Dom bez slnka

anel000
10. jan 2024

Ahojte, kupili sme krasny bungalov, pod lesom. Kupili sme ho v letnych mesiacoch, kedy sme riesili kde vychadza, zapada slnko. Dom sa kupal v slnecnych lucoch.
Vobec nam nenapadlo ako to bude v zime. Od novembra tu nieje slnko. Netrufam si povedat, kedy opat bude.. mozno marec?
Som z toho nestastna, dom stal nemale peniaze, cele nas to stalo nervy a stres.
Pohlad z okna ma totalne irituje, ako vsetci pod nami to slnko maju len my nie..
Ma niekto podobnu skusenost? Da sa s tym naucit zit? Ja uz zvazujem predaj domu...(co samozrejme nieje len tak..)

aalt
10. jan 2024

Slnovrat bol 22.12. takze v marci by uz malo na vas svietit, mozno aj koncom februara ...

maryetta
10. jan 2024

Veru. My byvame medzi horami. Rano kym je slnko hore je uz 9. A poobede niekedy uz o stvrtej za horami. Strasne deprimujuce ☹ neviem ci si zvykneme. Ale tak…
O to viac si uzivam ked som u mamy. Tu v lete este o osmej slnko svieti. To je teda obrovsky rozdiel.

noami12
10. jan 2024

@anel000 ahoj tiež mame dom, kde v obývačke s kuchyňou je totálna tma, na obhliadke sme boli v lete... iba v lete je taky svetlejši. Popravde nezvykla som si na to ani za 3r. Ale aspoň na terase slnko si užívam

zuzinabila
10. jan 2024

@anel000 cely dom je v tieni alebo na dom svieti a nieco na dome napr. balkón ti tieni, aby slnko prenikalo do izieb

majkakvet
10. jan 2024

@anel000 uplne chapem:(. Mam dom otoceny debilne na sever:(. Snivam o svetlovodoch cez strechu.

nevenka
10. jan 2024

@anel000 vies co, my to budeme mat rovnako, stary dom, domy natesno jeden vedla druheho a este aj hlavna cesta. Z toho som este viac na nervy. Ale ina moznost u nas nebola, jedine ist fakt ku nasim, kde lisky davaju dobru noc a dochadzanie katastrofa, hladova dolina...😔

maca1984
10. jan 2024

My máme tak chalupu pod lesom.
Kuchyňa a obývačka totál tma, tam je svetlejšie len nejak máj-august a aj to len nejak do 12 stej.
Čo sme si pri kúpe absolútne neuvedomili.
Vadilo mi to veľmi keď sme chodili na víkendy, vstávať do tmy, hoci vonku je svetlo.
Prišiel covid-ostali sme na chalupe a zvykla som si
Vymenili sme nábytok za svetlý aby to trošku presvetlilo.
Do podkrovia sme urobili väčší otvor-aby svetlo z podkrovných strešných okien aspoň trošku presvetlilo kuchyňu.
Je to i tak na figu, ale na menšiu ako predtým 😁

maca1984
10. jan 2024

My sme ako v tmavej komore , a ľudia oproti majú slnkom zaliate izby 😆🙈

janulka1802
10. jan 2024

Mne by to vadilo. Mnoho ľudí na to zabudne pri kúpe a pritom je to dosť dôležité. Ja by som tomu dala nejaký čas a ak by som bola stále nespokojná, predala by som. Nechcela by som prežiť život na mieste, kde som nespokojná.

snowflakenel
10. jan 2024

My mame obyvacku a spalnu orientovanu na SV, velke francuzske okna skoro cez celu stenu Svieti v lete cca.do 11.00-11.30. Som sa obavala, ze ako to bude,,ci nebudeme mat tmu,sero, no v pohode. Tma tam nie je. Detske izby tiez.z.francuzkym oknom mame na JZ a tam je moc.teplo. neviem si predstavit byt tam v lete. Aj ked mame vonkajsie.zaluzie,,tak,pecie ( ked su stiahnute urobia total tmu v izbe).

podkylava212
10. jan 2024

Ahoj, my takto bývame asi 13 rokov ,severný svah..áno u susedou vidíme svietiť slniečko a my nemáme, ale sme tu spokojny.. Aj tak sa dá...

ivangeline
10. jan 2024

Moj by take asi riesil. Mne staci,ze mam elektrinu a svetlo. ;D Vobec by mi to nevadilo.

pralinka25
10. jan 2024

tak zalezi aku mas pracu. ja som napriklad v praci od 8 do 16 a od novembra do marca nemam sancu stihnut doma ziadne svetlo. nebyt materskej tak ani neviem ci tu v tom case slnko svieti.

zooeynka
10. jan 2024

Kupit infrasaunu a v tych nudnych zimnych mesiacoch sa casto saunovat

ankare
10. jan 2024

@anel000 chápem Ta, aj mne by to vadilo.
My bývame na najvyššom poschodí, nič nám netieni a máme byt orientovaný na východ, juh, až západ, máme slnko doslova celý deň. Keď sú takéto slnečné zimné dni, vôbec nekurim. A je to paráda.

