Dom verzus byt

peter760
10. sep 2023

Ahojte, chcel by som sa spýtať čo by ste robili na mojom mieste vi .? V meste sme už bývali momentálne sme na dedine .
Máme dom je krásny je blízko mestá má optimálnu záhradu ohľadne dediny to už nie je až tak zaujímave keďže v dedine je dosť slabá občianska vybavenosť ale autobusy chodia často pokial nie tak máme jedno auto máme dve malé deti ktoré treba každé ráno nosiť do škôl - škôlky nieje to otravné ale z pohľadu detí mám pocit že čím budú staršie tak budú chcieť lepší sociálny život a viac kamarátov ako majú možno v dedine .
Dom máme na hypo ako každá mladá rodina dom by dom vedel predať a vyplatiť hypo s tým že uz na byt by som nemal žiadnu hypo lebo by sa mi zvýšilo s predaja ale niejake režijné naklady by sa urcite platili a preto som sa chcel spýtať či by ste menili život na dedine občasné večerné grilovačky posedenie na terase.. dom bol moj sen ale rodina a deti hlavne deti je pre mna viac preto som sa chcel spýtať šli by ste naspäť do bytu z deťmi v malom veku ? Ziskali by ste pre seba fynancnu nezávislosť že nemusíte platiť hypo úver z deťmi by ste chodili na častejšie výlety dovolenky deti by mali školu škôlku pod nosom a v podstate viac ale niesom si istý čo je pre deti dôležitejšie momentálne a či by si vedeli zvyknúť na život v meste keďže na dedine sme už 5 rokov .
Ďakujem za vaše názory

peter760
autor
10. sep 2023

@aduskatt som skor typ dobrodruzny a mam rad nove veci nehovorim ze sme nechodili na fovolenky ale trocha ta to obmedzuje ked mas hypo a tak si s toho vies dovolit viac v zivote aj castejdie cestovat a dopriat zazitky pre deti preto som si len chcel utrdit ze ci len ja tak xle uvaxujem lebo strechu nad hlavou mat budem ale detom dokazem do zivota zazitkov dopriat viac a kvoli detom sa rad vzdam toho pohodlia v dome ale budem mat zivot bez banky bez hypo a v dome raz ostanem aj tak raz len ja a manzelka deti odidu pridu vnucata ale dom splacat budem este fo fochodku ale je moznost sa vsetkeho zbavit a zit kludny zivot v takej dobe samozrejme za niejaku obetu ale zato viac radosti moznosti pre deti nove zazitky

aduskatt
10. sep 2023

@peter760 ja tú pohodu pri grilovačke mám tak, že si zbehnem do podniku, kde sa deje zrovna grilovačka a som v meste🙂 ak mám chuť na iné, ako grilovačku, tak si to v meste doprajem, ak chce kľud vidieka, tak na víkend niekde chata...... a všetko, čo potrebujem mám v meste pod nosom

huxy
10. sep 2023

@peter760 treba zvážiť prípadnú nepohodu v byte. Susedov si žiaľ nevieš vybrať a s tým môže byť vaše bývanie v byte aj zneprijemnene. A v keli by bola aj psychická pohoda, a možno vtedy by si to ľutoval. Ale je pravda, že dopredu sa to nedá vedieť.

aduskatt
10. sep 2023

@peter760 som v meste, teraz mením byt za úplne novozrekonštruovaný, beriem na doplatok hypo, splácať budem 250 eur mesačne, takže si doprajem....aj tie dovolenky, výlety a podobne - tým ,že som v meste, ušetrím dosť na doprave z dediny do mesta, na parkovanie a podobne.......

hopsadobrandejsa
10. sep 2023

Z bytu do domu ano. Z domu do bytu urcite nie.

Hlavne pocas Covidu sa ukazalo, ze ludia s bytmi tahali za kratsi koniec. Ak by som si ja mohol vybrat detstvo v dome alebo v byte tak by som volil dom. Aj preto sme tak casto chodievali k babke a dedovi ked sme boli deti.

