Išli by ste do podnájmu?

22. apr 2022

Ženy, som mlada 23 ročna baba mam malé dievčatko priateľa a bývame u rodičov. Každý má vlastnú izbu vstahy mame super,ale ja by som už asi chcela bývať aj sama, jedine co prichádza do úvahy je podnájom, ja som na rodičovskej priateľ má plat okolo 850 eur. Išli by ste? Bývali by sme o ulicu ďalej ale je my to ľúto.

autor
22. apr 2022

@sissahh ten nájom by nás vyšiel okolo 300 eur.

katkamatka7
22. apr 2022

Pokiaľ môžete ako tak spolunažívať v zhode, radšej odkladať financie na neskôr.
Platiť podnájom je investícia do cudzieho a ostane menej na odkladanie, šetrenie na vlastné bývanie. Do hypo sa nehrnúť.

annamalaga
22. apr 2022

Autorka, ak rodičia od Vás nepýtajú peniaze za nájom , priateľ ak ma 850€ , nech odkladá na účet po 350€, za 5 rokov celkom slušná suma bude, ty si nájdeš prácu a vezmete hypotéku na 3 izbak. Alebo priateľ môže ísť za hranice robiť , aby viac zarobil, lebo z 850€ ak máte dakomu dať 400€ za nájom , sú to vyhodené peniaze, ak máš super pomoc od rodiny a dobre vzťahy , čo máš , čiže šetrite radšej.!

zmrzlinka2021
22. apr 2022

@autorka
Mate uz s priatelom dieta, tvrdis ze si dospela a bojis sa ist zit samostatne so svojím budúcim muzom?
V prvom rade a na prvom mieste ma byt tvoj buduci muz a dcerka, nie mamka.

Kedze snubenec zaraba smiesne peniaze, malú do jasli a ty tiez do prace a kupit si spolocny byt, staci dvojizbak.

Byt dospelym nie je sranda, chce to aj narocne rozhodnutia, a lavne "odtrhnut sa z cecku"

zmrzlinka2021
22. apr 2022

@annamalaga šetrit na nehnutelnosto "o pat rokov" je najvacsi nezmysel. Dnes mozno v ich regione kupia 3izbak za 180 tis. EUR, o 5 rokov to v pohode môže byť 260 tis. EUR, ale vklady sa mu nebudu takto nasobit.

zuzanka.zuzu
22. apr 2022

ale ved tu nejde o to ci by vam vacsi byt financne vysiel alebo nie, ale ci bude prenajimatel ochotny prenajat 1izb. trom ludom 🙈 ja by som neprenajala

kvetinka75
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 ale momentálne asi nemajú našetrené toľko aby dostali aspoň 20% z nehnuteľnosti, takže hypo neprichádza do úvahy. To radšej zostať u mamy, čím skôr si našetriť a potom zobrať úver. Bez neho asi ťažko získajú nejakú nehnuteľnosť.

annamalaga
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 to je tiež pravda, len či ona bude chcieť dať dieťa do jaslí.

zmrzlinka2021
22. apr 2022

@kvetinka75 Este raz: Ako nasetria 20 %, ked ceny nehnuteľnosti rastu a hlavne stale budu rast? 20 % zo sumy 180 tis. a zo sumy 260 tis. su 2 odlisne zelatelne cisla.

margaretka_
22. apr 2022

Akoze tiez nie som fanusik spolocneho byvania, ale ak to vsetkym zucastnenym vyhovuje, ja nevidim dovod sa stahovat do podnajmu. Ja by som v tom pripade setrila radsej na vlastne. Aj ked casom ti bude mozno este viac luto sa stahovat preč

kvetinka75
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 normálna, ona pôjde do práce, on si môže nájsť lepšiu prácu, pri mame ušetria. Hypo im teraz nedajú. To je riešenie ísť do podnájmu? Cena nehnuteľností nemusí až tak rapídne rásť. To že teraz narástli ceny, o 5 rokov nemusia byt dvojnásobné. Kto chce, vie zarobiť a tým pádom aj našetriť. Kde si zobrala že zo 180tis. bude cena 260tis.

luccija
22. apr 2022

Ja by som nešla načo?nevyzerá, že si nerozumiete.Teraz aspoň niečo ušetríte.Do podnájmu, keď budeš aj ty pracovať.Este pochopím, že muž dostal inde prácu, alebo musíte sa sťahovať, ale takto načo?a ešte o ulicu ďalej.
Veď to budeš stále doma u vašich s malou.
Ja som mala 25 r, keď som odišla do svojho, ale tiež som plakala niečo končilo, jedna etapa života, moja detská izba...aby sa človek hanbil za pocity

kvetinka75
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 neviem odkiaľ je autorka ale u nás sa 2izbové byty pohybujú v rozmedzí cca 100-140 tis. Podľa lokality, prerábky a pod. Takže ak by si priateľ našiel lepšie platenú prácu - dá sa zarobiť aj 1500eur mesačne a ona by išla do práce, mohli by dosť slušne našetriť

luccija
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 ty si strašne premudrela až arogantná Kde píše, že sa boji?píše, že jej to bude ľúto a to je veľký rozdiel.Pyta sa na iné a vy už radíte dať dieťa do jasiel a kúpiť byt.

luccija
22. apr 2022

@kvetinka75 áno dá sa, ale uvedomujes si, že by to bol raz taký plat ako má?Veď dá sa čo, keď je príklad učiteľ či vodič?Veď dá sa iste aj ty môžeš mať raz taký plat.Ktovie kde bývajú v akom kraji...tu minule písala účtovníčka po 11r, že na východe zarobí toľko eur.Ano, na chlapa to je nízky plat, ale sú chlapi čo aj toľko zarobia a je to ešte mlada

deti95060810
22. apr 2022

ak máte dobré vzťahy tak by som do podnájmu ešte nešla... mm nič moc nezarobí resp. nájom ukrojí poriadny kus z vašej sumy...