anel000
autor
10. jan 2024

@anel000 svetelnost tu nieje az taka mizerna, mame velke francuzke okna, svetle steny, svetly nabytok... "len" tu skratka nesvieti slnko v zimnych mesiacoch, sme v tieni pod kopcom...

jankak055
10. jan 2024

Za posledne 3 roky slnko svieti cez zimu velmi malo. Takze ak bude stale zamracene je to vlastne jedno 🤷🏻‍♀️

hiro
10. jan 2024

Raz som byval v prenajatom byte kde tiez cez zimu cele mesiace slnko nezasvietilo pre horu. A o 200 metrov dalej kde koncil tien pekne svietilo. Bolo to dost nanic. A potom uplne iny pocit v byte kde svietilo slnko pocas celeho roka...

tenerifka
10. jan 2024

@anel000 obrovske zrkadlo na strategickom mieste, aj ked netusim, do akej miery a za aku sumu zrealizovatelne pre jeden dom, ale akasi dedinka v udoli v Alpach takto vyriesila absenciu slnka

rybka1987
10. jan 2024

@anel000 my sme takyyo problem vyriesili svetlovodom. Mame asi 3 v celom dome, krasne to presvetli a su umiestnene hore na streche, takze svetlo.je tam stale 🙂

simca06022011
10. jan 2024

Je to normalne, aj my mame kopec, a v zime cast ludi je bez slnka.. myslim, ze je to normalne. ja mam cely dom aj s oknami na juh otoceny, som na spodku, kde proste slnko svieti aj v zime (ak by svietilo) ale AJ TAK MAM TMU. Tuto zimu je takmer stale tma, bud prsi alebo snezi, alebo je hmla... zakur v krbe, zapni si sviecky, svetla (ja som normalne pred mesiacom menila ziarovky z tych zltych "ponurych" na riadne ziarive, nech mam svetlo) a rob nieco na odreagovanie sa🙂 Dom nie je na vine naozaj.. vcera bolo slnko u nas po dlheeeej dobe...
O tom, ze po 14tej slnko nevidim ani nehovorim... proste zajde za kopec oproti uz a dovi...

anel000
autor
10. jan 2024

@rybka1987 to uz som pozerala. Aku mate znacku? Nieje problem s rosenim ci inym ? Predsa len je to diera v streche. Vy ste v tieni? Lebo nam to zrejme nevyriesi otazku slnka v dome...nam nesvieti ani na strechu slnko.

harrisson
10. jan 2024

A co majú povedať ľudia za polárnym kruhom? Nikdy sme neriešili ci mame v byte slnko alebo nie

3petka
10. jan 2024

@anel000 No veru toto bolo prvé čo sme riešili keď sme kupovali pozemok. Tiež sme pod horou a obďaleč ešte stoja bytovky tak sme riešili ako to bude v zime a dobre sme počítali. Nám pekne svieti, keď je slnko v zime tak mame doma 26 stupňov.
Už s tým nič nenarobíš jedine sa zmierit so situáciou.

rybka1987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nevenka
10. jan 2024

Zasa, teraz mame JZ - obyvacka, kuchyna a v zime zatienujem. Slnko svieti nizko a rovno do oci 🙃😅.
Nasi maju tiez tmavy dom, oproti velky kopec. Ked v BB mi na kopci vyjde slnko o pol 5, tak u noch o pol 7 este sa dobre spi, v auguste slnko vidim rano o pol 9 😅. No a poznat to potom, ze v dome je prijemnych 20 stupnov, v byte mame 30, a to len vdaka tomu, ze nevetram cez den a zatiahnute, co to ide...

anel000
autor
10. jan 2024

@rybka1987 my nemame vobec slnko pocas tychto mesiacov nikde. Sme v tieni dom aj s pozemkom.

neviditelnypes
10. jan 2024

Len pre info, výborná funkcia "Peakfinder" aplikácie aj webu je zobrazenie dráhy Slnka, aj pre ľubovoľný dátum (vľavo dole a ikona kalendára). Určite je takých stránok viac, ja mám v mobile toto z dôvodu "hmm hento na obzore je čo za kopec".

hiro
10. jan 2024

@tenerifka To by sa dalo kebyze len das zrkadlo a je - ani by to nemuselo stat vela. Ale kedze slnko leti kadetade tak by tam museli byt motorceky ktore by natacali tie zrkadla a ulozene trajektorie slnka alebo nejake opticke zariadenie ktore by ho vedelo sledovat...

mareka49
10. jan 2024

Ako sa hovorí, človek si zvykne aj na šibenicu.
Otázka ale je, či to chces.
Či pracuješ z domu alebo či máš malé deti alebo plánuješ deti a tak v zime budeš 8 - 15 doma.