Dom, zahrada......diametralny rozdiel co sa tyka travenia volneho casu.

peter760
autor
10. sep 2023

@huxy tak poviem ti ani na dedine nenajdes stale dobrych susedov mozno zaciatky du fajn ale vecinou to stroskota prva hadka na plotoch a casty hluk strkanie psov takze stale sa najdu urcity ,,, ktorych si nevyberies

petronelag
10. sep 2023

@huxy V byte môže natrafiť na rôzných susedov, raz som bola na návšteve u známej a vedľa bývali Vietnamci, tak celkom bolo počuť ako si niečo zvýšeným hlasom kričali a inak to boli predavači, takže ešte dosť na úrovni.

huxy
10. sep 2023

@peter760 jasné, ja chápem. Ale je rozdiel keď ti denno denne niekto dupe nad hlavou a nič s tým nedokážeš spraviť.
Býval si už v byte niekedy? Ak áno, tak si skús porovnať pre a proti.

peter760
autor
10. sep 2023

@huxy byval som uz v dvoch bytovh vdaka ktorym som sa dopracoval fo fomu

aduskatt
10. sep 2023

@huxy mne nedupe nikto a na dedine od rán o 5-6 kosenie, kohút a podobne - je to proste o tom, na koho natrafíš - je to o šťastí a náhode..

peter760
autor
10. sep 2023

@peter760 takze viem ze ake je to zit v byte

x_mery_x
10. sep 2023

Nie, niekdy, nemenila by som uz, tie, sme na dedine a nic tu nie je, ja ani vodicak nemam a nevadi mi to, do mesta a toboz do bytu by som uz nikdy nesla.

peter760
autor
10. sep 2023

Takze racej budete vsetci platit hypoteku az do dochodku len kvoli tomu ze zijete v dome ?

zuzana76
10. sep 2023

@peter760 ako daleko mas do mesta? ak je to 10-15 km nesla by som, my sme isli z bytu do domu a nemenila by som, sme sice v satelite, 5 km od mesta, sadnem do auta a za 3 minutky som v meste a 5 minut v Kauflande, my tu ale nemame ani skolku, ani potraviny, len kostol, ale mne to nevadi, do mesta idem do prace kazdy den a ci uz sadnem do auta, alebo idem pesi na nakup do dediny, je to to iste.

aduskatt
10. sep 2023

@peter760 ja budem platiť hypotéku a žiť v byte🙂))))

aduskatt
10. sep 2023

ale inak teda - okamžite do mesta bez hypotéky za mňa🙂

huxy
10. sep 2023

@aduskatt podobne 😀
V byte na hypo, síce v meste. Ale ako píšem,nemala som na výber

veselo_neveselo
10. sep 2023

@peter760 To je ale predsa vysoko individualne. Niektori maju byt, a kazdy vikend utekaju z bytu na vylety, vzdy niekam, lebo doma nevydrzia. A potom su taki, co maju dom, a radi travia cas doma, zahrada, grilovacky, a na ten vylet idu oncas - nie kazdy vikend.
Je na tebe, ako chces zit.
Nemyslim si, ze ked predas dom, tak vyplatis hypoteku, kupis byt dostatocne velky, ale to je zas moja domnienka.
Je na tebe sa rozhodnut ako chces zit, ci ti vadi hypoteka alebo nie. A este, ked aj nebudes mat tu hypoteku, tak ako sa ti zmeni zivot? Co by si robil inak?
(Vela ludom by sa zivot nezmenil 🙂

lenkakamen
10. sep 2023

@peter760 cely zivot som byvala v dome...vudala som sa 5 rokov sme zili v byte a nikdy viac...teraz byvame na dedine kde je vsetko to co si vymenoval ale to bozske ticho je na nezaplatenie..mozem si robit co len chcem na dvore aj vnutri deti...aj my mame uver a kto ho dnes nema? Utcite by som ostala v dome

aduskatt
10. sep 2023

@huxy ja by som na výber mala, ale proste pre mňa he dedina a dom utrpením🙂 rada to prenechám tomu, komu to vyhovuje. Sťahujem sa o dva týždne - z bytu do bytu😀

peter760
autor
10. sep 2023

Každopádne dakujem za odpovede každý ma v živote predsa iné priority a záujmi verím tomu že manželka ich ma podobne nastavene ako ja inak by už zomnou asi nebola ano pravda je mal som už dva hypoteky či boli dobre ci zle casy ťažko povedať ako je to teraz teraz mam 3 ale nenarodil som sa do bohatej rodiny aby som mal všetko na zlatom podnose vsetko v zivote sme museli dokazat sami ja a manželka ale už teraz viem že taký život platit niekomu teda banke splatku ma nebavy a racej obetujem svoje pohodlie domu a vymenim ho za bezstarostny život bez splatky hypoteky a racej detom doprajem cestovanie a vecne zazitky nech uz maju dectvo ake maju mat a to niesom 40 ale ani 30 rocny nieco medzi len som chcel sa uistit ci aj ostatny maju svoje priority podobne nastavene myslim si ze ci sklonis hlavu v byte alebo dome tak to je jedno veciu cast svojho zivota aj tak stravis len v praci akurat ked si v dome nemas cas na ine veci lebo praca okolo domu co ta caka tak za teba ju nikto nespravi a myslim ze cas obetovany pre rodinu a deti je pre mna viac ako spekacky na grile 😉 ale an tak dakujem za vase rozhodnutie a nazory vazim si a cenim si ich prajem pekny den

