Aké sú hlavné rozdiely medzi Slovenskom a Českom?
Ahojte, tie, ktoré ste sa presťahovali zo Slovenska do Česka, aké najväčšie rozdiely, či už pozitívne alebo negatívne vidíte po dlhšom čase? Už dlhšie som uvažovala nad presťahovaní zo Slovenska, dostala som aj pracovnú ponuku, len ma bohužiaľ odrádzajú ich posledné voľby. Aby to neskončilo, tak, ako tu na SK, kde vlastne nič poriadne nefunguje.
Poprosím naozaj len objektívne komentáre, aby diskusia prebiehala, čo najslušnejšie. Ďakujem
v prvom rade maju iny typ štrukturu vlady, tam sa určite veci nedaju urobit tak ako u nás lebo maju snemovne
aj ked maju taku vladu ako maju tak rozhodne nemaju potrebu vystupovat z nato alebo eu , okamura to je ako u nás danko ,nikto ho neberie važne len šteka pre tu svoju malu svorku
máš nižšie odvodov zataženie či už ako zamestnanec alebo szoč,
nájdi si porovnatelne velke mesto ako kde byvaš - rozloha , typ a porovnaj si dane, smeti uvidíš sama , ja čo som porovnavala mali cz menšie
tak ako všade išli potraviny a energie v každej krajine hore , napriek tomu maju stale menšie ceny ako u nás , nemaju rôzne energopomoci a hovädiny takže reálne su na tom lepšie
však chod tam na dva tyždne a uvidíš sama lepšia infrašturkutura, mhd, vlaky , česko je rozhodne dalej v dost oblastiach dopredu ako sme my
nemaju taku zadlženost a netahaju krajinu greckou cestou
to je taky všeobecny prehlad
všetko čo si vieš dohladat overit porovnat
napr vlaky stanice to je priepastny rozdiel u nás a tam , napr také pardubice a žilina ked porovnam obe cca teraz rekonštruovali
však chod vratit sa vieš snad vždy nie , čo vyhovuje mne teba nemusi alebo to až tak pre teba nie je dôležite
Mne tam išla sesternica bývať po 50tke. Bratova dcéra je tam asi 20 r - přímo v PRAZE.
v prvom rade maju iny typ štrukturu vlady, tam sa určite veci nedaju urobit tak ako u nás lebo maju snemovne
aj ked maju taku vladu ako maju tak rozhodne nemaju potrebu vystupovat z nato alebo eu , okamura to je ako u nás danko ,nikto ho neberie važne len šteka pre tu svoju malu svorku
máš nižšie odvodov zataženie či už ako zamestnanec alebo szoč,
nájdi si porovnatelne velke mesto ako kde byvaš - rozloha , typ a porovnaj si dane, smeti uvidíš sama , ja čo som porovnavala mali cz menšie
tak ako všade išli potraviny a energie v každej krajine hore , napriek tomu maju stale menšie ceny ako u nás , nemaju rôzne energopomoci a hovädiny takže reálne su na tom lepšie
však chod tam na dva tyždne a uvidíš sama lepšia infrašturkutura, mhd, vlaky , česko je rozhodne dalej v dost oblastiach dopredu ako sme my
nemaju taku zadlženost a netahaju krajinu greckou cestou
to je taky všeobecny prehlad
všetko čo si vieš dohladat overit porovnat
napr vlaky stanice to je priepastny rozdiel u nás a tam , napr také pardubice a žilina ked porovnam obe cca teraz rekonštruovali
však chod vratit sa vieš snad vždy nie , čo vyhovuje mne teba nemusi alebo to až tak pre teba nie je dôležite
@sara07 len tak na okraj, energopomoc dostali aj Česi, minuly rok mali, teraz neviem. A ceny nie sú nijak priepastne nižšie, mne prídu rovnaké
@sara07 len tak na okraj, energopomoc dostali aj Česi, minuly rok mali, teraz neviem. A ceny nie sú nijak priepastne nižšie, mne prídu rovnaké
@anonym_d7d827 su nižšie ked to zrataš spolu
maju menšie zataženie prace, čiže z vyplaty v čistom dostaneš za tu istu poziciu viac , čiže aj môžeš viac minut alebo odložit
záleží čo porovnavaš a ktore mesta berieš do uvahy ,cesko nie je len praha alebo karlove vary
dobre tak si spočitaj mhd listok napr rovno napr praha a blava , pozri si frekvenciu spojov
alebo taka ostrava a blava , v ostrave v špičke lieta každe dve min niečo ...tam na autobus bežat nemusiš
ano mali minuly rok ale nepotrebovali na to šeky ale zvladali to riešit cez faktury , mimochodom ešte si zisti kto čo bral dotoval tieto pomoci v ramci eurofondov
neviem či občas sleduješ eu web , ked je nejaka nazvyme to vyzva češi vedie predložit 16 žiadosti a tak aby to bolo schvalene , my ledva 4 , rozhodne lepšie čerpaju eurofondy a na tej krajine to proste vidno, zvlášt ak tam chodíš pravidelne každy rok ...
