Aké máte skúsenosti so životom na samote?

janula2511
27. sep 2019

Prosim vás, skúsenosti by som potrebovala od tých čo žijú na samote alebo na polosamote. Uvažujeme s muzom že by sme išli bývať na samotu. Prosím vás napíšte čo máte skúsenosti, pre a proti.

eliska13
27. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl Ja si myslím, že doma deťom chyba tá dravosť, ktorá je v kolektíve aj ten pocit hanby, keď niečo odflakli a učiteľ im dohovorí či spolužiaci ich vysmeju.A to tiež som kritik čo sa tyka akým systémom sa vyučuje.Viem si to predstaviť max prvý stupen

margaretka_
27. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl nikto nevie posúdiť ci by mu vyhovovalo nieco, co nezazil. Ani tvoja dcera nezazila domace vzdelavanie.

dskjhfdlkdjhl
27. sep 2019

@margaretka_ Preto o tom nerozhoduju deti, ale rodicia. Ja, s mojimi skusenostami, by som do domaceho vzdelavania nesla. Ak niekto nikdy nevyucoval, tak v podstate skusenosti nema, ale kludne bude robit pokus-pokus na vlastnych detoch. Viac k tomu nemam co dodat-je to na zvazeni kazdeho rodica. Rodic je zodpovedny. Mna len zaujimalo, ako to rodicia, ktori take nieco planuju, maju premyslene a v podstate aj ake maju/nemaju skusenosti.

katulienkax
27. sep 2019

Nie s mužom budete na samote ty s detmi budes na samote a muz si pride na vikend oddýchnuť 🙂 kokso tak on by šiel to je sebec

ukulela
27. sep 2019

@janula2511 musis byt na to stavana. je rozdiel samota - v zmysle 1km od mesta, a je rozdiel laz na Hrinovej, ci nejaka kopanica daleko od civilizacie.
-praca - zvazit, ci dokazes tolerovat dochadzanie -a a ako - auto/bus - su tam spoje? kolko denne potom stravis cestovanim? ak viac, ako 2 hodiny, uz je to na prt.
-deti - skola/skolka/kruzky/ - viete im zabezpecit dochadzanie? a opat - auto/bus? a tiez - decka potrebuju aj spolocnost. ine bolo, ked na lazoch mala moja starka 4 deti, co sa aj spolu nejako vyhrali a socializovali, a ine je to dnes - jedinacik na peknom dvore kuka do lesa na srnky, ale sam .... decko potrebuje spolocnost
-obchody, urady, lekari - si rozmaznana, ze mas vsetko pod nosom, alebo sa preorientujes na to, ze to budes musiet vsetko riesit autom a planovat? (ine je byvat pri obchode, ine je ked chces piest a chyba ti muka a uz ju nekupis, lebo si v prdeli za troma kopcami)
ako decko som cele leta travila na laze, do dediny 2km, na nakup 3x do tyzdna peso. chalupu by som tam chcela, ale zit by som tak nevedela ... keby som vsak robila z domu a bola taky samotarsky typ, dalal by som sa na to. ale teda len s autom 🙂

janage
27. sep 2019

@margaretka skus este vyhladat v archive stv z cyklu Familia bola taka cast o rodine na takom mieste. Zaujimave to bolo pozerat ake mali ocakavania a aka bola realita. Tiez mysleli ze dopestuju, dochovaju a ani do prace nebudu chodit . Realita bola taka, ze jeden z nich sa musel zamestnat normalne na 8 hodin, inak by nevyzili. Vela kompromisov museli robit. Vsetky prace kolo domu, zvierat prakticky ostali na tom druhom co ostal doma. Ostali tam zit aj dalej, ale jednoduche to nie je. Mozno vy mate uspory, alebo megadobre platenu pracu z domu

