Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  jumama
  29. nov 2021    Čítané 1979x

  Tipy na darčeky pre kolegyne

  Povzdychla som si za nás všetkých: Doba "pandemická, home-officová", čo spravíš s medziľudskými vzťahmi na pracovisku? Tento rok žiadny Mikulášsky večierok, žiadne Vianočné posedenie s punčom?

  Rozmýšľate napriek neistej dobe nad malým darčekom pre kolegyne, pretože si rozumiete a chcete ich potešiť? V článku nájdete tipy, čo sa osvedčilo ako malý vianočný darček kolegyni, či darček naj kamarátke mne...

  Vianočná dóza na koláče a vaše koláčiky v nej

  Pre tie žienky, čo rady pečú príprava väčšieho množstva medovníčkov, či čajového pečiva nebude žiaden problém. Možno poznáte recept na medovníčky, čo zostanú stále mäkké, možno máte napriek zlému roku dostatok orechov na medvedie labky alebo vanilkové rožky, alebo vlastníte všetky možné nadstavce na strojové pečivo a možno práve naopak si trúfate na niečo moderné, do čoho by sa kolegynky samé nepustili, ako makrónky, či rôzne raw koláčiky. V tomto voňavom a chutnom darčeku je čosi veľmi osobné, čomu ste venovali váš čas. Chýba už len vianočná dóza na koláče, v ktorej vianočné pečivo odovzdáte.

  null

  Alternatívou k napečeným koláčikom je pohár medu. Ak máte vo svojom okolí medára, podporte ho, myslite pri kupovaní vianočných medových zásob aj na svoje kolegyne. Napríklad u nás medár ponúka najrôznejšie medy aj v malých pohárikoch na ochutnávku: Čisté alebo šľahané, s ovocnými príchuťami, s peľovými zrnkami, s kakaom, ba dokonca aj s čili korením. Na vianočnom večierku by ste sa mohli blysnúť aj medovinou, ktorú zväčša každý medár predáva tiež.

  Škorica v mede:

  null

  Pečený čaj s vôňou Vianoc

  Čo je to pečený čaj? Rôzne kúsky, či bobuľky ovocia a voňavé vianočné korenia podľa vašej chuti badián, hrebíček, škorica, ďalej pridajte cukor a prípadne aj alkohol. Ingrediencie sa spolu premiešajú a upečú na plechu, ovocie pritom pustí šťavu. Potom sa zmes zavarí do pohárikov.

  Keď si chcete pripraviť chutný čaj, dáte za lyžicu zmesi do šálky a zalejete vriacou vodou. Vianočné korenia, kúsky ovocia a prípadne kvapka alkoholu v pečenom čaji mu dodajú chuť vianočného punču.

  Znovu záleží len na vás: Ste tvorivé a zručné v kuchyni? Potom pečený čaj pripravíte a zavaríte samy. Pohrajte sa so zabalením a vytvorte z obyčajného pohárika vianočný. Stačí koliesko vianočnej látky, či pevnejšieho vianočného papiera, ktorým prekryjete viečko previažete ho motúzikom a originálny darček je na svete. Každej kolegyni môžete pripraviť vtipnú etiketu... Dávate im kúsok vášho času, kúsok seba.

  Ak máte málo časuj, tak pečený čaj nájdete aj v obchode. Na výber bývajú rôzne kombinácie ovocia, s alkoholom, bez alkoholu, s cukrom, bez cukru... Môžete k poháriku pridať milý vianočný veršík na kartičke, ktorú spolu s voňavou ihličnatou vetvičkou priviažete k poháriku.

  null

  Hrnček na kávu alebo čaj

  Ste kávičkárky? Potom viete aké to je dôležité, mať svoj obľúbený hrnček na kávu! Poznáte svoje kolegyne a teda viete, aký motív by ich potešil. Ak chcete pridať darčeku tajomný alebo vtipný podtón, skúste to s tzv. "magickým hrnčekom" - vyzerá obyčajne, no pri naliatí horúceho nápoja zmení obrázok. Ako napríklad tento Magický hrnček - batéria

  null

  Vybrať si samozrejme môžete aj iné motívy, tento napovedá, že spoločná kávička vám dobíja baterky 🙂

  Lyžička so srdiečkom

  Raz som v darčekovom balení müsli dostala zlatú lyžičku. Verte či nie, odvtedy je to najobľúbenejšia raňajková lyžička mojej dcéry aj muža. Jedia ňou všetko. Jogurt, pribináčik, müsli, krupičnú kašu... Že by ten pre príbor netypický zlatý odtieň dodával jedlu slávnostnú príchuť? Takže môj ďalší tip na darček pre kolegyňu kávičkárku je - zlatá latte lyžička so srdiečkom:

  null

  Ak sa vám zdá cena za jednu zlatú lyžičku vysoká, napríklad aj preto, že potrebujete darček pre viac kolegýň, či kamarátiek, môžete kúpiť sadu lyžičiek so srdiečkom z bežnej nehrdzavejúcej ocele. Cena za 6 lyžičiek je iba o trochu vyššia ako za jednu zlatú. Rozoberte sadu a každej kamoške podarujte jednu, stačí na ňu priviazať vianočnú stužku a milý malý darček je na svete!

  null

  Vianočné utierky alebo chňapky

  Myslíte si aj vy, že trochu gýča k Vianocniam skrátka patrí? Mení sa pred a počas Vianoc množstvo času, ktoré strávite v kuchyni? Potešili by vás vianočné utierky a chňapky? Mňa aj malá zmena v kuchyni vždy poteší. Na jar kvietky vo váze, pred Vianocami adventný veniec a môžu byť aj tematické utierky alebo chňapka... Tento rok som našla v obchodíkoch krásu nevídanú (podľa mňa), kuchynské utierky so zimnými motívmi od Josefa Ladu. Nakúpila som ich pre svokru, švagrinku, sestru a aj pre pani učiteľky. Samozrejme aj pre mňa 🙂 V balení sú 2 kusy utierok, môžete ho rozdeliť a získať dve symbolické vianočné prekvapenia za dobrú cenu.

  Kuchynské utierky Ladovská zima:

  null

  Kuchynské utierky Srnka a zajac:

  null

  Kuchynské utierky Štedrý večer, Vianoce:

  null

  Ručne robené vianočné dekorácie

  Ak patríte k tvorilkám, tak môžete kolegyniam a kamarátkam darovať nejaké vlastnoručne vyrobené vianočné dekorácie. Myslím, že v takom prípade ani nepotrebujete poradiť.

  Ak sami netvoríte, tak nepreberné množstvo krásnych vianočných ozdôb nájdete v rôznych facebookových predajných skupinách, na známom hand made portáli, na weboch tvoriliek, ale aj tu na Modrom koníku, v bazáriku v kategórii Bytové doplnky a dekorácie / Vianoce - stačí, ak si začiarknete aj voľbu "vlastná výroba" a vyfiltrujú sa vám ručne robené výrobky.

  V čase predvianočnom to trochu ožíva aj v skupine Výmena HandMade výrobkov, tento priestor určite využijú žienky, ktoré sa venujú niektorej tvorivej technike a rady by svoje dielka vymenili za dielka inej tvorilky. Napríklad papierové pletenie za šité vecičky, či šperky... kombinácie si môžete dohodnúť podľa vašej ľubovôle.

  Hlbina ženskej duše

  Pri hľadaní knižných darčekov som narazila na kartičkovú hru, ktorá si priam pýta byť venovaná kolegynkám, či kamoškám. Jej názov Hlbina ženskej duše napovedá, že môže byť zaujímavým zrkadlom nášho ženského prežívania a pováh. Podľa mňa sa dá hrať samostatne, ale aj v skupine, v rodine.

  Cieľom hry je preniknúť pod našu každodennú masku, ísť do hĺbky a baviť sa pri tom. Hra obsahuje 60 kariet rozdelených do štyroch okruhov - zážitky, rozkvet, prínos a humor.

  null

  Vybrali by ste si niektorý z týchto darčekov pre svoje kolegyne a komošky aj vy? Podeľte sa v komentároch so svojimi nápadmi, inšpirujme sa navzájom!

  jumama
  29. aug 2021    Čítané 562x

  V čom priniesť dobrôtky na oslavu? Vyberáme praktické krabice a prenosné dózy na koláče

  Pri téme osláv a koláčikov z posledných dvoch článkov (detská narodeninová oslava, etažéry na koláče a drevené lopáre na obložené misy) ešte zostem. V tomto článku myslím na tých, čo potrebujú koláčiky alebo obložené chlebíky bezpečne uskladniť a odniesť. Napríklad na oslavu ku starým rodičom, na oslavu do práce, alebo na piknik.

  Vybrala som pre vás praktické chladiace prenosné dózy na torty a poschodové plastové dózy s rúčkami.

  Tescoma Chladiaci podnos s vysokým poklopom Delícia

  Podnos má priemer 34 cm, výška veka je 18 cm. Je teda hodný aj pre vyššie torty. Do podnosu možno na spodnej strane zacvaknúť chladiacu vložku, ktorú ste dopredu vychladili v mrazničke. Torta má tak šancu pri prevoze vydržať neroztopená a neroztečená dlhší čas.

  null

  Tescoma Chladiaci podnos s nízkym poklopom Delícia

  Rovnaký princíp ako dóza na tortu vyššie, len veko je nižšie - 12 cm, priemer je rovnaký 34 cm. Využijete pre nižšie torty alebo na koláčiky, chlebíčky.

  null

  Prenosný box na tortu 36,5 cm, žltá

  Pri tomto boxe sa mi zapáčilo, ako sa pohrali s jeho využitím priamo na servírovanie torty. Ak snímete veko a položíte ho pod spodnú časť, vznikne pekný stojan na tortu.

  null

  Orion Prenosný box na potraviny 3 poschodia

  Perfektný box s 3 poschodiami. Chlebíky, slané koláčiky, sladké koláčiky...? Všetko môžete bezpečne priniesť na piknik! Alebo využijete menej poschodí, ak chcete preniesť menej jedla.

  null

  Banquet Párty box s držadlami Culinaria 42 x 29 x 25 cm, malinová

  3 poschodia sa na seba naklikávajú, tento raz je obsah zahalený rúškom tajomstva, boxy nie sú priesvitné, iba veko. K dispozícii sú malinová a sivá farba. Boxy nemusíte využiť len na hotové jedlo, viem si predstaviť že v nich prinesiete všetko potrebné na opekačku. V jednom poschodí špekačky, či klobásky, možno aj napácované mäsko v alobale, v ďalšom zemiaky, zeleniny, kečup, horčica, v poslednom pečivko, chlebík, príbory, servítky...

  null

  Prenosný box na potraviny 2 poschodia

  Súčasťou tohoto 2- poschodového boxu na potraviny je mriežka s uškami, pomocou ktorej ľahko vytiahnete obsah. Záleží len na vás, či box využijete len na prenos. Položíte chlebíčky, koláče, či zákusky priamo v boxe aj na stôl, alebo ich preložíte na slávnostnejšie podnosy? Myslím, že záhradná oslava, či piknik znesú aj plastové boxy 🙂 Vyložte ich slávnostným tortovým papierom...

  null

  Banquet Prenosný box s držadlami Culinaria, 41 x 29 cm

  Nepriesvitné boxy dostupné vo viacerých farbách - staroružová, šalviovo zelená, bledohnedá.

  null

  Vypekáte veľa na Veľkú noc, či Vianoce? Poschodové dózy prídu vhod na uskladnenie veľkonočných či vianočných zásob pagáčikov a čajového pečiva.

