Ako často meníte uteráky?

23. jan 2022

Ja viem, asi divna otazka ale priatel po kazdom utreti ruk hodi uterak do spinaveho pradla. Je to normalne? Kazdy 2-3den periem len pracku plnu uterakov. Podla mna je normalne ked po sprche hodi uterak medzi spinave ale toto mi pride prilis doma sme menili uterak na ruky 2x do tyzdna.

babulkomale
24. jan 2022

@lenka274 ano si cista ale ked sa utieras, tak do uteraka idu aj kozne supinky, a predsalen - neprechadzas dezinfekcnou komorou takze aj nejake bakterie, na kozi sice prirodzene ale vo vlhkom uteraku sa mnozia a to uz nie je ok.
Takze o toto ide co sa tyka uterakov.
Navyse nemali by sa prat spolu s inym pradlom a mali by sa prat minimalne na 60' co nie kazdy dodrziava - na likvidaciu fekalnych bakterii.
Ja davam na veci na 40' dezinfekciu na pranie.

mijunik
25. jan 2022

U nás majú deti (16 r., 10 r.) vlastné uteráčiky (50x30cm) na tvár a ruky, tie mením raz za týždeň. My s manželom máme spoločný uteráčik na tvár a ruky, ten, keď je podľa môjho pocitu príliš premokrený, tak ho najprv zavesím opačne (“dole hlavou”) (uteráčiky máme zavesené na háčikoch a akosi sa zamokrí len dolná polovica) a keď už je aj z tej strany premokrený, vymením za čistý. Ten mokrý nechám prevesený cez prádlový kôš, kým vyschne, potom ho hodím dnu. Osušky periem raz za týždeň, medzitým vždy vyschnú na radiátore. A na intímnu hygienu používame kuchynské utierky.

kittykat22
25. jan 2022

@babulkomale lenze keby si brala, ze doma mas mikro supiny z koze, tak to mozes denne prat aj postel, pretoze tvoj vakus je potom hotove smetisko. Vo vlasoch je take mnozstvo spiny, ze keby si sa na to pozrela mikroskopom kde vidiet roztoce tak sa uz v zivote dobre nevyspis. To iste bundy, ciapky, rukavice ... ohanat sa, ze ta spasi vymena uterakov ako na pase je nezmysel. Samozrejme nieco ine je ked sa kozmeticka dotyka tvare - to je jasne, ze musi tie uteraky menit. Ale doma, mi to pride ako extrem.

lopka1313
25. jan 2022

Neviem odkial si, ale ak blizko mesta, kde je ikea (mozno aj iny podobny obchod, pozri jysk alebo mobelix), odporucam nabehnut s priatelom, nakupit uteraky pre hosti (take malicke), tie sa predavaju po 2ks a pomerne lacno, pripadne take este mensie detske a pouzivat tie... Tym, ze su mensie a tensie, tak ani nenaplnia tak skoro pracku a nebude treba prat kazdych par dni, ale postaci dlhsie obdobie. Ak je tak nauceny, asi ho nezmenis. Jedine co pomoze, nech nakupi uteraky on, zaplati ich a tymto krokom mu slavnostne predas starost o ne, vratane vymeny, prania, susenia, skladania, odkladania na miesto. Ty maj svoje zvlast a men ich, ako Ty uznas za vhodne, tych jeho sa ani nedotkni. Kludne mu na ne zabezpec aj zvlast kos na pradlo, aby sa nemiesali s Tvojimi. Samozrejme, plati to on. Len si davaj pozor, aby platil aj ucty za vodu a prasok na pranie... Ak mu pridu po case tvrde, vymenu nech si zabezpeci sam (aj ked na to je super susicka).
Ja menim vsetky uteraky raz tyzdenne, vzdy cez vikend. Pokial ocakavame navstevu, vymenim uteraky, ktore by mohla pouzit pred jej prichodom a potom po jej odchode (hlavne na wc, obcas aj v kuchyni a kupelni uteraky na ruky, no kedze mame kupelnu za spalnou, bezne navstevy chodia len na wc, v dreze si asi umyvam ruky doma jedina). Navstevy na noc maju samozrejme aj ciste osusky a obliecky, ktore hadzem do kosa na pranie hned ako odidu (v pripade mojich rodicov obcas zapinam pracku este ked su u mna, mama je tak zlata, ze mi posledny den zvykne vyzliect paplony a dat osusky do kosa skor, ako odide).
Moj priatel je druhy extrem, jemu pride vymena uterakov na tyzdennej baze prilis kratka a o oblieckach, ktore u nas vymienam raz mesacne (co je dost malo, ale neznasam sa natahovat s paplonmi) sa tiez vyjadril, ze nejako casto zavadzaju na susiakoch v byte... Chlapa nezmenim. Ale ak sa mu nieco nepaci, ma dve ruky a neodpadnu mu, ak sa o to bude starat sam.

