Klimatizácia v jednom byte v bytovke

17. sep 2023

Dobrý deň.

Ospravedlňujem sa vopred za možno hlúpu otázku, možno sa to na túto stránku ani nehodí, ale skúsim. Som domovnicka (nie dlho) v jednej bytovke a jeden sused má nainštalovanú klimatizáciu. A tá vonkajšia jednotka je namontovana nad elektrickou skrinkou. Sused bývajúci na prízemí má už viackrát na to upozornil, že keď ta voda kvapka, tak sa dostane aj na tú skrinku. Ten sused má z toho strach že by to mohlo raz kvôli tomu vybuchnúť. Myslite že by sa také dačo mohlo stať? Furt keď ma stretne tak furt len o tom hovorí. Sused ktorému patrí ten byt tam nebýva, ma tam podnajomnika a ten to riešiť nechce.
Som aj rozmýšľala nad tým že oslovím tu firmu od ktorej je tá klíma, ale neviem či nebudem za úplného debila.
A prosím nevysmejte sa mi za tú otázku

zuzanka.zuzu
17. sep 2023

si "len" domovníčka, oslov správcu (nie firmu), aby vyzval VLASTNIKA nehnuteľnosti, že poškodzuje spoločný majetok + v tomto prípade aj ohrozuje

maros313
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
17. sep 2023

@maros313 presne to som mu povedala, že aj na to prší dážď, ale furt si išiel svoje

sasa1310
17. sep 2023

ako domovníčka by si mala vedieť, že fasáda je spoločný majetok a teda sused, ktorý si namontoval klimatizáciu na fasádu by mal mať podľa správnosti väčšinový súhlas vlastníkov. A naopak. Ak teraz sused, ktorému to vadí zozbiera podpisy ostatných vlastníkov, že nesúhlasia s danou klimatizáciou, bude ju musieť sused odmontovať a následne dať fasádu do pôvodného stavu na vlastné náklady.

tenerifka
17. sep 2023

@sasa1310 tak tak, praktiky stareho dobreho socializmu, ako si moze vobec sused dovolit namontovat klimu, kde na to vzal? Zrusit, zakazat, zazalovat.....co na tom, ze je na Slovensku v lete 35º pocas takmer celeho leta, nech sa poj...e, ked na to nemam ja, tak nebude mat ani on

danica2711
17. sep 2023

@tenerifka 😂👍

niekto2hy
17. sep 2023

Chýba fotka skrinky.

bmolko
17. sep 2023

vsetky klimatizacie, ktore su umiestnene na fasade bytovych domov bez suhlasu susedov su namontovane protizakonne

sasa1310
17. sep 2023

@tenerifka klimatizácia sa dá aj inde namontovať ako na fasádu. My máme dve jednotky a nemáme ich nacapané na fasáde.

sasa1310
17. sep 2023

@tenerifka okrem toho vo väčšine novostavieb a developerskych projektov je dokonca zakázané dávať klimatizáciu na fasádu kvôli vonkajšiemu vizuálnemu vzhľadu budovy. Musia byť umiestnené na neviditeľnom mieste, t. j. dole na balkóne, kde je vo väčšine urobená aj predpríprava.

autor
17. sep 2023

@sasa1310 domovnicka som len pár týždňov, bývame tu tri roky a tá klimatizácia tu už bola keď sme prišli.

laurita285
17. sep 2023

Realita je ale taká, že aj napriek tomu že nemáš vyzbierané podpisy ti môžu všetci vyjsť na hrb 😀 ešte že žijeme na slovensku 😀

viestta
17. sep 2023

@bmolko nemusi byt suhlas susedov ak spolocenstvo delegovalo tieto zalezitosti na spravcovsku spolocnost alebo inu osobu. Ale ano, kazdy klimatizacia umiestnene na fasade potrebuje odsuhlasenie

kacena4
17. sep 2023

neriesim montaz klimy ale kvapkanie, vobec nie je problem hadicku predlzit aby to kvapkalo inam, popr. otocit smer hadicky... je to bezna vec

fotoportret
Odpoveď bola odstránená
Zobraz