  Ak máte skúsenosti s týmito boxami, pridajte recenzie do Centra recenzií.

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  27. aug 2021    Čítané 1421x

  Čo na slávnostný stôl: Etažér na zákusky, poschodový tanier na koláče, lopár na charcuterie

  V minulom článku som sa zamerala na detské oslavy. V tomto článku pokračujem slávnostnou tabuľou. Zameriam sa na vychytávky, ktoré vám uľahčia podávanie sladkých aj slaných dobrôt.

  Candy bar - sladká samoobsluha

  Stretli ste sa s pojmom candy bar? Je to čosi ako cukríková, či koláčiková samoobsluha.

  Na vyhradenom stole sú všetky sladké dobroty, čo ste pochystali na oslavu: Cukríky, bonbóny, torty, zákusky, čajové pečivo, muffiny, cup cakes. Len pozor na osy, ak sa chystáte piknikovať!

  Nemusíte sa báť presladenia a môžete nachystať ovocný bar. Kúsky ovocia nastoknuté na špajdliach, alebo v malých pohárikoch s napichovátkami.

  Fantázii sa medze nekladú, ak poznáte dobre svojich hostí, možno viac ako rôzne krémové koláče ocenia domáce kysnuté koláče a záviny. Slivkový s posýpkou, marhuľový s orechami, maková štrúdľa s višňami... Moja babka ich volala ovocné báleše a mužova stará mama ovocné posúchy. Čučoriedkový posúch od nej zatiaľ nič v mojej chuťovej pamäti neprekonalo.

  Veľkými pomocníkmi vám môžu byť poschodové taniere na koláčiky - etažéry, ušetríte veľa miesta na stole.

  Etažér IKEA KVITTERA

  Máte to blízko do Ikey? Nájdete tam etažéry za dobrú cenu. Aj najrôznejšie ďalšie nádoby, prestierania, podnosy, s ktorými ľahko zariadite celý candy bar. Etažér KVITTERA je trojposchodový sklenený.

  null

  Etažér IKEA FULLSPÄCKAD

  Tento etažér má dve bambusové poschodia. Má praktickú rúčku na prenášanie. Na koláčiky aj slané jednohubky, podľa toho, akú oslavu chystáte.

  null

  Etažér 3-poschodový Gastro 35 cm, biely

  Ďalšia zásobáreň servírovacieho tovaru za dobré ceny je Gastrozone, Tento biely etažér s troma taniermi je tiež v cene okolo 10 Eur ako tie z Ikey.

  null

  Servírovací stojan 2-poschodový APS 34 cm

  Veľmi zaujímavý etažér, podobný rozložením etažéru FULLSPÄCKAD z Ikey, avšak dosky sú z pravej bridlice! Vyzerá to veľmi efektne, podávať jedlo na kameni, čo poviete? Cena je vyššia, okolo 40 Eur.

  null

  Small Foot Etažér Sladkosti

  Nedá mi to nespomenúť tento pestrofarebný etažér so sladkými drevenými lízatkami a zmrzlinkami. Je to hračka vhodná pre deti 3+, cibria si jemnú motoriku, pretože lízatká aj zmrzlinky treba zastoknúť do dierok na podnosoch. Hračka vydrží deťom dlho - môžu hostinky chystať pre bábiky a plyšákov.

  null

  Obložená misa - Charcuterie board

  Spojenie "charcuterie board" som prvý krát počula u mojej obľúbenej youtube kuchárky (Natashas Kitchen). Keď som hľadala slovenský ekvivalent slova, napadá ma, že je to obložená misa. "Charcuterie" pochádza z Francúzska a znamená "údeniny" - pôvodne rôzne druhy údenín podávaných na drevenom lopári. Správne šípite, že základom je obrovský lopár, či drevený podnos, kde sú všetky dobroty naložené. Bok po boku to, čo mlsné jazyky najradšej spájajú do jedného sústa.

  Očarili ma pre naše končiny nie úplne tradičné kombinácie: Ako obrázky napovedajú, na pravej charcuterie obloženej mise nesmú chýbať rôzne druhy údenín a k nim chlebové krekry, chrumkavé tyčinky grissini, slané keksíky, ďalej rôzne druhy syra - gurmáni ich radi kombinujú s orieškami, medom, džemami, horkou čokoládou.

  Pozrela som ponuku eshopov, dosť ťažko zohnať drevený lopár, či podnos žiadaných rozmerov, prípadne s vyvýšeným okrajom. Tu sú niektoré obry medzi drevenými podnosmi, ktoré som našla:

  Podnos z jedľového dreva Antic Line Verre, dĺžka 76 cm

  Tento veľý podnos ako jeden z mála má aj vyvýšený okraj, ktorý zabezpečí, že jedlo sa vám z neho nezošmykne.

  null

  Servírovacia doštička drevená Kesper 71-85x17-21 cm

  Lopár z agátového dreva je naozaj dlhý, jeho veľkosť si môžeme predstaviť približne ako dva a pol A4 papierov za sebou.

  null

  Servírovacia doštička 76x20 cm

  Táto doštička získa používaním krásnu patinu, ako každá drevená vec. Odporúča sa iba ručné umývanie, aby doštička nenasala do seba veľa vody a drevo potom pri schnutí nezačalo znovu pracovať a neprasklo.

  null

  Orion Drevené doštička akácia, 56 x 20 x 1,5 cm

  Veľmi pekne spracovaná došička, rez dreva aj s kôroch na okrajoch. Ak máte radi prírodné motívy, určite po nej siahnite, je za dobrú cenu.

  null

  Kesper Multifunkčná doska zo skla motív: betón, 2 ks 52 × 30 cm

  Možno ste zaznamenali "betónový" vzor na rôznych bytových dekoráciách. Zaujímavá obmena k dreveným lopárom môže byť táto sklenená doska so vzorom betónu. Štýlovo podtrhne vašu oslavu, ak máte radi industriálny štýl.

  null

  Nadchla vás predstava veľkého dreveného lopára a oceníte ručnú výrobu? Pohľadajte rezbára, či stolára, ktorý pracuje s masívnym drevom a dajte si vyrobiť niečo podobné na mieru. Možno sú tieto obrie podnosy trochu nepraktické na uskladnenie. Dajú sa pripraviť až tesne pred podávaním, pretože do bežnej chladničky sa nevojdu. Príprava vám nemusí zabrať veľa času, ak si všetko dopredu premyslíte, nakrájate, zamiešate dipy...

  Aj vám sa už zbiehajú slinky a máte chuť chystať oslavu? Akú najväčšiu oslavu ste pripravovali a zvládli sami?

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  27. aug 2021    Čítané 1245x

  Ako pripraviť nezabudnuteľnú detskú narodeninovú oslavu

  Ak sa povie detská narodeninová oslava, čo si pod tým predstavíte?

  1. Oslava, na ktorej sa zúčastní najbližšia rodina – rodičia, súrodenci oslávenca, starí rodičia z oboch strán, prípadne tety, ujovia a ich deti (bratranci a sesternice oslávenca).
  2. Oslava, na ktorej sa zúčastnia iba deti, kamaráti vášho dieťaťa.

  V tomto článku sa zameriam na miesta, kde sa môže oslava konať, rôzne tematické doplnky a námety na zábavné aktivity pre deti.

  Kde usporiadať detskú narodeninovú oslavu?

  • Máte záhradu? Je to nesporne veľká výhoda! Nachystáte občersvenie, deti sa vyjašia.
  • Piknik v parku – donesiete deky, vankúše, pár ozdôb, občerstvenie, sami zorganizujete zábavné aktivity.
  • Opekacie miesta na vyhradených miestach v parku, či mestskom lese – znovu môže byť úplne vo vašej réžii čo nazdobíte, čo navaríte, čím sa deti zabavia. Často sú na opekacích miestach okrem ohniska drevené stoly a lavice, ktoré môžete využiť.
  • V detských kútikoch v nákupných centrách: Zabezpečia výzdobu, občerstvenie aj animátorov.
  • V materských centrách často tiež umožňujú usporiadanie detských narodeninových osláv, cca do 10 rokov. V niektorých vám poskytnú aj nazdobenie miestnosti na rôzne témy, občerstvenie, animátorky, ktoré pripravia zábavné aktivity pre deti.
  • Detské ihrisko: Pekná oslava akčnejších detí môže byť aj na detskom ihrisku s preliezkami, kde sa vyšantia.
  null

  Pozvánky na detskú narodeninovú oslavu

  Pozvánky jednoducho vyrobíte napríklad vo Worde. Ak si na to netrúfate, alebo nemáte farebnú tlačiareň, tak si môžete kúpiť predtlačené kartičky.

