automobilech. Pak se ale vyskytují také mnohem bezpečnější sedačky ISOFIX. Při této technice je speciální sedačka jednoduše zasunuta do uložených západek ve voze. Montážní chyby při této technice jsou prakticky vyloučeny. Je-li to ve Vašem autě možné, měli byste sedačku standardu ISOFIX používat.

Základním kritériem pro výběr je váha dítěte. Proto jsou sedačky rozděleny do skupin od 0 až III, které odpovídají určité váhové kategorii (0-13 kg, 9-18 kg, 15-25 kg a 22-36 kg). Orientačně jsou také uvedeny věkové hranice.

Správné upoutání
Sedačka nesmí být v pásu položená volně. Musí být jím zychycená v nejzažší možné poloze, aby měl pás možný prostor pro zachycení rázu. Se sedačkou by správně nemělo být možné ani pohnout. Také dítě nesmí být v pásech upoutáno příliš volně. Pod pás se vejde pouze dlaň ruky. Pásy nesmí jít přes krk. Ideální poloha bederní části pásu je mírně nad ohybem těla.

Velkou chybou, která je však i postižitelná zákonem, je instalace dětské sedačky na sedadlo spolujezdce proti směru jízdy, pokud není vypnutý airbag. Při nárazu by se tento záchraný systém vystřelil a dítě v sedačce by "přibil" obličejem k opěrce hlavy.

hanka274
19. jún 2007

4a, dakujeme!
...dokaze ma inak riadne vystret ked vidim autosedacku na prednom sedadle. Niektory ludia nerozumeju asi pojmu "sedadlo smrti".... 😲 😲
Napriklad aj moja znama, nedokazem jej to vyhovorit...vravi, ze jej dieta place ked ju nevidi 😠 ...no tak fajn, teraz ju vidi, ale ked sa nieco vaznejsie stane, dieta bude z nich dvoch prve co bude mrtve...ja som si odzaciatku malu vozila v "najbezpecnejsom mieste" v aute-to je vpravo vzadu, teda za spolujazdcom-vraj....zo zaciatku pomrnkotavala, ale zvykla si. Musela....pre jej bezpecnost 😉 😎

prada
19. jún 2007

Hanka274, bohužel já s tebou nesouhlasím... podle mě, je v dnešní době sedadlo smrti jakékoli-v tom dnešním provozu! Naopak znám asi 5 případů, kdy člověk dle tebe na sedadle smrti přežil a odnesli ti vzadu. takže si myslím, že je to celkem jedno, když se to má stát, tak se to stane(můj názor).
Jinak já když budu jezdit s mimi sama, tak ho budu mít taky vedle sebe.

hanka274
19. jún 2007

prada, o tom sedadle sa to vseobecne hovori....tak asi na tom nieco bude.
Samozrejme je kazdeho osobna vec kde si bude vozit dieta. Je takisto vseobecne zname, ze zadne sedadla su bezpecnejsie ako predne. To snad bude zachvilu vediet aj moja mala... 😉

prada
19. jún 2007

Hanko, vím, že se všeobecně hovoří o předním sedadle jako o sedadle smrti a máš pravdu-je to každého věc, kde bude vozit mimi.

sue
19. jún 2007

Sedadlo spolujazdca je sedadlo smrti, preto, že v prípade čelnej zrážky alebo predného nárazu vodič automaticky v pude sebazáchovy (ten sa potlačiť nedá...) strhne volant tak, aby menej ublížil sebe - navyše, hoci sa to nezdá, vodič je istým spôsobom chránený volantom...
Čo sa týka osôb na zadných sedadlách, autonehody bývajú tragické pretože doteraz sa málo dospelých pripútáva na zadných sedadlách a o deťoch to platí podobne... (viď Lady Di...)
Osobne - radšej kúpim dieťaťu drahú hračku - napr. teraz obľúbenú simuláciu volantu a vydržím nejaké mrnčanie ako keby som si potom mala niečo vyčítať 😔

prada
19. jún 2007

vždyť jsem psala, je to věc každého z nás...