@anonym_autor zásadný rozdiel je v jazyku😂😂, ale nie, až taký rozdiel to nie, vstávaš ráno do roboty, stretávaš aj tupcov, aj normálnych a poobede zbehneš do supermarketu. 🤣 Nejaké ukazovatele ekonomiky ma nezaujímajú, žije sa tu úplne rovnako ako na SR
@anonym_autor zásadný rozdiel je v jazyku😂😂, ale nie, až taký rozdiel to nie, vstávaš ráno do roboty, stretávaš aj tupcov, aj normálnych a poobede zbehneš do supermarketu. 🤣 Nejaké ukazovatele ekonomiky ma nezaujímajú, žije sa tu úplne rovnako ako na SR
@anonym_f0b3b4 Žije sa veľmi podobne, až nato že Česká republika mala už v roku 1993 oveľa lepšie ekonomické, aj priemyselné a pod. ukazovatele, takže to nestratila doteraz. Aj k nám chodí občas rodina z Litvínova a povedali, že to nie je veľký rozdiel oproti nášmu mestu /NR/.
@anonym_d7d827 su nižšie ked to zrataš spolu
maju menšie zataženie prace, čiže z vyplaty v čistom dostaneš za tu istu poziciu viac , čiže aj môžeš viac minut alebo odložit
záleží čo porovnavaš a ktore mesta berieš do uvahy ,cesko nie je len praha alebo karlove vary
dobre tak si spočitaj mhd listok napr rovno napr praha a blava , pozri si frekvenciu spojov
alebo taka ostrava a blava , v ostrave v špičke lieta každe dve min niečo ...tam na autobus bežat nemusiš
ano mali minuly rok ale nepotrebovali na to šeky ale zvladali to riešit cez faktury , mimochodom ešte si zisti kto čo bral dotoval tieto pomoci v ramci eurofondov
neviem či občas sleduješ eu web , ked je nejaka nazvyme to vyzva češi vedie predložit 16 žiadosti a tak aby to bolo schvalene , my ledva 4 , rozhodne lepšie čerpaju eurofondy a na tej krajine to proste vidno, zvlášt ak tam chodíš pravidelne každy rok ...
@sara07 ja som tam za celý rok mozno pol roka dokopy
@anonym_autor pravdu sme sa vrátili z Čiech.... čo sa týka ľudí.... sú oveľa milší, sympatickejší, priateľskí....
@sara07 ja som tam za celý rok mozno pol roka dokopy
@zmrzlinka8 kto chce vidí rozdiel , kto nie nevidí , neriešim
kto chce vie si porovnat čísla a fakty , kto chce si nájde rôzne grafy ako sme na tom celkovo v rozličných spektrách v rámci eu, europy
to že odídu študovat a väčšina sa nevrati je fakt, a to že momentálne sa začinaju stahovat aj rodiny s detmi je tiež pravda
každého osobna volba a rozhodnutie
@anonym_autor pravdu sme sa vrátili z Čiech.... čo sa týka ľudí.... sú oveľa milší, sympatickejší, priateľskí....