  • Nezabudnite na pozvánke uviesť číslo na vás, rodiča: Ostaní rodičia odsúhlasia prítomnosť ich dieťaťa na oslave.
  • Uveďte nielen čas od kedy sa oslava koná, ale aj jej predpokladaný koniec. Ak máte prenajaté priestory, býva to vo vyhradenom čase, za každú ďalšiu načatú hodinu si zvyknú zaúčtovať príplatok.
  • Premyslite „logistiku“ – napríklad: Vyzdvihnete všetky deti zo školského klubu a odvediete ich na miesto oslavy. Po oslave si ich prídu vyzdvihnúť rodičia.
  nullnullnull

  Balóny, girlandy, papierové pompomy na detskú narodeninovú oslavu

  Balónik je vecička, ktorá má nepochopiteľnú moc. Poteší každé dieťa. Aj to skryté dieťa v nás veľkých. 🎈 🎈 🎈 Ak balónikmi ozdobíte narodeninovú miestnosť, na konci oslavy si každé dieťa z oslavy jeden môže vziať domov na pamiatku.

  nullnull

  Nezabudnite na hélium na plnenie balónikov. Je možné zakúpiť aj gél, ktorý sa pridá do balónikov a zabezpečí ich dlhšie lietanie.

  null

  Tematické tanieriky, poháriky, košíky na cupcake

  Určite to poznáte, dieťa načisto miluje konkrétnu rozprávkovú postavičku. Dokáže seriál, či rozprávku pozerať dookola 10 krát. Ak by si mohlo vybrať kostým na karneval, chcelo by byť touto postavičkou. Ak by si mohlo vybrať tortu na oslavu, chcelo by s touto postavičkou. Zabodujete, ak aj ostatné doplnky na oslavu budú s obrázkami z obľúbenej rozprávky. Väčšinu doplnkov nájdete v rovnakých eshopoch, ako napríklad detské kostýmy, ktoré sú zamerané na párty sortiment.

  null

  Kráľovna oslavy – narodeninová torta

  Určite to, na čo sa všetci najviac tešia a na čo najviac čakajú, je narodeniová torta. Priznám sa, pečenie mi nejde. Raz ma dcéra presvedčila, že chce malinovú tortu s polevou z bielej čokolády. Škoda že som ju neodfotila, vyzerala ako veľká nedopečená fašírka zaliata roztopeným syrom 🙂

  Naplánujete si:

  Ako to dopadne:

  Vtipné torty - obrázky sú požičané z Pinterestu.

  Niekedy nestačí dobrý úmysel, láskavé srdce, tony obetavosti, proste to nevyjde... 🙂🎂🍨🍰

  Stačí zadať do vyhľadávača "cake fail", zasmejem sa, že nie som jediná. Radšej nájdem cukrárku. Hoci aj tu, na Modrom koníku! Je tu veľa mamín, čo pečú prekrásne torty. Stačí sa spýtať, ostatné maminy vám poradia. Prípadne ich môžete nalinkovať do komnetárov 🙂

  Aké sviečky dávate na tortu? Číselká, alebo toľko sviečok, koľko je rokov? Moji synovci ako správni akční chalani milovali prskavkovú fontánku. Menšie deti sa jej zvuku môžu zľakúť, väčšie si ju užijú. Určite deti nenechávajte zapaľovať fontánky samé, a nenechávajte ich ani s horiacimi fontánkami samé.

  null

  Piňata – zábavný zlatý kliniec oslavy?

  Čo je to piňata? Tento zvyk pochádza z Mexika, resp. Latinskej Ameriky, kde je súčasťou detských osláv. Ku nám prenikol zrejme spolu s počítačovou hrou Fortnite, ktorú s obľubou hrávajú chlapci. Jednou z postavičiek je fialová lama, v "Piňata challenge" hráči môžu získať zaujímavé vecičky. Práve Fortnite lamu možno najčastejšie nájsť v ponuke párty obchodov medzi piňatami. Ale aj rôzne iné rozprávkové postavičky.

  null

  Piňata je papierová bábka rôznych tvarov, do ktorej ako do krabice môžete schovať sladkosti a ligotavé konfety. Zavesí sa na povraz a oslávenec do nej udiera palicou. Ak máte pinatu zavesenú napriklad na konár stromu, zavesenie nemusí byť pevné, môžete za povraz ťahať a vyhýbať sa úderom. Ak dieťa pinatu trafí a robzbije, obsah krabice sa na všetkých vysype. Každý si chytro vyzbiera pár vysypaných sladkostí. Prinesie na oslavu akčný prvok aj chichotanie 😊

  Tipy na aktivity na detskej oslave

  • Hľadacia hra, hľadanie pokladu:Schováte do truhlice poklad – malé hračky, sladkosti. Poklad niekde ukryjete a deťom pripravíte mapu k pokladu. Na každej zastávke budú musieť vyriešiť nejakú úlohu, aby sa dostali ďalej. Hra sa dá hrať vo vnútri aj vonku.
  • Upeč si vlastný koláčik: Veľmi sa mi páči nápad z jednej montessori škôlky. Keď má niektoré dieťa narodeniny, nachystané je krehké cesto. Všetky deti kúsok dostanú, vyvaľkajú si ho, povykrajujú formičkami. Pani učiteľka im koláčiky upečie a vychladí. Nakoniec si ich natrú a spoja džemom a s radosťou spapkajú. Toto si viem veľmi dobre predstaviť na domácej oslave, kde máte dostupný veľký kuchynský stôl aj rúru na pečenie. Obmena sú perníčky, ktoré môžu deti ozdobovať polevami.
  • Tričko z oslavy: Každé dieťa si vytvorí na pamiatku tričko pomocou fúkacích fixiek, alebo fixiek na textil. Lacnejšie biele tričká nájdete napríklad v Pepcu.
  • Vyrobte si s deťmi sliz:  Potrebovať budete lepidlo Astra, aktivátor Astra, potravinársku farbu, trblietky, penu na holenie, sódu bicarbónu, kelímky s vrchnákmi na uschovanie.
  • Pohybové hry: Ak je oslava v detskom kútiku, či materskom centre – deti sa vyjašia na preliezkach, lezeckej stene, trampolínach, guličkových bazénoch. Ak je oslava vonku, môžete ju zorganizovať v blízkosti ihriska, preliezok. Nakreslite na chodník kriedov zvieraciu dráhu, deti sa na nej vyjašia: Úsek dráhy označený zvieratkom deti musia prejsť špeciálnym zvieracím krokom. Žabky skáču, bociany skáču na jednej nohe, mackovia idú ťarbavo, vtáčiky cupitajú, slony robia dlhé kroky...
  • Maľovanie na tvár: Ak máte cit pre maľovanie, zvládnete to možno aj samy, stačí kúpiť kvalitné farby na tvár, a vyčarujete princezné, hrdinov, motýliky, šelmy na želanie.

  Fotografie na pamiatku

  Nezabudnite detváky fotiť! Môžete pre vášho oslávenca spraviť fotoknihu, ktorá mu pripomenie zážitky z celého roka, vrátane jeho superoslavy.

  null

  Ako vnímate ceny za detské oslavy vy?

  Chápe podľa vás ročné, dvojročné dieťa, že oslava je organizovaná pre neho? Oslavujete svoje narodeniny aj vy rodičia?

  Niekde som čítala názor psychológa, s ktorým sa stotožňujem. Dnes sú obrovské možnosti, čo všetko deťom dopriať, dieťa mnohokrát dostane naraz 10-15 darčekov, lebo rodičia, dedko a babka, tety a ujovia nakúpia každý po dva. Na druhej strane rodičia často sami pre seba oslavy neorganizujú. Niekedy si ani nedávajú navzájom darčeky. Nemalo by to tak byť.

  Oslava by sa mala chystať pre každého člena rodiny. Aj maličké deti sa môžu zúčastniť jej prípravy, pomôcť nastrieť stôl, nachystať ozdôbky, asistovať pri výbere a balení darčeka pre ocka, mamku, výbre kvietkov pre oslávenca. Ak sa to podarí a dokážete sa s ostatnými členmi rodiny dohodnúť, môžete vždy kúpiť jeden darček spoločne, ktorý triafa sny alebo potreby oslávenca.

  Keď deti začnú chodiť do školy, príde obdobie, že potrebujú zapadnúť. Často sa porovnávajú, často túžia po tom, čo majú spolužiaci. Organizuje sa detská oslava pre kamarátov. Každé dieťa túži byť pozvané, nechce byť vylúčené! A tak sa stane, že sa podujmete zorganizovať narodeninovú párty aj pre vaše dieťa. Pre tých, čo ho pozvali, aj ďalších kamarátov... Väčšinou stačí takýto zážitok zažiť raz a ďalšie roky postačí menšia oslava s tými naj kamarátmi u vás doma, ktorá už nie je taká náročná na prípravu, logistiku, priestor, financie.

  V Bratislave vás zvyčajne oslava pre 10-15 detí s prenájmom priestorov a občertvením vyjde na 100-150 Eur. Myslím si, že je to dosť veľká suma. Vráti sa vám určite v darčekoch, ktoré dostane vaše dieťa od kamarátov. Deti sa veľmi dobre poznajú, poznajú svoje koníčky, túžby. Takže darčeky sú často čistý zásah do čierneho, oslávenec sa z nich teší a užije si ich. Tak isto je nenahraditeľný pocit spolupatričnosti, príslušnosti ku skupine, ktorý vaše dieťa prežije.

  No i tak by ste dieťa mali trochu oboznámiť s financiami. Porozprávať sa, koľko taká oslava stojí. Porovnať to s praktickými vecami, čo všetko iné sa dá za takú cenu kúpiť... pretože obdobie 8-10 rokov je aj obdobie, keď sa dieťa učí pochopiť hodnotu peňazí. Keď už vníma, že nie je všetko zadarmo a zázrakom 😊 Naučte ho vážiť si, čo dostáva.

  Ako to máte vy? Čaká vás veľká detská narodeninová oslava? Kde ju zorganizujete? Pripravíte ju sami, alebo ju zveríte do rúk animátorom?

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  23. aug 2021    Čítané 540x

  Vodové farby do školy aj hobby farby pre pokročilých maliarov

  Majú vaše deti rady tvorenie - kreslenie, maľovanie, strihanie, lepenie alebo je to pre ne len nudná povinná jazda? Experimentujete doma s rôznymi tvorivými technikami?

