Stafordšírsky bulteriér - skúsenosti, chovné stanice

3. feb 2024

Ahojte, zamilovala som sa do tohoto plemena. Iného psa už nechcem. Zisťujem si o ňom čo sa dá, posledných par dni nerobím nič iné. Nikdy dom však psa nemala, tak možno si to idealizujem. Ale môj názor je, že kým nemáme deti, tiež nevieme aký je to zahul a keď ich mame, nejak to zvládneme a väčšina z nás si rozhodnutie mať dieta predsa nevyčíta, takže predpokladám, že tomu psovi budem vedieť dať všetko čo potrebuje.
A čo sa tých chovných staníc týka, bola by som veľmi rada za nejakú, s ktorou su dobre skúsenosti. A ešte ak náhodou sa niekto vyznáte, ako je to s ich kĺbmi, viem ze su náchylní na artrózy

alexas56
3. feb 2024

Tak v prvom rade je to trošku náročnejšie plemeno na výchovú, od mala je veľmi dôležitá socializácia, sú do istej miery tvrdohlavý. Odporúčam skupinu na fb plemená psov s PP , tam ti poradia CHS, prípadne kontaktovať poradcu chovu. Oceňujem, že nechceš psa z množky, ale s PP. Určite sa nedaj nachytať na drísty typu : čistokrvní bez pp, nebudete chodiť na výstavu tak papiere nevystavíme..Dôležité je aj dobre vybrať chs.

zuzubb007
3. feb 2024

Len s PP kúpiť určite, za mňa fenku tie sú menej konfliktné a dlhé prechádzky a hlavne kontakt s inými psami lebo potom sú prepnuty taký veľký psy takže socializácia na prvom mieste, mám staforda fenku miluje deti a celú rodinu, dokonca keď príde cudzí človek teší sa z každého za mňa najlepšie plemeno, keď spraví zle okamžite všetko vie má to mega mozog je to takmer rovnako vyzerajúce plemeno len trošku vyššie 😂

majkakvet
3. feb 2024

Ako prvy pes absolutne zla volba. Potrebuje skuseneho chovatela, pevnu ruku a vycvik.

autor
3. feb 2024

@alexas56 to sa určite nedám, kamoska takto kúpila psa čo ma vraj papierových rodičov, ale nechceli vybavovať šteňaťu a taky odrb z toho bol že koniec. Pes mal epilepsiou

autor
3. feb 2024

@zuzubb007 určite chcem fenku

autor
3. feb 2024

@majkakvet čo som čítala, tak sa uvádza ako vhodný prvý pes. Jasne nie je to yorkie, že kde ma dáš tam budem, ale vraj nie je príliš náročný, je to svojhlavec, ale veľký maznák. Neviem ako by som sa mala podľa teba dopracovať k skúsenostiam aby som takého psa zvládla.

autor
3. feb 2024

@zuzubb007 veľkí psy? Veď to nie je zase take veľké. Ale áno, pohyb je jasný, na dlhé prechádzky chodim aj bez psa

kp7333
3. feb 2024

Toto plemeno si vyzaduje skuseneho chovatela, inak sa moze vymknut spod kontroly a zautocit na ineho psa alebo nebodaj cloveka. Nie nadarmo je jeho chov zakazany v niektorych krajinach.

zuzubb007
3. feb 2024

To obrazne mne to príde ako malé plemeno, ale pohľady a reči ludi hovoria ine, keď idem na prechádzku cez mesto vidíš tie vydesené oci rodičov, že ich deti zožerie pes obrazne,plno ľudí sa ma spýtalo, že prečo bojové plemeno mám, lenže toto naše je také bojové, že keby príde cudzí človek môže si ju vziať a ona bude vrtieť chvostom celá šťastná 🤣

belllinka
3. feb 2024

@zuzubb007 nemôžeš sa im čudovať, každý pes, ktorý zaútočil na dieťa, bol predtým ospevovaný ako veľký maznák, čo ani muche neublíži. Kým mu nepreplo

autor
3. feb 2024

@zuzubb007 toto je podľa mňa už tak na hranici, že síce to vzniklo z bojového plemena, ale výraz nanny dog hovorí za všetko. Ešte chápem, keď človek ma strach z pitbula ,staforda, ti su väčší a maju aj taky výraz že “zjem ťa”😂😂 ale títo malí maju výraz asi taky že “škrabkaj ma” 😂

autor
3. feb 2024

@belllinka nechávať psa samého s dieťaťom je nezodpovedne, lebo nevieme čo to dieta napadne. Pes nezaútočí bezdôvodne, to sa stáva minimálne. Väčšinou to je kvôli tomu, že to dieťa urobí niečo čo ten pes vyhodnotí ako ohrozenie. Nám takto v rodine dieťa dohrýzol jazvečík, takže tak

alexas56
3. feb 2024

Príliš náročny na pohyb určite je. Mám známych chovajú toto plemeno a pravidelne športuju, behávajú, turistika, denné dlhé výchadzky a navštevujú aj cvičisko. 🙂 A byť tebou keď to má byť tvoj prvý psík určite by som pouvažovala nad zmenou plemena, nehovorím, že sa to nedá zvládnuť, dá, ale je to dosť náročné. Neviem, že čo očakávaš od tohto psíka, alebo teda aký by mal byť podľa teba tvoj vysnený psík?