@ivicatolic no ako ktorí, Slováci sú určite srdečnejší. To je vysoko individuálne.
V takej prahe oveľa viac narkomanov, bezdakov 🫣 spoje síce chodia častejšie ale tie davy ľudí všade 🫣
Pred mesiacom sme opacili motolsky urgent, uplne porovnateľné s našim urgentnom. Chlapca ktorý sa nevedel udržať na posteli ako grcal cervene a mal bolesti tak nechali na hodiny čakať... Môjmu malému merali teplotu cez sklo 🤷Mladá doktorka strašne premudrela, lieky mnohé nedostupné...
Ceny porovnateľné, chodíme tam veľmi často......
V žiadnej krajine nedajú pečené holuby do huby, všade treba makať....
mam tam rodinu este z dob komunizmu :D a kludne povieme vo vela veciach rovnako ako tu. ruzove okuliare ohladne zivota netreba mat. Nieco je lepsie, nieco horsie.. mne sa tam paci priroda, aj mesta v podsate aj ludia celkom, urcite vysoke skoly su tam super. Jednoznacne som nic pozitivne nenasla tam v obchodoch, potraviny som tam neobjavila ziadne co by ma ohurili... ked si s mojimi skormnymi vedomostami porovnam okolit enase krajiny za mna PL je lepsia volba a vo vela veciach aj HU :D Pre take veci bezne pre zivot. Neriesim podmienky/vyhodnost podnikania, prace atd.
mne ked sa taketo veci porovnavaju, dochadza, ze vela veci nie je o krajine a politikoch, ale o ludoch. Jednotlivcoch. Ako ta osetri lekar, ako ta vybavi predavac, podnikatel, uradnik, ucitel = je to o jednotlivcoch vzdy. Ostatne su zvacsa vyhovorky. A prave tieto bezne veci/sluzby vplyvaju na to ako sa nam zije.
Ďakujem za skúsenosti.
@anonym_autor zásadný rozdiel je v jazyku😂😂, ale nie, až taký rozdiel to nie, vstávaš ráno do roboty, stretávaš aj tupcov, aj normálnych a poobede zbehneš do supermarketu. 🤣 Nejaké ukazovatele ekonomiky ma nezaujímajú, žije sa tu úplne rovnako ako na SR
@anonym_f0b3b4 každého normálneho človeka ukazovatele ekonomiky určite zaujímajú. A nie, nežije sa tam rovnako ako tu na Slovensku. Je to úplne iná krajina, ako keby sme ani neboli toľko desiatok rokov jedna spoločná republika. V Čechách majú viac kultúry, ustretovosti, tolerantnosti... Choď sa pozrieť na ich hrady, zámky, priehrady, jaskyne ...tam uvidíš priepastný rozdiel ako sa starajú o svoje kultúrne pamiatky. Choď sa pozrieť do ich národného múzea, na hrad. Su 20 rokov pred nami a nedobehneme ich ani keď by oni cuvali. Priepastné rozdiely medzi našimi krajinami sa stále zväčšujú. Politikov tam majú tiež praštených, ale politická kultúra je tam na oveľa vyššej úrovni ako u nás. Mám pocit, že aj bežní ľudia tam oveľa viacej rozmýšľajú a používajú zdravý sedliacky rozum а niečo také ako Fica a spol by si do krajiny nepustili vládnuť. Aj keď aj oni majú svojich blbeckov vo vlade. Maju aj kauzy, kde vrcholni politici boli za svoje kauzy potrestani. Nie je to ako v tomto bananistane.
@simca06022011 viem, že tebe to pripadá vtipné, lebo ty si veľmi veľká konzumentka exkrementov tejto vlády a presne o tomto píšem, keď som spomínala priemernu inteligenciu českého národa a porovnávala ju s inteligenciou bežnej slovenskej populácie. Proste sme blbý národ. Možno je to históriou, genetikou, podnebím, neviem .....