margaretka_
27. sep 2019

@janage ja nemam urcite ruzove okuliare. Viem ze vela ludi sa takto chcelo odstahovat hrr, ze to bude super a nevyslo to. Aj osobne som sa s takymi ludmi stretla. A manzel aj teraz pracuje z domu. Po materskej sa mu nechcelo naspat denne do prace 😀
Ja myslim, ze my neideme az na taky koniec sveta, aj susedov tam mame niekolko, aj viem, ze to nie je jednoduche obrobit velky pozemok. Ved len teraz sme tam boli na par dni a ani sme nestihli vsetko co by sme potrebovali, lebo vzdy sa nieco skomplikuje

modrava
27. sep 2019

problem je hlavne zdravie. staci, ze ta zlozi chripka, zlomena noha, zlcnikovy zachvat. alebo deti.. jedno chore, druhe chore, potrebujes vysetrenia, lekarne, kontroly. s jednym.. alebo aj s dvoma?
a co sa tyka vyucby doma... z mojho pohladu davat detom na vyber aby sa ucili len to co ich bavi je nezmysel. dodnes by som vedela len spievat a kreslit, neovladala by som gramatiku ani percenta...

janula2511
autor
27. sep 2019

Ja by som zásadne išla na samotu max 1 km od dediny. Ja si myslím že to by sa asi dalo v pohode aj z deťmi, skola aby bola v dedine obchod. To by som zvládla ich nosiť. Ale dalej od dediny aj nejakych 5 a viac km by som už nešla.

petkaaa
27. sep 2019

@margaretka_ na jednej strane píšeš o tom, že ak budú chcieť chodiť do školy tak budú a ak nie, budeš ich vyučovať doma a na druhej si napísala, že nikto nevie posúdiť či by mu vyhovovalo niečo, čo nezažil... To si predstavuješ tak, že pol roka budú chodiť do školy a zrazu si zmyslia, že už nie tak ich vezmeš a budeš vzdelávať doma? Nepreceňuješ svoje schopnosti čo sa tyka výučby? Myslíš, že im dokážeš plnohodnotne nahradiť školu? Deti sa tam naučia aj vela iného do života, nie len čo je v učebniciach. Rešpektovať autoritu (inak ako rešpektovať dospelých, je to taká predpríprava napr do zamestnania), pracovať v kolektíve, rovnako vytvárať vzťahy v kolektíve. Treba si aj zvážiť, či nebude problém s prechodom na strednú školu, kde bude už normálny spôsob výučby, teda ak by si ich neplánovala vyučovať aj na strednej škole, čo by bolo už asi nemysliteľné, keďže by nemali žiadny doklad o štúdiu a prakticky by boli v normálnom svete neuplatniteľní (v zmysle zamestnancov na riadny pracovný pomer). Ale každý nech si urobí ako uzná za vhodné, len vyučovať deti doma (deti bez zdravotného znevýhodnenia) bez absolvovania potrebnej kvalifikácie by malo byť podľa mňa legislativne zabezpečené, je to nezodpovedné. Toľko moj názor 🤷🏻‍♀️

janage
27. sep 2019

@margaretka_ prajem Ti, aby ti to vyslo co najlepsie, a hej zivot je taky ze VZDY sa nieco skomplikuje. Ty vies ake ste povahy, ake mate moznosti.

znamanneznama
27. sep 2019

@janula2511 uz jedna baba ti pisala...napisem svoj pohlad:mame novostavbu,susedov mam cca 200metrov,so susedmi sa pozname,pomozeme si,ale nie je to ono...nastahovali sme sa tu,este som chodila do prace,to bolo fajn,casom ,ako som zostala s druhou tehotna,muz uz mal v zahranici pracu...takze tehotna robim,syna do skolky,vecer prijdes a sama doma,dookola to iste,okolo domu bordel,,nemohli sme prist neskor ako bola tma(lebo zvery),cele druhe tehotenstvo som bola v nervoch,,teraz som druhym rokom na RD,ziadne socialne vazby mala nema,bo vsetci maju doma ihrisko,takze nikto nechodi verejne,syn si nasiel kamosov,co sa uplne zmenil,ja tu nemam nikoho a uz len do prace sa chodim aspon ukazat..kazdy den o tom istom...kazdy,kto pride ku nam je uplne mimo,ake mame krasne prostredie,ako sa "musim"tu citit dobre.. no nie...muz od rana do vecera v praci,ja chvalabohu mam svoje auto,tak s malou chodim 20km za zabavou,alebo ku nasim...pracujem ako skolitelka,takze ak nastupim do prace a na sluzobky opat,verim,ze mi ten dom da viac...momentalne som v stadiu,ze neviem,ci v tomto pokracovat,alebo ist prec1