Inak prestan mat reci, ze som na HO a zvladam to, lebo pridu deti a materska, potom deti a praca a Ty umries od vycerpania.

cacianka
25. jan 2022

Som v práci, umývam si ruky 2x, používam papierové utierky na wc.
V pracovni mám svoj textilny, prípadnú špinu umyjem a iba čisté ruky a tvár si utieram.
Doma sme 2 osoby, používame iba ráno a večer, voľné dni však často. Tiež umývam aj 2x, po wc a veľkej 3x, takže utierame si iba čisté mokré ruky.
Uteráky máme každý svoj, na vlasy mám osobitne, mám vesiak na 5 ks uterákov, , čiže vysia mi 3 ks, ak príde návšteva, dostane na 1. tyčku svoj osobitný.
Osušky používam veľké, každý svoju.
Odlišujeme ich farebné.
Každý týždeň vymením a periem na 60 C, pridávam ocot.
Ak nemieni tvoj priateľ zmeniť zvyky, tak by som kúpila osobitný kôš na jeho veci a nech si komplet rieši. Slipy, ponožky, gate, tričká, tielka, pyžamá, vsetko, nielen uteráky ! Prášok, gél, aviváž, oprať, vyvesiť, poskladať, uložiť. Nedotkla by som sa ani 1 jeho cverny. Má to v hlave prepnute a ty robíš slúžku a ani netušiš.

lylyjana
25. jan 2022

1x za tyzden vsetky uteraky. Ak pride navsteva, oni dostanu uplne cisty

nelusiatko
25. jan 2022

Jemine, to je nejaký psychopat typu Monk s OCD, od toho utekaj kade ľahšie. Prídu deti a to ešte uvidíš, ako ťa bude buzerovať za hygienu, nebudeš stíhať meniť plienky, nie to ešte čisté uteráky pánkovi 🤦

luccija
25. jan 2022

Uterák na ruky každý deň ja neznášam mokré uteráky, keď si niekto utrieť ruky🙂 a osusky po sprche každý druhý deň veľa periem

rmm
25. jan 2022

Ja by som to nedala s takým mužom a on zas so mnou. Neviem, ako často meníme. Keď mi pripadajú špinavé, vymením. Často veci ovoniavam a podľa toho. Asi som sa ani nemala zapojiť radšej, keď čítam ostatné odpovede... :`-D

babulkomale
25. jan 2022

@kittykat22 samozrejme ze je to tak ako pises. Preto treba casto prezliekat postel a prat vankuse a paplony, alergici pouzivaju aj navleky z husto tkanej bavlny ktora neprepusta roztoce, matrace sa cistia tiez atd.

babulkomale
25. jan 2022

@april171 nuz co ti poviem, ja som dieta sociku, kupali sme sa raz za tyzden ked konecne tiekla tepla voda, jedli sme spinavymi rukami pastetovy chlieb vonku, ked bolo nutne aj na velku sme zbehli do krikov ked nebol cas bezat domov a veru dezinfekcny gel sme nemali na opasku zaveseny 😃, psa sme mali doma a ja som alergicka na vsetko...
Kamoskina mama fajcila vnutri aj so svojimi kamaratkami, vsetky deti alegie a astma.
Nie som za sterilitu, ani spinu a nahulene vnutri, skor rozumny stred. Tazko povedat ako to cele je a ako to suvisi.