autor
3. feb 2024

@alexas56 ja nemám očakávania aký by mal byť. Chcem psa, ktorý nie je kabelkovy, ale ani príliš veľký aby mohol byť v byte, ale aj vonku Aby bol parťák na prechádzky, ale aj maznak do postele. Aby mal rad deti a ľudí. Tento pes splňuje všetko. Jasne, aj iné plemena, menej náročné, ale ja som sa už zamilovala, už to asi neprehodnotim.

autor
3. feb 2024

To snáď nikomu nepríde nebezpečné taký zlatúch :D

maximiliana
3. feb 2024

Dievcata, ale ona chce Staffbulla a nie Amstaffa...to su dva uplne odlisne psy aj povahovo... Staffbully niekde vyslovene odporucaju k detom, ze su ako pestunky... kazdemu psovi moze hrabnut, predsa len je to zivy tvor, ale asi by som sa viac bala svihnuteho spica

kittie44
3. feb 2024

Toto je náš🙂
Mame ho vnútri,popri 2 deťoch. Za mňa určite,ale ja som psov už mala v minulosti a vedela som co a ako. Dobre sa s ním pracuje,vnútri ani neviem ze ho mame,je pohodlný a kludny, ale vonku je dosť akčný, a je to tvrdohlave a veľmi inteligentné plemeno. K deťom a rodine úžasný, teritoralny, stráži. Maju svojsky temperament,musí vedieť kto je doma pánom. Inak bude skúšať byť pánom on :D čiže pevná ruka, nastaviť hranice. Veľký nieje (nas ma 36kg a 3 roky bude mat)ale pozor,je to veľmi silný pes. To pocítis pri prechádzke. Tento pes je ako buldozer:D len aby si ho zvládla. Naš pes vyštartuje okamžite po menších psoch - keď sú normálni tak je to okej,ale keď do neho skocia,tak mam problém ho udržať,nosíme pre istotu košík na miestach,kde sa vyskytujú aj iné psy,hlavne tie male,čo provokuju dokonca nas niekoľkokrát napadli zo strachu práve tie male, a nebyť košíka,už ich mame pár za sebou. Ale teraz myslím tie nevychovane lebo nas pes nikdy nezačína prvý. Ale bráni kvalitne.

biglovemom
3. feb 2024

Ex svagrina ma uz druheho.
Prvy bol maznak, pri jej dcere bol od narodenia,nasich yorkov vtedy miloval, je tomu XY rokov ale bol to super pes.
V okoli mame tiez 2 vsetko su to dobraci a maznaci,mam rada toto plemeno😊

majkakvet
3. feb 2024

Autorka si vysnivala ,,zlatucha,, ako prveho psa a nic nou nepohne. O rok, dva pes bude posunuty ,,dalej,, . Ale ked si neda povedat rak neda.

autor
3. feb 2024

@kittie44 bože je to ňuňák 😍 ja úplne milujem tie staffy faces 😂😍 no toto je ale naozaj hovado veľké, ten čo chcem ja malý. Ale viem, ze bude isto silný. Mala som skúsenosť s pojašeným nevychovaným poľovníckym psom, rok som ho dochovala, už bol na pokraji síl, ale keď niečo zavetril, úplný prepínak a dobre že sa aj s mojou rukou neotrhol

autor
3. feb 2024

@majkakvet o rok dva ten pes už nude vadný? Alebo čo sa mi tu snažíš vsugerovať za postoj? Pozri, to, že ten pes je zlatý, s tým ja nespravím nič. A práveže prvé dva roky bude besný, bude ma vytáčať a potom už nude kľudnejší a skôr sa s ním bude dať, takže na to sa ja teším najviac. Na PARŤÁKA. Toto môžeš povedať kľudne každému človeku, čo o kúpil psa, malo by to byt pravidlo, keď si si mnou taká ista.