janula2511
autor
27. sep 2019

@znamanneznama takže ti si radsej za život na dedine alebo v meste.vadi ti neustále cestovanie že?

simca06022011
27. sep 2019

@0silvia0 každý to má tak, ako si zariadi. Keby som bola na mieste sestry robím si vodičák. S vlastne na lazoch by som sama v dome na konci sveta nebývala 😁

simca06022011
27. sep 2019

@znamanneznama a prečo nejdete k susedom alebo nezavolate tých susedov ku vám .. u nás si tiež ihriská a aj dva potoky a lúka a les a ak sa podarí a su deti doma naraz hrajú sa spolu, kde sa dá. kým ja dám so susedou kávu+ bežné tu tých pár domov robíme guláš party, prípadne ine " posedenia"...

mischelin89
28. sep 2019

My sme na polosamote, z jednej strany pozemku uz v lese, sucast mini obce, sme posledny dom v ulicke veducej k lukam a lesu. Cela ulica je sest domov s obrovskymi pozemkami. Nie je tu obchod, nechodia sem autobusy, lebo sa sem nedostanu. Je tu skvele vlakove spojenie. V zime cesta takmer neprejazdna, datova diera - mobily signal zriedka az vobec, tv signal podla pocasia, net vacsinou ide. Vyrastla som na normalnej dedine a to enormne mnozstvo hmyzu tu, pri lese, ma sokovalo. Tu su invazie lienok cvrckov ucholakov, mysi, hrabosi, plchy, hady na dvore, atd. Kym sme nemali sietky nam v pohode vliezla veverica do domu. A ked vecer ruci pod oknami jelen, bojim sa ist aj so psom von, ten je posratejsi nez ja :D diviaci na ulici pred domom uz tiez boli. Prisli sme z krajskeho mesta, toto bol nas sen a sme spokojni, aj s nevyhodami. Ta priroda a volnost je na nezaplatenie. Nemenila by som, je to nadhera, rano vstat a pozriet na tie kopce a lesy okolo nas 🙂 aha a nevyhoda spolocenskych zvierat v prirode... Nasa macka nonstop chyta blchy od veveric a mysi... Pravidelne odblsujeme pipetami ale pomaha kratko. O kliestoch nehovoriac, na zvierata ucinne nezabera nic, ani veci co nasmu mestskemu psovi zaberali 100% na celu sezonu jedna davka. Klieste su tu od februara do oktobra... Kolko som ich nasla na spacirke vnutri v dome ani nehovorim...

sashka22
28. sep 2019

@janula2511 našťastie som si našla manžela, ktorý bol ochotný s nami odísť na samotu. Takýto odchod aspoň mňa stál roky predpríprav, chápte: dostať podnikanie na takú úroveň, aby som si mohla dovoliť byť pár dní off. Manžel z takej samoty pochádza, takže pre neho nie veľká zmena. Nemenila by som. Už na dedine sa v dnešnej dobe ľudia horko-ťažko pozdravia medzi sebou a tu si obyvatelia vážia človeka ❤️ Všimli si aj naši starúšikovia susedovci (domčeky 200 až 500m vzdialené od seba), že sa začali mladí 'vracať domov' na samotu, ani sa im nečudujem, že sú zo sveta/ľudí unavení. @margaretka_ deti podobne budú na DV 👍 týždenne musím stíhať stovky km otočiť, neviem si predstaviť naklusat presne na 14hod do školy vyzdvihnúť deti 😀 😀 keď som na druhej strane republiky. Držím palce celej rodine, určite to dáte!
@janula2511 Život na samote nieje pre každého samozrejme, ale stále môžete hocikedy odísť... Jediné čo som aj v dome potrebovala mať poriešené sú 2 druhy kúrenia, lebo keby manžel nie je, sotva by som chodila sťahovať drevo z hory na staré kolená 😅
A najdôležitejšie je AUTO, ideálne viac, keď sa jedno pokazí 😅