hanka274
19. jún 2007

sue, presne, odborne napisany moj prispevok 😀 . Presne ako pises, aj ked je to pre vacsinu znas zanedbatelne, napriklad aj pre mna-vzadu sa nepriputavam-priznam sa, je to dolezite, a o tom volante to je pravda, vodica tam ma co chranit, ale spolujazdca nic, tam nic nieje...a dokonca pre dospeleho-ak nieje priputany, je nebezpecny airbag-ten splni svoj vyznam len pri priputani sa. V opacnom pripade zlomi vazy a clovek je minimalne na vozicku ochrnuty... 😲 ☹

dendisa
19. jún 2007

holky, jak (ve směru vs. proti směru jízdy) a kam (za řidiče, úhlopříčně od řidiče) budete instalovat autosedačku? Jsou nějaká pro a proti, bezpečnostní pravidla? Díky.

sue
19. jún 2007

Dendisa - všeobecne výrobcovia automobilov, sedačiek, lekári odporúčajú sedačku proti smeru jazdy tak dlho ako sa len dá a samozrejme na zadné sedadlo, vraj najbezpečnejšie miesto je za sedadlom spolujazdca...

prada
19. jún 2007

dopředu jedině proti směru jízdy. a pak záleží jako budeš mít autosedačku-my máme na instalaci proti směru jízdy(takže i vzadu). Já pokud budu jezdit svým autem tak ji budu mít vpředu. Pokud pojedeme s manželem, tak musí být vzadu(v rodinném voze máme vpředu airbagy) a já budu sedět s mimi vzadu a sedačku budu mít za řidičem, protože musím vidět na cestu a nesnáším místo za řidičem.

dendisa
19. jún 2007

já žila v domnění, že nejbezpečněji je za řidičem (při nehodě podvědomě stáčí auto tak, aby nedošlo k nárazu na jeho straně)

prada
19. jún 2007

teoreticky nejbezpečnější místo je za spolujezdcem...

sue
19. jún 2007

Dendisa, to áno, lenže percento bočných nárazov z vodičovej strany je o dosť väčšie ako zo strany spolujazdca...

hanka274
19. jún 2007

samozrejme vzadu, ale ci za spolujazdcom alebo za vodicom...vraj ako pisala sue za spolujazdcom, ale tvoje slova su tiez na rozmyslanie, takze fakt neviem...ale urcite vzadu...

skaredka
19. jún 2007

ahoj,
tak ja uz jsem sedacku koupila, ale dnes jsem do ni nasi Samusu posadila (doma v obyvaku) a zda se mi, ze ji az bude vetsi budou rezat pasy do stehen. S tou pozici, tady si nechavame sedacky instalovat na policejni stanice a tam mi rekli, ze nejlepsi a nejbezpecnejsi pozice je uprostred. Nevim sice proc, ale kdyz mi to rekl polda, ktery specializaci na instalovani autosedacek tak mu budu verit. Jinak ta sedacka co jsem koupila je od 2.5kg do 45kg. Takze az do8-9 let. Coz je super, ale jeste se asi podivam po jine a tuhle vymenim. Jinak v albu mam foto, jestli se chcete podivat.

hanka274
20. jún 2007

skaredka, pravda, moc mi to nieje po "chuti", ze do stredu....no ja neviem...a este polis povedal... 😖 . ved si predstav buracku zpredu(co teda byva najcastejsie), ved to dieta skonci na ceste pred autom...

hanik
20. jún 2007

hanka, tak kdyz bude sedacka dobre pridelana, tak by nemela skoncit na ceste pred autem ale stale na prostredni sedacce. 😉 ..jinak i kdyz sedis za ridicem ci spolujezdcem a jsi nepripoutana, tak vylitnes mezi prednimi sedackami do predu ani nevis jak. 😒 ☹
skaredka, ja bych si typla, ze je to z duvodu, ze i kdyby si mela bocni naraz, tak je dite dostatecne z obou stran od pripadnyho zmackani plechu 😕 😉 ..tot jen muj typ ..zatim zadnou zkusenost nemam a ani nevim, kam budu mimco upevnovat. 😅

..kazdopadne pri nekterych nehodach nepomuze bohuzel ani svatej a pripoutani nejlepsimi pasy co jsou. 🙄

4a
20. jún 2007

skaredka, holky,
jen tahle autosedačka nejde doprostřed připoutat, neb se poutá horem i dolem. A ve většině aut, je uprostřed jen pás, který poutá kyčle, ale už ne vrch těla, tak jak je to když sedíte na boku. Pás je z vrchu. Teda pokud nemáš uprostřed auta sloupek. Si z teme musel dělat srandu. Nahoře jsem zkopírovala poslední info o autosedačkách, třeba si to přečti.
Hanka má pravdu, při bouračce ti dítě vylítne prostředkem, i s autosedačkou 😒 , neb není dostatečně upevněná.