  Zoznam pomôcok na výtvarnú výchovu pre prváka by mohol vyzerať takto:

  • Obrus na lavicu
  • Pohárik na vodu
  • Paleta na farby
  • Štetce - 1 ks hrubší guľatý, 1 ks plochý
  • Vodové farby
  • Temperové farby
  • Voskovky
  • Zástera
  • Tuš
  • Plastelína
  • Tyčinkové lepidlo
  • Detské nožnice
  • Kufrík alebo krabica na pomôcky
  • Farebné papiere
  • 20 ks A4 výkresov
  • 10 ks A3 výkresv

  Predzásobiť sa, alebo počkať?

  Zoznam vám určite upresní vaša škola.

  • V niektorých školách dostanú deti na začiatku roka farbičky, farby, voskovky alebo krabicu na pomôcky, aby mala celá trieda rovnaké a ľahko sa stohovali v skrini na seba.
  • Niektoré triedy sa dohodnú a výkresy, či farebné papiere sa kúpia spoločne, pretože kúpiť celé balenie je ekonomickejšie.
  • Tak isto v školskom klube deti veľa tvoria, hlavne počas zimných mesiacov. V našej triede sme vyzbierali na začiatku roka určenú sumu a pani vychovávateľka si sama zakúpila materiály hromadne.

  Ak ste tvorivá rodinka, tak potom neobanujete ak sa zásobíte skôr, vyhnete sa zhonu po začiatku roka. Ak kúpite čosi navyše, nájde to určite uplatnenie na vaše domáce tvoreníčka 🙂

  V tomto článku nájdete pár rád pre výber farieb, zásteriek na výtvarnú výchovu. No nájdete tu aj pár tipov na darčeky pre pokročilých malých tvorivých tvorov.

  ****************************************

  Vodové farby Anilinky

  Ak vaše dieťa výtvarnú výchovu miluje, tak je možno na výber farieb náročnejšie:

  • Chce farby, kde je veľa odtieňov, lebo pri maľovaní sa viac vyhrá s detailami.
  • Chce farby, ktoré majú krásne sýte odtiene.

  Ak vyberáte vodové farby, vsaďte na Anilinky! Ich odtiene sú naozaj neporovnateľné žiarivé a silné oproti vymytej bledosti bežných vodoviek:

  Možno ste niekedy počuli, že anlilínové farby sú jedovaté. Môže farba z Aniliniek cez machuľky na prstoch otráviť vaše dieťa? Dnešné Anilinky určite nie sú jedovaté. Výrobca to uvádza v popise produktu:

  Tip: Anilinkami sa vďaka ich sýtosti dobre maľujú aj detaily, kúpte k ním na ich vykreslenie aj tenší štetec.

  null

  ****************************************

  Krycie vodové farby

  Dobrou alternatívou sú aj krycie vodové farby. Pracuje sa s nimi rovnako dobre, dokážete vykresliť aj detaily. Dostanete ich v umeleckých obchodoch, ich cena je trochu vyššia ako cena Aniliniek. Sú určené na maľovanie na savé aj nesavé podklady.

  null

  ****************************************

  Zástera na výtvarnú výchovu

  Pre najmenších školákov v papiernictvach dostanete detské zástery na výtvarnú výchovu v rôznych strihoch - napríklad zásteru s rukávmi, klasickú zaväzovaciu zásteru, alebo pončo zásteru. Každá má svoje výhody a nevýhody. Tá s rukávmi zabezpečí, aby aj rukávy oblečenia zostali čisté, vestová aj zaväzovacia zástera sa zase ľahko obliekajú a sú trochu dlhšie.

  nullnullnull

  Ochrániť detské oblečenie pred farbami môžete samozrejme aj bez zásterky:

  • V deň, keď majú deti výtvarnú výchovu si môžu obliecť staršie oblečenie.
  • Rukávy zachráni, ak si oblečú tričko s krátkym rukávom a mikinu a pri výtvarke si nechajú len tričko.Namiesto zásterky im pribaľte starú ockovu košeľu, či vyradené tričko.

  ****************************************

  Tekuté lepidlo na papier Klovatina

  Keď sme v prvej triede dostali zoznam pomôcok na výtvarnú výchvu pre dcéru, bola tam spomenutá aj klovatina. Niektoré mamičky zvedavo zodvihli obočie, čo to tá klovatina je?

  Pousmiala som sa, lebo som si spomenula na jedno tvoreníčko s mojou prváckou pani učiteľkou:

  • Klovatinou sme na kruhový výkres mali nakresliť ozdobnú vzorku taniera.
  • Keď lepidlo zaschlo, nafarbili sme taniere atramentom. Zaschnutá klovatina slúžila ako kontúrka, atrament ju neprekryl.
  • Klovatinu sme napokon z výkresu vymyli, namočili sme ho do umývadla a klovatina sa vo vode rozpustila, atrament nie.

  Plná nástenka modrých majolikových tanierov... Učenie hrou zafungovalo naplno, zostalo mi to v hlave viac ako 30 rokov 🙂 Hoci klovatina inak nie je podľa mňa príliš príjemné lepidlo na papier. Je roztekavé a schne príliš dlho.

  null

  Ak chcete, zadajte si do internetového vyhľadávača "technika vymývania klovatiny" a pozrite si v obrázkových výsledkoch dielka detí. Keď vo vašom školskom zozname zasvieti, už nezaváhate a budete vedieť, čo sa bude na výtvarnej výchove diať. Alebo aj u vás doma? 🙂

  ****************************************

  Akvarelové farby

  Pre malých maliarskych fanatikov mám pre vás tip na darček. Umelecké akvarelové farby. U nás budú tento rok pod stromčekom tiež. Pst, nevyzraďte ma!

  Pozorne si vždy preštudujte popis produktu, či obsahuje aj plastovú krabičku na farby, alebo len farby v kalíškoch. Ak si nie ste istý, spýtajte sa v eshope prostredníctvom chatu alebo mailom, alebo navštívte priamo umelecký obchod. Plastová krabička slúži nielen na prenos farieb, ale jej na mištičky delené viečka slúžia aj na rozmiešavanie farieb.

  Plastová krabička je zakúpiteľná aj zvlášť, ak sa niekorá farba minie, tiež je kalíšok s ňou zakúpiteľný zvlášť. Jednoducho minutý vyberiete a zastoknete na jeho miesto nový.

  null

  Pre maľovanie akvarelov je potrebný papier s vysokou gramážou, k dostaniu sú rôzne veľkosti blokov. Aj viazania blokov sú rôzne - lepené / na strunu.

  null

  ****************************************

  Farby na textil

  Sny mnohých tvorivých detí naplníte, ak im darujete farby na textil. Navrhnú si vlastné tričko, tašku, vankúšik... V ponuke hobby obchodíkov nájdete rôzne druhy.Preverte si, či sú vybrané farby vhodné na svetlý alebo tmavý textil! Nezabudnite na to pri výbere:

  • fixky na textil
  • fúkacie fixky na textil
  • linery - teda farby v tubách s hrotom, ktorými sa dajú vykresliť kontúry
  • tekuté farby na textil, ktoré sa nanášajú štetcami
  • farby na textil v spreji
  • farby na batikovanie
  • farby na textil fosforeskujú
  • farby, ktoré majú semišový efekt...

  Väčšina farieb sa fixuje zažehlením z rubovej strany maľby. Rátajte s tým, že budete potrebovať tričko, tašku, materiál na vankúšik. A nielen jedno, deti takéto tvorenie veľmi baví 🙂 Ak ste ochotné pustiť sa aj do šitia, v ponuke obchodov s látkovou metrážou nájdete aj látku na vymaľovanie. Prípadne biele plátno pre voľnú tvorbu. Ušiť si môžete vankúšik, tašku, obrus, aj rôzne zvieratká, hračky.

  Najjednoduchšie na prácu sú fixky na textil. Tieto nie je ani potrebné fixovať žehlením:

  null

  K tomu sa ako darček hodí látková bábika na vyfarobvanie:

  null

  Alebo ak si trúfate výrobok ušiť, skúste látku na vyfarbovanie:

  null

  ****************************************

  Kvalitné štetce sú zo zvieracej srsti

  Ku kvalitnejším farbám patria aj kavlitné štetce. Rozoznáte ich podľa toho, že bývajú vyrobené z pravej zvieracej srsti - z norka, veveričky, poníka, červeného soboľa...

  • Prírodné štetce majú výbornú savosť. Takže na jedno nabratie farby dokážete namaľovať veľkú plochu.
  • Dokážu udržať svoj špicatý tvar. Takže s nimi možno vykresliť aj jemné detaily, malilinké plôšky.

  Ak kúpite ako darček akvarelové farby alebo farby na textil, určite myslite aj na kvalitné štetce. Na konci práce treba štetec opláchnuť a zašpicatiť prstami. Ak je ku štetcu aj plastová násadka, pomôže dlho udržať jeho špicatý tvar.

  ****************************************

  Aké farby, štetce a iné výtvarné pomôcky sa osvedčili vám? Ktoré tvorivé techniky ste so svojimi deťmi vyskúšali? Podeľte sa v komentároch 🙂

  Priznám, keď bola dcéra maličká, spočiatku som si "moje" hobby materiály, sebecky strážila. Každá tvorilka vie, že hobby farby a materiály sú finačne náročnejšia záležitosť. Ak chcete mať veľa odtieňov, kvalitné hrubšie papiere na akvarely, drevené polotovary na servítkovú techniku, šatky a šály na maľovanie hodvábu, textil na maľovanie... a dieťa podľa ich míňaňnu veľmi ľahko 🙂

  Postupne sme však s dcérou poskúšali najrôznejšie techniky: Maľovanie, šitie, viazanie náramkov, lapačov snov, servítkovú techniku, maľovanie na hodváb... Detský výtvor dokáže byť krásnym darčekom pre starkú a dedka, pre ocka.

  Ak vaše deti majú rady tvoreníčka, určite ich prihláste do ZUŠky, kde budú mať k dispozícii najrôznejšie materiály a hlavne ateliér, kde rozliata voda, či farebné machule na stole vôbec nikomu nevadia.