sashka22
28. sep 2019

@mischelin89 ten hmyz ma pobavil 😀 presne ako u nás. Tiež ma to až šokovalo, koľko hmyzu môže byť na jednom mieste. Úplne fascinujúce, tie zvuky čo vydáva... som myslela, že je len zdupľované v meditačnej hudbe a ono to fakt existuje 😁 Pecka.

margaretka_
28. sep 2019

@petkaaa prepac, ale neviem ti predpovedat svoju buducnost. Napisala som len nase plany. A samozrejme ze je mozne zacat chodit do skoly a pocas roka poziadat o individualne vzdelavanie a aj ho potom zrusit. A ja si naozaj nemyslim, ze clovek sa vie vzdelavat iba klasickym ucenim v skole. Ved su aj rozne alternativne skoly, kde to funguje inak. A predstav si, ze aj ked teraz moje starsie dieta nechodi do klasickej skolky, chodi medzi deti do kolektivu, je tam aj bez rosicov a aj respektuje dospelych 😉

margaretka_
28. sep 2019

@petkaaa este dodam, ze myslim si, ze bezny zivot da dietatu do zivota viac ako sedenie v skole 🙂

dskjhfdlkdjhl
28. sep 2019

@margaretka_ no, zalezi na tom, co dieta v zivote planuje robit, ak zit niekde na samote a chovat dobytok, pestovat na poli krumple, tak potom naozaj do skoly nemusi vobec chodit. Ale dopredu nevies, co by z toho dietata mohlo byt. Treba mu ponuknut viac moznosti. Za tri roky materskej ma kazda pomerne dost priestoru, tak ho netreba aj potom nechavat len doma. Ale ako som uz pisala, urob ako myslis. Ty si zodpovedna, nam moze byt tvoje rozhodnutie uplne ukradnute.

margaretka_
28. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl ja neviem ci citas co pisem. Ale moje dieta nie je cely den doma ani teraz

dskjhfdlkdjhl
28. sep 2019

@margaretka_ ale citam, to "doma" bolo myslene tak, ze nepojde do skoly, ze ho nebudu vzdelavat v skole, ze bude odkazane napr. na Tvoje vedomosti napr. z matematiky. Ja chapem, ze rodic moze dat dietatu vela, v niektorych oblastiach aj viac ako skola, ale to sa vsetko da uplne hravo stihat popri skole. Ved nase deti, nie su cele dni v skole a na kruzkoch.

mooonika1975
28. sep 2019

Ja si teda samotu predstavujem tak že tam okolo v okruhu pár km nežije nik. Inak to samota není. Na takej samote by som nemohla žiť. Nie som ten typ, ale poznám jednu žienky, čo by chcela žiť aj by to zvládla. Ale keď sa niekedy rozprávame s mamou, ako tak žili ľudia, nebol problém v ničom, len ak nastali zdravotné problémy. A teda samotu zvládate.

