icon

Aké sú hlavné rozdiely medzi Slovenskom a Českom?

Dnes o 15:00

Ahojte, tie, ktoré ste sa presťahovali zo Slovenska do Česka, aké najväčšie rozdiely, či už pozitívne alebo negatívne vidíte po dlhšom čase? Už dlhšie som uvažovala nad presťahovaní zo Slovenska, dostala som aj pracovnú ponuku, len ma bohužiaľ odrádzajú ich posledné voľby. Aby to neskončilo, tak, ako tu na SK, kde vlastne nič poriadne nefunguje.
Poprosím naozaj len objektívne komentáre, aby diskusia prebiehala, čo najslušnejšie. Ďakujem

avatar
domkakvet
Dnes o 15:08

@anonym_autor dve kamaratky tam byvaju a obe su spokojne, neplanuju sa vratit, stazovali sa na vysoky najom, ale uz si asi zvykli, lebo uz o tom nehovoria, vlastne byvanie by im nevyslo ani na uver.

avatar
sasa1310
Dnes o 15:10

najväčší rozdiel je v bývaní, v úrokoch na hypotéke

avatar
sara07
Dnes o 15:25

v prvom rade maju iny typ štrukturu vlady, tam sa určite veci nedaju urobit tak ako u nás lebo maju snemovne
aj ked maju taku vladu ako maju tak rozhodne nemaju potrebu vystupovat z nato alebo eu , okamura to je ako u nás danko ,nikto ho neberie važne len šteka pre tu svoju malu svorku
máš nižšie odvodov zataženie či už ako zamestnanec alebo szoč,
nájdi si porovnatelne velke mesto ako kde byvaš - rozloha , typ a porovnaj si dane, smeti uvidíš sama , ja čo som porovnavala mali cz menšie
tak ako všade išli potraviny a energie v každej krajine hore , napriek tomu maju stale menšie ceny ako u nás , nemaju rôzne energopomoci a hovädiny takže reálne su na tom lepšie
však chod tam na dva tyždne a uvidíš sama lepšia infrašturkutura, mhd, vlaky , česko je rozhodne dalej v dost oblastiach dopredu ako sme my
nemaju taku zadlženost a netahaju krajinu greckou cestou
to je taky všeobecny prehlad
všetko čo si vieš dohladat overit porovnat
napr vlaky stanice to je priepastny rozdiel u nás a tam , napr také pardubice a žilina ked porovnam obe cca teraz rekonštruovali
však chod vratit sa vieš snad vždy nie , čo vyhovuje mne teba nemusi alebo to až tak pre teba nie je dôležite

anonym_20ced7
Dnes o 15:32

Mne tam išla sesternica bývať po 50tke. Bratova dcéra je tam asi 20 r - přímo v PRAZE.

anonym_d7d827
Dnes o 15:51
@sara07

v prvom rade maju iny typ štrukturu vlady, tam sa určite veci nedaju urobit tak ako u nás lebo maju snemovne
aj ked maju taku vladu ako maju tak rozhodne nemaju potrebu vystupovat z nato alebo eu , okamura to je ako u nás danko ,nikto ho neberie važne len šteka pre tu svoju malu svorku
máš nižšie odvodov zataženie či už ako zamestnanec alebo szoč,
nájdi si porovnatelne velke mesto ako kde byvaš - rozloha , typ a porovnaj si dane, smeti uvidíš sama , ja čo som porovnavala mali cz menšie
tak ako všade išli potraviny a energie v každej krajine hore , napriek tomu maju stale menšie ceny ako u nás , nemaju rôzne energopomoci a hovädiny takže reálne su na tom lepšie
však chod tam na dva tyždne a uvidíš sama lepšia infrašturkutura, mhd, vlaky , česko je rozhodne dalej v dost oblastiach dopredu ako sme my
nemaju taku zadlženost a netahaju krajinu greckou cestou
to je taky všeobecny prehlad
všetko čo si vieš dohladat overit porovnat
napr vlaky stanice to je priepastny rozdiel u nás a tam , napr také pardubice a žilina ked porovnam obe cca teraz rekonštruovali
však chod vratit sa vieš snad vždy nie , čo vyhovuje mne teba nemusi alebo to až tak pre teba nie je dôležite