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  16. aug 2021    Čítané 2908x

  Desiatové boxy, o ktorých snívajú mamy + zdravá desiata do školy

  Pri téme desiata pre deti si vždy spomeniem na rozprávanie mojej kamošky: Mamka kdesi v ten týždeň bola a desiatu im robil ocko. Chlebík s maslom a klobásou. Každý boží deň. Klobásu so setrou neveľmi ľúbili, tak postupne nezjedené chlebíky schovávali do škáry za kuchynskou linkou. Kto a kedy na to prišiel, to si už nepamätám 🙂

  O akých krabičkách na desiatu snívajú dnes všetky mamy školákov? Myslím, že o takýchto s priam namaľovaným obrázkom z jedla (obrázky som si požičala z pinterest.com):

  Máte budúceho prváčika, alebo ste ostrieľané niekoľkoročné "baličky" jedla na desiatu? Stíhate jedlo občas aj prizdobiť? 🙂

  A čo váš papkáč, je vyberavý, alebo od hladu poje aj klince?

  Ak hľadáte námety na pestré desiate pre deti, ktoré neskončia za kuchynskou linkou ako klobáskové chleby, tak je tu na Modrom koníku skupina Čo zabaliť na desiatu, pridajte sa! Ostatné maminky vám obrázkovo napovedia, čo a koľko balia svojim papkáčom, možno nájdete aj inšpirácie na fľaše na vodu, či desiatové boxy.

  Ak ste si všimli v obrázku vyššie, tak veľa z vysnívaných krabičiek je rozdelených na priečinky. A to je veľká výhoda - do jednej krabičky zmestíte ovocie, chlebík aj maškrtku, nepomiešajú sa, nezlejú dokopy. Ak je krabička dobre nadizajnovaná, samozrejme...

  Poďme sa spolu pozrieť, aké delené desiatové boxy sa dajú nájsť v eshopoch. Najprv však dôležitý test pre maminy baličky: Viete koľko meria jeden plátok toastového chleba?

  Správna odpoveď: 

  Zmerala som pre vás toastový chleba Penam - má 9 x 9 x 1 cm 🙂 Tento rozmer si zapamätajte, budete ho potrebovať pre odhad, koľko jedla sa do desiatovej krabičky zmestí.

  ********************************

  B.BOX Veľký desiatový box - 23,5 x 21,5 x 6,5 cm 

  Ak máte poriadneho hladoša, tak podľa mňa táto krabička je jedna z mála spomedzi delených desiatových boxov, čo majú dostatočný rozmer na celodenné jedlo, teda desiatu aj olovrant. Ak vaše dieťa bude po škole zostávať aj v školskom klube (družine), tak mu okrem desiatej budete baliť aj olovrant. Do veľkého B.Boxu sa vám všetko zmestí.

  null

  ********************************

  ORION Box HOBBY Girl delený - 15 x 15 x 9 cm

  Krabička má dostatočný rozmer, aby sa tam vošiel obložený toastový chlieb alebo koláčik aj ovocie, či maškrtka. Desiatová krabička je predelená na dve poschodia, v spodnom môžete uložiť chlebík, vo vrchnom sú tri priehradky. Každé poschodie sa zatvára samostatným viečkom. Veľmi praktické riešenie. Ak vášmu dieťaťu poobede stačí nejaká menšia maškrtka, vystačíte si aj s touto krabičkou.

  null

  ********************************

  CURVER Desiatový box LUNCH & GO box - 23 × 13 x 7 cm

  Aj táto krabička je veľmi dobre riešená. Má odnímateľnú menšiu priehradku a vo viečku priestor na príbor:

  • Oddelíte ovocie zvlášť od chlebíka, koláčika, pečiva.
  • Dáte deťom chleba vo vajíčku? Do priehradky môžete dať kečup.
  • Moja dcéra je vyberavý jedák. Ak je pečivo čerstvo natreté pomazánkou, zje ju. Ak sa pomazánka vpije do chleba, už to nezje. Čiže aj v takýchto prípadoch je to pomocník - pomazánku dáte zvlášť do priehradky a chlebík zvlášť, nech si to dieťa rozotrie samé. Do viečka krabičky možno dať detský umelý nožík.
  • Ak do viečka nedávate príbor, šupnite tam zdravú maškrtku na olovrant: Oriešky alebo sušené ovocie, nakrájanú ovocnú kožu, müsli tyčinku, ...
  null

  ********************************

  LÄSSIG desiatový box a fľaša Lunch Set About Friends - 17,7 x 13,4 x 7,3 cm

  V spodnej časti desiatovej krabičky môže byť chlebík a na to je možné vložiť vnútornú časť s dvoma priehradkami. Ovocíčko, maškrtka... Výhodou je, že ak nechcete, tak vnútornú časť krabičky nemusíte dieťaťu dávať.

  No keď si pozriete výšku krabičky, stačila by zrejme len na jedno jedlo. Buď desiatu, alebo olovrant. Niekedy deťom obed v škole nesadne a potom sú v školskom klube hladné. Budete baliť dve takéto krabičky?

  null

  ********************************

  STOR Delený plastový box na desiatu - 18 x 14 x 5,5 cm

  Podobne ako predošlá krabička, táto je vhodná tiež skôr pre menšie deti, alebo by ste ich museli baliť dve. Jedna s desiatou, druhá s olovrantom. Výhodou krabičky je, že priehradky sú pevné a každá má samostatné zatváranie na viečko.

  null

  ********************************

  Špeciálny tip pre legomaniakov:

  LEGO Box s rukoväťou army zelená - 16,5 x 16,5 x 11,7 cm

  Jeden obrázok lepší ako tisíc slov:

  Som mama, čo si rada občas zo svojho dieťaťa vystrelí. A preto vám poradím, že v jeden deň schovajte jedlo dieťaťa do inej krabičky a do tejto legovej mu nabaľte chlebík legový ... na podložku vhodne naukladané farebné kocky 🙂 Netrápte ho úplne, do veka krabičky nalepte odkaz, kde sa desiata naozaj skrýva... Spomenula som si na ďalšieho desiatového ocka. Jeden deň spolužiačke na desiatu nasypal oriešky priamo do peračníka. Druhý deň dostala otvárateľnú rybaciu konzervu. Nuž, nebol úplne zlomyseľný, hladná predsa nezostala 🙂 A naučila sa radšej robievať si desiate sama, na čo bola predtým neprinútiteľná.

  null

  ********************************

  Čo sa vám ešte môže zísť pri balení desiatej?

  • Termotaška na desiatu: Ak napríklad zabalíte deťom chlebík vo vajíčku, toast, alebo zohriaty zbytok jedla z večere, jedlo v desiatovej termotaške vydrží teplé.
  • Voskové obrúsky alebo vrecká: Vyskúšajte. Nahrádzajú plastové vrecká alebo fólie na balenie pečiva. Dajú sa opakovane použiť. Umývajú sa vo vlažnej vode, môžete použiť saponát.
  • Nálepky: Pribaľte deťom do krabičky nejaký odkaz alebo nálepku za odmenu, že všetko zjedia. Potešia sa, že na nich maminka pri balení desiatej myslela.

  ********************************

  Termobox na desiatu Thermocase kids cats and dogs mint - 20 x 14 x 6,5 cm

  Ak chcete, aby jedlo vydržalo teplé, môžete ho baliť priamo do takejto termo kapsičky, alebo do obyčajných potravinových dóz a potom do termotašky.

  null

  ********************************

  Zipit Creature taška na jedlo Pink - 27 x 20 x 10 cm

  Pre väčších papkáčov neodolateľne hladná dračia hlava 🙂 Možno sa na ňu neusmievať?

  null

  ********************************

  BajaBee Voskové obrúsky

  Že ste o takých ešte nepočuli? Včelí vosk + 100% certifikovaná bavlna je základ. Pridaná je smreková živica, aby obrúsky držali tvar a zároveň boli flexibilné. Jojobový olej zabraňuje popraskaniu obrúskov.

  null

  Voskové obrúsky sú vhodné na zabalenie pečiva, syrov, zeleniny a ovocia, orieškov. Nie je vhodné baliť do nich horúce potraviny ani mäso, ryby, vajíčka, pretože sa nemôžu umývať horúcou vodou ani prať.

  ********************************

  BajaBee Voskové vrecko

  Vrecká od rovnakej značky sú prichystané rovno na zabalenie chutného desiatového pečiva.

  null

  ********************************

  🍎🥐🧀🥪 Tip na záver: 🥪🧀🥐🍎

  Prestávka po prvej vyučovacej hodine trvá len 5 minút, ak deti neraňajkovali, sú už hladné. No chlebík by nestihli zjesť celý, aj skočiť na vecko, aj si prichystať zošity a učebnice... A preto zaviedla pani učiteľka v dcérinej triede po prvej hodine ovocnú a zeleninovú prestávku. Deti si dzobnú pár kúskov vitamínov a vydržia do ďalšej prestávky. Navrhnite to aj vo vašej triede, podporíte deti v jedení ovocia a zaleniny.

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  15. aug 2021    Čítané 983x

  Výbava do školy: Aké pero vybrať pre prváka?

  Aký je váš rukopis? Píšete ukážkovo krásne, alebo škriabete ako kocúr? Ak máte budúceho prváčika, ktorého od septembra čakajú vlnovky, čiarky, písmenká a s tým spojené každodenné domáce úlohy, vždy si spomeňte, aký je váš vlastný rukopis! Možno potom pri nacvičovaní písmeniek budete menej prísny 😊 V dnešnom článku budeme spolu vyberať pero pre prváka.

  Plniace pero, bombičkové pero alebo gumovacie pero?

  Kedysi bol výber jednoduchší. K plniacemu peru ste potrebovali fľaštičku s atramentom: Dávku atramentu ste nabrali cez špičku pera mechanizmom podobným ako striekačka. Do všetkých bombičkových pier sedel jeden typ bombičiek, iné ani neboli na trhu dostupné.

  Dnes je väčšina plniacich pier pre prvákov na bombičky. Bombičky sú rôzneho druhu:

  • klasické atramentové bombičky – na opravy je potrebný zmizík - (napr. plniace pero Tornádo od Herlitzu, bombičkové pero my.pen od Herlitzu, bombičkové pero Schneider Voice, atramentové pero Pelikán Griffix 4)
  • guľôčkové náplne – ľahko kĺžu po papieri, nerobia machule (napr. Stabilo EasyOriginal, guľôčkové pero Schneider Zippi, plniace pero Pelikan Twist)
  • gélové náplne – výhodou je, že bývajú gumovacie (napr. gumovacie pero Pilot Frixion Ball)

  Ak vyberáte pero pre prvákov, tak pozor na to, že bombičky jednej značky nemusia vyhovovať do pera inej značky! Moja rada znie: Nerobte si veľké zásoby bombičiek. Ak sa pero pokazí (praskne vrchnáčik, vykriví sa špička na pere s atramentovou bombičkou a pod.) a máte doma nakúpenú veľkú zásobu bombičiek, budete pokračovať perom rovnakej značky? Často chce dieťa vyskúšať niečo nové, chce pero ako majú spolužiaci. Niektorý druh pera dieťaťu nemusí sadnúť, môže sa mu pri jeho používaní zhoršiť rukopis, alebo je pero príliš tenké a tvrdé a pri písaní vzniká dieťaťu boľavý mozoľček na prostredníku, kde sa pero opiera.