sovica
25. jan 2022

My máme každý svoj uterák a svoju osušku. Farebne odlíšené a na "svojich" miestach, takže sa nestane, že ja si utriem ruky do uteráka mojej dcéry, alebo že si syn utrie ruky do manželovho uteráka. Predpokladám, že keď sa umyjeme, sme čistí. Všetky uteráky periem 1x do týždňa. Ak sme chorí, alebo sa mi nezdá vôňa, prípadne sú uteráky viditeľne špinavé (pasta, make up atď.) mením častejšie. Pre návštevu dávam vždy uterák zvlášť.
Kočky, neviem si predstaviť, že by som LEN uteráky prala 3-4x do týždňa. Tie "pálky" za vodu a elektrinu (okrem práčky aj sušička - uteráky chcem mäkké), nehovoriac o eko dopade na planétu (a to som ešte nespomenula prášky, gély...)
Autorka: Ako písali kočky vyššie, nech sa pánko o svoje uteráky stará sám (od hodenia do práčky až po odloženie do skrine). Ja neznášam, keď nejaký chlap povie: "však to operie práčka". A kde je triedenie prádla, vyvesenie (ak nie je sušička), poskladanie a odloženie do skrine? To sa spraví samé? Mne môj čas nikto nevráti!
Maximálne sa stotožňujem s @h2 a s kočkami, ktoré Ti radia, aby si zapojila chlapa, lebo na to neskôr, keď prídu deti, doplatíš. "Starého psa novým kúskom nenaučíš!" On sa potom bude tváriť, že kde je problém a čo od neho chceš. Však si do doteraz stále robila Ty a nevadilo Ti to...

sovica
25. jan 2022

@cacianka Vidíš, to som zabudla v mojom príspevku. Tiež máme aj každý svoj uterák na vlasy a uteráky periem tiež na 60 °C 1x do týždňa. Absolútne s Tebou súhlasím a s Tebou tiež @lopka1313

janisa31
25. jan 2022

raz za týždeň periem všetky, každý máme svoj, na ruky spoločný, do prania dávam keď vidím, že už nie je čistý, periem všetky na 60tke a teda neviem prečo by som mala častejšie 🙂

charaka
25. jan 2022

Je to chore... kazdopadne namontovat v kupelni zasobnik na papierove utierky a je po probleme. Staci dokupovat rolky a dat do kupelne kos.

h2
25. jan 2022

@sovica Tak, tak. Chlapovi, ktorý by povedal, že veď to neperiem ja, ale práčka, by som prestala prať. A keď by sa divil, prečo nemá opraté, spýtala by som sa ho: "Čo, práčka Ti neoprala? Divné. Mne operie vždy, keď to tam dám." 😁

cacianka
25. jan 2022

@sovica ja si tiež neviem predstaviť utierať sa 2- 3- 4 ľudia do 1 uteráka. Pred rokmi to tak bolo.ale teraz ?
Tvar a ruky si umyjem, poriadne, utriem do svojho.
Nedajbože má niekto z nás nejaký problém, tak to budeme prenášať ?.
Ak muž nie je dlhšie doma, nepoužije tak výmenu posuniem. Do koša sa zmestí, hodím iba suché, tak keď sa nazbiera za práčku odišiel a uterákov, periem.
Ak treba, že sme chorí, či viac sa potíme, tak aj častejšie. Nie som otrok, ale ani spindira.

cacianka
25. jan 2022

@h2 to aj môj skúšal 😉.
Tak teraz musí aspoň vybrať z práčky, vyvesiť, zložiť.
Prať teda naložiť a pustiť radšej nie, minule dal miesto aviváže tekuté mydlo...
Veď modré oboje😱🥵🤯
Úplne iná modrá, nápis ako hovädo, aj inde fľaše. Chlap...

banderaska29
25. jan 2022

možno to videl v niektorej z luxusných reštaurácií, napríklad v Bratislave mám obľúbený podnik Old Fashioned bar - na záchodoch máš narolované uteráčiky (asi 100) a po každej toalete použiješ jeden 😀 tak to asi precítil a chce to tak aj on 😀

janewithane
25. jan 2022

Ja neznášam pocit vlhkého uteráka, takže mením často. Na ruky a tvar však používame také tie hostovske male, tie každý deň vymením. Odporúča sa to aj kvôli pleti na tvári.