margaretka_
28. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl ja si myslim, ze dieta, ktore sa napr vzdelava doma na prvom stupni a kludne aj na druhom, ked mu to tak vyhovuje, moze kludne vystudovat aj vysoku skolu. Ale ak moje dieta bude stastnejsie ked bude hospodarit, tak nech je stastne v práci ktora ho bavi a naplna a ak ma aj potencial, ze by mohol byt riaditel banky, tak co teraz? Je o nieco horsi clovek, lebo si pestuje zemiaky?
Tato debata nema absolutne ziadny zmysel a nikam nevedie. Ja doverujem mojim detom, ze sa naucia robit v zivote rozhodnutia tak, aby ich nelutovali. A nech z nich vyrastie cokolvek, nech su hlavne stastni a dobri ludia.
A moje dieta travi cas aj v kolektive, s inymi dospelymi, nie je odkazane iba na nas rodicov

slaninapo
28. sep 2019

My bývame na samote už 10 rokov. Ma to plusy aj mínusy. Plusy-ticho, pokoj, môžeš si robiť čo chces 😁 veľká záhrada, ovocný sad, chováme ovce (aj keď s tými je viac roboty, než radosti). Minusy-autobus sem nechodí, len ráno o 5 45. Mesto 3 km, mám teraz bábätko, v októbri bude mať rok a keď chcem ísť do mesta proste vezmem kočík a idem pešo. Ale napríklad na malej vidieť, že je zo samoty, lebo pozná len nás a keď sa jej iní prihovoria okamžite reve, hysak, nechce ísť k nikomu na ruky, nepozná ľudí. Takže to je nevýhoda tiež. 💁

juliet86
28. sep 2019

@mischelin89 A ked vecer ruci pod oknami jelen, bojim sa ist aj so psom von, ten je posratejsi nez ja :D nahlas som sa rozosmiala zacni pisat blog 😃

margaretka_
28. sep 2019

@slaninapo tak to, ze place pri cudzich vobec nemusi byt kvoli samote. Moj starsi bol taky isty a to byvame v mestskej casti. Nehrozilo niekomu ho dat na ruky.

slaninapo
28. sep 2019

@margaretka_ áno je to možné, je taký typ. Staršia išla hocikam s hocikým. Ani ju nenutim samozrejme, moja kamoška naučila malého, aby každému aj cudziemu dával pusy a objímal a to sa mi zdalo veľmi divne. co sa má čo dieťa na každého vrhať 🙂 neskôr si vyberie.

dskjhfdlkdjhl
28. sep 2019

@margaretka_ ja som predsa nikde nenapisala, ze clovek, ktory hospodari je horsi, ako niekto, kto je napr. riaditel banky. Ja sa len snazim vysvetlit, ze clovek, ktory bude hospodarit potrebuje ine vzdelanie ako napr. ten riaditel banky. Resp., ze tomu, co bude hospodarit, neuskodi, aj ked nebude mat napr. az taku kvalitnu matematiku, alebo nebude vediet dobre anglicky. Ale my dopredu nevieme, co nase deti budu robit a preto by sme im nemali hadzat polena pod nohy a znemoznovat im start. Ano, slovenske skolstvo nie je na tom uplne najlepsie (resp. je na tom dost zle), ale este stale mame aj kvalitnych ucitelov, ktori vedia v tom svojom predmete dat dietatu viac, ako bezny rodic.
Ale je zbytocne toto asi vysvetlovat cloveku, ktory nema s vyukou ziadne skusenosti, takemu sa totiz zda, ze to dokaze lepsie ako ucitel. Uprimne, tiez som si to volakedy myslela. Ale az casom, praxou, vidim, co sa dalo ako oducit a snazim sa to kazdym rokom vylepsit. Tak, ale sme v dobe, ked kazdy vie najlepsie, ako by vyuka mala vyzerat, ked kazdy vie lepsie urcit diagnozu a liecbu ako lekar a tak by sme mohli pokracovat. Takze, ano-smelo do toho, najdi ucitelku, ktora Ti bude robit garantku a uc doma. Odhodlanie je velmi dolezite, ale je to len zlomok toho, co budes potrebovat. Ja Ta v ziadnom pripade nechcem odhovarat, len si myslim, ze by si dopredu mala vediet, ze to take jednoduche a krasne nemusi byt, lebo na prednaskach o domacom vzdelavani sa viac asi hovori o tom, ake je to super, ale o nejakych zlyhaniach, problemoch sa tam asi nedozvies.