  ********************************************************

  Plniace pero Tornádo

  Je to klasické prvácke pero s oceľovým hrotom, plnené atramentovými bombičkami. Medzi jeho plusy patrí pogumované držanie - teda zmäkčená úchopová časť. Od neustáleho písania tvrdým perom majú deti niekedy boľavý mozoľček na prostredníku, zmäkčený úchop na pere tomu predchádza. Úchyt je tvarovaný, preto je pero zvlášť pre ľavákov aj pravákov.
  Pero s klasickým hrotom niekedy vyžaduje pani učiteľka. Neodporúčam pre deti, ktoré ešte stále majú veľký tlak perom na papier, špička pera sa zvykne časom rozdvojiť (teda naša dcéra to dokázala s každým perom tohoto typu).

  null

  ********************************************************

  Bombičkové pero my.pen od Herlitzu

  Je to klasické prvácke pero s oceľovým hrotom, plnené atramentovými bombičkami. Sú dvojnásobnej dĺžky ako pre pero Tornádo. Dá sa to nahradiť aj dvoma bombičkami Tornádo. Medzi jeho plusy patrí pogumované držanie - teda zmäkčená úchopová časť. Úchyt je tvarovaný univerzálne, preto je to isté pero vhodné pre ľavákov aj pravákov.

  Konkrétne toto pero bolo u našej dcéry obľúbené pre naozaj mäkučkú úchopovú časť.

  null

  ********************************************************

  Bombičkové pero Schneider Voice

  Ak majú vaše deti rady pestré vzory, tak skúste perá Schneider Voice. Je to pero s ergonomickou pogumovanou rukoväťou a vystuženým oceľovým hrotom, na klasické bombičky. Úchop je univerzálny, vhodný pre ľavákov aj pravákov.

  null

  ********************************************************

  Atramentové pero Pelikán Griffix 4

  Plniace perá Pelikán patria k drahším, ale môžete sa spoľahnúť na ich pevnú špičku. Pelikán Grifix 4 má ergonomicky tvarovaný úchop a preto je zvlášť verzia pre pravákov a zvlášť pre ľavákov. Je to u prváčikov obľúbené pero, je ľahučké, ľahko sa s ním píše.

  Mojej dcére perá s úchytmi rozlíšenými pre pravákov a ľavákov nevyhovovali. Veľa kreslila, písala už v škôlke a vždy mala radšej tenšie perá a farbičky. Ak však dieťa nemá vytrénovaný úchop, môže to byť veľmi dobrá pomôcka. Začína sa hrubšími farbičkami, ceruzkami, prípadne trojhrannými a hrubšími perami.

  null

  ********************************************************

  Guľôčkové pero Stabilo EasyOriginal

  Toto je azda najznámejšie pero pre prvákov s tvarovaným úchytom a guľôčkovými náplňami. Píše ako atramentové, nerobí machule, dá sa zmizíkovať. Je zvlášť pre pravákov a zvlášť pre ľavákov. Dajú sa zakúpiť rôzne hrúbky náplní. Je to hrubšie pero a nemusí vyhovovať deťom, ktoré už majú ustálený úchop a píšu pekne už aj tenkými perami, ceruzkami, farbičkami.

  null

  ********************************************************

  Guľôčkové pero Schneider Zippi

  Ak majú vaše deti rady pestré vzory, tak skúste guľôčkové perá Schneider Zippi s ergonomickým úchopom. Úchop je univerzálny, vhodný pre ľavákov aj pravákov. Odporúčam pre deti, ktoré majú rady tvarované perá, ale tenšie ako je Stabilo EasyOriginal.

  null

  ********************************************************

  Plniace pero Pelikan Twist

  Vyskúšali sme doma rôzne perá. Pelikán Twist patrímedzi hrubšie perá, má pekný elegantný dizajn a napriek tomu je ľahučké. Čo ma prekvapilo? Jeho úchopová plôška nie je zmäkčená, ako to pri perách s tvarovaným úchytom býva. Dcéra vtedy začínala mať problém s mozoľčekom na prostredníku, museli sme jej boľavý prst pri písaní dokonca prelepovať leukoplastom. A preto toto pero používala menej, aj keď sa jej veľmi páčilo.

  null

  ********************************************************

  Gumovacie pero Pilot Frixion Ball

  Gumovacie perá s gélovými náplňami sú veľmi populárne, lebo:

  • nerobia žiadne machule
  • už žiadne prepisovance - dieťa vygumuje omyl a rovno tým istým perom napíše text znova (oprava nie je viditeľná ako pri zmizíkovaní)
  • náplne do pera sú v rôznych hrúbkach - pre menšie deti môžete použiť hrubšie, pre staršie deti najtenšie
  • náplne sú rôznych farieb
  • guma na gumovacie perá sa dá zakúpiť aj zvlášť (časom tá na končeku pera je ušmudlaná)
  • úchytová plôška na pere je z mäkkého materiálu, prsty majú väčší komfort ako pri tvrdých perách

  Pilot Frixion Ball je univerzálne tvarované pero vhodné pre ľaváka aj praváka, je určite jedným z najpoužívanejších pier medzi školákmi. Či prváčikmi, či staršími deťmi.

  null

  ********************************************************
  V mnohých školách je postup pri učení písania rovnaký ako kedysi, keď sme drali školské lavice my rodičia. Deti píšu najskôr mäkkou ceruzkou, povolenie písať perom je akoby odmena za dosiahnutie akurátnej veľkosti písmeniek, akurátneho prítlaku na papier a úhľadnosť. Čo si o tom myslíte? Pamätám si, ako veľmi som túžila písať už perom! Rovnaké to bolo s mojou dcérou, veľmi túžila nepísať už ceruzkou.

  Grafomotorika je jemný pohyb. Predpokladom pre zvládnutie grafomotoriky je dobre zvládnutá koordinácia celého tela. Správne sedenie, uloženie zošita, sklon hlavy, pohyb ramena, zápästia, úchop pera. 

  Problémy s grafomotorikou nevznikajú v predškolskej triede alebo v prvom ročníku. Keď sa písmenka nedaria, keď dieťa kreslí a píše nerado, s odporom, s hnevom, zrejme ste iba tie problémy uvideli naplno. Pre správny vývoj je nesmierne dôležitý pohyb! Doprajte ho deťom čo najviac, nech behajú, balansujú na obrubníku, skáču na trampolíne, cez švihadlo, korčuľujú, bicyklujú...

  Verím, že každá osobnosť má svoj vlastný rukopis, či dospelácka, či maličká prvácka. Ak vypozorujete, že dieťa robí úlohy z písania a čítania s čoraz väčším hnevom a nechuťou, váľa sa od únavy po stole, alebo naopak odbieha a pri úlohe neobsedí, ak nerado kreslí, alebo sú jeho kresby chudobnejšie ako kresby jeho rovesníkov, veľa prepisuje, škrtá, nedaria sa mu zapamätať tvary písmen - poraďte sa so špeciálnym pedagógom, či sa nejedná o varovné signály porúch učenia.

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  15. aug 2021    Čítané 1084x

  Výbava do školy: Zošity s plastovými doskami alebo obaly na zošity?

  Prázdniny sa pomaly preklápajú ku koncu. V dnešnom článku preto pokračujem výberom ďalších školských potrieb. Zameriam sa na školské zošity, obaly na zošity, dosky na zošity, ktoré v obchodoch nájdetie tiež ako boxy na zošity.

  Zoznam školských pomôcok podľa ročníkov

  Priznajte sa, je vaša škola moderná a má na svojom webe uverejnený zoznamy školských pomôcok, ktoré potrebujú žiaci jednotlivých ročníkov? Alebo vám tento zoznam nadiktujú až po začiatku školského roka?

  Náš tip: Pri prváčikoch sa oplatí počkať, v prvý školský deň ich väčšinou čakajú darčeky od zriadovateľa školy alebo iných sponzorov. Niekedy sú to učebnice, niekedy sada zošitov, niekedy krabička alebo kufrík na výtvarné potreby, farbičky, ceruzky... 

  Pre ostatných pomôcky:

  Viete, čo znamenajú čísla zošitov?

  Zošity 523, 524, 444, 464 - viete rozkódovať tieto označenia? Ak nie, naučím vás to🙂

  • Prvá číslica znamená formát zošita - A4 (veľký zošit), A5 (malý zošit), A6(slovníček).
  • Druhá číslica znamená počet strán v desiatkach (2 - 20 strán, 3 - 30 strán, 4 - 40 strán...).
  • Tretia číslica označuje šírku riadku, čím vyššie číslo, tým užší riadok. (0 - žiadne riadky, 1 - linajkový 20 mm, 2 - linajkový 16 mm, 3 - linajkový 12 mm, 4 - linajkový 8 mm, 5 - štvorčekový)

  Asi najpoužívanejšie vo vyšších ročníkoch sú zošity 524, 544, 564 - A5 zošity s rôznym počtom strán a úzkymi linajkami.

  Školské zošity: Je jedno aké, alebo záleží na obálke? S obalmi alebo s plastovými doskami?

  Ak máte doma dievča, tak jednoznačne pri výbere zošitov bude záležať na ich obálke 🙂 Často deti túžia po zošitoch s licencovanými postavičkami. A tak ako vždy platí, že čo je "krajšie", býva drahšie.


  Náš tip: Rozdeľte farebne predmety. Učebnice a zošity z daného predmetu nech majú obaly rovnakej farby. Uľahčuje a urýchľuje to chystanie do školy, dieťa si za týždeň dva privykne, ktorý predmet má akú farbu a rýchlo ich vyhľadá v kôpke zošitov, či učebníc. Ak máte farebné obaly, potom na obrázku na zošite už nezáleží, prípadne môžete dokúpiť samolepky na ozdobu obalov.