gubcikova
3. feb 2024

Mám kamarata a majú stafbullov. Nájdeš ich na FB ,momentalne majú šteniatka

rajc1nka
3. feb 2024

My mame amstaffa a ja som so stafordom nadmieru spokojna a to som ja nemala skusenost so psami, partner uz mal dvoch, tak som si trufla aj ja, sice s respektom (lebo som mala vsugerovane, ze “bojovy pes”), ale lepsieho psa by som si nevedela predstavit. V okoli mame tiez staffbula a ten je o dost mensi, takze v buducnosti by som zvazovala skor takeho, lebo nas amstaff ked potiahne, tak brutus, ale kedze vencim od zaciatku aj ja, moja ruka je na ten tah uz zvyknuta. My sme si ju zadovazili rok predtym ako sa nam narodil syn a teda lepsieho psa k detom by som si nevedela predstavit. Je fajn, ze maju vyssiu hranicu bolesti, takze vazne, ked sa okolo nich dieta normalne pohybuje, tak je to v pohode. Kamoska ma yorka a ten je teda k dietatu utocny, aj ked teda je mensi a ked nieco spravi, menej to boli….ale za mna odporucam. Nasa ma ale problemy s klbami, takzr treba urcite do klbov investovat a teraz uz viem, ze mat vsetky testy na klby. Ale teda nevymenili by sme ju. Dokonca aj moja mama,ktora sa bala psov, ju miluje a je prekvapena aka je super 😀

sintra
3. feb 2024

@kittie44 to je ale amstaf, nie stafbull

sintra
3. feb 2024

Mala som toto plemeno, tak pisem z vlastnej skusenosti:
Co sa tyka vztahu k ludom a detom, stafbull je fantasticky. Horsie je to v kontakte s inymi psami. Zhruba od jedneho roka, kedy pes pohlavne dospieva sa moze prejavovat neznasanlivost, typicky vo vztahu pes/pes a fena/fena. Takze treba davat pozor pri venceni.
Dalsia vec - plemeno je relativne nizsieho vzrastu (oproti amstafovi napriklad), ale silu ma velku, casto aj nechtiac sposobi v zapale hry zle, nie raz mi pribil hlavou do brady a celkom to bolo citit 😀 Tiez treba davat pozor, aby nezhodil male deti a pod.
Stafbullik ma velku potrebu kontaktu s clovekom, sam doma trpi a mava sklony nicit veci. Vela majitelov to riesi pobytom v klietke pocas nepritomnosti.
Zo zdravotneho hladiska mava zial plemeno sklon hlavne ku koznym problemom. Nas mal aj epilepsiu, prejavila sa v 8 rokoch a bola mu nakoniec osudna, umrel pri zachvate. Samozrejme bol s PP. S klbmi problem nebol.

Odporucam ti velmi na FB skupinu Staffordsirsky bullterier - tu cesku, velmi vela sa tam dozvies aj o konkretnych chovatelskych staniciach, aj v SR. Z MK necerpaj, tu ocividne poniektori nerozoznaju stafbulla od amstafa 😉

autor
3. feb 2024

@sintra ďakujem krásné za zahrnutie. Ja nemam problém ist aj do ČR do chovnej stanice, takže stránku pozriem.

slovenka753
3. feb 2024

Osobne by som tiež porozmyspala nad zmenou plemena ak nemáš skúsenosti, ale ak máš čas a chuť samozrejme sa to dá. Jednoznačne by som išla hneď na cvicak alebo za trénerom, ktorý ti pomôže v začiatkoch. Ako prvého psa jednoznačne fenu a nezanedbat socializaciu. Určite treba začať od začiatku s klientkou, pomôže aby si nemala zničený byť, neskôr už nebude potrebná ak sa tak rozhodneš . A zvaz si koľko máš času. My sme na psa, ktorý naozaj nepotrebuje veľa pohybu dvaja a napriek tomu je minimum každý druhý deň hodinová prechádzka (mimo klasického venčenie) a každý deň hodina tréningu / hrania aby sa nenudil. Sama by som to časovo nestíhala.

kittie44
3. feb 2024

@sintra áno náš je amstaff

kittie44
3. feb 2024

🥰 držím palce pri kúpe, a veľa radosti s havkaca 🙂 podľa mňa si si vybrala dobre, amstaffom tiež nič nepokazís. Ja pracujem home office takže s mojim sme partaci 24h spolu 🙂 akurát je problém keď ideme na dovolenku a vybavujem mu stráženie, nie každý si ho trúfa strážiť a pani co nám ho v lete v tom čase bravala,už ho nevládze.

vitarian
3. feb 2024

Ahoj určite s pp,a neboj sa je to psik veľkým srdcom,nepocuvaj ostatných, mám ho nerobím žiadne prechádzky extra veľké on sa prispôsobí lebo miluje ľudí ,žiadne bojové plemeno, nedám.dopustit k deťom ideálny ten kto nemá takeho psíka nech nepíše, lebo nevie o čom hovorí.