kvetinka75
22. apr 2022

@luccija tak buď človek chce alebo nie. Ak niekto chce niečo vlastné tak sa zariadiť podľa toho a spravím všetko pre to. Ak to zvalí na kraj, povolanie a pod. tak nech potom nerátajú s tým, že budú niekedy vo vlastnom. Je na každom ako bude žiť. Každý má tú možnosť. Ja vo vlastnom bývam a spravila som pre to maximum. Mala som aj 3 práce, šetrila som, výdavky obmedzila na minimum. Aj teraz by som mohla mať dvojnásobný plat. Ale: chcem už svoj kľud, chcem robiť čo ma baví, chcem mať čas na rodinu a záujmy. Ja si už teraz môžem dovoliť povedať že nepotrebujem toľko - mám vlastné bývanie, záhradu, auto, našetrené, môžem cestovať, relaxovať, mám prácu ktorá ma baví, končím jedno štúdium. ale keby som len stonala ako je všetko drahé, z akého som kraja, a tď , tak nemám nič. Ja som tiež kedysi bola iba sekretárka. Vypracovala som sa, aj som zmenila oblasť práce. Všetko sa dá. Mladý človek - zdravý, má v dnešnej dobe veľa možností. Ale niekomu vyhovuje schovávať sa za lokalitu, aktuálne povolanie.

zmrzlinka2021
22. apr 2022

@kvetinka75 myslim si, ze nie som premudrela. Len raz ked uz ma clovek vlastnu rodinu, mal by sa vediet aj osamostatnit a hlavne dospiet.

zmrzlinka2021
22. apr 2022

@kvetinka75 "kto chce, vie zarobit" - zial, nie kazdy ma na to danosti, vzdelanie, kompetenecie...
K tomu som chcela len napisat, ze momentalne je setrenie najhorsie, co moze clvoek spravit. Momentalne v mojom okoli vela ludi riesi problem, ze zili v sharovanych bytoch, odkladali, blizia sa k 40tke a proste nie su schopni kupit byt.

annamalaga
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 presne tak, kto by potom robil menej ohodnotené prace, kto ma napr prácu na zmeny, ťažko pôjde do ďalšej prace , lebo sa mu to bude kryť so zmenami, nemôžu všetci bývať v Bratislave, musí niekto bývať aj v Prešove. Realita je taká, že vlastne bývanie si bude môcť dovoliť len málokto. A to je fakt. A radšej ho namať , ako mať po zaplatení hypotéky a povinných platieb 200€ na zvyšok.

kvetinka75
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 to patrillo mne?

kvetinka75
22. apr 2022

@zmrzlinka2021 a ako sa inak človek dopracuje k vlastnému bývaniu?

annamalaga
22. apr 2022

@kvetinka75 tak je rozdiel robiť špičkového kardiochirurga a kuriéra napr, tam ten plat bude inakši.

annamalaga
22. apr 2022

@kvetinka75 koľko ľudí ani v západných krajinách nemá vlastne bývanie alebo bývajú u rodičov? Nie každému to vadí a nevadí to asi ani autorke.

kvetinka75
22. apr 2022

@annamalaga môj muž robí napríklad na jednej farme. Plat nič moc - ale zase nie na úrovni minimálky ale dokáže si ešte privyrobiť . Túto možnosť mali aj viacerí z jeho okolia ale málokto to využil. Pretože sa im nechcelo. A len lamentujú aké sú platy a nedokážu nič našetriť. Nemusí byť každý kardiochirurg aby zarobil na to, čo chce. A zase ja nepotrebujem luxux. Stačí bežný štandard.

annamalaga
22. apr 2022

@kvetinka75 to zase hej. Len oni s platom 850€ a už dieťaťom sú natom niebohvieako no. Lepšie sa odkladať dvoch platov.

kvetinka75
22. apr 2022

@annamalaga ako napísala, chcela by už bývať sama. Vadiť jej to nevadí ale ak chce bývať sama, musí zvážiť kde a ako. Ano, v iných krajinách je bežné že ľudia bývajú v podnájmoch. Lenže mi tu máme iný životný štýl roky a nechcela by som bývať v podnájme, peniaze zbytočne vyhadzovať za podnájom. Radšej mám svoje, platím iba svoje náklady a zvyšok peňazí investujem podľa toho, čo sa mi hodí

kvetinka75
22. apr 2022

@annamalaga ja si myslím, že pre muža nie je problém zohnať si aj keď len dočasnú prácu v inej časti SK. Veľa mužom chodí na týždňovky alebo sú v zahraničí. Zarobia, vrátia sa. Ide o to, kto čo chce a za tým si ide. Ja som tiež kedysi chodila do zahraničia keď len na pár týždňov. Peniaze sa zišli. Mohla som zostať doma, nepracovať na sebe a teraz by som nadávala že som na tom biedne, lebo štát, lebo situácia, lebo nie každému sa dá lebo lebo.... Autorka tiež pôjde časom do práce a keďže bývajú s mamou, náklady na bývanie majú nižšie ako keby bývali sami. Na tom sa tiež dá ušetriť.

annamalaga
22. apr 2022

@kvetinka75 na ich mieste s tak malým platom by som ale ešte pockala

kvetinka75
22. apr 2022

@annamalaga to áno. Ale do podnájmu by som sa určite nehrnula. Tým iba stratia.