@simca06022011 viem, že tebe to pripadá vtipné, lebo ty si veľmi veľká konzumentka exkrementov tejto vlády a presne o tomto píšem, keď som spomínala priemernu inteligenciu českého národa a porovnávala ju s inteligenciou bežnej slovenskej populácie. Proste sme blbý národ. Možno je to históriou, genetikou, podnebím, neviem .....
@katkazatka ano je mi to vtipne a moje skatulkovanie do politiky si odpusti, nemas o nej viditelne ani sajnu. Exkrementy si ty napisala. Dufam, ze uz si minimalne za hranicami alebo pobalena, ked ti tu nic dobre nie je. Ja si vobec nemyslim, ze je tu uzasne ale ani neseriem na hlavu slovakom ako ty, najmudrejsia a najrozhladenejsia😂 cast naroda je iste blba, ta co stale hanobi narod a skatulkuje ludi, uraza a porovnava.
@simca06022011 viem, že tebe to pripadá vtipné, lebo ty si veľmi veľká konzumentka exkrementov tejto vlády a presne o tomto píšem, keď som spomínala priemernu inteligenciu českého národa a porovnávala ju s inteligenciou bežnej slovenskej populácie. Proste sme blbý národ. Možno je to históriou, genetikou, podnebím, neviem .....
@katkazatka nie sme o nič blbší národ ako národ český. Aj tam aj v ostatných národoch je blbých dosť. Nie je pekné "srať" si do vlastného hniezda a na svojich, prepáč za výstižný vulgarizmus.
@anonym_f0b3b4 každého normálneho človeka ukazovatele ekonomiky určite zaujímajú. A nie, nežije sa tam rovnako ako tu na Slovensku. Je to úplne iná krajina, ako keby sme ani neboli toľko desiatok rokov jedna spoločná republika. V Čechách majú viac kultúry, ustretovosti, tolerantnosti... Choď sa pozrieť na ich hrady, zámky, priehrady, jaskyne ...tam uvidíš priepastný rozdiel ako sa starajú o svoje kultúrne pamiatky. Choď sa pozrieť do ich národného múzea, na hrad. Su 20 rokov pred nami a nedobehneme ich ani keď by oni cuvali. Priepastné rozdiely medzi našimi krajinami sa stále zväčšujú. Politikov tam majú tiež praštených, ale politická kultúra je tam na oveľa vyššej úrovni ako u nás. Mám pocit, že aj bežní ľudia tam oveľa viacej rozmýšľajú a používajú zdravý sedliacky rozum а niečo také ako Fica a spol by si do krajiny nepustili vládnuť. Aj keď aj oni majú svojich blbeckov vo vlade. Maju aj kauzy, kde vrcholni politici boli za svoje kauzy potrestani. Nie je to ako v tomto bananistane.
@katkazatka si ma pobavila, vôbec nemáš objektívny pohľad. Mam partnera Cecha, žijem aj v Česku aj na Slovensku, viem reálne porovnať a nesuhlasim s tebou.
Co vedia Česi dobre, je oblbovať, aby získali nejaký, vacsinou ekonomický, prospech. Je na to írečitý výraz oje...vači. A mentalita, u bežných ľudí, pivo hospody, nevery... len ten je niekto, kto má peniaze, majetok. Jediné, čo má úroveň, je akademická obec, univerzitná pôda.
Nie je žiadny rozdiel medzi českom a slovenskom.
z tých čo tvrdíte že sa máme rovnako, videli ste posledný rok nejaký graf ohľadne dlhu, hdp alebo čokolvek ? alebo čítali ste nejakého nášho alebo zahraničného ekonoma ?