katkaseiner
10. sep 2023

mohol by si ist do konkretnych prikladov...ano, mozno 10rocnu novostavbu pri Nz vymenis za 3izbak v nz ale to ti z toho zacne švitorit....ked ideme k sesternici, ine nerobia len upozornuju mojich nech nebehaju, nedajboze neskáču, co som ich v dome v zivote neupozornila. My mame mini zahradu ale teda vyuzivame ju. Mame psa, v lete bazen, trampolinu, obcas grilovačka, guláš (a aj hlučnych susedov, ale aspon ich nemame hned za stenou). V zime travime cas vo virivke, proste do cinziaku by som nesla ani za nic. A parkovat vonku v lete v zime na ulici? nikdy

peter760
autor
10. sep 2023

@katkaseiner jeden jediny priklad ak ty dvihnu z 0.9% na 4,9% tak sa ta opitam ci ti to vyhovuje ale je lepsi zivot bez hypo len treba využiť ten spravny čas mne konci fix az o rok na druhy ale šťastie praje pripravenym preto vždy uvazujem do predu aby ma nic neprekvapilo a istotu aby dom mal dostatocnu ci uz pre seba alebo rodinu

aduskatt
10. sep 2023

@peter760 tak zasa pri hypotéke 20tis na 20 rokov Ti robí dvihnutie splátky 40 eur, čo zasa nie je úplne katastrofa.....

hladamematku
10. sep 2023

@peter760 preferujem slobodu v byte ktorý je môj ako hypotéku a dom ktorý patrí banke 😅

peter760
autor
10. sep 2023

@aduskatt ano vsetko sa odvija od sumy od 100 tisic je to uz rodiel do 200€

peter760
autor
10. sep 2023

@hladamematku presne do takeho stadia som dospel uz aj ja a do dochodku tych este 27 rokov si mozem uzivat zivot 😉

jumama
10. sep 2023

Deti sa prisposobia - to co budu v zivote najviac potrebovat, to su kamarati. Nevahala by som, ak su deti male, na byt si zvyknu, v meste je vela prilezitosti - ihriska, kruzky, da sa vyzit aj takto. A co moze byt pre ne naj vyhoda - aj viac deti, kamaratov zo skoly. Ak budu dochadzat, ci budu starsie, bud budu chciet zostavat po skole v meste, alebo sa budu doma bez kamaratov poflakovat, mobilovat, pocitacovat...

luccija
10. sep 2023

@peter760 zaťažuje vás velmi splácať hypo, alebo vám malo zostava?možno sa mýlim, ale myslím, že v 4 izbovom byte nebudete mať také nízke náklady.
A čo pozrieť malý dom s malým kúskom záhrady, alebo radovku?Pre tie deti by som chcela mať ten výbeh.Manzelka čo hovorí?

peter760
autor
10. sep 2023

@luccija manzelka dospale ze ten byt je zaujimavejdie s pohladu deti kedze su imiestnene vramci jedneho sidliska do skol skolky nezatazuje ale preco by som mal 27 rokov platit a ukracat sa o svoju vyplatu ked mozem ten rozdiel pouzit na ine moznosti a detom fopriat viac uroky uz nizsie nepojdu akurat ta uroven da bude na zivot zhorsovat na dlovensku a casom sa moze stat taka kryza z toho vsetkeho ze to bude ako raz v amerike ze len budu brat banky nehnutelnosti lebo dplatky ty vybehnu do takych cisiel ze to bude uz neunosne preto racej obetujem nieco ale aj vela ziskam a ci mam dvor alebo nie tak ako pani pred vami pisala v meste su viac moznosti ci uz ihriska nakkupne crntra zmrzliny usetrenir na doprave snazim da len hladat dpravny súlad medzi lavou a pravou rukou a hlavne medzi aktualnou ekonomickou sytuaciou