Ako a čo vybaviť pri výpovedi v tehotenstve?

momacek
21. apr 2009

Ahojte, pracujem v jednej firme ktora krachuje a mam vypoved. ake papiere potrebujem co si mam vypytat aby mi prichystali? vsetko co budem potrebovat na vybavenie materskej a vsetko okolo toho? tarmin porodu ma, 4.8. a nechcem ist na marodku, citim sa velmi dobre a mam aj brigadu takze nebudem byvalemu zamestnavatelovi robit napriek.

momacek
autor
21. apr 2009

nik mi nepomoze?

lienocka235
21. apr 2009

no klasicke papiere, vypoved zapoctovy list po vypovedi sa prihlas na UP.

gapa
21. apr 2009

mamacek,
ak už od ukončenia tohto PP nebudeš do nástupu na MD inak nem.poistená (iný prac.pomer), tak tiež "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku". Nárok na materské si budeš uplatnovať v ochrannej lehote v SP podla sídla zamestnávatela. No a k žiadosti budeš potrebovať potvrdené toto potvrdenie.
Materské sa ti vyráta z rozh. obdobia, ktoré sa zistí ku dnu skončenia PP, takže predpokladám z r.2008. 😉

kristina11
22. apr 2009

Ahoj prosim o radu.
Bola som zamestnana 1 mesiac, otehotnela som, isla na PN a z prace som dostala vypoved. Momentalne som stale na PN. O 2 mesiace mam termin a neviem co dalej robit. Neviem ci mam po odchode z nemocnice, teda po porode ohlasit skoncenie PN na socialnej poistovni, alebo treba vybavit nieco skor? Treba aj nejaky papier na matersku aj ked som nezamestnana a materska mi nevychadza? Ja myslim, ze nie ale dr ma stale presviecal ze ano.

gapa
22. apr 2009

kristína,
predpokladám,že si aj tak budeš musieť dať žiadosť o materské na SP, ale to sa najlepšie informuj na UPSVaR odbor sociáln.vecí a rodiny. Tam budeš potom po pôrode žiadať o rodič.príspveok (lebo ako píšeš, na materské nárok mať nebudeš, ak si nebola aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nem.poistená). Predpokladám, že ti dajú tlačivo pre sociálnu poistovnu, kde ti musia potvrdiť, či máš alebo nemáš nárok na materské. Toto potvrdenie najlepšie hned dať na SP spolu so žiadosťou o materské.

No vlastne na tom UPSVaR nech ti povedia, či budeš potrebovať to potvrdené tlačivo zo SP a tiež ti povedia dalšie veci, čo budeš potrebovať (možno aj potvrdenie zo SP od manžela).

Na PN môžeš byť až do 6týždnov po pôrode, ako som čítala z príspevkov od mamičiek. Ak by ti PN netrvala, tak mám obavu, že by si si musela až do pôrodu platiť sama zdrav.poistenia, lebo neviem, či by ťa zaevidovali na Urade práce. LEbo zdrav.poistená štátom môžeš byť bud ako poberatel nemocenského alebo ako uchádzač o zamestnanie (síce čítala som aj taký prípad, že zaevidovali aj mamičku 6týž.pred PTP, aj ked sa musela o 2týždne hlasiť, až potom už nemusela.)
No lepšie aj finančne by bolo pokračovať v PN až do tých 6týždnov po pôrode. Neviem, či sa to vylučuje s tým, že by ťa lekár nechal na PN a dal ti aj žiadosť o materské???

kristina11
23. apr 2009

gapa velmi pekne dakujem, skocim na ten urad.

mackulka
28. apr 2009

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či môžu ako dôvod počas tehotenstva udať finančnú krízu?
Ďakujem.

gapa
28. apr 2009

mackulka,
nie, jedine rušenie firmy, jej časti alebo jej premiestnenie.