ja chápem že pam premier teraz vytiahol čísla na porovnanie lenže on si to tak krásne upravil aby to bolo chrumkavé a tak zavádza
zabudla som v predchádzajucom príspevku - prečo u nás zatvarajú muzea v čechách národne ma nove expozice vkuse ,taká U6 detto, muzea interaktivne v každom kraji . ukažte mi porovnatelné muzeum u nás
to isté zoo zobere si len taku ostrvu alebo zlin , spočitajte do kolkých môžete zoo zobrat deti tu a tam a tiež si pozrite rozlohu ..a vedia to utiahnut pri menšom danovom a odvodom zataženi
z tých čo tvrdíte že sa máme rovnako, videli ste posledný rok nejaký graf ohľadne dlhu, hdp alebo čokolvek ? alebo čítali ste nejakého nášho alebo zahraničného ekonoma ?
ja chápem že pam premier teraz vytiahol čísla na porovnanie lenže on si to tak krásne upravil aby to bolo chrumkavé a tak zavádza
zabudla som v predchádzajucom príspevku - prečo u nás zatvarajú muzea v čechách národne ma nove expozice vkuse ,taká U6 detto, muzea interaktivne v každom kraji . ukažte mi porovnatelné muzeum u nás
to isté zoo zobere si len taku ostrvu alebo zlin , spočitajte do kolkých môžete zoo zobrat deti tu a tam a tiež si pozrite rozlohu ..a vedia to utiahnut pri menšom danovom a odvodom zataženi
@sara07 múzeá nie sú všetko
@sara07 múzeá nie sú všetko
@anonym_d7d827 to bol len príklad, jedna z vecí ktorá u nás uplne zlyhava
vieš ako je to fajn zobrat dieta do muzea a vysvetlit mu to,ukazat mu, sám si vyskušať prirodne a fyzikalne zákony, byt spolu ...
rozdiel je v mhd, vlakoch, infraštrukutre, školstve , posudzovaní , vyške zadlženosti, ceny prace, .. ja neviem mne sa to už ani nechce opakovat vkuse dookola
zdravotnictvo neviem , to momentálne neviem posudit , nemala som možnosť posledných 5 rokov
nie je to v čechách top dokonalé a úžasne a nie všetko funguje ako má ale stále je to lepšie ako na slovensku
ja osobne rozdiel vidim, citim vnimam, články čo čítam hovoria čisla a porovnanie jasné , ideme dole vodou vo všetko, jedine kde hviezdime je korupcia a neschopnost použit, zistkat eu fondy
však ani imigranti u nás nechcu zostat , tento rok bolo udelených 6 žiadosti o azyl 😂😂, požiadali u nás 54 😂😂😂 a v roku 2025 bolo podaných žiadosti 163. čo k tomu dodat , hlavne že nás pam premier a rebublika vkuse strašia
@anonym_d7d827 to bol len príklad, jedna z vecí ktorá u nás uplne zlyhava
vieš ako je to fajn zobrat dieta do muzea a vysvetlit mu to,ukazat mu, sám si vyskušať prirodne a fyzikalne zákony, byt spolu ...
rozdiel je v mhd, vlakoch, infraštrukutre, školstve , posudzovaní , vyške zadlženosti, ceny prace, .. ja neviem mne sa to už ani nechce opakovat vkuse dookola
zdravotnictvo neviem , to momentálne neviem posudit , nemala som možnosť posledných 5 rokov
nie je to v čechách top dokonalé a úžasne a nie všetko funguje ako má ale stále je to lepšie ako na slovensku
ja osobne rozdiel vidim, citim vnimam, články čo čítam hovoria čisla a porovnanie jasné , ideme dole vodou vo všetko, jedine kde hviezdime je korupcia a neschopnost použit, zistkat eu fondy
však ani imigranti u nás nechcu zostat , tento rok bolo udelených 6 žiadosti o azyl 😂😂, požiadali u nás 54 😂😂😂 a v roku 2025 bolo podaných žiadosti 163. čo k tomu dodat , hlavne že nás pam premier a rebublika vkuse strašia
@sara07 ved to je super, ze idú ďalej imigranti... takí Nemci napríklad vedia o tom porozpravat

@anonym_autor dve kamaratky tam byvaju a obe su spokojne, neplanuju sa vratit, stazovali sa na vysoky najom, ale uz si asi zvykli, lebo uz o tom nehovoria, vlastne byvanie by im nevyslo ani na uver.