@sara07 len tak na okraj, energopomoc dostali aj Česi, minuly rok mali, teraz neviem. A ceny nie sú nijak priepastne nižšie, mne prídu rovnaké

avatar
sara07
Dnes o 16:01
@anonym_d7d827

@sara07 len tak na okraj, energopomoc dostali aj Česi, minuly rok mali, teraz neviem. A ceny nie sú nijak priepastne nižšie, mne prídu rovnaké

@anonym_d7d827 su nižšie ked to zrataš spolu
maju menšie zataženie prace, čiže z vyplaty v čistom dostaneš za tu istu poziciu viac , čiže aj môžeš viac minut alebo odložit
záleží čo porovnavaš a ktore mesta berieš do uvahy ,cesko nie je len praha alebo karlove vary
dobre tak si spočitaj mhd listok napr rovno napr praha a blava , pozri si frekvenciu spojov
alebo taka ostrava a blava , v ostrave v špičke lieta každe dve min niečo ...tam na autobus bežat nemusiš
ano mali minuly rok ale nepotrebovali na to šeky ale zvladali to riešit cez faktury , mimochodom ešte si zisti kto čo bral dotoval tieto pomoci v ramci eurofondov
neviem či občas sleduješ eu web , ked je nejaka nazvyme to vyzva češi vedie predložit 16 žiadosti a tak aby to bolo schvalene , my ledva 4 , rozhodne lepšie čerpaju eurofondy a na tej krajine to proste vidno, zvlášt ak tam chodíš pravidelne každy rok ...

anonym_f0b3b4
Dnes o 16:26

@anonym_autor zásadný rozdiel je v jazyku😂😂, ale nie, až taký rozdiel to nie, vstávaš ráno do roboty, stretávaš aj tupcov, aj normálnych a poobede zbehneš do supermarketu. 🤣 Nejaké ukazovatele ekonomiky ma nezaujímajú, žije sa tu úplne rovnako ako na SR

avatar
petronelag
Dnes o 16:32
@anonym_f0b3b4

@anonym_autor zásadný rozdiel je v jazyku😂😂, ale nie, až taký rozdiel to nie, vstávaš ráno do roboty, stretávaš aj tupcov, aj normálnych a poobede zbehneš do supermarketu. 🤣 Nejaké ukazovatele ekonomiky ma nezaujímajú, žije sa tu úplne rovnako ako na SR

@anonym_f0b3b4 Žije sa veľmi podobne, až nato že Česká republika mala už v roku 1993 oveľa lepšie ekonomické, aj priemyselné a pod. ukazovatele, takže to nestratila doteraz. Aj k nám chodí občas rodina z Litvínova a povedali, že to nie je veľký rozdiel oproti nášmu mestu /NR/.

avatar
zmrzlinka8
Dnes o 18:05
@sara07

@anonym_d7d827 su nižšie ked to zrataš spolu
maju menšie zataženie prace, čiže z vyplaty v čistom dostaneš za tu istu poziciu viac , čiže aj môžeš viac minut alebo odložit
záleží čo porovnavaš a ktore mesta berieš do uvahy ,cesko nie je len praha alebo karlove vary
dobre tak si spočitaj mhd listok napr rovno napr praha a blava , pozri si frekvenciu spojov
alebo taka ostrava a blava , v ostrave v špičke lieta každe dve min niečo ...tam na autobus bežat nemusiš
ano mali minuly rok ale nepotrebovali na to šeky ale zvladali to riešit cez faktury , mimochodom ešte si zisti kto čo bral dotoval tieto pomoci v ramci eurofondov
neviem či občas sleduješ eu web , ked je nejaka nazvyme to vyzva češi vedie predložit 16 žiadosti a tak aby to bolo schvalene , my ledva 4 , rozhodne lepšie čerpaju eurofondy a na tej krajine to proste vidno, zvlášt ak tam chodíš pravidelne každy rok ...

@sara07 ja som tam za celý rok mozno pol roka dokopy