  Náš tip 2: Už niekoľko rokov sú na trhu zošity s plastovými doskami (napr. od českej značky Stil). Tieto zošity nepotrebujú zvlášť obaly, lebo najvrchnejší obal je z priesvitného obrázkového plastu. Pod ním je obálka, kde je možné vpísať predmet, meno atď. A potom bežné strany. Zvážte ich nákup, bývajú formáty 544, 564, 444, 464 - teda čisté alebo s úzkymi linajkami, čo používajú starší žiaci. 

  ****************************************

  Školské zošity 523

  null

  Školské zošity 524

  null

  Školské zošity 544

  null

  Školské zošity 564 s plastovými obalmi

  null

  Farebné obaly na zošity Schoolydoo

  null

  ****************************************

  Dosky na zošity

  Aký je váš názor na dosky na zošity - sú potrebné alebo nie? Tu sú pre a proti, na základe ktorých porozmýšľajte:

  • Box na zošity ochraňuje zošity pred somárskymi rožkami.
  • Bývajú v rovnakých motívoch ako školské tašky, kufríky a pod.
  • Väčšina učebníc je v paperbackovom vydaní vo formáte A4 a k učebnici býva samostatný pracovný zošit vo formáte A4. Aj na tých sa zvyknú robiť somárske rožky, ničiť väzba. Budete do dosiek dávať aj tie? Potom sa tam zaručene všetko nezmestí. Budete mať dvojo dosiek? Alebo budete mať viackomorovú školskú tašku a dosky nebudú potrebné?
  • Školské dosky predstavjú hmotnosť naviac. Vozíte dieťa do školy, nosíte mu školskú tašku? Alebo dieťa chodí do školy samé a tašku si vždy a všade nesie samé? (Poobzerajte sa ráno cestou do školy, väčšine prváčikov školskú tašku naozaj nesmie odprevádzajúca mama, či otec...)

  V obchodoch so školskými pomôckami bývajú rôzne typy boxov na zošity:

  Líšia sa hrúbkou; klopami - voľné klopy, alebo pevný plastový box; uchytením gumičiek - rovno okolo celých dosiek, rožky dosiek, gumička vôbec na doskách nie je; materiálom - papierové, plastové. Každé usporiadanie má svoje výhody aj nevýhody, vždy to závisí od počtu zošitov, resp. pracovných listov a učebníc, ktoré v nich bude dieťa nosiť.

  ****************************************

  Dosky s klopami

  null

  Dosky s plastovým boxom

  null

  ****************************************

  Obaly na prefotené školské materiály, noty zo ZUŠ a pod.

  Čo by sa vašim školákom ešte mohlo hodiť sú zatváracie plastové obaly. Veľa učiteľov okrem učebníc používa prefotené materiály, rôzne pracovné listy a pod. Alebo vaše dieťa bude chodiť do ZUŠ a bude mať kopu prefotených skladbičiek. Aby sa nič nezatúlalo, nakúpte pre deti pár takýchto obalov vo formáte A4. Nám doma sa najviac osvedčili plastové obaly so zatváraním na cvoček. Moje odporúčanie znie, zvoľte znovu rôzne farby pre rôzne predmety - pomáha to rýchlejšie sa zorientovať v zásuvke so zošitmi, rýchlejšie chystanie do školy alebo na krúžky.

  null

  ****************************************

  Verím, že článok vám pomôže rozhodnúť sa pri nákupe školských zošitov rozumne 🙂 Poznáte svoje dieťa, dovoľte mu vybrať si pár vysnených zošitov, ale vysvetlite mu aj svoj praktický pohľad pri výbere finančne nenáročnejších kúskov.

  Už máte nakúpenú ostatnú výbavu do školy? Školskú tašku, perá, farbičky...? Prečítajte si aj predošlé články:

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  14. aug 2021    Čítané 3212x

  Výbava do školy: Poradím vám farbičky, ktoré majú silné pigmenty

  Ak chcete deti podporiť v kreslení, doprajte im rôzne druhy farbičiek s dobrými silnými pigmentami v čo najviacerých odtieňoch. Dieťa potom pri kreslení nemusí toľko tlačiť, farby sú sýte, prichádza radosť zo žiarivých farieb obrázka.


  pixabay.com

  U nás doma sa na nákup v papiernictve vždy veľmi tešíme. Máme radi všetky tvorivé materiály, zápisníky, zošity, skicáre a najrôznejšie pastelky, farbičky, fixky, metalické gélové perá, voskovky aj farby. Kresliacu a maľovaciu mániu po mne zdedila aj dcéra, preto sme poskúšali už veľa druhov farbičiek.

  V článku sa zameriavam na tie, ktoré mali najlepšie pigmenty. Okrem toho výrobcovia podporujú u predškolákov a prvákov správny úchop farbičky rôznymi spôsobmi:

  • Farbičky sú trojhranné, čo podporuje úchop troma prstami.
  • Hrubé farbičky sa držia lepšie.
  • Farbičky s jamkami na prsty - sú zvlášť pre pravákov a pre ľavákov, dajte pri výbere pozor.
  • Protišmykové výstupky na fabičkách.

  ********************************************************

  Pastelky Color´Peps JUMBO, Maped

  Úžasné trojhranné hrubé farbičky. K dostaniu sú v baleniach 6-24 ks. Navrhujem vám ich ako výbavu pre prváčika do peračníka, postačí 12 ks. Pre náročného kresliara kúpte všetkých 24 odtieňov. Farbičky dostanete v hociktorom papiernictve, ba aj hypermarkete, pomer kvalita a cena je výborný. Majú sýte pigmenty a tým že sú hrubé, dlho vydržia zastrúhané, nelámu sa.

  null

  ********************************************************

  Pastelky Color´Peps Duo, Maped

  Tenké trojhranné farbičky, odporúčam ich všetkými desiatimi pre deti, ktoré milujú používať v obrázkoch veľa farieb, ale majú málo miesta v peračníku. Farbičky totiž možno zastrúhať z oboch strán a na každej strane je iná farba. Dodávajú sa ako 12/18/24 kusové, získate tak pre vaše dieťa až 24/36/48 farieb!

  null

  ********************************************************

  Pastelky ANIMAL Color´Peps, Maped

  Od klasických Maped pasteliek sa líšia nádherným povrchom farbičiek - perie, či srsť zvierat! Nabáda to deti ku väčšej tvorivosti? Ja myslím, že áno. Majú pocit luxusu, áno, frbičky sú o ten obal drahšie, je to len marketingový trik, poviete si. Hoci dcéra mala dosť farbičiek, pri týchto jej ako správnej farbičkovej zberateľke zasvietili prosiace očká. A nakreslila nimi veľa zvieratiek - hlavne mačičiek a psíkov, inšpiráciou boli často aj naše škrečky.

  null

  ********************************************************

  Mechanické pastelky Scala, Koh-i-Noor

  Tieto farbičky s posuvným mechanizmom a výmennými tuhami sú v ponuke už roky. Mali sme ich aj my rodičia, keď sme drali školské lavice, majú ich aj naše deti. Vďaka tomu, že sú tuhy hrubšie, nelámu sa, vydržia aj väčší tlak. Plastová krabička poslúži aj ako stojan na farbičky. Jediná nevýhoda je, že je ich len dvanásť, ale kreslia krásne sýto.

  null

  ********************************************************

  Pastelky pre pravákov/pre ľavákov EASYcolors, Stabilo

  Výborné hrubé farbičky, ich tuha má hrúbku až 4,2 mm. Nepolámu sa tak ľahko a preto sú vhodné aj pre začínajúcich kresliarov alebo prváčikov. Na farbičkách sú jamky, ktoré napomáhajú správnemu úchopu, a práve preto sú zvlášť pre pravákov a pre ľavákov, pri kúpe dávajte na to pozor. Majú nádherné sýte pigmenty a hoci sú drahšie, vydržia veľmi dlho. Sú v baleniach 6 alebo 12 kusov, samozrejme náročného kresliara potešíte väčším balením. Tie sýte farby stoja za to!

  null

  ********************************************************

  Pastelky trojhranné Stabilo

  Podobne ako predošlé farbičky, aj tieto sú hrubé, správnemu úchopu napomáha ich trojhranný tvar. Preto sú univerzálne pre pravákov aj ľavákov. Tuha ma hrúbu 4,2 mm, preto sa tak ľahko nepoláme ani pri väčšom tlaku a farbičky vám vydržia naozaj veľli veľmi dlho. Záleží aký detailista vaše dieťa je: Ak rado vykresľuje najemnejšie detaily, určite siahnite po tenších farbičkách, nebudete musieť tak často strúhať. Ak rado vyfarbuje omaľovánky, potom sú hrubé farbičky výhodou.

  null

  ********************************************************

  Pastelky trojhranné Faber-Castell Colour Grip

  Ak ste niekedy držali v ruke Faber-Castell ceruzky alebo Faber-Castell farbičky, dáte mi za pravdu, že sú návykové. Drevo, z ktorého sú vyrobené je ľahučké. Ich trojhranný tvar s maličkými výstupkami charakteristický pre všetky písacie potreby Faber-Castell je veľmi príjemný. Veľmi málo sa lámu pri kreslení a dajú sa výborne nastrúhať, bez toho aby sa pri strúhaní lámali. Naviac tento typ Colour Grip sú akvarelové farbičky, to znamená, že majú na sucho veľmi sýte odtiene. Ak ich premaľujete vodou, tak dostanete krásny akvarelový obrázok. Odporúčam pre tvorivé deti, ktoré radi experimentujú s farbičkami a farbami a potešia ich rôzne nové tvorivé techniky.

  null

  ********************************************************

  Akvarelové pastelky Mondeluz

  36 kusová sada akvarelových Mondeluziek je zruba rovnako drahá ako 12 kusová sada akvarelových farbičiek Faber-Castell Colour Grip. Možno je to práve kvalitou dreva, Faber-Castell používa certifikované drevo, farbičky sú ľahučké. Mondeluzky sú z tvrdšieho dreva, aspoň ja mám ten pocit. Ak ich použijete ako bežné farbičky, ich pigmenty sú veľmi sýte. Môžete ich rozmaľovať vodou na akvarelovú kresbu pomocou štetca alebo aj hubky. Toto je sen každého malého aj veľkého tvorivca. A tých odtieňov!

  null

  ********************************************************

  Pastelky Progresso, Koh-i-noor

  Tieto farbičky sú tiež veľmi obľúbené u prvákov, pretože sa s nimi dobre vyfrabujú veľké plochy. U nás v škole čakali prváčikov na školskej lavici spolu so zošitmi ako dar od zriaďovateľa školy. Nie sú to voskovky, lebo nie sú také mastné. A nie sú to ani farbičky, lebo nemajú drevené telo. No ich pigmenty sú silné, preto s nimi deti rady kreslia. Treba dať pozor, sú lámavejšie, ak dieťa príliš tlačí, pastelka sa prelomí. No nevadí to, dá sa nastrúhať aj jej polovica a z jednej pastelky sú dve 🙂 Také menšie, polovičnej veľkosti sa už zlomiť nezvyknú. Dajú sa strúhať každým bežným strúhadlom na farbičky.

  null

  ********************************************************

  K jednotlivým značkám farbičiek si zožente aj strúhadlo rovnakej značky, farbičky sa môžu mierne líšiť hrúbkou. Ak máte naozaj veľké množstvo farbičiek, odporúčam aj elektrické strúhadlo na pastelky. Zvyčajne sa dá nastaviť pre tenké aj hrubé pastelky a býva na baterky alebo aj adaptér a zaručene nebudete mať zodrané prsty od strúhania. Nám sa osvedčil typ Transparent Duo.

  Strúhadlo stolové elektrické Transparent Duo

  null

  ********************************************************

  Tip na záver: Ak máte príliš veľa farbičiek, roztrieďte ich do pohárov alebo šálok a tie vložte do krabice. Budú sa ľahšie prenášať aj upratovať. Pri kreslení šálky môžete postaviť do radu pred dieťa, sú stabilné aj pri veľkom množstve farbičiek. Na konci kreslenia šálky dáte do krabice, krabicu na poličku...

  My sme mali jednu šálku na všetky odtiene žltej a oranžovej, jednu pre ružové a červené odtiene, jednu na modré a fialové, jednu na zelené a jednu na čierne, šedé a hnedé.

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.

  jumama
  20. júl 2021    Čítané 1265x

  Výbava do školy: Ako vybrať školskú tašku pre prváka?

  Máte doma budúceho prváčika a ešte nemá školskú tašku? Pomôžem vám s výberom!

  Rady pre výber školskej tašky

  • Odmerajte dieťaťu šírku pliec a dĺžku chrbáta. Porovnajte rozmer tašky s týmito mierami. Najmenšie tašky majú dĺžku chbta 36-37 cm, sú vhodné aj pre nízke deti. Najužšie tašky majú šírku chrbta 26-27 cm, sú vhodné aj pre deti s úzkymi plecami.
  • Na trhu sú tašky s mäkkým aj s pevným telom. Tašky s mäkým telom bývajú ľahšie. Tašky s pevným telom po otvorení stoja a ľahšie sa všetko do nich vkladá a vykladá.
  • Veľa z dievčenských tašiek je v živých, žiarivých a pastelových tónoch. Bledá taška nie je praktická! Rýchlo sa ufúľa. Záleží na tom, aký má vaše dieťa vzťah k veciam, či ich starostlivo uloží na lavičku, zavesí na háčik v lavici, alebo iba "odhodí" na zem. Deti chodia v školskom klube často na ihrsko a tašky majú odložené (rozumej pohodené) na chodníku.
  • Často výrobca ponúka rôzne doplnky ku školskej taške s rovnakým motívom - peračník, peňaženka, vrecko na prezúvky, vreckár do lavice, zástera na výtvarnú a pod. Sety školskej tašky a doplnkov bývajú cenovo výhodnejšie ako samostatne zakúpené veci. Preverte si veľkosť vrecka na prezúvky, ak má vaše dieťa veľkú nohu, nemusia sa mu doň prezúvky vojsť.
  • Ak kupujete spolu s taškou aj peračník, dajte prednosť nevybavenému. Doprajte dieťaťu farbičky s kvalitnými pigmentami, ktoré zakúpite zvlášť. Nemusia byť drahé, výborné sú napríklad farbičky Maped, ktoré majú skoro v každom obchode. Tak isto si môžete vybrať kvalitné ceruzky s mäkkou tuhou, ktorou sa bude dieťaťu kresliť a písať ľahšie ako s tvrdou.
  • Rodič by mal vybrať 2-3 modely tašiek, ktoré vyhovujú jeho predstavám a finančným možnostiam. Dieťa by si malo vybrať motív školskej tašky, veď ju bude nosiť možno aj celý prvý stupeň.

  ********************************************************

  Školská taška Topgal ELLY

  Spoločnou črtou školských tašiek Topgal je, že sú všetky zipsovacie, z nepremokavých materiálov, majú spevnené dno s plastovými nožičkami a veľa reflexných prvkov. Pre dievčatá sú v ponuke rôzne kvietkované vzory, koníky, víly, zvieratká, pre chlapcov zase obľúbené motívy dinosaurov, Minecraftu, vesmíru. Pre prváčikov vám odporúčam školskú tašku Topgal ELLY:

  Výhody školskej tašky Topgal ELLY:

  • Má dve zipsovateľné komory a veľké predné vrecko, do ktorého vojde aj väčší peračník alebo desiatová krabička.
  • Sieťkové vrecká na oboch stranách tašky na fľašu s vodou.
  • Odľahčený, ergonomicky tvarovaný chrbát.
  • Veľa dostupných motívov pre chlapcov aj dievčatá.

  Nevýhoda je možno iba vyššia cena, školská taška Topgal ELLY na webe výrobcu stojí okolo 70 Eur. Avšak často sú dostupné v zľave tašky z minulého roka.

  null

  ********************************************************

  Školská taška Herlitz Loop

  Herlitz je nemecká firma, patrí do skupiny Pelikan Vertriebsgesellschaft, ktorá sa stará o distribúciu výrobkov do rôznych krajín. Pre dievčatá sú v ponuke rôzne motívy ako koníky, jednorožce, víly, mačičky, pre chlapcov zase obľúbené motívy futbalu, autíčiek alebo vesmíru. Pre prváčikov odporúčam školskú aktovku Herlitz Loop.

  Výhody Herlitz Loop:

  • Váži len 0,95 kg.
  • Rozmer 37 x 31 x 22 cm. Patrí medzi najmenšie tašky, vhodná je aj pre nižšie deti s krátkym chrbtom.
  • Má pevné telo, 1 predelenú komoru s prepážkou na knihy a na prednej časti veľké zipsovacie vrecko.
  • Veľa dostupných motívov pre chlapcov aj dievčatá.
  • Orientačná cena tašky je okolo 50 Eur.
  null

  ********************************************************

  Školská taška Belmil Classy

  Srbská firma Belmil sa skladá z dvoch častí: BKG, ktorá vyrába športové, cyklistické a propagačné tašky a Belmil Team, ktorý sa špecializuje na školské tašky. Svoje výrobky distribuujú do 26 krajín. Výhradný zástupca pre Slovensko a Česko má prevádzku v Topoľčanoch. Pre dievčatá sú v ponuke rôzne motívy koníkov a iných zvieratiek, motýľov, baletiek, pre chlapcov zase obľúbené motívy aut, motoriek, dinosaurov, pavúkov aj všeliakých bojovníkov. Pre prváčikov odporúčam školskú aktovku Belmil Classy.

  Výhody Belmil Classy Horse:

  • Jej hmotnosť je 0,9 kg.
  • Rozmer 36 x 32 x 19 cm. Patrí medzi najmenšie tašky, vhodná je aj pre nižšie deti s krátkym chrbtom.
  • Má pevné telo, 1 predelenú komoru s prepážkou, v zadnej časti ďalšie menšie prepážky.
  • Veľa dostupných motívov pre chlapcov aj dievčatá.
  • Orientačná cena je okolo 60 Eur.

  Taška má pevné bočné vrecká na fľašu s vodou. Sú krajšie ako sieťkové vrecká, ale menej pružné.

  null

  ********************************************************

  Školská aktovka Ergo Chameleon

  Ergobag je nemecká firma, ktorá sa špecializuje na školské tašky. V ponuke nájdete ergonomicky tvarované batohy a šolské tašky pre najmenšie deti, ale aj pre väčších školákov a teenagerov. Pre prváčikov vám odporúčam školskú tašku Ergo Chameleon:

  Výhody školskej aktovky Ergo Chameleon :

  • Má nádherný živý dizajn, ak majú vaše decká rady knihu o chameleónovi León Neón, tak neváhajte! 🙂
  • Aktovka má pevné telo.
  • Zipsovacie vrecká na oboch stranách tašky.
  • Ergonomicky tvarovaný chrbát s posuvným chrbtovým systémom, ktorý umožňuje nastavenie optimálnej polohy vzhľadom k výške dieťaťa.
  • Na vnútornej klope aktovky je praktický elastický úchyt na peračník.
  null

  ********************************************************

  Školská taška Ars Una KIRRA KOALA

  Výrobca školských potrieb ARS UNA pôsobí na trhu už takmer 30 rokov. V ponuke majú licencované motívy aj množstvo vlastných dizajnov. Na Slovensku je ich distribútorom firma Mira Office zo Želiezoviec už 14 rokov. Neodolateľná pre prvčikov je napríklad školská taška Ars Una KIRRA KOALA s motívom koaly.

  Výhody školskej tašky Ares Una KIRRA KOALA :

  • Ergonomicky tvarovaná chrbtová časť.
  • Vystužený chrbát s aluminiovým rámom.
  • V boku sú priestory na uloženie flašky na vodu alebo aj na púzdra na perá.
  • K taške je možné dokúpiť bohaté príslušenstvo s rovnakým motívom: Vrecko na prezúvky, peračník, desiatovú krabičku, nálepky na obaly zošitov, dosky na zošity, zdravú fľašu.
  null

  ********************************************************

  Dobre zvolená školská taška školákovi postačí na celý prvý stupeň. Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti, ktorú školskú tašku ste vybrali vy a prečo?

  Poznámka:
  Uvedené ceny produktov boli platné v čase publikovania článku. Časom sa môžu líšiť.